okular - en to nn translation catalogue (958 entries)

en: Okular, a universal document viewer
nn: Okular – ein dokumentvisar for mange format

en: (C) 2002 Wilco Greven, Christophe Devriese
    (C) 2004-2005 Enrico Ros
    (C) 2005 Piotr Szymanski
    (C) 2004-2017 Albert Astals Cid
    (C) 2006-2009 Pino Toscano
nn: © 2002 Wilco Greven, Christophe Devriese
    © 2004–2005 Enrico Ros
    © 2005 Piotr Szymanski
    © 2004–2017 Albert Astals Cid
    © 2006–2009 Pino Toscano

en: Former maintainer
nn: Tidlegare vedlikehaldar

en: Tobias Koenig
nn: Tobias König

en: Lots of framework work, FictionBook backend and former ODT backend
nn: Mykje arbeid med rammeverket, FictionBook-motoren og tidlegare ODT-motor

en: Developer
nn: Utviklar

en: Piotr Szymanski
nn: Piotr Szymański

en: Created Okular from KPDF codebase
nn: Laga Okular frå KPDF-kodebasen

en: KPDF developer
nn: KPDF-utviklar

en: Annotations artwork
nn: Bilete for merknadar

en: Jiri Baum - NICTA
nn: Jiri Baum – NICTA

en: Table selection tool
nn: Tabellutvalsverktøy

en: Fabio D'Urso
nn: Fabio D’Urso

en: Annotation improvements
nn: Forbetringar i merknadar

en: Go to page %1
nn: Gå til side %1

en: Open external file
nn: Opna ekstern fil

en: Execute '%1'...
nn: Køyr «%1» …

en: First Page
nn: Første side

en: Previous Page
nn: Førre side

en: Next Page
nn: Neste side

en: Last Page
nn: Siste side

en: Back
nn: Tilbake

en: Forward
nn: Fram

en: Quit
nn: Avslutt

en: Start Presentation
nn: Start presentasjon

en: End Presentation
nn: Avslutt presentasjon

en: Find...
nn: Finn …

en: Go To Page...
nn: Gå til side …

en: Play sound...
nn: Spel lyd …

en: JavaScript Script
nn: Java-skript

en: Play movie...
nn: Spel film …

en: Play movie
nn: Spel film

en: Stop movie
nn: Stopp film

en: Pause movie
nn: Pausa film

en: Resume movie
nn: Hald fram film

en: This Okular is built without audio support
nn: Denne Okular-versjonen er bygd utan lydstøtte.

en: Backend Selection
nn: Val av bakgrunnsmotor

en: <qt>More than one backend found for the MIME type:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Please select which one to use:</qt>
nn: <qt>Fann meir enn éin motor som kan handtera MIME-formatet:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Vel kven av dei du ønskjer å bruka:</qt>

[ctx: @info %1 is a page size]
en: Most pages are %1.
nn: Dei fleste sidene er i %1-format.

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Portrait %1
nn: Ståande %1

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Landscape %1
nn: Liggjande %1

[ctx: %1 is width, %2 is height, %3 is paper size name]
en: %1 x %2 in (%3)
nn: %1 × %2 tommar (%3)

[ctx: %1 is width, %2 is height, %3 is paper size name]
en: %1 x %2 mm (%3)
nn: %1 × %2 mm (%3)

en: Continuing search from beginning
nn: Held fram med søk frå toppen

en: Continuing search from bottom
nn: Held fram med søk frå botnen

en: Can not find a plugin which is able to handle the document being passed.
nn: Fann ikkje noko programtillegg for å handtera dokumentet.

[ctx: remove a collection of annotations from the page]
en: remove annotations
nn: fjern merknadar

en: The document is trying to execute an external application and, for your safety, Okular does not allow that.
nn: Dokumentet prøver å køyra eit eksternt program, men av tryggleiksgrunnar tillèt ikkje Okular det.

en: No application found for opening file of mimetype %1.
nn: Fann ingen program som kan opna filer av MIME-typen %1.

en: Could not open a temporary file
nn: Klarte ikkje opna mellombels fil.

en: Print conversion failed
nn: Feil ved formatkonvertering for utskrift

en: Printing process crashed
nn: Utskriftsprosessen krasja

en: Printing process could not start
nn: Utskriftsprosessen klarte ikkje starta

en: Printing to file failed
nn: Klarte ikkje skriva ut til fil

en: Printer was in invalid state
nn: Skrivaren var i ein ugyldig tilstand

en: Unable to find file to print
nn: Fann ikkje fila å skriva ut

en: There was no file to print
nn: Det fanst inga fil å skriva ut

en: Could not find a suitable binary for printing. Make sure CUPS lpr binary is available
nn: Fann ikkje eit passande program for utskrift. Sjå etter at CUPS-programfila «lpr» er tilgjengeleg.

en: The page print size is invalid
nn: Utskriftsstorleiken for sida er ugyldig

en: Could not open '%1'. File does not exist
nn: Klarte ikkje opna «%1». Fila finst ikkje.

en: Title
nn: Tittel

en: Subject
nn: Emne

en: Description
nn: Skildring

en: Author
nn: Forfattar

en: Creator
nn: Opphavsprogram

en: Producer
nn: Produsent

en: Copyright
nn: Opphavsrett

en: Pages
nn: Sider

en: Created
nn: Oppretta

en: Modified
nn: Endra

en: MIME Type
nn: MIME-type

en: Category
nn: Kategori

en: Keywords
nn: Nøkkelord

en: File Path
nn: Filadresse

en: File Size
nn: Filstorleik

en: Page Size
nn: Sidestorleik

[ctx: Add an annotation to the page]
en: add annotation
nn: legg til merknad

[ctx: Remove an annotation from the page]
en: remove annotation
nn: fjern merknad

[ctx: Modify an annotation's internal properties (Color, line-width, etc.)]
en: modify annotation properties
nn: endra merknadseigenskapar

[ctx: Translate an annotation's position on the page]
en: translate annotation
nn: set om merknad

[ctx: Change an annotation's size]
en: adjust annotation
nn: juster merknad

[ctx: Generic text edit command]
en: edit text
nn: rediger tekst

[ctx: Edit an annotation's text contents]
en: edit annotation contents
nn: rediger merknadsinnhald

[ctx: Edit an form's text contents]
en: edit form contents
nn: rediger skjemainnhald

[ctx: Edit a list form's choices]
en: edit list form choices
nn: rediger val i skjemaliste

[ctx: Edit a combo form's selection]
en: edit combo form selection
nn: rediger val i kombinasjonsboks

[ctx: Edit the state of a group of form buttons]
en: edit form button states
nn: rediger tilstandard for skjemaknappar

en: Plain &Text...
nn: Rein&tekst …

[ctx: This is the document format]
en: OpenDocument Text
nn: OpenDocument-tekst

en: Print Options
nn: Utskriftsval

en: Fit to printable area
nn: Tilpass til utskrivbart område

en: Fit to full page
nn: Tilpass til sidestorleik

en: Scale mode:
nn: Skalering:

en: Do not show this message again
nn: Ikkje vis denne meldinga igjen

en: Not Available
nn: Ikkje tilgjengeleg

[ctx: 'source' is a source file]
en: Source: %1
nn: Kjelde: %1

en: &Default Font:
nn: &Standardskrift:

en: Version
nn: Versjon

en: Serial Number
nn: Serienummer

en: Issuer
nn: Utferdar

en: Issued On
nn: Utferda

en: Expires On
nn: Utgår

[ctx: The person/company that made the signature]
en: Subject
nn: Utferda til

en: Public Key
nn: Offentlegnøkkel

en: Key Usage
nn: Nøkkelbruk

en: %1 (%2 bits)
nn: %1 (%2 bit)

en: Property
nn: Eigenskap

en: Value
nn: Verdi

en: Pop-up Note
nn: Sprettoppnotat

en: Typewriter
nn: Skrivemaskin

en: Inline Note
nn: Notatrute

en: Straight Line with Comment
nn: Rett linje med merknad

en: Straight Line
nn: Rett linje

en: Polygon with Comment
nn: Polygon med merknad

en: Polygon
nn: Mangekant

en: Geometry with Comment
nn: Geometri med merknad

en: Geometry
nn: Geometri

en: Highlight with Comment
nn: Utheving med merknad

en: Highlight
nn: Utheving

en: Squiggle with Comment
nn: Bølgje med merknad

en: Squiggle
nn: Bølgje

en: Underline with Comment
nn: Understreking med merknad

en: Underline
nn: Understreking

en: Strike Out with Comment
nn: Overstreking med merknad

en: Strike Out
nn: Gjennomstreking

en: Stamp with Comment
nn: Stempel med merknad

en: Stamp
nn: Stempel

en: Freehand Line with Comment
nn: Frihandslinje med merknad

en: Freehand Line
nn: Frihandslinje

en: Caret
nn: Skrivemerke

en: File Attachment
nn: Filvedlegg

en: Sound
nn: Lyd

en: Movie
nn: Film

[ctx: Caption for a screen annotation]
en: Screen
nn: Skjerm

[ctx: Caption for a widget annotation]
en: Widget
nn: Skjermelement

[ctx: Caption for a rich media annotation]
en: Rich Media
nn: Rike medium

[ctx: Unknown author]
en: Unknown
nn: Ukjend

en: Author: %1
nn: Forfattar: %1

en: Where do you want to save %1?
nn: Kor vil du lagra %1?

en: Could not open "%1" for writing. File was not saved.
nn: Klarte ikkje opna «%1» for skriving. Fila vart ikkje lagra.

