okular - en to pa translation catalogue (908 entries)

en: Okular
pa: ਓਕੁਲਾਰ

en: Okular, a universal document viewer
pa: ਓਕੁਲਾਰ, ਯੂਨੀਵਰਸਲ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਦਰਸ਼ਕ

en: Former maintainer
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਪਰਬੰਧਕ

en: Developer
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ

en: Created Okular from KPDF codebase
pa: KPDF ਕੋਡ-ਬੇਸ ਤੋਂ ਓਕੁਲਾਰ ਬਣਾਇਆ

en: Enrico Ros
pa: ਇੰਰਿਕੋ ਰੋਜ

en: KPDF developer
pa: KPDF ਡਿਵੈਲਪਰ

en: Annotations artwork
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਕਲਾਕਾਰੀ

en: Table selection tool
pa: ਟੇਬਲ ਚੋਣ ਟੂਲ

en: Annotation improvements
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਸੁਧਾਰ

en: Go to page %1
pa: %1 ਸਫ਼ੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Open external file
pa: ਬਾਹਰੀ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Execute '%1'...
pa: ...'%1' ਚਲਾਓ

en: First Page
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਸਫ਼ਾ

en: Previous Page
pa: ਪਿਛਲਾ ਸਫ਼ਾ

en: Next Page
pa: ਸਫ਼ਾ ਅੱਗੇ

en: Last Page
pa: ਆਖਰੀ ਸਫ਼ਾ

en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Forward
pa: ਅੱਗੇ

en: Quit
pa: ਬਾਹਰ

en: Start Presentation
pa: ਪਰਿਜ਼ੈੱਨਟੇਸ਼ਨ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: End Presentation
pa: ਪਰਿਜ਼ੈੱਨਟੇਸ਼ਨ ਖਤਮ ਕਰੋ

en: Find...
pa: ...ਖੋਜੋ

en: Go To Page...
pa: ...ਸਫ਼ੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Play sound...
pa: ...ਸਾਊਂਡ ਚਲਾਓ

en: JavaScript Script
pa: ਜਾਵਾਸਕ੍ਰਿਪਟ ਸਕ੍ਰਿਪਟ

en: Play movie...
pa: ...ਮੂਵੀ ਨੂੰ ਚਲਾਓ

en: Play movie
pa: ਮੂਵੀ ਚਲਾਓ

en: Stop movie
pa: ਮੂਵੀ ਰੋਕੋ

en: Pause movie
pa: ਮੂਵੀ ਵਿਰਾਮ

en: Resume movie
pa: ਮੂਵੀ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ

en: This Okular is built without audio support
pa: ਓਕੁਲਾਰ ਨੂੰ ਬਿਨਾਂ ਆਡੀਓ ਸਹਿਯੋਗ ਦੇ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ

en: Backend Selection
pa: ਬੈਕ-ਐਂਡ ਚੋਣ

en: <qt>More than one backend found for the MIME type:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Please select which one to use:</qt>
pa: <qt>MIME ਕਿਸਮ ਲਈ ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਬੈਕਐਂਡ ਮਿਲੇ:<br /><b>%1</b> (%2)।<br /> <br />ਇਹਨਾਂ ਵਿੱਚੋਂ ਵਰਤਣ ਲਈ ਇੱਕ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ:</qt>

[ctx: @info %1 is a page size]
en: Most pages are %1.
pa: ਬਹੁਤੇ ਸਫ਼ੇ %1 ਉੱਤੇ ਹਨ।

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Portrait %1
pa: ਪੋਰਟਰੇਟ %1

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Landscape %1
pa: ਲੈਂਡਸਕੇਪ %1

[ctx: %1 is width, %2 is height, %3 is paper size name]
en: %1 × %2 in (%3)
pa: %1 × %2 ਇੰਚ (%3)

[ctx: %1 is width, %2 is height, %3 is paper size name]
en: %1 × %2 mm (%3)
pa: %1 x %2 ਮਿਮੀ (%3)

en: Continuing search from beginning
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਤੋਂ ਲੱਭਣਾ ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: Continuing search from bottom
pa: ਹੇਠਾਂ ਤੋਂ ਲੱਭਣਾ ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: Can not find a plugin which is able to handle the document being passed.
pa: ਦਿੱਤੇ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਹੈਂਡਲ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਇੱਕ ਪਲੱਗਇਨ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

[ctx: remove a collection of annotations from the page]
en: remove annotations
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਨੂੰ ਹਟਾਓ

en: The document is trying to execute an external application and, for your safety, Okular does not allow that.
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਇੱਕ ਬਾਹਰੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚਲਾਉਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ, ਅਤੇ ਓਕੁਲਾਰ ਨੇ ਤੁਹਾਡੀ ਸੁਰੱਖਿਆ ਵਾਸਤੇ ਇਹ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਹੈ।

en: No application found for opening file of mimetype %1.
pa: ਮਾਈਮ-ਟਾਈਪ %1 ਦੀ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਕੋਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ ਹੈ।

en: Could not open a temporary file
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Print conversion failed
pa: ਕਨਵਰਜ਼ਨ ਪਰਿੰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Printing process crashed
pa: ਪਰਿੰਟ ਕਰਨ ਦੀ ਕਾਰਵਾਈ ਕਰੈਸ਼ ਹੋ ਗਈ

en: Printing process could not start
pa: ਪਰਿੰਟ ਕਾਰਵਾਈ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: Printing to file failed
pa: ਫਾਇਲ ਪਰਿੰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Printer was in invalid state
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਦੀ ਹਾਲਤ ਅਢੁੱਕਵੀ ਹੈ

en: Unable to find file to print
pa: ਪਰਿੰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਫਾਇਲ ਲੱਭਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਖ

en: There was no file to print
pa: ਪਰਿੰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਕੋਈ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Could not find a suitable binary for printing. Make sure CUPS lpr binary is available
pa: ਪਰਿੰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਕੋਈ ਢੁੱਕਵੀਂ ਬਾਈਨਰੀ ਨਹੀਂ ਮਿਲੀ। ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਕਿ ਕੀ CUPS lpr ਬਾਈਨਰੀ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ।

en: Could not open '%1'. File does not exist
pa: '%1' ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ। ਫਾਇਲ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Title
pa: ਟਾਇਟਲ

en: Subject
pa: ਵਿਸ਼ਾ

en: Description
pa: ਵਰਣਨ

en: Author
pa: ਲੇਖਕ

en: Creator
pa: ਨਿਰਮਾਤਾ

en: Producer
pa: ਪਰੋਡਿਊਸਰ

en: Copyright
pa: ਕਾਪੀਰਾਈਟ

en: Pages
pa: ਸਫ਼ੇ

en: Created
pa: ਬਣਾਇਆ

en: Modified
pa: ਸੋਧ ਕੀਤੀ

en: MIME Type
pa: MIME ਕਿਸਮ

en: Category
pa: ਕੈਟਾਗਰੀ

en: Keywords
pa: ਸ਼ਬਦ

en: File Path
pa: ਫਾਇਲ ਪਾਥ

en: File Size
pa: ਫਾਇਲ ਦਾ ਆਕਾਰ

en: Page Size
pa: ਸਫ਼ੇ ਦਾ ਆਕਾਰ

[ctx: Add an annotation to the page]
en: add annotation
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਨੂੰ ਜੋੜੋ

[ctx: Remove an annotation from the page]
en: remove annotation
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਨੂੰ ਹਟਾਓ

[ctx: Modify an annotation's internal properties (Color, line-width, etc.)]
en: modify annotation properties
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਨੂੰ ਸੋਧੋ

[ctx: Translate an annotation's position on the page]
en: translate annotation
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਦਾ ਅਨੁਵਾਦ

[ctx: Change an annotation's size]
en: adjust annotation
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਨੂੰ ਅਡਜੱਸਟ ਕਰੋ

[ctx: Generic text edit command]
en: edit text
pa: ਲਿਖਤ ਨੂੰ ਸੋਧੋ

[ctx: Edit an annotation's text contents]
en: edit annotation contents
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਸਮੱਗਰੀ ਸੋਧੋ

[ctx: Edit an form's text contents]
en: edit form contents
pa: ਫਾਰਮ ਟਿੱਪਣੀਆਂ ਸੋਧੋ

en: Plain &Text...
pa: ਸਰਲ ਲਿਖਤ(&T)...

[ctx: This is the document format]
en: OpenDocument Text
pa: ਓਪਨ-ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਲਿਖਤ

en: Print Options
pa: ਪਰਿੰਟ ਚੋਣਾਂ

en: Fit to printable area
pa: ਛਾਪਣਯੋਗ ਖੇਤਰ ਲਈ ਫਿੱਟ ਕਰੋ

en: Fit to full page
pa: ਪੂਰੇ ਸਫ਼ੇ ਲਈ ਫਿੱਟ ਕਰੋ

en: Scale mode:
pa: ਸਕੇਲ ਮੋਡ:

en: Do not show this message again
pa: ਇਹ ਸੁਨੇਹਾ ਮੁੜ ਨਾ ਵੇਖਾਓ

en: Not Available
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

[ctx: 'source' is a source file]
en: Source: %1
pa: ਸਰੋਤ: %1

en: &Default Font:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਫੋਂਟ(&D):

en: Version
pa: ਵਰਜ਼ਨ

en: Serial Number
pa: ਲੜੀ ਨੰਬਰ

en: Issuer
pa: ਜਾਰੀ ਕਰਤਾ

en: Issued On
pa: ਇਸ ਨੂੰ ਜਾਰੀ ਕੀਤਾ

en: Expires On
pa: ਮਿਆਦ ਪੁੱਗਣੀ

[ctx: The person/company that made the signature]
en: Subject
pa: ਵਿਸ਼ਾ

en: Public Key
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ

en: Key Usage
pa: ਕੁੰਜੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ

en: %1 (%2 bits)
pa: %1 (%2 ਬਿੱਟ)

en: Property
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Value
pa: ਮੁੱਲ

en: Pop-up Note
pa: ਪੌਪ-ਅੱਪ ਨੋਟ

en: Typewriter
pa: ਟਾਈਪ-ਰਾਈਟਰ

en: Inline Note
pa: ਇਨ-ਲਾਈਨ ਨੋਟ

en: Straight Line with Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਨਾਲ ਸਿੱਧੀ ਲਾਈਨ

en: Straight Line
pa: ਸਿੱਧੀ ਲਾਈਨ

en: Polygon with Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਨਾਲ ਬਹੁਭੁਜ

en: Polygon
pa: ਬਹੁਭੁਜ

en: Geometry with Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਨਾਲ ਜੁਮੈਟਰੀ

en: Geometry
pa: ਜੁਮੈਟਰੀ

en: Highlight with Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਨਾਲ ਉਘਾੜੋ

en: Highlight
pa: ਉਘਾੜੋ

en: Squiggle with Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਨਾਲ ਲੈਹਰੀਆ ਲਿਖਤ

en: Squiggle
pa: ਲੈਹਰੀਆ

en: Underline with Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਨਾਲ ਹੇਠਾਂ-ਰੇਖਾ

en: Underline
pa: ਹੇਠਾਂ ਲਾਈਨ

en: Strike Out with Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਨਾਲ ਵਿੰਨ੍ਹੋ

en: Strike Out
pa: ਵਿੰਨ੍ਹੋ

en: Stamp with Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਨਾਲ ਮੋਹਰ

en: Stamp
pa: ਸਟੈਂਪ

en: Freehand Line with Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਨਾਲ ਹੱਥ-ਨਾਲ ਖਿੱਚੀ ਲਾਇਨ

en: Freehand Line
pa: ਹੱਥ ਨਾਲ ਖਿੱਚੀ ਲਾਈਨ

en: Caret
pa: ਕਰੇਟ

en: File Attachment
pa: ਫਾਇਲ ਅਟੈਂਚਮੈਂਟ

en: Sound
pa: ਸਾਊਂਡ

en: Movie
pa: ਮੂਵੀ

[ctx: Caption for a screen annotation]
en: Screen
pa: ਸਕਰੀਨ

[ctx: Caption for a widget annotation]
en: Widget
pa: ਵਿਜੈਟ

[ctx: Unknown author]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Author: %1
pa: ਲੇਖਕ: %1

en: Where do you want to save %1?
pa: ਤੁਸੀਂ %1 ਨੂੰ ਕਿੱਥੇ ਸੰਭਾਲਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Could not open "%1" for writing. File was not saved.
pa: "%1" ਨੂੰ ਲਿਖਣ ਲਈ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ। ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਗਈ।

en: The signature could not be verified.
pa: ਦਸਤਖਤ ਤਸਦੀਕ ਨਹੀਂ ਕੀਤੇ ਜਾ ਸਕੇ।

en: Certificate is Trusted.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਭਰੋਸੇਯੋਗ ਹੈ।

en: Certificate issuer isn't Trusted.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਜਾਰੀ ਕਰਤਾ ਭਰੋਸੇਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Certificate issuer is unknown.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਜਾਰੀ ਕਰਤਾ ਅਣਪਛਾਤਾ ਹੈ।

en: Certificate has been Revoked.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਮਨਸੂਖ (ਰੱਦ) ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Certificate has Expired.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗੀ।

en: Certificate has not yet been verified.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਹਾਲੇ ਤਸਦੀਕ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Unknown Algorithm
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ ਐਲੋਗਰਿਥਮ

en: Unknown Type
pa: ਅਣਪਛਾਤੀ ਕਿਸਮ

en: Digital Signature
pa: ਡਿਜ਼ਿਟਲ ਦਸਤਖ਼ਤ

en: Encrypt Keys
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਕੁੰਜੀਆਂ

en: Decrypt Keys
pa: ਡਿਸਕ੍ਰਿਪਟ ਕੁੰਜੀਆਂ

en: Key Agreement
pa: ਕੁੰਜੀ ਇਕਰਾਰ

en: Sign Certificate
pa: ਸਾਈਨ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ

en: Sign CRL
pa: ਸਾਈਨ CRL

en: Encrypt Only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਹੀ

en: The document has not been modified since it was signed.
pa: ਦਸਤਖਤ ਕਰਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਸੋਧਿਆ ਨਹੀਂ ਗਿਆ ਹੈ।

en: This document has unsigned signature fields.
pa: ਇਸ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਵਿੱਚ ਗ਼ੈਰ-ਦਸਤਖ਼ਤੀ ਦਸਤਖ਼ਤ ਖੇਤਰ ਹਨ।

en: This document is digitally signed.
pa: ਇਹ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਡਿਜ਼ੀਟਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਦਸਤਖਤ ਕੀਤਾ ਹੈ।

en: This document is digitally signed. There have been changes since last signed.
pa: ਇਹ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਡਿਜ਼ੀਟਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਦਸਤਖਤ ਕੀਤਾ ਹੈ। ਆਖਰੀ ਵਾਰ ਦਸਤਖਤ ਕਰਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਇਹਨਾਂ ਨੂੰ ਬਦਲਿਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: This document is digitally signed. Some of the signatures could not be validated properly.
pa: ਇਹ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਡਿਜ਼ੀਟਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਦਸਤਖਤ ਕੀਤਾ ਹੈ। ਕੁਝ ਦਸਤਖਤਾਂ ਨੂੰ ਪੂਰੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਤਸਦੀਕ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Unsigned Signature %1
pa: ਬਿਨਾਂ-ਦਸਤਖਤ ਦਸਤਖਤ %1

en: Field: %1 on page %2
pa: ਖੇਤਰ: %2 ਸਫ਼ੇ ਉਤੇ %1

en: Rev. %1: Signed By %2
pa: ਰਿਵਿਜ਼ਨ %1: %2 ਨੇ ਦਸਖਤ ਕੀਤੇ

en: Signing Time: %1
pa: ਦਸਤਖ਼ਤ ਦਾ ਵੇਲਾ: %1

en: Reason: %1
pa: ਕਾਰਨ: %1

en: Location: %1
pa: ਟਿਕਾਣਾ: %1

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Red
pa: ਲਾਲ

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Orange
pa: ਸੰਤਰੀ

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Yellow
pa: ਪੀਲਾ

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Green
pa: ਹਰਾ

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Cyan
pa: ਹਰਾ-ਨੀਲਾ

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Blue
pa: ਨੀਲਾ

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Magenta
pa: ਵੈਂਗਣੀ-ਲਾਲ

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: White
pa: ਚਿੱਟਾ

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Gray
pa: ਸਲੇਟੀ

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Black
pa: ਕਾਲਾ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Width %1
pa: ਚੌੜਾਈ %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width (No annotation selected)
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਲਾਈਨ ਦੀ ਚੌੜਾਈ (ਕੋਈ ਵਿਆਖਿਆ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation color (No annotation selected)
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਰੰਗ (ਕੋਈ ਵਿਆਖਿਆ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color (No annotation selected)
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਭਰਨ ਰੰਗ (ਕੋਈ ਵਿਆਖਿਆ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation opacity (No annotation selected)
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਪਾਰਦਰਸ਼ਤਾ (ਕੋਈ ਵਿਆਖਿਆ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font (No annotation selected)
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਫ਼ੋਂਟ (ਕੋਈ ਵਿਆਖਿਆ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ)

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the current annotation to the quick annotations menu (No annotation selected)
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵਿਆਖਿਆ ਨੂੰ ਫ਼ੌਰੀ ਵਿਆਖਿਆ ਮੇਨੂ ਵਿੱਚ ਜੋੜੋ (ਕੋਈ ਵਿਆਖਿਆ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ)

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1 or line angle to 15° steps (No annotation selected)
pa: ਸ਼ਕਲ ਅਨੁਪਾਤ 1:1 ਲਈ ਜਾਂ ਲਾਈਨ ਦਾ ਕੋਣ 15° ਸਟੈਪ ਲਈ ਸੀਮਤ (ਕੋਈ ਵਿਆਖਿਆ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ)

[ctx: @info:tooltip]
en: Advanced settings for the current annotation tool (No annotation selected)
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵਿਆਖਿਆ ਟੂਲ ਲਈ ਤਕਨੀਕੀ ਸੈਟਿੰਗਾਂ (ਕੋਈ ਵਿਆਖਿਆ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਲਾਈਨ ਚੌੜਾਈ

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width (Current annotation has no line width)
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਲਾਈਨ ਦੀ ਚੌੜਾਈ (ਮੌਜੂਦਾ ਵਿਆਖਿਆ ਦੀ ਕੋਈ ਲਾਈਨ ਚੌੜਾਈ ਨਹੀਂ ਹੈ)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation text color
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਲਿਖਤ ਦਾ ਰੰਗ

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation border color
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਹਾਸ਼ੀਏ ਦਾ ਰੰਗ

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation color
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਦਾ ਰੰਗ

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਭਰਨ ਰੰਗ

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color (Current annotation has no fill color)
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਭਰਨ ਰੰਗ (ਮੌਜੂਦਾ ਵਿਆਖਿਆ ਲਈ ਕੋਈ ਭਰਨ ਵਾਲਾ ਰੰਗ ਨਹੀਂ ਹੈ)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਫ਼ੋਂਟ

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font (Current annotation has no font)
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਫ਼ੋਂਟ (ਮੌਜੂਦਾ ਵਿਆਖਿਆ ਲਈ ਕੋਈ ਫ਼ੋਂਟ ਨਹੀਂ ਹੈ)

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain line angle to 15° steps
pa: ਲਾਈਨ ਦਾ ਕੋਣ 15° ਸਟੈਪ ਲਈ ਸੀਮਤ

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1
pa: ਸ਼ਕਲ ਅਨੁਪਾਤ 1:1 ਲਈ ਸੀਮਤ

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation opacity
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਪਾਰਦਰਸ਼ਤਾ

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the current annotation to the quick annotations menu
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵਿਆਖਿਆ ਨੂੰ ਫ਼ੌਰੀ ਵਿਆਖਿਆ ਮੇਨੂ ਵਿੱਚ ਜੋੜੋ

[ctx: @info:tooltip]
en: Advanced settings for the current annotation tool
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵਿਆਖਿਆ ਟੂਲ ਲਈ ਤਕਨੀਕੀ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Color
pa: ਰੰਗ

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Fill Color
pa: ਰੰਗ ਭਰੋ

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Transparent
pa: ਪਾਰਦਰਸ਼ੀ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Color...
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਰੰਗ...

