kpdf - en to mk translation catalogue (71 entries)

en: No application found for opening file of mimetype %1.
mk: Нема најдена апликација за отворање на датотека од mime-типот %1.

en: Title
mk: Наслов

en: Subject
mk: Тема

en: Creator
mk: Креатор

en: Producer
mk: Производител

en: Created
mk: Креирано

en: Modified
mk: Изменето

en: Keywords
mk: Клучни зборови

en: Author: %1
mk: Автор: %1

en: Page %1
mk: Страница %1

en: &Properties
mk: &Својства

en: Remove Bookmark
mk: Отстрани обележувач

en: General
mk: Општо

en: Keeps used memory as low as possible. Do not reuse anything. (For systems with low memory.)
mk: Задржува колку што е можно помалку од користената меморија. Не употребува ништо повторно. (за системи со малку меморија.)

en: &Continuous
mk: &Континуално

en: Scroll Up
mk: Движи нагоре

en: Scroll Down
mk: Движи надолу

en:  Loaded a one-page document. |  Loaded a %1-page document.
mk[0]:  Вчитан е документ со %1 страница.
mk[1]:  Вчитан е документ со %1 страници.
mk[2]:  Вчитан е документ со %1 страници.

en: Text (1 character) | Text (%1 characters)
mk[0]: Текст (%1 знак)
mk[1]: Текст (%1 знаци)
mk[2]: Текст (%1 знаци)

en: Copy to Clipboard
mk: Копирај на табла со исечоци

en: Speak Text
mk: Изговори текст

en: Image (%1 by %2 pixels)
mk: Слика (%1 на %2 пиксели)

en: Save to File...
mk: Зачувај во датотека...

en: Image [%1x%2] copied to clipboard.
mk: Сликата [%1x%2] е копирана на таблата со исечоци.

en: File not saved.
mk: Датотеката не е зачувана.

en: Image [%1x%2] saved to %3 file.
mk: Сликата [%1x%2] е зачувана во %3-датотеката.

en: Fit Width
mk: Сразмерно со ширината

en: Fit Page
mk: Сразмерно на страница

en: Welcome
mk: Добредојдовте

en: Select zooming area. Right-click to zoom out.
mk: Изберете површина за зумирање. Десен клик за одзумирање.

en: Draw a rectangle around the text/graphics to copy.
mk: Нацртајте правоаголник околу текстот/графиката за копирање.

en: Thumbnails
mk: Сликички

en: Moves to the previous page of the document
mk: Оди на претходната страница од документот

en: Moves to the next page of the document
mk: Оди на наредната страница од документот

en: P&resentation
mk: П&резентација

en: Incorrect password. Try again:
mk: Погрешна лозинка. Обидете се повторно:

en: This link points to a close document action that does not work when using the embedded viewer.
mk: Оваа врска покажува кон дејство „затвори документ“ што не работи кога се користи вградениот прегледувач.

en: This link points to a quit application action that does not work when using the embedded viewer.
mk: Оваа врска покажува кон дејство „напушти апликација“ што не работи кога се користи вградениот прегледувач.

en: Reloading the document...
mk: Го превчитувам документот...

en: Go to Page
mk: Одење на страница

en: &Page:
mk: Ст&раница:

en: File could not be saved in '%1'. Try to save it to another location.
mk: Датотеката не можеше да се зачува во „%1“. Обидете се да ја зачувате на друга локација.

en: Add Bookmark
mk: Додај обележувач

en: Tools
mk: Алатки

en: Printing this document is not allowed.
mk: Печатењето на овој документ не е дозволено.

en: Go to the place you were before
mk: Оди на местото каде што сте биле претходно

en: Go to the place you were after
mk: Оди на местото каде што сте биле потоа

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
mk: &Оди

en: General Options
mk: Општи опции

en: Accessibility
mk: Пристапливост

en: Performance
mk: Перформанси

en: Performance Tuning
mk: Местење на перформанси

en: Presentation
mk: Презентација

en: Options for Presentation Mode
mk: Опции за режимот Презентација

en: Title: %1
mk: Наслов: %1

en: Pages: %1
mk: Страници: %1

en: Click to begin
mk: Кликнете за да почнете

en: There are two ways of exiting presentation mode, you can press either ESC key or click with the quit button that appears when placing the mouse in the top-right corner. Of course you can cycle windows (Alt+TAB by default)
mk: Има два начини да се излезе од режимот презентација. Можете да го притиснете тастерот ESC или да кликнете на копчето за напуштање што се појавува кога ќе го поставите глушецот во горниот десен агол. Секако, може да се движите низ прозорците (стандардно со Alt+TAB)

en: Unknown File
mk: Непозната датотека

en: %1 Properties
mk: Својства за %1

en: Name
mk: Име

en: Type
mk: Тип

en: Enter at least 3 letters to filter pages
mk: Внесете барем три букви за да ги филтрирате страниците

en: Case Sensitive
mk: Разликува гол. на букви

en: Match Phrase
mk: Совпаѓање со фраза

en: Match All Words
mk: Совпаѓање со сите зборови

en: Match Any Word
mk: Совпаѓање со кој било збор

en: Filter Options
mk: Опции за филтер

en: Show bookmarked pages only
mk: Прикажи само обележани страници

en: Click to open a file
    Click and hold to open a recent file
mk: Кликнете за да отворите датотека
    Кликнете и задржете за да отворите неодамнешна датотека

en: <b>Click</b> to open a file or <b>Click and hold</b> to select a recent file
mk: <b>Кликнете</b> за да отворите датотека или <b>кликнете и задржете</b> за да отворите неодамнешна датотека