en: The signature is cryptographically valid.
nn: Signaturen er kryptografisk gyldig.

en: The signature is cryptographically invalid.
nn: Signaturen er kryptografisk ugyldig.

en: Digest Mismatch occurred.
nn: Ikkje samsvarande sjekksum.

en: The signature CMS/PKCS7 structure is malformed.
nn: CMS/PKCS7-strukturen til signaturen er ugyldig.

en: The requested signature is not present in the document.
nn: Den etterspurde signaturen eksisterer ikkje i dokumentet.

en: The signature could not be verified.
nn: Klarte ikkje stadfesta signaturen.

en: Certificate is Trusted.
nn: Sertifikatet er tiltrudd.

en: Certificate issuer isn't Trusted.
nn: Sertifiseringsinstansen er ikkje tiltrudd.

en: Certificate issuer is unknown.
nn: Sertifiseringsinstansen er ukjend.

en: Certificate has been Revoked.
nn: Sertifikatet er tilbakekalla.

en: Certificate has Expired.
nn: Sertifikatet utgått.

en: Certificate has not yet been verified.
nn: Sertifikatet er ikkje stadfesta enno.

en: Unknown issue with Certificate or corrupted data.
nn: Ukjend problem med sertifikat, eller ugyldige data.

en: SHA1
nn: SHA-1

en: SHA256
nn: SHA-256

en: SHA384
nn: SHA-384

en: SHA512
nn: SHA-512

en: SHA224
nn: SHA-224

en: Unknown Algorithm
nn: Ukjend algoritme

en: Unknown Type
nn: Ukjend type

en: Digital Signature
nn: Digital signatur

en: Non-Repudiation
nn: Ikkje-fornekting

en: Encrypt Keys
nn: Krypter nøklar

en: Decrypt Keys
nn: Dekrypter nøklar

en: Key Agreement
nn: Nøkkelsamsvar

en: Sign Certificate
nn: Signer sertifikat

en: Sign CRL
nn: Signer CRL

en: Encrypt Only
nn: Berre krypter

en: No Usage Specified
nn: Ingen bruk definert

en: The document has not been modified since it was signed.
nn: Dokumentet er ikkje endra etter at det vart signert.

en: The revision of the document that was covered by this signature has not been modified;
    however there have been subsequent changes to the document.
nn: Revisjonen av dokumentet som var dekt av denne signaturen er ikkje endra.
    Men det har vore gjort seinare endringar av dokumentet.

en: The document has been modified in a way not permitted by a previous signer.
nn: Dokumentet er endra på ein måte som ikkje er tillaten av ein tidlegare signatar.

en: The document integrity verification could not be completed.
nn: Kunne ikkje stadfesta integriteten til dokumentet.

en: This document has unsigned signature fields.
nn: Dette dokumentet har usignerte signaturfelt.

en: This document is digitally signed.
nn: Dokumentet er digitalt signert.

en: This document is digitally signed. There have been changes since last signed.
nn: Dokumentet er digitalt signert. Men det er endra sidan det vart signert.

en: This document is digitally signed. Some of the signatures could not be validated properly.
nn: Dokumentet er digitalt signert. Men nokre av signaturane kunne ikkje validerast.

en: Unsigned Signature %1
nn: Usignert signatur %1

en: Field: %1 on page %2
nn: Felt: %1 på side %2

en: Rev. %1: Signed By %2
nn: Rev. %1: Signert av %2

en: Signing Time: %1
nn: Signeringstidspunkt: %1

en: Reason: %1
nn: Grunn: %1

en: Location: %1
nn: Stad: %1

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Red
nn: Raud

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Orange
nn: Oransje

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Yellow
nn: Gul

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Green
nn: Grøn

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Cyan
nn: Cyanblå

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Blue
nn: Blå

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: White
nn: Kvit

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Gray
nn: Grå

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Black
nn: Svart

[ctx: @item:inlistbox]
en: Width %1
nn: Breidd %1

[ctx: @item:inlistbox]
en: %1%
nn: %1 %

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width (No annotation selected)
nn: Linjebreidd for merknadar (ingen merknad vald)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation color (No annotation selected)
nn: Farge for merknadar (ingen merknad vald)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color (No annotation selected)
nn: Fyllfarge for merknadar (ingen merknad vald)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation opacity (No annotation selected)
nn: Gjennomsikt for merknadar (ingen merknad vald)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font (No annotation selected)
nn: Skrift for merknadar (ingen merknad vald)

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the current annotation to the quick annotations menu (No annotation selected)
nn: Legg gjeldande merknadstype til kjappmerknadar-menyen (ingen merknad vald)

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1 or line angle to 15° steps (No annotation selected)
nn: Avgrensa figurbreidd/-høgd til 1:1 eller linjevinkel til steg på 15° (ingen merknad vald)

[ctx: @info:tooltip]
en: Advanced settings for the current annotation tool (No annotation selected)
nn: Avanserte innstillingar for gjeldande merknadsverktøy (ingen merknad vald)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width
nn: Linjebreidd for merknadar

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width (Current annotation has no line width)
nn: Linjebreidd for merknadar (gjeldande merknad har ikkje linjebreidd)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation text color
nn: Farge for merknadar

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation border color
nn: Kantlinjefarge for merknadar

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation color
nn: Farge for merknadar

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color
nn: Fyllfarge for merknadar

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color (Current annotation has no fill color)
nn: Linjebreidd for merknadar (gjeldande merknad har ikkje fyllfarge)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font
nn: Skrift for merknadar

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font (Current annotation has no font)
nn: Skrift for merknadar (gjeldande merknad har ikkje skrift)

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain line angle to 15° steps
nn: Avgrens linjevinkel til steg på 15°

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1
nn: Avgrens figurbreidd/-høgd til 1:1

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1 or line angle to 15° steps (Not supported by current annotation)
nn: Avgrensa figurbreidd/-høgd til 1:1 eller linjevinkel til steg på 15° (ikkje støtta av gjeldande merknad)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation opacity
nn: Gjennomsikt for merknadar

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the current annotation to the quick annotations menu
nn: Legg gjeldande merknadstype til kjappmerknadar-menyen

[ctx: @info:tooltip]
en: Advanced settings for the current annotation tool
nn: Avanserte innstillingar for gjeldande merknadsverktøy

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Color
nn: Farge

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Fill Color
nn: Fyllfarge

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Transparent
nn: Gjennomsiktig

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Color...
nn: Sjølvvald farge …

[ctx: @title:window]
en: Select color
nn: Vel farge

en: &Annotations
nn: &Merknadar

[ctx: @action:intoolbar Hide the toolbar]
en: Hide
nn: Gøym

[ctx: @action:intoolbar Show the builtin annotation toolbar]
en: Show more annotation tools
nn: Vis fleire merknadsverktøy

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Highlighter
nn: Merkjepenn

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Underline
nn: Understreking

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Squiggle
nn: Bølgje

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Strike Out
nn: Gjennomstreking

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Typewriter
nn: Skrivemaskin

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Inline Note
nn: Notatrute

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Popup Note
nn: Sprettoppnotat

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Freehand Line
nn: Frihandslinje

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Straight line
nn: Rett linje

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Arrow
nn: Pil

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Rectangle
nn: Rektangel

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Polygon
nn: Mangekant

[ctx: @action]
en: Geometrical shapes
nn: Geometriske former

[ctx: @action]
en: Stamp
nn: Stempel

[ctx: @action:intoolbar Show list of quick annotation tools]
en: Quick Annotations
nn: Kjappmerknadar

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose an annotation tool from the quick annotations
nn: Vel eit merknadsverktøy frå kjappmerknadar-menyen

en: Quick Annotation Bar
nn: Kjappmerknadar-linje

[ctx: @action:intoolbar Add current annotation tool to the quick annotations list]
en: Add to Quick Annotations
nn: Legg til kjappmerknadar-meny

[ctx: @action:intoolbar When checked keep the current annotation tool active after use]
en: Keep Active
nn: Hald i bruk

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep the annotation tool active after use
nn: La merknadsverktøyet vera på etter bruk

[ctx: @action When checked, line annotations are constrained to 15° steps, shape annotations to 1:1 ratio]
en: Constrain Ratio and Angle of Annotation Tools
nn: Avgrensa breidd/høgd-forhold og linjevinkel i merknadsverktøy

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Font
nn: Skrifttype

[ctx: @action:intoolbar Current annotation advanced settings]
en: Annotation Settings
nn: Merknadsinnstillingar

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Line width
nn: Linjebreidd

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Opacity
nn: Tettleik

[ctx: @item:inlistbox Annotation opacity percentage level, make sure to include %1 in your translation]
en: %1%
nn: %1 %

en: Page %1
nn: Side %1

en: Annotation | %1 Annotations
nn[0]: Merknad
nn[1]: %1 merknadar

en: &Open Pop-up Note
nn: &Opna sprettoppnotat

en: Copy Text to Clipboard
nn: Kopier til utklippstavla

en: Copy forbidden by DRM
nn: DRM forbyr kopiering

en: &Delete
nn: &Slett

en: &Properties
nn: &Eigenskapar

[ctx: %1 is the name of the file to save]
en: &Save '%1'...
nn: &Lagra «%1» …

en: &Appearance
nn: &Utsjånad

en: &General
nn: &Generelt

en: &Author:
nn: &Forfattar:

en: Created:
nn: Oppretta:

en: Modified:
nn: Sist endra:

en: Pop-up Note Properties
nn: Eigenskapar for sprettoppnotat

en: Typewriter Properties
nn: Eigenskapar for skrivemaskin

en: Inline Note Properties
nn: Eigenskapar for notatrute

en: Straight Line Properties
nn: Linjeeigenskapar

en: Polygon Properties
nn: Eigenskapar for mangekant

en: Geometry Properties
nn: Geometrieigenskapar

en: Text Markup Properties
nn: Eigenskapar for tekstoppmerking

en: Stamp Properties
nn: Stempeleigenskapar

en: Freehand Line Properties
nn: Eigenskapar for frihandslinje

en: Caret Properties
nn: Skrivemerke-eigenskapar

en: File Attachment Properties
nn: Eigenskapar for filvedlegg

en: Sound Properties
nn: Lydeigenskapar

en: Movie Properties
nn: Filmeigenskapar

en: Annotation Properties
nn: Merknadseigenskapar

en: Modified: %1
nn: Endra: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a custom stamp symbol from file
nn: Vel eit stempelsymbol frå ei fil

[ctx: @title:window file chooser]
en: Select custom stamp symbol
nn: Vel eit tilpassa stempelsymbol

en: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | Icon Files (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)
nn: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | Ikonfiler (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)

[ctx: @info]
en: Could not load the file <filename>%1</filename>
nn: Klarte ikkje opna fila  <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: Invalid file
nn: Ugyldig fil

en: &Color:
nn: &Farge:

en: &Opacity:
nn: &Gjennomsikt:

en: Icon:
nn: Ikon:

en: Comment
nn: Merknad

en: Help
nn: Hjelp

en: Insert
nn: Set inn

en: Key
nn: Nøkkel

en: New paragraph
nn: Nytt avsnitt

en: Note
nn: Notat

en: Paragraph
nn: Avsnitt

en: Font:
nn: Skrift:

en: Text &color:
nn: Tekst&farge:

en: &Align:
nn: &Juster:

en: Left
nn: Til venstre

en: Center
nn: I midten

en: Right
nn: Til høgre

en: Border &width:
nn: Kant&breidd:

en: Approved
nn: Godkjent

en: As Is
nn: Som det er

en: Confidential
nn: Konfidensielt

en: Departmental
nn: For avdelinga

en: Draft
nn: Utkast

en: Experimental
nn: Eksperimentelt

en: Expired
nn: Utgått

en: Final
nn: Endeleg

en: For Comment
nn: For kommentering

en: For Public Release
nn: Til offentleggjering

en: Not Approved
nn: Ikkje godkjent

en: Not For Public Release
nn: Skal ikkje offentleggjerast

en: Sold
nn: Selt

en: Top Secret
nn: Strengt hemmeleg

en: Bookmark
nn: Bokmerke

en: Information
nn: Informasjon

en: Stamp symbol:
nn: Stempelsymbol:

en: &Width:
nn: &Breidd:

en: Line start:
nn: Linjestart:

en: Line end:
nn: Linjeslutt:

en: Square
nn: Kvadrat

en: Circle
nn: Sirkel

en: Diamond
nn: Diamant

en: Open Arrow
nn: Open pil

en: Closed Arrow
nn: Lukka pil

en: None
nn: Ingen

en: Right Open Arrow
nn: Pil høgre (open)

en: Right Closed Arrow
nn: Pil høgre (fylt)

en: Slash
nn: Skråstrek

en: Leader line length:
nn: Lengd på tilvisingslinje:

en: Leader line extensions length:
nn: Lengd på utviding til tilvisingslinje:

en: Enabled
nn: På

en: Shape fill:
nn: Formfyll:

en: Strike out
nn: Gjennomstreking

en: Rectangle
nn: Rektangel

en: File attachment symbol:
nn: Filvedleggsymbol:

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Graph
nn: Graf

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Push Pin
nn: Teiknestift

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Paperclip
nn: Binders

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Tag
nn: Merkelapp

[ctx: 'File' as normal file, that can be opened, saved, etc..]
en: File
nn: Fil

[ctx: Not available size]
en: N/A
nn: –

en: No description available.
nn: Inga skildring er tilgjengeleg.

en: Name:
nn: Namn:

en: Description:
nn: Skildring:

en: Caret symbol:
nn: Skrivemerke-symbol:

[ctx: Symbol for caret annotations]
en: None
nn: Ingen

en: Close this note
nn: Lukk denne meldinga

en: Options
nn: Val

en: This annotation may contain LaTeX code.
    Click here to render.
nn: Denne merknaden kan innehalda LaTeX-kode.
    Trykk her for å visa LaTeX-resultatet.

en: Cannot find latex executable.
nn: Fann ikkje programfila «latex».

en: LaTeX rendering failed
nn: Feil ved LaTeX-oppteikning

en: Cannot find dvipng executable.
nn: Fann ikkje programfila «dvipng».

en: A problem occurred during the execution of the 'latex' command.
nn: Det oppstod eit problem då kommandoen «latex» vart køyrd.

en: A problem occurred during the execution of the 'dvipng' command.
nn: Det oppstod eit problem då kommandoen «dvipng» vart køyrd.

[ctx: %1 is the file name]
en: %1
    
    One bookmark | %1
    
    %2 bookmarks
nn[0]: %1
    
    Eitt bokmerke
nn[1]: %1
    
    %2 bokmerke

en: Bookmarks
nn: Bokmerke

en: Show for all documents
nn: Vis for alle dokument

en: Search...
nn: Søk …

en: Go to This Bookmark
nn: Gå til dette bokmerket

en: Rename Bookmark
nn: Endra namn på bokmerke

en: Remove Bookmark
nn: Fjern bokmerke

[ctx: Opens the selected document]
en: Open Document
nn: Opna dokument

en: Remove all Bookmarks for this Document
nn: Fjern alle bokmerka frå dokumentet

en: Certificate Viewer
nn: Sertifikatvisar

en: Export...
nn: Eksporter …

en: General
nn: Generelt

en: Issued By
nn: Utferda av

en: Common Name(CN)
nn: Namn (CN)

en: EMail
nn: E-postadresse

en: Organization(O)
nn: Organisasjon (O)

en: Issued To
nn: Utferda til

en: Validity
nn: Validitet

en: Fingerprints
nn: Fingeravtrykk

en: SHA-1 Fingerprint
nn: SHA-1-fingeravtrykk

en: SHA-256 Fingerprint
nn: SHA-256-fingeravtrykk

en: Details
nn: Detaljar

en: Certificate Data:
nn: Sertifikatdata:

en: Where do you want to save this certificate?
nn: Kor vil du lagra dette sertifikatet?

en: Certificate File (*.cer)
nn: Sertifikatfil (*.cer)

en: Could not export the certificate
nn: Klarte ikkje eksportera sertifikatet

[ctx: @title:menu]
en: &Color Mode
nn: &Fargemodus

[ctx: @action Change Colors feature toggle action]
en: Change Colors
nn: Byt fargar

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: &Normal Colors
nn: &Vanlege fargar

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: &Invert Colors
nn: &Snu om fargane

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Change &Paper Color
nn: Endra &papirfarge

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Change &Dark && Light Colors
nn: Endra &mørke og lyse fargar

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Convert to &Black && White
nn: Gjer om til &svart-kvitt

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert &Lightness
nn: Omvend &lysstyrke

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert L&uma (sRGB Linear)
nn: Omvend l&uma (sRGB lineær)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert Luma (&Symmetric)
nn: Omvend luma (&symmetrisk)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Shift Hue P&ositive
nn: Flytt fargenyanse til &høgre

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Shift Hue N&egative
nn: Flytt fargenyanse til &venstre

note: i18n: tag tool attribute name
en: Red
nn: Raud

note: i18n: tag tool attribute name
en: Green
nn: Grøn

note: i18n: tag tool attribute name
en: Blue
nn: Blå

note: i18n: tag tool attribute name
en: Yellow
nn: Gul

note: i18n: tag tool attribute name
en: Black
nn: Svart

note: i18n: tag tool attribute name
en: White
nn: Kvit

note: i18n: tag tool attribute name
en: Arrow
nn: Pil

note: i18n: tag tool attribute name
en: Yellow Highlighter
nn: Gul merkjepenn

note: i18n: tag tool attribute name
en: Green Highlighter
nn: Grøn merkjepenn

note: i18n: tag tool attribute name
en: Insert Text
nn: Set inn tekst

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Draw border around links
nn: Vis kantlinje rundt lenkjer

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Change colors
nn: Endra fargar

[ctx: @info Config dialog, accessibility page]
en: <b>Warning:</b> these options can badly affect drawing speed.
nn: <b>Åtvaring</b>: Desse alternativa kan påverka framvisingsfarten ganske mykje.

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert colors
nn: Omvende fargar

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change paper color
nn: Endra papirfarge

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change dark & light colors
nn: Endra mørke og lyse fargar

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Convert to black & white
nn: Gjer om til svart-kvitt

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert lightness
nn: Omvend lysstyrke

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert luma (sRGB linear)
nn: Omvend luma (sRGB lineær)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert luma (symmetric)
nn: Omvend luma (symmetrisk)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Shift hue positive
nn: Flytt fargenyanse til høgre

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Shift hue negative
nn: Flytt fargenyanse til venstre

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Color mode:
nn: Fargemodus:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Paper color:
nn: Papirfarge:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Dark color:
nn: Mørk farge:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Light color:
nn: Lys farge:

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Threshold:
nn: Terskel:

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Contrast:
nn: Kontrast:

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Text-to-speech engine:
nn: Tekst til tale-motor:

[ctx: &label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Text-to-speech voice:
nn: Tekst til tale-røyst:

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Full Annotation Toolbar
nn: Full merknadsverktøylinje

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Quick Annotation Toolbar
nn: Kjappmerknadar-linje

[ctx: label:listbox Config dialog, general page]
en: Annotation toolbar:
nn: Merknadsverktøylinje

[ctx: @label:textbox Config dialog, annotations page]
en: Author:
nn: Opphavsperson:

[ctx: @info Config dialog, annotations page]
en: <b>Note:</b> the information here is used only for annotations. The information is saved in annotated documents, and so will be transmitted together with the document.
nn: <b>Merk</b>: Informasjonen du legg inn her, vert berre brukt til kommentarar og tilbakemeldingar. Han vert lagra i dokumentet og vil vera tilgjengeleg for dei du sender det til.

[ctx: @label Config dialog, annotations page, heading line for Quick Annotations tool manager]
en: <h3>Quick Annotation Tools</h3>
nn: <h3>Kjappmerknadsverktøy</h3>

[ctx: @info:whatsthis Config dialog, editor page]
en: Choose the editor you want to launch when Okular wants to open a source file.
nn: Vel skriveprogrammet du vil bruka til å opna kjeldefiler.

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Custom Text Editor
nn: Skriveprogram

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Emacs client
nn: Emacs-program

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Lyx client
nn: Lyx-klient

[ctx: @label:listbox Config dialog, editor page]
en: Editor:
nn: Skriveprogram:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <qt>Set the command of a custom text editor to be launched.<br />
    You can also put few placeholders:
    <ul>
      <li>%f - the file name</li>
      <li>%l - the line of the file to be reached</li>
      <li>%c - the column of the file to be reached</li>
    </ul>
    If %f is not specified, then the file name is appended to the specified command.
nn: <qt>Vel kommando for køyring av skriveprogram.<br />
    Du kan òg bruka desse plasshaldarane:
    <ul>
      <li>%f – filnamnet</li>
      <li>%l – linjenummeret i fila</li>
      <li>%c – kolonnenummeret i fila</li>
    </ul>
    Viss du ikkje brukar plasshaldaren %f, vert filnamnet lagt til på slutten av kommandoen.

[ctx: @label:textbox Config dialog, editor page]
en: Command:
nn: Kommando:

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Use smooth scrolling
nn: Bruk jamn rulling

[ctx: @title:group Config dialog, general page]
en: Appearance:
nn: Utsjånad:

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show scrollbars
nn: Vis rullefelt

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Link the thumbnails with the page
nn: Kopla miniatyrbileta saman med sida

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show hints and info messages
nn: Vis hint og infomeldingar

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Notify about embedded files, forms, or signatures
nn: Varsla om innebygde filer, skjema og signaturar

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Display document title in titlebar if available
nn: Vis dokumenttittelen i tittellinja viss han finst

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Display file name only
nn: Vis berre filnamnet

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Display full file path
nn: Vis fullstendig filadresse

[ctx: label:listbox Config dialog, general page]
en: When not displaying document title:
nn: Når dokumenttittelen ikkje vert vist:

[ctx: @label:listbox Config dialog, general page]
en: Use custom background color:
nn: Bruk sjølvvald bakgrunnsfarge:

[ctx: @title:group Config dialog, general page]
en: Program features:
nn: Programfunksjonar:

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Open new files in tabs
nn: Opna nye filer i faner

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Switch to existing tab if file is already open
nn: Byt til filfanen viss fila alt er open

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Obey DRM limitations
nn: Følg DRM-sperrer

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Reload document on file change
nn: Last dokument på nytt ved endringar

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show backend selection dialog
nn: Vis vindauge for val av visingsmotor

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Right to left reading direction
nn: Bruk høgre-til-venstre-leseretning

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Open in continuous mode by default
nn: Opna i samanhengande-modus som standard

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: When using Browse Tool, wrap cursor at screen edges
nn: Flytt skrivemerket til neste/førre linje når det når skjermkanten

[ctx: @label:spinbox Config dialog, general page]
en: Overview columns:
nn: Oversiktsspalter:

[ctx: @info:tooltip Config dialog, general page]
en: Defines how much of the current viewing area will still be visible when pressing the Page Up/Down keys.
nn: Avgjer kor mykje av det gjeldande visingsområdet som framleis vil vera synleg når du trykkjer «Page Up» eller «Page Down».

[ctx: @label:spinbox Config dialog, general page]
en: Page Up/Down overlap:
nn: «Page Up/Down»-overlapp:

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: 100%
nn: 100 %

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Width
nn: Tilpass til breidda

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Page
nn: Tilpass til sida

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Auto Fit
nn: Autotilpassa

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Defines the default zoom mode for files which were never opened before. For files which were opened before the previous zoom is applied.
nn: Avgjer standard forstørring for filer som ikkje er opna før. For filer som du har opna før vert førre verdi brukt.

[ctx: label:listbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Default zoom:
nn: Standard forstørring:

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable transparency effects
nn: Slå på gjennomsiktseffektar

[ctx: @label Config dialog, performance page]
en: CPU usage:
nn: Prosessorbruk:

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Low
nn: Låg

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Normal (default)
nn: Normal (standard)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Aggressive
nn: Aggressiv

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Greedy
nn: Grådig

[ctx: @label:listbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Memory usage:
nn: Minnebruk:

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable text antialias
nn: Bruk kantutjamning på tekst

[ctx: @title:group Config dialog, performance page]
en: Rendering options:
nn: Oppteikningsval:

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable graphics antialias
nn: Bruk kantutjamning på grafikk

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable text hinting
nn: Bruk teksthinting

en: Keeps used memory as low as possible. Do not reuse anything. (For systems with low memory.)
nn: Brukar så lite minne som råd. Brukar ikkje noko om igjen. (Passar til system med lite minne.)

en: A good compromise between memory usage and speed gain. Preload next page and boost searches. (For systems with 2GB of memory, typically.)
nn: Eit godt kompromiss mellom minnebruk og fart. Lastar inn den neste sida og gjev raskare søk. (Passar til system med minst 2 GB minne.)

en: Keeps everything in memory. Preload next pages. Boost searches. (For systems with more than 4GB of memory.)
nn: Hald alt i minnet. Lastar inn dei neste sidene og gjev raskare søk. (Passar til system med minst 4 GB minne.)

en: Loads and keeps everything in memory. Preload all pages. (Will use at maximum 50% of your total memory or your free memory, whatever is bigger.)
nn: Laster inn og held alt i minnet. Førehandslastar alle sidene. (Dette brukar opptil 50% av alt minnet eller alt fritt minne, etter kva som er størst.)

[ctx: Spinbox prefix: Advance automatically: every n seconds]
en: every
nn: kvart

[ctx: Advance every %1 seconds]
en:  second |  seconds
nn[0]: . sekund
nn[1]: . sekund

[ctx: @label:spinbox Config dialog, presentation page]
en: Advance automatically:
nn: Skift automatisk:

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Loop after last page
nn: Start om att etter siste side

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Tap left/right side to go back/forward
nn: Trykk til venstre/høgre for å gå bakover/framover

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Tap anywhere to go forward
nn: Trykk kor som helst for å gå framover

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Disabled
nn: Slått av

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Touch navigation:
nn: Fingernavigering:

[ctx: @label:chooser Config dialog, presentation page]
en: Background color:
nn: Bakgrunnsfarge:

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Hidden after delay
nn: Gøym etter ei stund

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always visible
nn: Alltid synleg

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always hidden
nn: Alltid gøymd

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Mouse cursor:
nn: Musepeikar:

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Show progress indicator
nn: Vis framdriftslinje

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Show summary page
nn: Vis samandragsside

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Instant (Never use animations)
nn: Direkte (ingen animasjon)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Replace
nn: Byt ut

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Random transition
nn: Tilfeldig overgang

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Blinds vertical
nn: Loddrette persienner

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Blinds horizontal
nn: Vassrette persienner

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Box in
nn: Boks inn

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Box out
nn: Boks ut

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Dissolve
nn: Oppløys

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Fade
nn: Ton inn og ut

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter down
nn: Glitter ned

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter right
nn: Glitter til høgre

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter right-down
nn: Glitter ned til høgre

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split horizontal in
nn: Delt vassrett inn

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split horizontal out
nn: Delt vassrett ut

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split vertical in
nn: Delt loddrett inn

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split vertical out
nn: Delt loddrett ut

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe down
nn: Tørk nedover

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe right
nn: Tørk mot høgre

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe left
nn: Tørk mot venstre

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe up
nn: Tørk oppover

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Default transition:
nn: Standardovergang:

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Preferred screen:
nn: Føretrekt skjerm:

[ctx: @label Config dialog, presentation page, heading line for drawing tool manager]
en: <h3>Drawing Tools</h3>
nn: <h3>Teikneverktøy</h3>

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Current Screen
nn: Gjeldande skjerm

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Default Screen
nn: Standardskjerm

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen. %1 is the screen number (0, 1, ...). %2 is the screen manufacturer name. %3 is the screen model name. %4 is the screen name like DVI-0]
en: Screen %1 (%2 %3 %4)
nn: Skjerm %1 (%2 %3 %4)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen. %1 is the screen number (0, 1, ...), hopefully not 0.]
en: Screen %1 (disconnected)
nn: Skjerm %1 (ikkje tilkopla)

en: Drawing Tool: %1
nn: Teikneverktøy: %1

en: Eraser
nn: Viskelêr

en: &Name:
nn: &Namn:

en: Appearance
nn: Utsjånad

en: Text markup
nn: Tekstoppmerking

en: Geometrical shape
nn: Geometriske former

en: Create annotation tool
nn: Opprett merknadsverktøy

en: Edit annotation tool
nn: Rediger merknadsverktøy

en: Color:
nn: Farge:

en: &Pen Width:
nn: &Pennebreidd:

[ctx: Suffix for the pen width, eg '10 px']
en:  px
nn:  pikslar

en: Create drawing tool
nn: Lag teikneverktøy

en: Edit drawing tool
nn: Rediger teikneverktøy

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
nn: Ukjend

[ctx: @title:window]
en: Embedded Files
nn: Innebygde filer

[ctx: @action:button]
en: View
nn: Vis

[ctx: @title:column]
en: Name
nn: Namn

[ctx: @title:column]
en: Description
nn: Skildring

[ctx: @title:column]
en: Size
nn: Storleik

[ctx: @title:column]
en: Created
nn: Oppretta

[ctx: @title:column]
en: Modified
nn: Endra

[ctx: @action:inmenu]
en: &Save As...
nn: &Lagra som …

[ctx: @action:inmenu]
en: &View...
nn: &Vis …

en: Could not load print preview part
nn: Klarte ikkje lasta førehandsvisinga

en: Print Preview
nn: Førehandsvising

en: Close
nn: Lukk

[ctx: Find text]
en: F&ind:
nn: &Finn:

en: Text to search for
nn: Tekst å søkja etter

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
nn: Neste

en: Jump to next match
nn: Gå til neste treff

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
nn: Førre

en: Jump to previous match
nn: Gå til førre treff

en: Modify search behavior
nn: Endra søkjeåtferd

en: Case sensitive
nn: Skil mellom store og små bokstavar

en: From current page
nn: Frå gjeldande side

en: Find as you type
nn: Kontinuerleg søk

en: *|All Files
nn: *|Alle filer

en: Unsigned Signature Field (Click to Sign)
nn: Usignert signaturfelt (trykk for å signera)

en: &Sign...
nn: &Signer …

en: Signature Properties
nn: Sertifikateigenskapar

en: Search Options
nn: Søkjeval

[ctx: Enable case sensitive search in the side navigation panels]
en: Case Sensitive
nn: Skil mellom store og små bokstavar

[ctx: Enable regular expression search in the side navigation panels]
en: Regular Expression
nn: Regulært uttrykk

en: S&earch:
nn: &Søk:

en: Layers
nn: Lag

[ctx: Layouted like: '5 [pages] of 10']
en: of
nn: av

en: Zoom
nn: Forstørr

en: Zoom to 100%
nn: Forstørr til 100 %

en: Rotate &Right
nn: Drei til &høgre

[ctx: Rotate right]
en: Right
nn: Høgre

en: Rotate &Left
nn: Drei til &venstre

[ctx: Rotate left]
en: Left
nn: Venstre

en: Original Orientation
nn: Opphavleg retning

en: &Trim View
nn: &Utsnittsvising

en: &Trim Margins
nn: Skjer vekk &margar

en: Trim To &Selection
nn: Skjer til &utsnitt

en: Fit &Width
nn: Tilpass til &breidda

en: Fit &Page
nn: Tilpass til &sida

en: &Auto Fit
nn: &Autotilpassa

en: Fit Wi&ndow to Page
nn: Tilpass &vindauget til sida

en: &View Mode
nn: &Visingsmodus

[ctx: @item:inmenu]
en: &Single Page
nn: &Éi side

[ctx: @item:inmenu]
en: &Facing Pages
nn: &Motståande sider

[ctx: @item:inmenu]
en: Facing Pages (&Center First Page)
nn: Motståande sider (&sentrer første side)

[ctx: @item:inmenu]
en: &Overview
nn: &Oversikt

en: &Continuous
nn: Saman&hengande

[ctx: @action page layout]
en: Use Right to Left Reading Direction
nn: Bruk høgre til venstre som leseretning

en: &Browse
nn: &Bla gjennom

en: &Zoom
nn: &Forstørr/forminsk

en: Area &Selection
nn: &Områdeutval

en: &Text Selection
nn: &Tekstutval

en: T&able Selection
nn: T&abellutval

en: &Magnifier
nn: &Lupe

[ctx: @action]
en: Selection Tools
nn: Merkjeverktøy

en: Digitally &Sign...
nn: &Signer digitalt …

en: Speak Whole Document
nn: Les opp heile dokumentet

en: Speak Current Page
nn: Les opp gjeldande side

en: Stop Speaking
nn: Stopp opplesing

en: Pause/Resume Speaking
nn: Pausa / hald fram opplesing

en: Scroll Up
nn: Rull opp

en: Scroll Down
nn: Rull ned

en: Scroll Page Up
nn: Rull éi side opp

en: Scroll Page Down
nn: Rull éi side ned

en: Show Forms
nn: Vis skjema

en:  Loaded a one-page document. |  Loaded a %1-page document.
nn[0]:  Lasta inn eit éisides dokument.
nn[1]:  Lasta inn eit %1-sides dokument.

en: Copy Table Contents to Clipboard
nn: Kopier tabellinhald til utklippstavla

en: Text (1 character) | Text (%1 characters)
nn[0]: Tekst (1 teikn)
nn[1]: Tekst (%1 teikn)

en: Copy to Clipboard
nn: Kopier til utklippstavla

en: Speak Text
nn: Les opp teksten

en: Image (%1 by %2 pixels)
nn: Bilete (%1 × %2 pikslar)

en: Save to File...
nn: Lagra til fil …

en: Image [%1x%2] copied to clipboard.
nn: Biletet (%1 × %2) vart kopiert til utklippstavla.

en: Save file
nn: Lagra fil

en: Images (*.png *.jpeg)
nn: Bilete (*.png *.jpeg)

en: File not saved.
nn: Fila vart ikkje lagra.

en: Image [%1x%2] saved to %3 file.
nn: Biletet (%1 × %2) vart lagra til fila %3.

en: Copy Text
nn: Kopier tekst

en: Go to '%1'
nn: Gå til «%1»

en: Fit Width
nn: Tilpass til breidda

en: Fit Page
nn: Tilpass til sida

en: Auto Fit
nn: Autotilpassa

[ctx: Zoom percentage value %1 will be replaced by the actual zoom factor value, so make sure you include it in your translation in order to not to break anything]
en: %1%
nn: %1 %

en: Search for '%1' with
nn: Søk etter «%1» med

en: Configure Web Shortcuts...
nn: Set opp vevsnarvegar …

en: Follow This Link
nn: Følg denne lenkja

en: Play this Sound
nn: Spel denne lyden

en: Stop Sound
nn: Stopp lyd

en: Copy Link Address
nn: Kopier lenkjeadresse

en: Search for '%1' in this document
nn: Søk etter «%1» i dokumentet

en: Welcome
nn: Velkommen

en: Select zooming area. Right-click to zoom out.
nn: Vel visingsområde. Høgreklikk for å visa i mindre storleik.

en: Click to see the magnified view.
nn: Trykk for å sjå den forstørra visinga.

en: Draw a rectangle around the text/graphics to copy.
nn: Teikn ein firkant rundt teksten/grafikken du vil kopiera.

en: Select text
nn: Merk tekst

en: Draw a rectangle around the table, then click near edges to divide up; press Esc to clear.
nn: Teikn ein firkant rundt tabellen. Trykk så nær kantane for å dela opp. Trykk «Escape» for å nullstilla.

en: All your signing certificates are either not valid yet or are past their validity date.
nn: Alle signerings­sertifikata dine er anten ikkje enno gyldige eller har passert utløpsdatoen.

en: There are no available signing certificates.<br/>For more information, please see the section about <a href="%1">Adding Digital Signatures</a> in the manual.
nn: Du har ikkje nokon signerings­sertifikat tilgjengeleg.<br/>Du finn meir informasjon under avsnittet <a href="%1">Adding Digital Signatures</a> i brukarhandboka.

en: You have unsaved changes. Please save the document before signing it.
nn: Du har ulagra endringar. Du må lagra dokumentet før du kan signera det.

en: Draw a rectangle to insert the signature field
nn: Teikn ein firkant for å setja inn signaturfeltet

en: Draw a rectangle around the page area you wish to keep visible
nn: Teikn ein firkant rundt sideområdet som skal vera synleg

en: New Text Note
nn: Nytt notat

en: Text of the new note:
nn: Tekst i det nye notatet:

[ctx: @info]
en: A signature of this size may be too small to read. If you would like to create a potentially more readable signature, press <interface>Start over</interface> and draw a bigger rectangle.
nn: Ein så liten signatur kan vera vanskeleg å lesa. Viss du heller vil laga ein større signatur, som er lettare å lesa, trykk <interface>Teikn på nytt</interface> og teikn ein større firkant.

