okular_poppler - en to nl translation catalogue (52 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enable overprint preview:
nl: Vooruitblik op overprint inschakelen:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OverprintPreviewEnabled)
en: Never
nl: Nooit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OverprintPreviewEnabled)
en: Always
nl: Altijd

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OverprintPreviewEnabled)
en: Automatic
nl: Automatisch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enhance thin lines:
nl: Maak dunne lijnen beter zichtbaar:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: No
nl: Nee

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Solid
nl: Vast

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Shape
nl: Vorm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Default scaling mode when printing:
nl: Standaard modus schalen bij afdrukken:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: Fit to printable area
nl: In afdrukgebied laten passen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: Fit to full page
nl: Op volledige pagina laten passen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: None; print original size
nl: Geen; afdrukken op originele grootte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CheckOCSPServers)
en: Enabling this option will allow Okular to contact 3rd-party OCSP servers to check if the certificates used for digital signing have been revoked since their creation.
nl: Deze optie inschakelen laat Okular contact opnemen met OCSP-servers van derden om te controleren of de voor digitale ondertekening gebruikte certificaten zijn ingetrokken na hun aanmaken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckOCSPServers)
en: Check revocation of digital signatures' certificates using 3rd-party servers
nl: Intrekking controleren van certificaten voor digitale ondertekening met gebruik van servers van derden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Signature backend:
nl: Backend voor ondertekening:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_EnablePgp)
en: These signatures can only be validated by modern Okular users with GnuPG backend activated
nl: Deze ondertekeningen kunnen alleen gevalideerd worden door moderne gebruikers van Okular met geactiveerde GnuPG-backend

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnablePgp)
en: Allow PGP keys for signatures (Okular extension)
nl: PGP-sleutels toestaan voor ondertekenen (extensie van Okular)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, certDBGroupBox)
en: Certificate Database
nl: Database met certificaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseDefaultCertDB)
en: Default:
nl: Standaard:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customRadioButton)
en: Custom:
nl: Aangepast:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, certificatesGroup)
en: Available Certificates
nl: Beschikbare certificaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSignaturesButton)
en: &Load Signatures
nl: Ondertekeningen &laden

en: PDF Options
nl: PDF-opties

en: Print annotations
nl: Annotaties afdrukken

en: Include annotations in the printed document
nl: Annotaties in het afgedrukte document meenemen

en: Includes annotations in the printed document. You can disable this if you want to print the original unannotated document.
nl: Neemt annotaties in het afgedrukte document mee. U kunt dit uitschakelen als u het oorspronkelijke document zonder annotaties wilt afdrukken.

en: Force rasterization
nl: Rasterisatie afdwingen

en: Rasterize into an image before printing
nl: Naar afbeelding rasteren voor afdrukken

en: Forces the rasterization of each page into an image before printing it. This usually gives somewhat worse results, but is useful when printing documents that appear to print incorrectly.
nl: Dwingt af dat een pagina wordt gerasterd naar een afbeelding voordat het wordt afgedrukt. Dit geeft vaak slechtere resultaten, maar kan handig zijn wanneer documenten niet juist worden afgedrukt.

en: Scaling mode for the printed pages
nl: Modus schalen voor de afgedrukte pagina's

en: Scale mode:
nl: Schaalmodus:

en: Format
nl: Opmaak

en: Encrypted
nl: Versleuteld

en: Unencrypted
nl: Niet-versleuteld

en: Security
nl: Beveiliging

en: Yes
nl: Ja

en: Optimized
nl: Geoptimaliseerd

en: Signed by: %1
    
    Date: %2
nl: Ondertekend door: %1
    
    Datum: %2

en: Using Poppler %1
nl: Poppler %1 gebruiken

en: Using Poppler %1
    
    Built against Poppler %2
nl: Poppler %1 gebruiken
    
    Gebouwd tegen Poppler %2

en: PDF Backend Configuration
nl: Configuratie van PDF-backend

en: Some errors were found in the document, Okular might not be able to show the content correctly
nl: Er zijn enige fouten in het document gevonden, Okular kan mogelijk de inhoud niet juist tonen

[ctx: @info Kind of a notice/warning]
en: These signatures only work between modern versions of Okular with the GnuPG based backend activated
nl: Deze ondertekeningen werken alleen tussen moderne versies van Okular met de backend gebaseerd op GnuPG geactiveerd

[ctx: @title:dialog]
en: Enable PGP Signatures
nl: PGP-ondertekeningen inschakelen

[ctx: Name of the person to whom the cerficate was issued]
en: Issued to
nl: Uitgegeven aan

[ctx: Certificate expiration date]
en: Expiration date
nl: Vervaldatum

en: You are using a Poppler library built without NSS support.
    Adding Digital Signatures isn't available for that reason
nl: U gebruikt een Poppler bibliotheek gebouwd zonder ondersteuning van NSS.
    Daarom is het toevoegen van digitale ondertekening niet beschikbaar

[ctx: certificate end validity]
en: forever
nl: eeuwig

en: Restart needed
nl: Herstart vereist

en: You need to restart Okular after changing the NSS directory settings
nl: U moet Okular opnieuw starten na het wijzigen van de instelling van de NSS-map

en: Enter Password
nl: Wachtwoord invoeren

en: Enter password to open %1:
nl: Wachtwoord invoeren om %1 te openen:
