okular_poppler - en to it translation catalogue (44 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OverprintPreviewEnabled)
en: Enable overprint preview
it: Abilita anteprima sovrastampa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enhance thin lines:
it: Ottimizza linee sottili:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Solid
it: Pieno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Shape
it: Figura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Default scaling mode when printing:
it: Modalità di scala predefinita per la stampa:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: Fit to printable area
it: Adatta all'area stampabile

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: Fit to full page
it: Adatta alla pagina

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: None; print original size
it: Nessuna; stampa la dimensione originale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CheckOCSPServers)
en: Enabling this option will allow Okular to contact 3rd-party OCSP servers to check if the certificates used for digital signing have been revoked since their creation.
it: Abilitando questa opzione permette ad Okular di contattare server OCSP di terze parti per verificare se i certificati usati per la firma digitale sono stati revocati successivamente alla loro creazione.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckOCSPServers)
en: Check revocation of digital signatures' certificates using 3rd-party servers
it: Verifica la revoca dei certificati di firme digitali usando server di terze parti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Signature backend:
it: Motore delle firme:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, certDBGroupBox)
en: Certificate Database
it: Banca dati dei certificati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseDefaultCertDB)
en: Default:
it: Predefinito:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customRadioButton)
en: Custom:
it: Personalizzato:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, certificatesGroup)
en: Available Certificates
it: Certificati disponibili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSignaturesButton)
en: &Load Signatures
it: Carica &firme

en: PDF Options
it: Opzioni PDF

en: Print annotations
it: Stampa annotazioni

en: Include annotations in the printed document
it: Includi le annotazioni nel documento stampato

en: Includes annotations in the printed document. You can disable this if you want to print the original unannotated document.
it: Includi le annotazioni nel documento stampato. Puoi disabilitare questa opzione se vuoi stampare il documento originale senza annotazioni.

en: Force rasterization
it: Forza trasformazione

en: Rasterize into an image before printing
it: Trasforma in immagine prima di stampare

en: Forces the rasterization of each page into an image before printing it. This usually gives somewhat worse results, but is useful when printing documents that appear to print incorrectly.
it: Forza la trasformazione di ciascuna pagina in immagine prima di stamparla. Normalmente questo produce dei pessimi risultati ma è utile quando si stampano documenti che appaiono stampati male.

en: Scaling mode for the printed pages
it: Modalità di scala per le pagine stampate

en: Scale mode:
it: Modalità di scala:

en: Format
it: Formato

en: Encrypted
it: Cifrato

en: Unencrypted
it: Non cifrato

en: Security
it: Sicurezza

en: Yes
it: Sì

en: Optimized
it: Ottimizzato

en: Signed by: %1
    
    Date: %2
it: Firmato da: %1
    
    Data: %2

en: Using Poppler %1
it: In uso Poppler %1

en: Using Poppler %1
    
    Built against Poppler %2
it: In uso Poppler %1
    
    Compilato usando Poppler %2

en: PDF Backend Configuration
it: Configurazione del backend PDF

en: Some errors were found in the document, Okular might not be able to show the content correctly
it: Sono stati trovati alcuni errori nel documento, Okular potrebbe non essere in grado di mostrarne il contenuto correttamente

[ctx: Name of the person to whom the cerficate was issued]
en: Issued to
it: Rilasciato a

en: E-mail
it: Posta elettronica

[ctx: Certificate expiration date]
en: Expiration date
it: Data di scadenza

en: You are using a Poppler library built without NSS support.
    Adding Digital Signatures isn't available for that reason
it: Stai usando una libraria Poppler compilata senza supporto NSS.
    Per questo motivo l'aggiunta di firme digitali non è possibile

en: Restart needed
it: Riavvio necessario

en: You need to restart Okular after changing the NSS directory settings
it: Devi riavviare Okular dopo aver modificato le impostazioni della cartella di NSS

en: Enter Password
it: Inserisci password

en: Enter password to open %1:
it: Digita la password per aprire %1:
