okular - en to oc translation catalogue (78 entries)

en: First Page
oc: Primièra pagina

en: Previous Page
oc: Pagina precedenta

en: Next Page
oc: Pagina seguenta

en: Back
oc: Precedent

en: Forward
oc: Trasmetre

en: Quit
oc: Quitar

en: Title
oc: Títol

en: Subject
oc: Subjècte

en: Description
oc: Descripcion

en: Author
oc: Autor

en: Pages
oc: Paginas

en: Created
oc: Creat

en: Modified
oc: Modificat

en: Category
oc: Categoria

en: Keywords
oc: Mots clau

en: Geometry
oc: Geometria

en: Underline
oc: Soslinhat

[ctx: Unknown author]
en: Unknown
oc: Desconegut

en: Page %1
oc: Pagina&nbsp;%1

en: &Delete
oc: &Suprimir

en: Comment
oc: Comentari

en: Help
oc: Ajuda

en: Insert
oc: Inserir

en: Key
oc: Clau

en: Note
oc: Nòta

en: Paragraph
oc: Paragraf

en: Font:
oc: Poliça :

en: Confidential
oc: Confidencial

en: Draft
oc: Borrolhon

en: Bookmark
oc: Favorit

en: Information
oc: Entresenhas

en: Type:
oc: Tipe :

en: Options
oc: Opcions

en: Bookmarks
oc: Favorits

en: Rename Bookmark
oc: Renomar lo favorit

en: Remove Bookmark
oc: Suprimir lo favorit

en: Appearance
oc: Aparéncia

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
oc: Desconegut

en: Print Preview
oc: Previsualizacion de l'estampatge

en: Close
oc: Tampar

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
oc: Seguent

en: Case sensitive
oc: Respectar la cassa

[ctx: Layouted like: '5 [pages] of 10']
en: of
oc: sus

[ctx: Rotate right]
en: Right
oc: Drecha

[ctx: Rotate left]
en: Left
oc: Esquèrra

en: Copy Link Address
oc: Copiar l'adreça electronica

en: Welcome
oc: Planvengut

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
oc: &Fichièr

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
oc: &Ajuda

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks) i18n: ectx: Menu (okular_bookmarks)
en: &Bookmarks
oc: &Favorits

en: Thumbnails
oc: Miniaturas

[ctx: Previous page]
en: Previous
oc: Precedent

[ctx: Next page]
en: Next
oc: Seguent

en: Contents
oc: Ensenhador

en: Go to Page
oc: Anar a la pagina

en: Add Bookmark
oc: Apondre un favorit

en: Tools
oc: Espleches

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
oc: &Edicion

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
oc: &Visualizacion

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
oc: &Anar

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
oc: &Espleches

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
oc: Barra d'espleches principala

en: General Options
oc: Opcions generalas

en: Accessibility
oc: Accessibilitat

en: Presentation
oc: Presentacion

en: Find Next
oc: Recercar lo seguent

en: Title: %1
oc: Títol&nbsp;: %1

en: %1:
oc: %1&nbsp;:

en: Type 1
oc: Tipe 1

en: Type 1C
oc: Tpe 1C

en: Type 3
oc: Tipe 3

[ctx: Unknown font type]
en: Unknown
oc: Desconegut

en: No
oc: Non

en: Yes
oc: Òc

en: Name
oc: Nom

en: Type
oc: Tipe

en: File
oc: Fichièr

en: Open Document
oc: Dobrir un document