[ctx: @title:window]
en: Select color
pa: ਰੰਗ ਚੁਣੋ

en: &Annotations
pa: ਵਿਆਖਿਆ(&A)

[ctx: @action:intoolbar Hide the toolbar]
en: Hide
pa: ਲੁਕਾਓ

[ctx: @action:intoolbar Show the builtin annotation toolbar]
en: Show more annotation tools
pa: ਹੋਰ ਵਿਆਖਿਆ ਟੂਲ ਵੇਖਾਓ

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Highlighter
pa: ਹਾਈਲਾਈਟਰ

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Underline
pa: ਹੇਠਾਂ ਲਾਈਨ

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Squiggle
pa: ਲੈਹਰੀਆ

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Strike Out
pa: ਵਿੰਨ੍ਹੋ

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Typewriter
pa: ਟਾਈਪ-ਰਾਈਟਰ

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Inline Note
pa: ਇਨ-ਲਾਈਨ ਨੋਟ

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Popup Note
pa: ਪੌਪ-ਅੱਪ ਨੋਟ

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Freehand Line
pa: ਹੱਥ ਨਾਲ ਖਿੱਚੀ ਲਾਈਨ

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Straight line
pa: ਸਿੱਧੀ ਲਾਈਨ

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Arrow
pa: ਤੀਰ

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Rectangle
pa: ਆਇਤਾਕਾਰ

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Ellipse
pa: ਅੰਡਾਕਾਰ

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Polygon
pa: ਬਹੁਭੁਜ

[ctx: @action]
en: Geometrical shapes
pa: ਜੁਮੈਟਰੀ ਵਾਲੀਆਂ ਸ਼ਕਲਾਂ

[ctx: @action]
en: Stamp
pa: ਮੋਹਰ

[ctx: @action:intoolbar Show list of quick annotation tools]
en: Quick Annotations
pa: ਫ਼ੌਰੀ ਵਿਆਖਿਆਵਾਂ

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose an annotation tool from the quick annotations
pa: ਫ਼ੌਰੀ ਵਿਆਖਿਆਵਾਂ ਤੋਂ ਵਿਆਖਿਆ ਟੂਲ ਚੁਣੋ

en: Quick Annotation Bar
pa: ਫ਼ੌਰੀ ਵਿਆਖਿਆ ਪੱਟੀ

[ctx: @action:intoolbar Add current annotation tool to the quick annotations list]
en: Add to Quick Annotations
pa: ਫ਼ੌਰੀ ਵਿਆਖਿਆ ਵਿੱਚ ਜੋੜੋ

[ctx: @action:intoolbar When checked keep the current annotation tool active after use]
en: Keep Active
pa: ਸਰਗਰਮ ਰੱਖੋ

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep the annotation tool active after use
pa: ਵਰਤਣ ਦੇ ਬਾਅਦ ਵਿਆਖਿਆ ਟੂਲ ਨੂੰ ਸਰਗਰਮ ਰੱਖੋ

[ctx: @action When checked, line annotations are constrained to 15° steps, shape annotations to 1:1 ratio]
en: Constrain Ratio and Angle of Annotation Tools
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਟੂਲਾਂ ਲਈ ਆਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ ਅਤੇ ਕੋਣ

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Font
pa: ਫ਼ੋਂਟ

[ctx: @action:intoolbar Current annotation advanced settings]
en: Annotation Settings
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਲਈ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Line width
pa: ਲਾਈਨ ਦੀ ਚੌੜਾਈ

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Opacity
pa: ਪਾਰਦਰਸ਼ਤਾ

[ctx: Page label (number)]
en: Page %1 (%2)
pa: ਸਫ਼ਾ %1 (%2)

en: Page %1
pa: %1 ਸਫ਼ਾ

en: Annotation | %1 Annotations
pa[0]: ਵਿਆਖਿਆ
pa[1]: %1 ਵਿਆਖਿਆਵਾਂ

en: &Open Pop-up Note
pa: ਪੌਪ-ਅੱਪ ਨੋਟਿਸ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

en: Copy Text to Clipboard
pa: ਲਿਖਤ ਨੂੰ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Copy forbidden by DRM
pa: ਕਾਪੀ ਨੂੰ DRM ਰਾਹੀਂ ਮਨ੍ਹਾਂ ਕੀਤਾ ਹੈ

en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

en: &Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ(&P)

[ctx: %1 is the name of the file to save]
en: &Save '%1'...
pa: '%1' ਨੂੰ ਸੰਭਾਲੋ(&S)...

en: &Appearance
pa: ਦਿੱਖ(&A)

en: &General
pa: ਸਧਾਰਨ(&G)

en: &Author:
pa: ਲੇਖਕ(&A):

en: Created:
pa: ਬਣਾਇਆ:

en: Modified:
pa: ਸੋਧ ਕੀਤੀ:

en: Pop-up Note Properties
pa: ਪੌਪਅੱਪ ਨੋਟ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Typewriter Properties
pa: ਟਾਈਪ-ਰਾਈਟਰ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

en: Inline Note Properties
pa: ਇਨ-ਲਾਇਨ ਨੋਟ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Straight Line Properties
pa: ਸਿੱਧੀ ਲਾਇਨ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

en: Polygon Properties
pa: ਬਹੁਭੁਜ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

en: Geometry Properties
pa: ਜੁਮੈਟਰੀ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

en: Text Markup Properties
pa: ਲਿਖਤ ਨਿਸ਼ਾਨ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

en: Stamp Properties
pa: ਮੋਹਰ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

en: Freehand Line Properties
pa: ਹੱਥ-ਨਾਲ ਖਿੱਚ ਲਾਇਨ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

en: Caret Properties
pa: ਕਰੈਟ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

en: File Attachment Properties
pa: ਫਾਇਲ ਅਟੈਂਚਮੈਂਟ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

en: Sound Properties
pa: ਸਾਊਂਡ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

en: Movie Properties
pa: ਮੂਵੀ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

en: Annotation Properties
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

en: Modified: %1
pa: ਸੋਧ ਕੀਤੀ: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a custom stamp symbol from file
pa: ਫਾਇਲ ਤੋਂ ਪਸੰਦੀਦਾ ਸਟੈਂਪ ਨਿਸ਼ਾਨ ਚੁਣੋ

[ctx: @title:window file chooser]
en: Select custom stamp symbol
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਸਟੈਂਪ ਨਿਸ਼ਾਨ ਚੁਣੋ

en: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | Icon Files (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)
pa: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | ਆਈਕਾਨ ਫਾਇਲਾਂ (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)

[ctx: @info]
en: Could not load the file <filename>%1</filename>
pa: <filename>%1</filename> ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

[ctx: @title:window]
en: Invalid file
pa: ਨਕਾਰਾ ਫਾਇਲ

en: &Color:
pa: ਰੰਗ(&C):

en: &Opacity:
pa: ਪਾਰਦਰਸ਼ਤਾ(&O):

en: Icon:
pa: ਆਈਕਾਨ:

en: Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

en: Help
pa: ਮਦਦ

en: Insert
pa: ਸ਼ਾਮਲ

en: Key
pa: ਕੁੰਜੀ

en: New paragraph
pa: ਨਵਾਂ ਪ੍ਹੈਰਾ

en: Note
pa: ਨੋਟ

en: Paragraph
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ

en: Font:
pa: ਫੋਂਟ:

en: Text &color:
pa: ਲਿਖਤ ਰੰਗ(&c):

en: &Align:
pa: ਇਕਸਾਰ(&A):

en: Left
pa: ਖੱਬੇ

en: Center
pa: ਸੈਂਟਰ

en: Right
pa: ਸੱਜੇ

en: Border &width:
pa: ਹਾਸ਼ੀਏ ਦੀ ਚੌੜਾਈ(&w):

en: Approved
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ-ਸ਼ੁਦਾ

en: As Is
pa: ਇੰਝ ਹੀ

en: Confidential
pa: ਗੁਪਤ

en: Departmental
pa: ਵਿਭਾਗੀ

en: Draft
pa: ਖਰੜਾ

en: Experimental
pa: ਤਜਰਬੇ ਅਧੀਨ

en: Expired
pa: ਮਿਆਦ ਖਤਮ

en: Final
pa: ਅੰਤਮ

en: For Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਲਈ

en: For Public Release
pa: ਪਬਲਿਕ ਰੀਲਿਜ਼ ਲਈ ਨਹੀਂ

en: Not Approved
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ

en: Not For Public Release
pa: ਪਬਲਿਕ ਰੀਲਿਜ਼ ਲਈ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Sold
pa: ਗੂੜ੍ਹਾ

en: Top Secret
pa: ਬਹੁਤ ਖੁਫ਼ੀਆ

en: Bookmark
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: Information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Stamp symbol:
pa: ਮੋਹਰ ਦਾ ਨਿਸ਼ਾਨ:

en: &Width:
pa: ਚੌੜਾਈ(&W):

en: Line start:
pa: ਲਾਈਨ ਸ਼ੁਰੂ:

en: Line end:
pa: ਲਾਈਨ ਖਤਮ:

en: Square
pa: ਵਰਗ

en: Circle
pa: ਚੱਕਰ

en: Diamond
pa: ਘਣਾਕਾਰ

en: Open Arrow
pa: ਖੁੱਲ੍ਹਾ ਤੀਰ

en: Closed Arrow
pa: ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਤੀਰ

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Butt
pa: ਪੀਪਾ

en: Right Open Arrow
pa: ਸੱਜਾ ਖੁੱਲ੍ਹਾ ਤੀਰ

en: Right Closed Arrow
pa: ਸੱਜਾ ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਤੀਰ

en: Slash
pa: ਟੱਕ

en: Leader line length:
pa: ਲੀਡਰ ਲਾਈਨ ਲੰਬਾਈ:

en: Leader line extensions length:
pa: ਲੀਡਰ ਲਾਈਨ ਇਕਸ਼ਟੈਨਸ਼ਨ ਲੰਬਾਈ:

en: Enabled
pa: ਸਮਰੱਥ ਹੈ

en: Shape fill:
pa: ਸ਼ਕਲ ਭਰਨ:

en: Type:
pa: ਕਿਸਮ:

en: Strike out
pa: ਵਿੰਨ੍ਹੋ

en: Rectangle
pa: ਆਇਤਾਕਾਰ

en: Ellipse
pa: ਅੰਡਾਕਾਰ

en: File attachment symbol:
pa: ਫਾਇਲ ਅਟੈਂਚਮੈਂਟ ਨਿਸ਼ਾਨ:

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Graph
pa: ਗਰਾਫ਼

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Push Pin
pa: ਪੁਸ਼ ਪਿੰਨ

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Paperclip
pa: ਪੇਪਰਕਲਿੱਪ

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Tag
pa: ਟੈਗ

[ctx: 'File' as normal file, that can be opened, saved, etc..]
en: File
pa: ਫਾਇਲ

[ctx: Not available size]
en: N/A
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: No description available.
pa: ਕੋਈ ਵੇਰਵਾ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ।

en: Name:
pa: ਨਾਂ:

en: Description:
pa: ਵੇਰਵਾ:

en: Caret symbol:
pa: ਕਰੈਟ ਨਿਸ਼ਾਨ:

[ctx: Symbol for caret annotations]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Close this note
pa: ਇਹ ਨੋਟ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Options
pa: ਚੋਣਾਂ

en: LaTeX rendering failed
pa: LaTeX ਰੈਂਡਰਿੰਗ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ ਹੈ

en: Cannot find dvipng executable.
pa: dvipng ਚੱਲਣਯੋਗ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ।

en: A problem occurred during the execution of the 'latex' command.
pa: 'latex' ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਉਣ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਸਮੱਸਿਆ ਆਈ ਹੈ।

en: A problem occurred during the execution of the 'dvipng' command.
pa: 'dvipng' ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਉਣ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਸਮੱਸਿਆ ਆਈ ਹੈ।

[ctx: %1 is the file name]
en: %1
    
    One bookmark | %1
    
    %2 bookmarks
pa[0]: %1
    
    ਇੱਕ ਬੁੱਕਮਾਰਕ
pa[1]: %1
    
    %2 ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: Show for all documents
pa: ਸਭ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ਾਂ ਲਈ ਵੇਖਾਓ

en: Search...
pa: ਖੋਜੋ...

en: Go to This Bookmark
pa: ਇਸ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Rename Bookmark
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Remove Bookmark
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਨੂੰ ਹਟਾਓ

[ctx: Opens the selected document]
en: Open Document
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Remove all Bookmarks for this Document
pa: ਇਸ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਲਈ ਸਭ ਬੁੱਕਮਾਰਕਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾਓ

en: Certificate Viewer
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਦਰਸ਼ਕ

en: Export...
pa: ਐਕਸਪੋਰਟ...

en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

en: Issued By
pa: ਇਸ ਵਲੋਂ ਜਾਰੀ

en: Common Name(CN)
pa: ਆਮ ਨਾਂ(CN)

en: EMail
pa: ਈਮੇਲ

en: Organization(O)
pa: ਸੰਗਠਨ(O)

en: Issued To
pa: ਇਸ ਨੂੰ ਜਾਰੀ ਕੀਤਾ

en: Validity
pa: ਵੈਧਤਾ

en: Fingerprints
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ

en: SHA-1 Fingerprint
pa: SHA-1 ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ

en: SHA-256 Fingerprint
pa: SHA-256 ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ

en: Details
pa: ਵੇਰਵੇ

en: Certificate Data:
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਡਾਟਾ:

en: Where do you want to save this certificate?
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਨੂੰ ਕਿੱਥੇ ਸੰਭਾਲਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Certificate File (*.cer)
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਫਾਇਲ (*.cer)

[ctx: @title:menu]
en: &Color Mode
pa: ਰੰਗ ਮੋਡ(&C)

[ctx: @action Change Colors feature toggle action]
en: Change Colors
pa: ਰੰਗ ਬਦਲੋ

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: &Normal Colors
pa: ਸਧਾਰਨ ਰੰਗ(&N)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: &Invert Colors
pa: ਉਲਟ ਰੰਗ(&I)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Change &Paper Color
pa: ਪੇਪਰ ਰੰਗ ਬਦਲੋ(&P)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Change &Dark && Light Colors
pa: ਗੂੜੇ ਅਤੇ ਫਿੱਕੇ ਰੰਗ ਬਦਲੋ(&D)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Convert to &Black && White
pa: ਕਾਲੇ ਅਤੇ ਚਿੱਟੇ ਲਈ ਬਦਲੋ(&B)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert &Lightness
pa: ਉਲਟ ਚਮਕ(&L)

note: i18n: tag tool attribute name
en: Red
pa: ਲਾਲ

note: i18n: tag tool attribute name
en: Green
pa: ਹਰਾ

note: i18n: tag tool attribute name
en: Blue
pa: ਨੀਲਾ

note: i18n: tag tool attribute name
en: Yellow
pa: ਪੀਲਾ

note: i18n: tag tool attribute name
en: Black
pa: ਕਾਲਾ

note: i18n: tag tool attribute name
en: White
pa: ਚਿੱਟਾ

note: i18n: tag tool attribute name
en: Arrow
pa: ਤੀਰ

note: i18n: tag tool attribute name
en: Yellow Highlighter
pa: ਪੀਲਾ ਹਾਈਲਾਇਟਰ

note: i18n: tag tool attribute name
en: Green Highlighter
pa: ਹਰਾ ਹਾਈਲਾਇਟਰ

note: i18n: tag tool attribute name
en: Insert Text
pa: ਲਿਖਤ ਪਾਓ

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Draw border around links
pa: ਲਿੰਕ ਦੁਆਲੇ ਹਾਸ਼ੀਆਂ ਖਿੱਚੋ

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Change colors
pa: ਰੰਗ ਬਦਲੋ

[ctx: @info Config dialog, accessibility page]
en: <b>Warning:</b> these options can badly affect drawing speed.
pa: <b>ਸਾਵਧਾਨ:</b> ਡਰਾਇੰਗ ਸਪੀਡ ਵਧਣ ਨਾਲ ਇਹਨਾਂ ਚੋਣਾਂ ਬੁਰੀ ਤਰਾਂ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਹੋਣਗੀਆਂ।

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert colors
pa: ਉਲਟ ਰੰਗ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change paper color
pa: ਪੇਪਰ ਰੰਗ ਬਦਲੋ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change dark & light colors
pa: ਗੂੜੇ ਅਤੇ ਫਿੱਕੇ ਰੰਗ ਬਦਲੋ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Convert to black & white
pa: ਕਾਲੇ ਅਤੇ ਚਿੱਟੇ ਲਈ ਬਦਲੋ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert lightness
pa: ਉਲਟ ਚਮਕ

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Color mode:
pa: ਰੰਗ ਮੋਡ:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Paper color:
pa: ਪੇਪਰ ਰੰਗ:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Dark color:
pa: ਗੂੜ੍ਹਾ ਰੰਗ:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Light color:
pa: ਹਲਕਾ ਰੰਗ:

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Threshold:
pa: ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ:

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Contrast:
pa: ਕਾਨਟਰੈਸਟ:

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Text-to-speech engine:
pa: ਲਿਖਤ-ਤੋਂ-ਬੋਲ ਇੰਜਣ:

[ctx: &label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Text-to-speech voice:
pa: ਲਿਖਤ-ਤੋਂ-ਬੋਲ ਆਵਾਜ਼:

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Full Annotation Toolbar
pa: ਪੂਰੀ ਵਿਆਖਿਆ ਟੂਲਬਾਰ

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Quick Annotation Toolbar
pa: ਫ਼ੌਰੀ ਵਿਆਖਿਆ ਟੂਲਬਾਰ

[ctx: label:listbox Config dialog, general page]
en: Annotation toolbar:
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਟੂਲਬਾਰ:

[ctx: @label:textbox Config dialog, annotations page]
en: Author:
pa: ਲੇਖਕ:

[ctx: @info Config dialog, annotations page]
en: <b>Note:</b> the information here is used only for annotations. The information is saved in annotated documents, and so will be transmitted together with the document.
pa: <b>ਨੋਟ:</b> ਇੱਥੇ ਦਿੱਤੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨੂੰ ਕੇਵਲ ਵਿਆਖਿਆ ਲਈ ਹੀ ਵਰਤਿਆ ਜਾਵੇਗਾ। ਜਾਣਕਾਰੀ ਨੂੰ ਵਿਆਖਿਆ ਕੀਤੇ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ਾਂ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਇਸ ਕਰਕੇ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨਾਲ ਹੀ ਭੇਜਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

[ctx: @label Config dialog, annotations page, heading line for Quick Annotations tool manager]
en: <h3>Quick Annotation Tools</h3>
pa: <h3>ਫ਼ੌਰੀ ਵਿਆਖਿਆ ਟੂਲ</h3>

[ctx: @info:whatsthis Config dialog, editor page]
en: Choose the editor you want to launch when Okular wants to open a source file.
pa: ਸੰਪਾਦਕ ਚੁਣੋ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਚਲਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਜਦੋਂ ਓਕੁਲਾਰ ਇੱਕ ਸਰੋਤ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਦਾ ਹੈ।

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Custom Text Editor
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਲਿਖਤ ਸੰਪਾਦਕ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Kate
pa: ਕੇਟ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Kile
pa: ਕਾਇਲ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Emacs client
pa: ਈਮੈਕਸ ਕਲਾਈਂਟ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Lyx client
pa: Lyx ਕਲਾਈਂਟ

[ctx: @label:listbox Config dialog, editor page]
en: Editor:
pa: ਐਡੀਟਰ:

[ctx: @label:textbox Config dialog, editor page]
en: Command:
pa: ਕਮਾਂਡ:

[ctx: @title:group Config dialog, general page]
en: Appearance:
pa: ਦਿੱਖ:

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show scrollbars
pa: ਸਕਰੋਲਪੱਟੀ ਵੇਖੋ

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Link the thumbnails with the page
pa: ਥੰਮਨੇਲ ਸਫ਼ੇ ਨਾਲ ਲਿੰਕ ਕਰੋ

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show hints and info messages
pa: ਸੰਕੇਤ ਅਤੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਸੁਨੇਹੇ ਵੇਖਾਓ

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Notify about embedded files, forms, or signatures
pa: ਇਮਬੈੱਡ ਕੀਤੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ, ਫਾਰਮ ਜਾਂ ਦਸਤਖ਼ਤਾਂ ਬਾਰੇ ਸੂਚਨਾ ਦਿਓ

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Display document title in titlebar if available
pa: ਟਾਈਟਲ ਪੱਟੀ ਵਿੱਚ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਟਾਈਟਲ ਤਾਂ ਵੇਖਾਓ, ਜੇ ਮੌਜੂਦ ਹੋਵੇ

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Display file name only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਹੀ ਵੇਖਾਓ

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Display full file path
pa: ਪੂਰਾ ਫਾਇਲ ਪਾਥ ਵੇਖਾਓ

[ctx: label:listbox Config dialog, general page]
en: When not displaying document title:
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਟਾਈਟਲ ਨਾ ਵੇਖਾਉਣਾ ਹੋਵੇ ਜਦੋਂ:

[ctx: @label:listbox Config dialog, general page]
en: Use custom background color:
pa: ਕਸਟਮ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਵਰਤੋਂ:

[ctx: @title:group Config dialog, general page]
en: Program features:
pa: ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ ਫੀਚਰ:

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Open new files in tabs
pa: ਨਵੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਟੈਬਾਂ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Switch to existing tab if file is already open
pa: ਜੇ ਫਾਇਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਖੁੱਲ੍ਹੀ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਮੌਜੂਦਾ ਟੈਬ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Obey DRM limitations
pa: DRM ਸੀਮਾਵਾਂ ਦੀ ਪਾਲਣਾ ਕਰੋ

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Reload document on file change
pa: ਫਾਇਲ ਬਦਲਾਅ ਹੋਣ ਨਾਲ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਮੁੜ-ਲੋਡ ਕਰੋ

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show backend selection dialog
pa: ਬੈਕਐਂਡ ਚੋਣ ਡਾਈਲਾਗ ਵੇਖੋ

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Right to left reading direction
pa: ਸੱਜਿਓ ਖੱਬੇ ਪੜ੍ਹਨ ਦੀ ਦਿਸ਼ਾ

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Open in continuous mode by default
pa: ਮੂਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਹੀ ਲਗਾਤਾਰ ਢੰਗ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: When using Browse Tool, wrap cursor at screen edges
pa: ਜਦੋਂ ਝਲਕ ਟੂਲ ਵਰਤਿਆ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਸਕਰੀਨ ਦੇ ਕੋਨਿਆਂ ਤੋਂ ਕਰਸਰ ਨੂੰ ਸਮੇਟੋ

[ctx: @label:spinbox Config dialog, general page]
en: Overview columns:
pa: ਸੰਖੇਪ ਕਾਲਮ:

[ctx: @label:spinbox Config dialog, general page]
en: Page Up/Down overlap:
pa: ਸਫ਼ੇ ਉੱਤੋ/ਹੇਠੋਂ ਓਵਰਲੈਪ:

[ctx: label:listbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Default zoom:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਜ਼ੂਮ:

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable transparency effects
pa: ਪਾਰਦਰਸ਼ਤਾ ਪ੍ਰਭਾਵ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

[ctx: @label Config dialog, performance page]
en: CPU usage:
pa: CPU ਵਰਤੋਂ:

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Low
pa: ਘੱਟ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Normal (default)
pa: ਸਧਾਰਨ (ਡਿਫਾਲਟ)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Aggressive
pa: ਆਕਰਮਣਸ਼ੀਲ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Greedy
pa: ਗਰੀਡੀ

[ctx: @label:listbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Memory usage:
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਵਰਤੋਂ:

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable text antialias
pa: ਲਿਖਤ ਐਂਟੀਲਾਈਸਿੰਗ ਸਮਰੱਥ

[ctx: @title:group Config dialog, performance page]
en: Rendering options:
pa: ਰੈਂਡਰਿੰਗ ਚੋਣਾਂ:

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable graphics antialias
pa: ਗਰਾਫਿਕਸ ਐਂਟੀਲਾਈਸਿੰਗ ਸਮਰੱਥ

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable text hinting
pa: ਲਿਖਤ ਹਿਟਿੰਗ ਸਮਰੱਥ

en: Keeps used memory as low as possible. Do not reuse anything. (For systems with low memory.)
pa: ਵਰਤੀ ਮੈਮੋਰੀ ਜਿੰਨਾ ਹੋ ਸਕੇ ਘੱਟ ਰੱਖੋ। ਕੁਝ ਵੀ ਮੁੜ ਨਾ ਵਰਤੋਂ (ਘੱਟ ਮੈਮੋਰੀ ਵਾਲੇ ਸਿਸਟਮਾਂ ਲਈ।)

en: A good compromise between memory usage and speed gain. Preload next page and boost searches. (For systems with 2GB of memory, typically.)
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਵਰਤੋਂ ਅਤੇ ਸਪੀਡ ਤੇਜ਼ ਕਰਨ ਲਈ ਚੰਗਾ ਹੈ। ਅਗਲਾ ਸਫ਼ਾ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਲੋਡ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਖੋਜ ਤੇਜ਼ ਹੁੰਦੀ ਹੈ। (ਆਮ ਤੌਰ ਉੱਤੇ 2GB ਮੈਮੋਰੀ ਵਾਲੇ ਸਿਸਟਮਾਂ ਲਈ।)

en: Keeps everything in memory. Preload next pages. Boost searches. (For systems with more than 4GB of memory.)
pa: ਹਰ ਚੀਜ਼ ਮੈਮੋਰੀ ਵਿੱਚ ਰੱਖੋ। ਪਹਿਲਾਂ ਲੋਡ ਕੀਤੇ ਅਗਲੇ ਸਫ਼ੇ। ਖੋਜ ਬਹੁਤ ਤੇਜ਼ ਹੋ ਜਾਂਦੀ ਹੈ (4GB ਤੋਂ ਵੱਧ ਮੈਮੋਰੀ ਵਾਲੇ ਸਿਸਟਮਾਂ ਲਈ ਹੀ।)

[ctx: Spinbox prefix: Advance automatically: every n seconds]
en: every
pa: ਹਰ

[ctx: Advance every %1 seconds]
en:  second |  seconds
pa[0]:  ਸਕਿੰਟ
pa[1]:  ਸਕਿੰਟ

[ctx: @label:spinbox Config dialog, presentation page]
en: Advance automatically:
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਅੱਗੇ ਜਾਓ:

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Loop after last page
pa: ਆਖਰੀ ਸਫ਼ੇ ਉਪਰੰਤ ਲੂਪ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Tap left/right side to go back/forward
pa: ਪਿੱਛੇ/ਅੱਗੇ ਜਾਣ ਲਈ ਖੱਬਿਓ/ਸੱਜਿਓ ਛੂਹੋ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Tap anywhere to go forward
pa: ਅੱਗੇ ਜਾਣ ਲਈ ਕਿਤੇ ਵੀ ਛੂਹੋ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Disabled
pa: ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Touch navigation:
pa: ਟੱਚ ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ:

[ctx: @label:chooser Config dialog, presentation page]
en: Background color:
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ:

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Hidden after delay
pa: ਦੇਰੀ ਉਪਰੰਤ ਓਹਲੇ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always visible
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਵੇਖੋ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always hidden
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਓਹਲੇ

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Mouse cursor:
pa: ਮਾਊਸ ਕਰਸਰ:

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Show progress indicator
pa: ਤਰੱਕੀ ਇੰਡੀਕੇਟਰ ਵੇਖੋ

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Show summary page
pa: ਸੰਖੇਪ ਸਫ਼ੇ ਨੂੰ ਵੇਖਾਓ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Instant (Never use animations)
pa: ਫ਼ੌਰਨ (ਕਦੇ ਵੀ ਵਿਆਖਿਆ ਨਾ ਵਰਤੋਂ)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Replace
pa: ਤਬਦੀਲ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Random transition
pa: ਰਲਵਾਂ ਟਰਾਂਸਿਟਸ਼ਨ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Blinds vertical
pa: ਵਰਟੀਕਲ ਬਲੈਂਡ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Blinds horizontal
pa: ਹਰੀਜ਼ਟਲ ਬਲੈਂਡ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Box in
pa: ਬਾਕਸ ਇਨ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Box out
pa: ਬਾਕਸ ਆਉਟ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Dissolve
pa: ਘੋਲਣਾ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Fade
pa: ਫਿੱਕਾ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter down
pa: ਜਗਮਗ ਹੇਠਾਂ ਵੱਲ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter right
pa: ਜਗਮਗ ਸੱਜੇ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter right-down
pa: ਜਗਮਗ ਸੱਜੇ-ਹੇਠਾਂ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split horizontal in
pa: ਹਰੀਜ਼ਟਲ ਅੰਦਰ ਵੰਡੋ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split horizontal out
pa: ਹਰੀਜ਼ਟਲ ਬਾਹਰ ਵੰਡੋ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split vertical in
pa: ਵਰਟੀਕਲ ਅੰਦਰ ਵੰਡੋ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split vertical out
pa: ਵਰਟੀਕਲ ਬਾਹਰ ਵੰਡੋ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe down
pa: ਹੇਠੋਂ ਹੂੰਝਾ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe right
pa: ਸੱਜਿਓ ਹੂੰਝਾ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe left
pa: ਖੱਬਿਓ ਹੂੰਝਾ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe up
pa: ਉੱਤੋਂ ਹੂੰਝਾ

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Default transition:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਟਰਾਂਸਿਟਸ਼ਨ:

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Preferred screen:
pa: ਤਰਜੀਹੀ ਸਕਰੀਨ:

[ctx: @label Config dialog, presentation page, heading line for drawing tool manager]
en: <h3>Drawing Tools</h3>
pa: <h3>ਡਰਾਇੰਗ ਟੂਲ</h3>

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Current Screen
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਕਰੀਨ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Default Screen
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸਕਰੀਨ

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen. %1 is the screen number (0, 1, ...). %2 is the screen manufacturer name. %3 is the screen model name. %4 is the screen name like DVI-0]
en: Screen %1 (%2 %3 %4)
pa: ਸਕਰੀਨ %1 (%2 %3 %4)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen. %1 is the screen number (0, 1, ...), hopefully not 0.]
en: Screen %1 (disconnected)
pa: ਸਕਰੀਨ %1 (ਡਿਸ-ਕਨੈਕਟ ਹੈ)

en: Drawing Tool: %1
pa: ਡਰਾਇੰਗ ਟੂਲ: %1

en: Eraser
pa: ਰਬੜ

en: &Name:
pa: ਨਾਂ(&N):

en: &Type:
pa: ਟਾਈਪ(&T):

en: Appearance
pa: ਦਿੱਖ

en: Text markup
pa: ਲਿਖਤ ਨਿਸ਼ਾਨ

en: Geometrical shape
pa: ਜੁਮੈਟਰੀ ਸ਼ਕਲ

en: Create annotation tool
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਟੂਲ ਬਣਾਓ

en: Edit annotation tool
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਟੂਲ ਸੋਧ

en: Color:
pa: ਰੰਗ:

en: &Pen Width:
pa: ਪੈਨ ਦੀ ਚੌੜਾਈ(&P):

en: Create drawing tool
pa: ਡਰਾਇੰਗ ਬਣਾਉਣ ਵਾਲਾ ਟੂਲ

en: Edit drawing tool
pa: ਡਰਾਇੰਗ ਸੋਧਣ ਵਾਲਾ ਟੂਲ

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ

[ctx: @title:window]
en: Embedded Files
pa: ਇਮਬੈੱਡ ਕੀਤੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ

[ctx: @action:button]
en: View
pa: ਵੇਖੋ

[ctx: @title:column]
en: Name
pa: ਨਾਂ

[ctx: @title:column]
en: Description
pa: ਵਰਣਨ

[ctx: @title:column]
en: Size
pa: ਆਕਾਰ

[ctx: @title:column]
en: Created
pa: ਬਣਾਇਆ

[ctx: @title:column]
en: Modified
pa: ਸੋਧ ਕੀਤਾ

[ctx: @action:inmenu]
en: &Save As...
pa: ...ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ(&S)

[ctx: @action:inmenu]
en: &View...
pa: ...ਵੇਖੋ(&V)

en: Could not load print preview part
pa: ਪਰਿੰਟ ਝਲਕ ਭਾਗ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Print Preview
pa: ਪਰਿੰਟ ਝਲਕ

en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: Find text]
en: F&ind:
pa: ਖੋਜ(&i):

en: Text to search for
pa: ਲਿਖਤ ਲਈ ਖੋਜ

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
pa: ਅੱਗੇ

en: Jump to next match
pa: ਅੱਗੇ ਮੇਲ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Jump to previous match
pa: ਅੱਗੇ ਮੇਲ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Modify search behavior
pa: ਖੋਜ ਰਵੱਈਆ ਸੋਧ

en: Case sensitive
pa: ਅੱਖਰ ਆਕਾਰ ਪ੍ਰਤੀ ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ

en: From current page
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਫ਼ੇ ਤੋਂ

en: Find as you type
pa: ਜਿਵੇਂ ਤੁਸੀਂ ਲਿਖੋ ਤਿਵੇਂ ਖੋਜੋ

en: All Files (*)
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ (*)

en: &Sign...
pa: ਦਸਤਖ਼ਤ(&S)...

en: Signature Properties
pa: ਦਸਤਖ਼ਤ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

en: Search Options
pa: ਖੋਜ ਚੋਣਾਂ

[ctx: Enable case sensitive search in the side navigation panels]
en: Case Sensitive
pa: ਅੱਖਰ ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ

[ctx: Enable regular expression search in the side navigation panels]
en: Regular Expression
pa: ਨਿਯਮਤ ਸਮੀਕਰਨ

en: Layers
pa: ਪਰਤਾਂ

[ctx: Layouted like: '5 [pages] of 10']
en: of
pa: ਵਿੱਚੋਂ

en: Zoom
pa: ਜ਼ੂਮ

en: Zoom to 100%
pa: 100% ਜ਼ੂਮ ਕਰੋ

en: Rotate &Right
pa: ਸੱਜੇ ਘੁੰਮਾਓ(&R)

[ctx: Rotate right]
en: Right
pa: ਸੱਜੇ

en: Rotate &Left
pa: ਖੱਬੇ ਘੁੰਮਾਓ(&L)

[ctx: Rotate left]
en: Left
pa: ਖੱਬੇ

en: Original Orientation
pa: ਅਸਲੀ ਸਥਿਤੀ

en: &Trim View
pa: ਵੇਖਣ ਲਈ ਟਰਿਮ(&T)

en: &Trim Margins
pa: ਹਾਸ਼ੀਏ ਨੂੰ ਛਾਂਗੋ(&T)

en: Trim To &Selection
pa: ਚੋਣ ਲਈ ਛਾਂਗੋ(&S)

en: Fit &Width
pa: ਚੌੜਾਈ ਫਿੱਟ ਕਰੋ(&W)

en: Fit &Page
pa: ਸਫ਼ੇ ਨੂੰ ਫਿੱਟ ਕਰੋ(&P)

en: &Auto Fit
pa: ਆਟੋ ਫਿੱਟ(&A)

en: Fit Wi&ndow to Page
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਸਫ਼ੇ ਲਈ ਫਿੱਟ ਕਰੋ(&n)

en: &View Mode
pa: ਵੇਖਣ ਢੰਗ(&V)

[ctx: @item:inmenu]
en: &Single Page
pa: ਇੱਕਲਾ ਸਫ਼ਾ(&S)

[ctx: @item:inmenu]
en: &Facing Pages
pa: ਫੇਸਿੰਗ ਸਫ਼ੇ(&F)

[ctx: @item:inmenu]
en: Facing Pages (&Center First Page)
pa: ਸਫ਼ੇ ਫੇਸਿੰਗ (ਪਹਿਲਾਂ ਸਫ਼ਾ ਸੈਂਟਰ)(&C)

[ctx: @item:inmenu]
en: &Overview
pa: ਸੰਖੇਪ(&O)

en: &Continuous
pa: ਇਕਸਾਰਤਾ(&C)

[ctx: @action page layout]
en: Use Right to Left Reading Direction
pa: ਸੱਜੇ ਤੋਂ ਖੱਬੇ ਪੜ੍ਹਨ ਦੀ ਦਿਸ਼ਾ ਨੂੰ ਵਰਤੋਂ

en: &Browse
pa: ਝਲਕ(&B)

en: &Zoom
pa: ਜ਼ੂਮ(&Z)

en: Area &Selection
pa: ਖੇਤਰ ਚੋਣ(&S)

en: &Text Selection
pa: ਲਿਖਤ ਚੋਣ(&T)

en: T&able Selection
pa: ਸਾਰਣੀ ਚੋਣ(&a)

en: &Magnifier
pa: ਵੱਡਦਰਸ਼ੀ(&M)

[ctx: @action]
en: Selection Tools
pa: ਚੋਣ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਟੂਲ

en: Digitally &Sign...
pa: ਡਿਜ਼ਿਟਲ ਦਸਤਖਤ(&S)...