[ctx: @action:button]
en: Start Over
nn: Teikn på nytt

[ctx: @action:button]
en: Sign
nn: Signer

[ctx: %1 is a file path]
en: Could not sign. Invalid certificate password or could not write to '%1'
nn: Klarte ikkje signera. Anten er passordet til sertifikatet ugyldig eller så var det ikkje mogleg å lagra til «%1».

en: Author name
nn: Forfattarnamn

en: Author name for the annotation:
nn: Forfattarnamnet til merknaden:

[ctx: Annotation tool]
en: Draw an ellipse (drag to select a zone)
nn: Teikn ein ellipse (dra for å velja område)

[ctx: Annotation tool]
en: Highlight text
nn: Uthev tekst

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a freehand line
nn: Teikn ei frihandslinje

[ctx: Annotation tool]
en: Inline Text Annotation (drag to select a zone)
nn: Merknad inne i teksten (dra for å velja område)

[ctx: Annotation tool]
en: Put a pop-up note
nn: Legg til sprettoppnotat

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a polygon (click on the first point to close it)
nn: Teikn ein mangekant (trykk på første punkt for å lukka han)

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a rectangle
nn: Teikn ein firkant

[ctx: Annotation tool]
en: Squiggle text
nn: Bølgje under tekst

[ctx: Annotation tool]
en: Put a stamp symbol
nn: Set på eit stempelsymbol

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a straight line
nn: Teikn ei rett linje

[ctx: Annotation tool]
en: Strike out text
nn: Strek gjennom teksten

[ctx: Annotation tool]
en: Underline text
nn: Strek under teksten

[ctx: Annotation tool]
en: Typewriter Annotation (drag to select a zone)
nn: Skrivemaskinsmerknad (dra for å velja område)

en: Highlighter
nn: Merkjepenn

en: Add favorite annotation
nn: Legg til favorittmerknad

en: Custom annotation name:
nn: Sjølvvalt namn på merknad:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nn: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nn: &Innstillingar

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
nn: &Hjelp

note: i18n: ectx: Menu (view_orientation)
en: &Orientation
nn: &Retning

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks) i18n: ectx: Menu (okular_bookmarks)
en: &Bookmarks
nn: &Bokmerke

note: i18n: ectx: ToolBar (OkularViewerToolBar)
en: Viewer Toolbar
nn: Verktøylinje for visar

en: Thumbnails
nn: Miniatyrbilete

en: Annotations
nn: Merknadar

en: This document contains annotations or form data that were saved internally by a previous Okular version. Internal storage is <b>no longer supported</b>.<br/>Please save to a file in order to move them if you want to continue to edit the document.
nn: Dokumentet inneheld merknadar eller skjemadata som vart lagra internt av ein tidlegare Okular-versjon. Intern lagring er <b>ikkje lenger støtta</b>.<br/>Lagra merknadane til ei fil dersom du vil halda fram å redigera dokumentet.

en: This document has embedded files. <a href="okular:/embeddedfiles">Click here to see them</a> or go to File -> Embedded Files.
nn: Dette dokumentet har innebygde filer. <a href="okular:/embeddedfiles">Trykk her for å sjå dei</a>, eller gå til «Fil → Innebygde filer».

[ctx: Previous page]
en: Previous
nn: Førre

en: Go back to the Previous Page
nn: Gå tilbake til førre side

en: Moves to the previous page of the document
nn: Går til den førre sida i dokumentet

[ctx: Next page]
en: Next
nn: Neste

en: Advance to the Next Page
nn: Gå vidare til neste side

en: Moves to the next page of the document
nn: Går til den neste sida i dokumentet

en: Beginning of the document
nn: Byrjinga av dokumentet

en: Moves to the beginning of the document
nn: Går til byrjinga av dokumentet

en: End of the document
nn: Slutten på dokumentet

en: Moves to the end of the document
nn: Går til slutten av dokumentet

en: Rename the current bookmark
nn: Gje nytt namn til gjeldande bokmerke

en: Previous Bookmark
nn: Førre bokmerke

en: Go to the previous bookmark
nn: Gå til førre bokmerke

en: Next Bookmark
nn: Neste bokmerke

en: Go to the next bookmark
nn: Gå til neste bokmerke

en: Configure Okular...
nn: Set opp Okular …

en: Configure Viewer...
nn: Set opp visar …

en: Configure Viewer Backends...
nn: Set opp visingsmotorar …

en: Configure Backends...
nn: Set opp visingsmotorar …

en: About Backend
nn: Om motoren

en: Reloa&d
nn: Last om a&tt

en: Reload the current document from disk.
nn: Last gjeldande dokument om att frå disken.

en: Close &Find Bar
nn: Lukk &søkjelinje

en: Page Number
nn: Sidetal

[ctx: @action]
en: Configure Color Modes...
nn: Set opp fargemodusar …

en: Select All Text on Current Page
nn: Merk all tekst på gjeldande side

en: Show S&idebar
nn: Vis &sidestolpe

en: Show &Page Bar
nn: Vis side&tallinje

en: Show &Signatures Panel
nn: Vis &signaturpanel

en: &Embedded Files
nn: &Innebygde filer

en: E&xport As
nn: &Eksporter som

en: S&hare
nn: &Del

en: P&resentation
nn: P&resentasjon

en: Open Con&taining Folder
nn: Opna &foreldermappa

en: &Import PostScript as PDF...
nn: &Importer PostScript som PDF …

en: Switch Blackscreen Mode
nn: Byt svartskjerm-modus

en: Erase Drawing
nn: Visk ut teikning

en: Configure Annotations...
nn: Set opp merknadar …

en: Play/Pause Presentation
nn: Spel/pausa presentasjon

en: You have just modified the open document, but this kind of document can not be saved.
    Any modification will be lost once Okular is closed.
nn: Du har endra på dokumentet, men ein slik dokumenttype kan ikkje lagrast.
    Endringar vil gå tapt når Okular vert lukka.

en: Document can't be saved
nn: Dokumentet kan ikkje lagrast.

en: Could not open '%1' (%2)
nn: Klarte ikkje opna fila «%1» (%2)

en: The loading of %1 has been canceled.
nn: Innlastinga av %1 er avbroten.

en: Could not open %1. Reason: %2
nn: Klarte ikkje opna %1: %2

en: Configure Viewer Backends
nn: Set opp visingsmotorar

en: Configure Backends
nn: Set opp visingsmotorar

en: The program "ps2pdf" was not found, so Okular can not import PS files using it.
nn: Fann ikkje programmet «ps2pdf». Okular kan derfor ikkje opna PS-filer med det.

en: ps2pdf not found
nn: Fann ikkje ps2pdf

en: PostScript files (%1)
nn: PostScript-filer (%1)

en: Importing PS file as PDF (this may take a while)...
nn: Importerer PS-fil som PDF (dette kan ta ei stund) …

en: Please enter the password to read the document:
nn: Skriv inn passordet for å lesa dokumentet:

en: Incorrect password. Try again:
nn: Feil passord. Prøv igjen:

en: Document Password
nn: Dokumentpassord

en: This document has XFA forms, which are currently <b>unsupported</b>.
nn: Dette dokumentet har XFA-skjema, som for tida <b>ikkje er støtta</b>.

en: This document has forms. Click on the button to interact with them, or use View -> Show Forms.
nn: Dette dokumentet inneheld skjema. Trykk på knappen for å redigera dei, eller bruk «Vis → Vis skjema».

en: All editing and interactive features for this document are disabled. Please save a copy and reopen to edit this document.
nn: All redigering og all interaktiv funksjonalitet i dokumentet er slått av. Lagra ein kopi av dokumentet og opna dette dersom du ønskjer å redigera det.

en: This document wants to be shown full screen.
    Leave normal mode and enter presentation mode?
nn: Dokumentet ber om å verta vist i fullskjermsvising.
    Vil du forlata vindaugsvisinga og visa det i presentasjonsmodus?

en: Request to Change Viewing Mode
nn: Førespurnad om byte av visingsmodus

en: Enter Presentation Mode
nn: Vis i presentasjonsmodus

en: Deny Request
nn: Avvis førespurnad

en: Could not open %1. %2
nn: Klarte ikkje opna %1. %2

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has unsaved changes but has been modified by another program. Reloading it will replace the unsaved changes with the changes made in the other program.<nl/><nl/>Do you want to continue reloading the file?
nn: Fila <filename>%1</filename> har ulagra endringar, men har samtidig blitt endra av eit anna program. Viss du lastar ho inn på nytt, vert endringane dine bytte ut med endringane gjorde i det andre programmet.<nl/><nl/>Vil du halda fram med å lasta inn fila på nytt?

en: File Changed
nn: Fil endra

en: Continue Reloading
nn: Hald fram å lasta inn

en: Abort Reloading
nn: Avbryt innlasting

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has unsaved changes but has been modified by another program. Closing it will replace the unsaved changes with the changes made in the other program.<nl/><nl/>Do you want to continue closing the file?
nn: Fila <filename>%1</filename> har ulagra endringar, men har samtidig blitt endra av eit anna program. Viss du lukkar ho, vert endringane dine bytte ut med endringane gjorde i det andre programmet.<nl/><nl/>Vil du halda fram med å lukka av fila?

en: Continue Closing
nn: Hald fram med å lukka

en: Abort Closing
nn: Avbryt lukking

en: Do you want to save your changes to "%1" or discard them?
nn: Vil du lagra endringane dine til «%1» eller forkasta dei?

en: Close Document
nn: Lukk dokumentet

en: This link points to a close document action that does not work when using the embedded viewer.
nn: Denne lenkja peikar til ei handling som lukkar dokumentet, men fungerer ikkje i den innebygde framvisaren.

en: This link points to a quit application action that does not work when using the embedded viewer.
nn: Denne lenkja peikar til ei handling som avsluttar programmet, men fungerer ikkje i den innebygde framvisaren.

