okular_poppler - en to nb translation catalogue (16 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enhance thin lines:
nb: Forbedre tynne linjer:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: No
nb: Nei

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Shape
nb: Form

en: PDF Options
nb: PDF-valg

en: Print annotations
nb: Skriv ut merknader

en: Include annotations in the printed document
nb: Ta med merknader i utskriften av dokumentet

en: Includes annotations in the printed document. You can disable this if you want to print the original unannotated document.
nb: Tar med merknader i dokumentutskriften. Du kan slå av dette hvis du vil skrive ut originaldokumentet uten merknader.

en: Force rasterization
nb: Tving fram rasterisering

en: Rasterize into an image before printing
nb: Rasteriser til et bilde før utskrift

en: Forces the rasterization of each page into an image before printing it. This usually gives somewhat worse results, but is useful when printing documents that appear to print incorrectly.
nb: Rasteriserer hver side til et bilde før den skrives ut. Dette gir som regel litt dårligere utskrift, men kan brukes for dokumenter som ser ut til å bli skrevet ut feil.

en: Encrypted
nb: Kryptert

en: Unencrypted
nb: Ukryptert

en: Security
nb: Sikkerhet

en: Yes
nb: Ja

en: Optimized
nb: Optimert

en: PDF Backend Configuration
nb: Oppsett for PDF-motoren