en: Speak Whole Document
pa: ਪੂਰਾ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਬੋਲੋ

en: Speak Current Page
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਫ਼ਾ ਬੋਲੋ

en: Stop Speaking
pa: ਬੋਲਣਾ ਚੁੱਪ ਕਰੋ

en: Pause/Resume Speaking
pa: ਬੋਲਣਾ ਰੋਕੋ/ਮੁੜ-ਸੁਣਾਓ

en: Scroll Up
pa: ਉੱਤੇ ਸਰਕਾਓ

en: Scroll Down
pa: ਹੇਠਾਂ ਸਰਕਾਓ

en: Scroll Page Up
pa: ਸਫ਼ੇ ਨੂੰ ਉੱਤੇ ਸਰਕਾਓ

en: Scroll Page Down
pa: ਸਫ਼ੇ ਨੂੰ ਹੇਠਾਂ ਨੂੰ ਸਰਕਾਓ

en: Show Forms
pa: ਫਾਰਮ ਵੇਖੋ

en:  Loaded a one-page document. |  Loaded a %1-page document.
pa[0]:  ਇਕਹੇਰਾ-ਸਫ਼ਾ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਗਿਆ।
pa[1]:  %1-ਸਫ਼ਾ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਗਿਆ।

en: Copy Table Contents to Clipboard
pa: ਸਾਰਣੀ ਸਮੱਗਰੀ ਨੂੰ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ

en: Text (1 character) | Text (%1 characters)
pa[0]: ਲਿਖਤ (1 ਅੱਖਰ)
pa[1]: ਲਿਖਤ (%1 ਅੱਖਰ)

en: Copy to Clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Speak Text
pa: ਲਿਖਤ ਨੂੰ ਬੋਲੋ

en: Image (%1 × %2 pixels)
pa: ਚਿੱਤਰ (%1 × %2 ਪਿਕਸਲ)

en: Save to File…
pa: …ਫਾਇਲ 'ਚ ਸੰਭਾਲੋ

en: Image [%1 × %2] copied to clipboard.
pa: ਚਿੱਤਰ [%1 x %2] ਨੂੰ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Save file
pa: ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲੋ

en: Images (*.png *.jpeg)
pa: ਚਿੱਤਰ (*.png *.jpeg)

en: File not saved.
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਗਈ ਹੈ।

en: Image [%1 × %2] saved to %3 file.
pa: ਚਿੱਤਰ [%1 x %2] ਨੂੰ ਫਾਇਲ %3 ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲਿਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Copy Text
pa: ਲਿਖਤ ਨੂੰ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Go to '%1'
pa: '%1' ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Fit Width
pa: ਚੌੜਾਈ ਫਿੱਟ

en: Fit Page
pa: ਸਫ਼ਾ ਫਿੱਟ

en: Auto Fit
pa: ਆਟੋ ਫਿੱਟ

en: Search for '%1' with
pa: '%1' ਨਾਲ ਭਾਲ ਜਾਰੀ ਹੈ

en: Configure Web Shortcuts...
pa: ...ਵੈੱਬ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸੰਰਚਨਾ

en: Follow This Link
pa: ਇਹ ਲਿੰਕ ਵੇਖੋ

en: Play this Sound
pa: ਇਹ ਸਾਊਂਡ ਚਲਾਓ

en: Stop Sound
pa: ਸਾਊਂਡ ਰੋਕੋ

en: Copy Link Address
pa: ਲਿੰਕ ਐਡਰੈੱਸ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Search for '%1' in this document
pa: ਇਸ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਵਿੱਚ '%1' ਲੱਭੋ

en: Welcome
pa: ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ

en: Select zooming area. Right-click to zoom out.
pa: ਜ਼ੂਮ ਕਰਨ ਖੇਤਰ ਚੁਣੋ। ਜ਼ੂਮ ਕਰਨ ਸੱਜਾ ਬਟਨ ਦਬਾਉ।

en: Click to see the magnified view.
pa: ਵੱਡਦਰਸ਼ੀ ਝਲਕ ਵੇਖਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Draw a rectangle around the text/graphics to copy.
pa: ਲਿਖਤ/ਗਰਾਫਿਕਸ ਦੀ ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਲਈ ਆਇਤ ਬਣਾਓ।

en: Select text
pa: ਲਿਖਤ ਚੁਣੋ

en: Draw a rectangle around the table, then click near edges to divide up; press Esc to clear.
pa: ਟੇਬਲ ਦੁਆਲੇ ਆਇਤ ਬਣਾਓ, ਵੰਡਣ ਲਈ ਕੋਨੇ ਦੇ ਨੇੜੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ; ਸਾਫ਼ ਕਰਨ ਲਈ Esc ਦੱਬੋ।

en: You have unsaved changes. Please save the document before signing it.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਕੁਝ ਨਾ-ਸੰਭਾਲੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਹਨ। ਇਸ ਉੱਤੇ ਦਸਤਖਤ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲੋ।

en: Draw a rectangle to insert the signature field
pa: ਦਸਤਖ਼ਤ ਖੇਤਰ ਜੋੜਨ ਲਈ ਚੌਰਸ ਖਾਨਾ ਵਾਹੋ

en: Draw a rectangle around the page area you wish to keep visible
pa: ਸਫ਼ੇ ਦੇ ਖੇਤਰ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਦਿਖਾਈ ਦਿੰਦਾ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਦੁਆਲੇ ਆਇਤ ਵਾਹੋ

en: New Text Note
pa: ਨਵਾਂ ਲਿਖਤ ਨੋਟ

en: Text of the new note:
pa: ਨਵੇਂ ਨੋਟ ਲਈ ਲਿਖਤ:

en: Signed by: %1
    
    Date: %2
pa: ਦਸਤਖ਼ਤ ਕੀਤੇ: %1
    
    ਤਾਰੀਖ: %2

[ctx: @action:button]
en: Start Over
pa: ਫੇਰ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

[ctx: @action:button]
en: Sign
pa: ਦਸਤਖ਼ਤ

[ctx: %1 is a file path]
en: Could not sign. Invalid certificate password or could not write to '%1'
pa: ਦਸਤਖ਼ਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤੇ ਜਾ ਸਕੇ। ਗ਼ੈਰ-ਵਾਜਬ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਪਾਸਵਰਡ ਜਾਂ '%1' ਉੱਤੇ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Author name
pa: ਲੇਖਕ ਦਾ ਨਾਂ

en: Author name for the annotation:
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਲਈ ਲੇਖਕ ਦਾ ਨਾਂ:

[ctx: Annotation tool]
en: Draw an ellipse (drag to select a zone)
pa: ਅੰਡਾਕਾਰ ਸ਼ਕਲ ਵਾਹੋ (ਖੇਤਰ ਚੁਣਨ ਲਈ ਖਿੱਚੋ)

[ctx: Annotation tool]
en: Highlight text
pa: ਲਿਖਤ ਨੂੰ ਉਘਾੜੋ

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a freehand line
pa: ਹੱਥ-ਨਾਲ ਲਾਈਨ ਵਾਹੋ

[ctx: Annotation tool]
en: Inline Text Annotation (drag to select a zone)
pa: ਇਨ-ਲਾਈਨ ਲਿਖਤੀ ਵਿਆਖਿਆ (ਇੱਕ ਜ਼ੋਨ ਚੁਣਨ ਵਾਸਤੇ ਡਰੈਗ ਕਰੋ)

[ctx: Annotation tool]
en: Put a pop-up note
pa: ਪੋਪ-ਅੱਪ ਨੋਟ ਲਾਓ

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a polygon (click on the first point to close it)
pa: ਇੱਕ ਬਹੁ-ਭੁਜ ਵਾਹੋ (ਬੰਦ ਕਰਨ ਲਈ ਪਹਿਲੇਂ ਬਿੰਦੂ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ)

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a rectangle
pa: ਆਇਤ ਵਾਹੋ

[ctx: Annotation tool]
en: Squiggle text
pa: ਲੈਹਰੀਆ ਲਿਖਤ

[ctx: Annotation tool]
en: Put a stamp symbol
pa: ਇੱਕ ਸਟੈਂਪ ਨਿਸ਼ਾਨ ਲਾਓ

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a straight line
pa: ਸਿੱਧੀ ਲਾਈਨ ਖਿੱਚੋ

[ctx: Annotation tool]
en: Strike out text
pa: ਲਿਖਤ ਨੂੰ ਵਿੰਨ੍ਹੋ

[ctx: Annotation tool]
en: Underline text
pa: ਲਿਖਤ ਹੇਠ ਲਾਈਨ

[ctx: Annotation tool]
en: Typewriter Annotation (drag to select a zone)
pa: ਟਾਈਪ-ਰਾਈਟਰ ਵਿਆਖਿਆ (ਇੱਕ ਜ਼ੋਨ ਚੁਣਨ ਵਾਸਤੇ ਡਰੈਗ ਕਰੋ)

en: Highlighter
pa: ਹਾਈਲਾਈਟਰ

en: Add favorite annotation
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਵਿਆਖਿਆ ਜੋੜੋ

en: Custom annotation name:
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਵਿਆਖਿਆ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pa: ਫਾਇਲ(&F)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ(&S)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
pa: ਮਦਦ(&H)

note: i18n: ectx: Menu (view_orientation)
en: &Orientation
pa: ਸਥਿਤੀ(&O)

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks) i18n: ectx: Menu (okular_bookmarks)
en: &Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ(&B)

note: i18n: ectx: ToolBar (OkularViewerToolBar)
en: Viewer Toolbar
pa: ਦਰਸ਼ਕ ਟੂਲਬਾਰ

en: Thumbnails
pa: ਥੰਮਨੇਲ

en: Annotations
pa: ਵਿਆਖਿਆਵਾਂ

en: This document has embedded files. <a href="okular:/embeddedfiles">Click here to see them</a> or go to File -> Embedded Files.
pa: ਇਹ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਵਿੱਚ ਇਮਬੈੱਡ ਫਾਇਲਾਂ ਹਨ। <a href="okular:/embeddedfiles">ਵੇਖਣ ਲਈ ਇੱਥੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ</a> ਜਾਂ ਫਾਇਲ -> ਇਮਬੈੱਡ ਕੀਤੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਉੱਤੇ ਜਾਓ।