en: Reloading the document...
nn: Lastar dokumentet på nytt …

en: Contents
nn: Innhald

en: Signatures
nn: Signaturar

en: Go to Page
nn: Gå til side

en: &Page:
nn: &Side:

en: Enter the new name of the bookmark:
nn: Skriv in nytt namn på bokmerket:

en: Rename this Bookmark
nn: Endra namn på bokmerke

en: Remove this Bookmark
nn: Fjern dette bokmerket

en: Save As
nn: Lagra som

en: You have chosen to save an Okular Archive without the file name ending with the '%1' extension. That is not allowed, do you want to choose a new name?
nn: Du har valt å lagra ei Okular-arkivfil utan etternamnet «%1». Dette er ikkje mogleg. Vil du velja eit nytt namn?

en: Unsupported extension
nn: Filetternamnet er ikkje støtta

[ctx: @action:button]
en: Choose New Name
nn: Endra namn

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has been modified by another program. If you save now, any changes made in the other program will be lost. Are you sure you want to continue?
nn: Fila <filename>%1</filename> har blitt endra av eit anna program. Viss du lagrar ho no, går endringane gjorde i det andre programmet tapt. Er du sikker på at du vil halda fram med å lagra?

en: Save - Warning
nn: Lagraing – åtvaring

en: Save a Copy Elsewhere
nn: Lagra kopi ein annan plass

en: The current document is protected with a password.<br />In order to save, the file needs to be reloaded. You will be asked for the password again and your undo/redo history will be lost.<br />Do you want to continue?
nn: Det gjeldande dokumentet er verna med eit passord.<br />For å kunna lagra fila, må du først lasta ho inn på nytt. Du vert bedt om passordet igjen, og «angra / gjer om»-loggen går tapt.<br />Vil du halda fram?

en: Could not open the temporary file for saving.
nn: Klarte ikkje opna mellombels fil for lagring.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite <filename>%1</filename> because that file is read-only. Try saving to another location or changing that file's permissions.
nn: Klarte ikkje overskriva <filename>%1</filename>. Fila er skriveverna. Du kan lagra ho i ei anna mappe eller endra løyvet på fila.

en: After saving, the current document format requires the file to be reloaded. Your undo/redo history will be lost.<br />Do you want to continue?
nn: Etter lagring krev det gjeldande dokumentformatet at fila vert lasta på nytt. Loggen med «angra / gjer om»-handlingar går tapt.<br />Vil du halda fram?

en: File could not be saved in '%1'. Try to save it to another location.
nn: Klarte ikkje lagra fila i «%1». Prøv å lagra ho ein annan stad.

en: Filled form contents
nn: Utfylt skjemainnhald

en: User annotations
nn: Brukarmerknadar

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them.
nn: Du er i ferd med å lagra endringar, men det gjeldande filformatet støttar ikkje lagring av desse elementa. Bruk formatet <i>Okular-dokumentarkiv</i> for å ta vare på dei.

en: Warning
nn: Åtvaring

en: Save as Okular document archive...
nn: Lagra som Okular-dokumentarkiv …

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them. Click <i>Continue</i> to save the document and discard these elements.
nn: Du er i ferd med å lagra endringar, men det gjeldande filformatet støttar ikkje lagring av desse elementa. Bruk formatet <i>Okular-dokumentarkiv</i> for å ta vare på dei. Trykk <i>Hald fram</i> for å lagra dokumentet og forkasta elementa.

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them. Click <i>Continue</i> to save, but you will lose these elements as well as the undo/redo history.
nn: Du er i ferd med å lagra endringar, men det gjeldande filformatet støttar ikkje lagring av desse elementa. Bruk formatet <i>Okular-dokumentarkiv</i> for å ta vare på dei. Trykk <i>Hald fram</i> for å lagra dokumentet, men du vil då mista elementa og loggen over «angra / gjer om»-handlingar.

en: Continue
nn: Hald fram

en: Continue losing changes
nn: Hald fram og mist endringar

en: File could not be saved in '%1'. %2
nn: Klarte ikkje lagra fila i «%1». %2

en: Okular cannot copy %1 to the specified location.
    
    The document does not exist anymore.
nn: Okular kan ikkje kopiera %1 til den valde plasseringa.
    
    Dokumentet finst ikkje lenger.

en: File could not be saved in '%1'. Error: '%2'. Try to save it to another location.
nn: Klarte ikkje lagra fila i «%1». Feil: «%2». Prøv å lagra ho ein annan stad.

en: Expand whole section
nn: Utvid heile inndelinga

en: Collapse whole section
nn: Fald saman heile inndelinga

en: Expand all
nn: Fald ut alt

en: Collapse all
nn: Fald saman alt

en: Sync Thumbnail with Page
nn: Synkroniser miniatyrbilete med side

en: Add Bookmark
nn: Legg til bokmerke

en: Tools
nn: Verktøy

[ctx: @action:inmenu menu that contains actions to control text to speach]
en: Speak
nn: Les opp

[ctx: @title:window]
en: Print
nn: Skriv ut

en: Printing this document is not allowed.
nn: Det er ikkje lov å skriva ut dette dokumentet.

en: Could not print the document. Unknown error. Please report to bugs.kde.org
nn: Klarte ikkje skriva ut dokumentet. Ukjend feil. Meld gjerne frå om feilen på bugs.kde.org.

en: Could not print the document. Detailed error is "%1". Please report to bugs.kde.org
nn: Klarte ikkje skriva ut dokumentet. Den detaljerte feilmeldinga er «%1». Meld gjerne frå om feilen på bugs.kde.org.

en: Go to the place you were before
nn: Gå til der du var før

en: Go to the place you were after
nn: Gå til der du var etter

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not create temporary file <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>
nn: <qt><strong>Filfeil:</strong> Klarte ikkje laga den mellombelse fila <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not open the file <nobr><strong>%1</strong></nobr> for uncompression. The file will not be loaded.</qt>
nn: <qt><strong>Filfeil:</strong> Klarte ikkje opna fila <nobr><strong>%1</strong></nobr> for dekomprimering. Fila vert ikkje lesen inn.</qt>

en: <qt>This error typically occurs if you do not have enough permissions to read the file. You can check ownership and permissions if you right-click on the file in the Dolphin file manager, then choose the 'Properties' option, and select 'Permissions' tab in the opened window.</qt>
nn: <qt>Denne feilen oppstår som regel dersom du ikkje har tilstrekkelege løyve til å lesa fila. Du kan undersøkja kven som eig og har tilgang til fila ved å høgreklikka på fila i filhandsamaren, velja «Eigenskapar» i menyen og så velja fana «Løyve».</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not uncompress the file <nobr><strong>%1</strong></nobr>. The file will not be loaded.</qt>
nn: <qt><strong>Filfeil:</strong> Klarte ikkje dekomprimera fila <nobr><strong>%1</strong></nobr>. Fila vert ikkje lesen inn.</qt>

en: <qt>This error typically occurs if the file is corrupt. If you want to be sure, try to decompress the file manually using command-line tools.</qt>
nn: <qt>Denne feilen oppstår typisk dersom fila er øydelagd. Dersom du vil vera sikker, kan du prøva å dekomprimera fila manuelt med verktøy på kommandolinja.</qt>

en: No Bookmarks
nn: Ingen bokmerke

en: There was a problem sharing the document: %1
nn: Det oppstod ein feil ved deling av dokumentet: %1

en: Share
nn: Del

en: Document shared successfully
nn: Dokumentet er no delt

en: You can find the shared document at: <a href="%1">%1</a>
nn: Du finn det delte dokumentet på: <a href="%1">%1</a>

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nn: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nn: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
nn: &Gå til

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nn: V&erktøy

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (annotationToolBar)
en: Annotation Toolbar
nn: Merknadsverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (quickAnnotationToolBar)
en: Quick Annotation Toolbar
nn: Kjappmerknadar-linje

en: General Options
nn: Generelle val

en: Accessibility
nn: Tilgjenge

en: Accessibility Reading Aids
nn: Lesehjelp for tilgjenge

en: Performance
nn: Yting

en: Performance Tuning
nn: Tilpassing av yting

en: Configure Viewer
nn: Set opp visar

en: Presentation
nn: Presentasjon

en: Options for Presentation Mode
nn: Val for presentasjonsmodus

en: Annotation Options
nn: Val for merknadar

en: Editor
nn: Skriveprogram

en: Editor Options
nn: Skriveprogramsval

[ctx: Give the user a hint, that it enabled the option --editor-cmd together with the current value of the option.]
en: The editor was set by the command line to 
     %1 
    If you want to use the setting, start okular without the option --editor-cmd
nn: Skriveprogrammet var sett til 
     %1 
    via kommandolinja. Viss du vil bruka innstillinga, start Okular utan valet «--editor-cmd».

en: Find Next
nn: Finn neste

[ctx: [document title/filename] – Presentation]
en: %1 – Presentation
nn: %1 – presentasjon

en: Switch Screen
nn: Byt skjerm

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
nn: Skjerm %1

en: Exit Presentation Mode
nn: Avslutt presentasjonsmodus

en: Title: %1
nn: Tittel: %1

en: Pages: %1
nn: Sider: %1

en: Click to begin
nn: Trykk for å starta

[ctx: For Presentation]
en: Play
nn: Spel av

en: There are two ways of exiting presentation mode, you can press either ESC key or click with the quit button that appears when placing the mouse in the top-right corner. Of course you can cycle windows (Alt+TAB by default)
nn: Du kan avslutta presentasjonsmodusen på to måtar – ved å trykkja «Escape» eller ved å bruka avsluttingsknappen som dukkar opp når du flyttar peikaren opp til høgre. Du kan sjølvsagt òg byta mellom vindauge (vanlegvis med «Alt + Tab»).

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a presentation
nn: Held ein presentasjon

en: Unknown File
nn: Ukjend fil

en: %1 Properties
nn: Eigenskapar for %1

en: &Fonts
nn: &Skrifter

en: Reading font information...
nn: Les skriftinformasjon …

en: &Page Sizes
nn: &Sidestorleik

[ctx: @action:inmenu]
en: &Extract Font
nn: &Hent ut skrift

en: TeX virtual
nn: TeX-virtuell

en: TeX Font Metric
nn: TeX-skriftmål

en: TeX FreeType-handled
nn: Handtert med TeX FreeType

[ctx: Unknown font type]
en: Unknown
nn: Ukjend

en: Embedded (subset)
nn: Innebygd (delvis)

en: Fully embedded
nn: Heilt innebygd

en: No
nn: Nei

en: Yes (subset)
nn: Ja (delmengd)

en: Yes
nn: Ja

[ctx: Replacing missing font with another one]
en: %1 (substituting with %2)
nn: %1 (vert bytt ut med %2)

[ctx: font name not available (empty)]
en: [n/a]
nn: –

en: Unknown font
nn: Ukjend skrifttype

en: Embedded: %1
nn: Innebygd: %1

en: Name
nn: Namn

en: File
nn: Fil

en: Page
nn: Side

en: Size
nn: Storleik

en: Revision Preview
nn: Førehandsvising av revisjon

en: Where do you want to save this revision?
nn: Kor vil du lagra denne revisjonen?

en: Could not save file %1.
nn: Klarte ikkje lagra fila %1.

en: Could not view revision.
nn: Klarte ikkje visa revisjon.

en: Enter at least 3 letters to filter pages
nn: Skriv minst tre bokstavar for å filtrera sider

en: Case Sensitive
nn: Skil mellom store og små bokstavar

en: Match Phrase
nn: Finn frasen

en: Match All Words
nn: Finn alle orda

en: Match Any Word
nn: Finn vilkårleg ord

en: Filter Options
nn: Filtreringsval

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SelectCertificateDialog)
en: Certificates
nn: Sertifikat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select certificate to sign with:
nn: Vel sertifikat å signera med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reasonLabel)
en: Reason:
nn: Grunn:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, reasonInput) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, locationInput) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, backgroundInput)
en: optional
nn: valfritt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
nn: Stad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundLabel)
en: Background:
nn: Bakgrunn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backgroundButton)
en: Choose...
nn: Vel …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, recentLabel)
en: Recent backgrounds:
nn: Nyleg brukte bakgrunnar:

en: <div align=center><h3>No annotations</h3>To create new annotations press F6 or select <i>Tools -&gt; Annotations</i> from the menu.</div>
nn: <div align=center><h3>Ingen merknadar</h3>Trykk «F6» eller vel <i>Verktøy → Merknadar</i> frå menyen for å leggja til merknadar.</div>

en: Group by Page
nn: Grupper etter side

en: Group by Author
nn: Grupper etter forfattar

en: Show annotations for current page only
nn: Vis berre påteikningar for den gjeldande sida

en: Expand all elements
nn: Utvid alle elementa

en: Collapse all elements
nn: Fald saman alle elementa

en: Properties
nn: Eigenskapar

[ctx: file types in a file open dialog]
en: Images (%1)
nn: Bilete (%1)

en: Select background image
nn: Vel bakgrunnsbilete

en: Forget image
nn: Gløym biletet

en: Forget all images
nn: Gløym alle bileta

en: Enter password (if any) to unlock certificate: %1
nn: Skriv inn passordet (om aktuelt) for å låsa opp sertifikatet: %1

en: Enter certificate password
nn: Skriv inn sertifikatpassord

en: Enter document password
nn: Skriv inn passord på dokumentet

en: Save Signed File As
nn: Lagra signert fil som

[ctx: Used when suggesting a new name for a digitally signed file. %1 is the old file name and %2 it's extension]
en: %1_signed.%2
nn: %1_signert.%2

en: Validity Status
nn: Validitet

en: Signature Validity:
nn: Signaturvaliditet:

en: Document Modifications:
nn: Dokumentendringar:

en: Additional Information
nn: Tilleggsinformasjon

en: Signed By:
nn: Signert av:

en: Signing Time:
nn: Signeringstidspunkt:

en: Document Version
nn: Dokumentversjon

[ctx: Document Revision <current> of <total>]
en: Document Revision %1 of %2
nn: Dokumentrevisjon %1 av %2

en: View Signed Version...
nn: Vis signert versjon …

en: View Certificate...
nn: Vis sertifikat …

en: View in Certificate Manager
nn: Vis i sertifikathandsamar

en: KDE Certificate Manager (kleopatra) not found
nn: Fann ikkje sertifikathandsamaren (Kleopatra)

en: Show bookmarked pages only
nn: Vis berre bokmerkte sider

[ctx: start the movie playback]
en: Play
nn: Spel av

[ctx: stop the movie playback]
en: Stop
nn: Stopp

en: Videos not supported in this okular
nn: Videoar er ikkje støtta i denne Okular-versjonen

en: Videos not supported in this Okular
nn: Videoar er ikkje støtta i denne Okular-versjonen

en: &Add...
nn: &Legg til …

en: &Edit...
nn: &Rediger …

en: &Remove
nn: &Fjern

en: Move &Up
nn: Flytt &opp

en: Move &Down
nn: Flytt &ned

en: Default Drawing Tool #%1
nn: Standard teikneverktøy %1

en: There's already a tool with that name. Using a default one
nn: Det finst alt eit verktøy med dette namnet. Brukar standardnamn.

en: Duplicated Name
nn: Namneduplikat

en: Page of the document to be shown
nn: Dokumentside som skal visast.

en: Start the document in presentation mode
nn: Start dokumentet i presentasjonsmodus.

en: Start with print dialog
nn: Start med utskriftsvindauge.

en: Start with print dialog and exit after printing
nn: Start med utskriftsvindauge og avslutt etter utskrift.

en: "Unique instance" control
nn: «Unik instans»-kontroll.

en: Not raise window
nn: Ikkje hev vindauget.

en: Find a string on the text
nn: Finn søkjeteksten i dokumentet.

en: sets the external editor command
nn: Definer eksternt skriveprogram.

en: Documents to open. Specify '-' to read from stdin.
nn: Dokument som skal opnast. Bruk «-» for å lesa frå standard-inn.

en: You cannot set the editor command in an already running okular instance. Please disable the tabs and try again. Please note, that unique is also not supported when setting the editor command at the commandline.
nn: Du kan ikkje velja skriveprogram-kommando i ein køyrande Okular-instans. Slå av faner og prøv på nytt. Merk òg at «--unique» ikkje er støtta når du vel skriveprogram via kommandolinja.

en: Error: Can't open more than one document with the --unique switch
nn: Feil: Kan ikkje opna meir enn eitt dokument med «--unique»-valet

en: Error: Can't open more than one document with the --presentation switch
nn: Feil: Kan ikkje opna meir enn eitt dokument med «--presentation»-valet

en: Error: Can't open more than one document with the --print switch
nn: Feil: Kan ikkje opna meir enn eitt dokument med «--presentation»-valet

en: Error: Can't open more than one document with the --page switch
nn: Feil: Kan ikkje opna meir enn eitt dokument med «--page»-valet

en: Error: Can't open more than one document with the --find switch
nn: Feil: Kan ikkje opna meir enn eitt dokument med «--find»-valet

en: Unable to find the Okular component: %1
nn: Fann ikkje Okular-komponenten: %1

en: Sidebar
nn: Sidestolpe

en: There is already a unique Okular instance running. This instance won't be the unique one.
nn: Det køyrer alt ein unik Okular-instans. Denne instansen vil ikkje vera den unike.

en: Unable to find the Okular component.
nn: Fann ikkje Okular-komponenten.

en: Click to open a file
    Click and hold to open a recent file
nn: Trykk for å opna ei fil.
    Trykk og hald for å opna ei nyleg brukt fil.

en: <b>Click</b> to open a file or <b>Click and hold</b> to select a recent file
nn: <b>Trykk</b> for å opna ei fil eller <b>Trykk og hald</b> for å opna ei nyleg brukt fil.

en: Next Tab
nn: Neste fane

en: Previous Tab
nn: Førre fane

en: Undo close tab
nn: Angra fanelukking

en: Lock Sidebar
nn: Lås sidestolpen

en: All files (*)
nn: Alle filer (*)

en: All supported files (%1)
nn: Alle støtta filer (%1)

en: Open Document
nn: Opna dokument

en: Confirm Close
nn: Stadfest lukking

en: Close Tabs
nn: Lukk faner

en: You are about to close %1 tabs. Are you sure you want to continue?
nn: Du er i ferd med å lukka %1 faner. Er du sikker på at du vil dette?

en: Warn me when I attempt to close multiple tabs
nn: Åtvar meg når eg prøver å lukka fleire faner

en: &Copy Path
nn: &Kopier filadressa

en: &Open Containing Folder
nn: &Opna foreldermappa

[ctx: recent items context menu]
en: &Forget This Item
nn: &Gløym denne oppføringa

[ctx: on welcome screen]
en: No recent documents
nn: Ingen nyleg brukte dokument

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Welcome to Okular
nn: Velkommen til Okular

[ctx: on welcome screen]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openButton)
en: Open Document...
nn: Opna dokument …

[ctx: on welcome screen]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Recent documents
nn: Nyleg brukte dokument

[ctx: on welcome screen (recent document list)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, forgetAllButton)
en: Forget All
nn: Gløym alle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, closeButton)
en: Hide welcome screen
nn: Gøym velkomstbiletet