[ctx: Previous page]
en: Previous
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Go back to the Previous Page
pa: ਪਿਛਲੇ ਸਫ਼ੇ ਤੋਂ ਪਿੱਛੇ

en: Moves to the previous page of the document
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਦੇ ਪਿਛਲੇ ਸਫ਼ੇ ਉੱਤੇ ਭੇਜਦਾ ਹੈ

[ctx: Next page]
en: Next
pa: ਅੱਗੇ

en: Advance to the Next Page
pa: ਅਗਲੇ ਸਫ਼ੇ ਤੋਂ ਅੱਗੇ

en: Moves to the next page of the document
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਦੇ ਅਗਲੇ ਸਫ਼ੇ ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

en: Beginning of the document
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਦੇ ਸ਼ੁਰੂ ਵਿੱਚ

en: Moves to the beginning of the document
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਦੇ ਸ਼ੁਰੂ ਵਿੱਚ ਭੇਜਦਾ ਹੈ

en: End of the document
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਦਾ ਅੰਤ

en: Moves to the end of the document
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਦੇ ਅੰਤ ਉੱਤੇ ਭੇਜਦਾ ਹੈ

en: Rename the current bookmark
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Previous Bookmark
pa: ਪਿੱਛੇ ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: Go to the previous bookmark
pa: ਪਿਛਲੇ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Next Bookmark
pa: ਅੱਗੇ ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: Go to the next bookmark
pa: ਅੱਗੇ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Configure Okular...
pa: ਓਕੁਲਾਰ ਸੰਰਚਨਾ...

en: Configure Viewer...
pa: ਦਰਸ਼ਕ ਸੰਰਚਨਾ...

en: Configure Viewer Backends...
pa: ਦਰਸ਼ਕ ਬੈਕ-ਐਂਡ ਸੰਰਚਨਾ...

en: Configure Backends...
pa: ਬੈਕ-ਐਂਡ ਸੰਰਚਨਾ...

en: About Backend
pa: ਬੈਕ-ਐਂਡ ਬਾਰੇ

en: Reloa&d
pa: ਮੁੜ-ਲੋਡ ਕਰੋ(&d)

en: Reload the current document from disk.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਡਿਸਕ ਤੋਂ ਮੁੜ ਲੋਡ ਕਰੋ।

en: Close &Find Bar
pa: ਖੋਜ ਪੱਟੀ ਬੰਦ ਕਰੋ(&F)

en: Page Number
pa: ਸਫ਼ਾ ਨੰਬਰ

[ctx: @action]
en: Configure Color Modes...
pa: ਰੰਗ ਢੰਗ ਸੰਰਚਨਾ...

en: Select All Text on Current Page
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਫ਼ੇ ਤੋਂ ਸਾਰੀ ਲਿਖਤ ਨੂੰ ਚੁਣੋ

en: Show S&idebar
pa: ਬਾਹੀ ਵੇਖਾਓ(&i)

en: Show &Page Bar
pa: ਸਫ਼ਾ ਪੱਟੀ ਵੱਖੋ(&P)

en: Show &Signatures Panel
pa: ਦਸਤਖ਼ਤ ਪੈਨਲ ਵੇਖੋ(&S)

en: &Embedded Files
pa: ਇਮਬੈੱਡ ਕੀਤੀਆਂ ਫਾਇਲ(&E)

en: E&xport As
pa: ਇੰਝ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰੋ(&x)

en: S&hare
pa: ਸਾਂਝਾ ਕਰੋ(&h)

en: P&resentation
pa: ਪਰਿਜ਼ੈੱਨਟੇਸ਼ਨ(&r)

en: Open Con&taining Folder
pa: ਰੱਖਣ ਵਾਲਾ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ(&t)

en: &Import PostScript as PDF...
pa: ਪੋਸਟ-ਸਕ੍ਰਿਪਟ (ps) PDF ਵਾਂਗ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ(&I)...

en: Switch Blackscreen Mode
pa: ਕਾਲੀ-ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਸਵਿੱਚ

en: Erase Drawing
pa: ਡਰਾਇੰਗ ਮਿਟਾਓ

en: Configure Annotations...
pa: ...ਟਿੱਪਣੀ ਸੰਰਚਨਾ

en: Play/Pause Presentation
pa: ਪਰਿਜ਼ੈੱਨਟੇਸ਼ਨ ਚਲਾਓ/ਰੋਕੋ

en: You have just modified the open document, but this kind of document can not be saved.
    Any modification will be lost once Okular is closed.
pa: ਤੁਸੀਂ ਖੋਲ੍ਹੇ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਵਿੱਚ ਹੁਣੇ ਹੀ ਸੁਧਾਰ ਕੀਤਾ ਹੈ, ਪਰ ਇਸ ਕਿਸਮ ਦੇ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।
    ਜਦੋਂ ਵੀ ਓਕੁਲਾਰ ਬੰਦ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਕੋਈ ਵੀ ਕੀਤੀ ਗਈ ਸੁਧਾਈ ਖਤਮ ਹੋ ਜਾਵੇਗੀ।

en: Document can't be saved
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Could not open '%1' (%2)
pa: '%1' (%2) ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: The loading of %1 has been canceled.
pa: %1 ਦੇ ਲੋਡ ਕਰਨ ਨੂੰ ਰੱਦ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Could not open %1. Reason: %2
pa: %1 ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ। ਕਾਰਨ: %2

en: Configure Viewer Backends
pa: ਦਰਸ਼ਕ ਬੈਕ-ਐਂਡ ਸੰਰਚਨਾ

en: Configure Backends
pa: ਬੈਕ-ਐਂਡ ਸੰਰਚਨਾ

en: The program "ps2pdf" was not found, so Okular can not import PS files using it.
pa: ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ "ps2pdf" ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ ਹੈ, ਇਸਕਰਕੇ ਓਕੁਲਾਰ ਇਹ ਵਰਤ ਕੇ PS ਫਾਇਲਾਂ ਇੰਪੋਰਟ ਨਹੀਂ  ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: ps2pdf not found
pa: ps2pdf ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: PostScript files (%1)
pa: ਪੋਸਟ-ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਫਾਇਲਾਂ (%1)

en: Importing PS file as PDF (this may take a while)...
pa: PS ਫਾਇਲ PDF ਵਾਂਗ ਲਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ (ਇਸ ਨੂੰ ਕੁਝ ਸਮਾਂ ਲੱਗ ਸਕਦਾ ਹੈ)...

en: Please enter the password to read the document:
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਉ ਜੀ:

en: Incorrect password. Try again:
pa: ਗਲਤ ਪਾਸਵਰਡ। ਫੇਰ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ:

en: Document Password
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਦਾ ਪਾਸਵਰਡ

en: This document has XFA forms, which are currently <b>unsupported</b>.
pa: ਇਹ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਵਿੱਚ XFA ਫਾਰਮ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਇਸ ਵੇਲੇ <b>ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ</b> ਹਨ।

en: This document has forms. Click on the button to interact with them, or use View -> Show Forms.
pa: ਇਹ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਵਿੱਚ ਫਾਰਮ ਹੈ। ਇਨ੍ਹਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਲਈ ਬਟਨ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ ਜਾਂ ਵੇਖੋ -> ਫਾਰਮ ਵੇਖੋ ਵਰਤੋਂ।

en: All editing and interactive features for this document are disabled. Please save a copy and reopen to edit this document.
pa: ਇਸ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਲਈ ਸਾਰੇ ਸੰਪਾਦਨ ਅਤੇ ਪਰਸਪਰ ਪ੍ਰਭਾਵੀਸ਼ਲ ਫੀਚਰ ਅਸਮਰੱਥ ਹਨ। ਇਸ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਨ ਕਰਨ ਲਈ ਪਹਿਲਾਂ ਕਾਪੀ ਸੰਭਾਲੋ ਅਤੇ ਫੇਰ ਖੋਲ੍ਹੋ।

en: Request to Change Viewing Mode
pa: ਵੇਖਣ ਦੇ ਢੰਗ ਨੂੰ ਬਦਲਣ ਦੀ ਮੰਗ

en: Enter Presentation Mode
pa: ਪਰਿਜ਼ੈੱਨਟੇਸ਼ਨ ਮੋਡ 'ਚ ਜਾਓ

en: Deny Request
pa: ਮੰਗ ਤੋਂ ਨਾਂਹ ਕਰੋ

en: Could not open %1. %2
pa: %1 ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ। %2

en: File Changed
pa: ਫ਼ਾਇਲ ਬਦਲੀ ਗਈ ਹੈ

en: Continue Reloading
pa: ਮੁੜ-ਲੋਡ ਕਰਨਾ ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: Abort Reloading
pa: ਮੁੜ-ਲੋਡ ਕਰਨਾ ਅਧੂਰਾ ਛੱਡੋ

en: Continue Closing
pa: ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: Abort Closing
pa: ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਛੱਡੋ

en: Do you want to save your changes to "%1" or discard them?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ "%1" ਲਈ ਆਪਣੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਸੰਭਾਲਣੀਆਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਅਣਡਿ਼ੱਠੀਆਂ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Close Document
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: This link points to a close document action that does not work when using the embedded viewer.
pa: ਇਹ ਲਿੰਕ ਇੱਕ ਬੰਦ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਐਕਸ਼ਨ ਲਈ ਪੁਆਇੰਟ ਕਰਦਾ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਇਮਬੈੱਡ ਦਰਸ਼ਕ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਦੌਰਾਨ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: This link points to a quit application action that does not work when using the embedded viewer.
pa: ਇਹ ਲਿੰਕ ਇੱਕ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰਨ ਐਕਸ਼ਨ ਲਈ ਪੁਆਇੰਟ ਕਰਦਾ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਇਮਬੈੱਡ ਦਰਸ਼ਕ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਦੌਰਾਨ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Reloading the document...
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Contents
pa: ਸਮੱਗਰੀ

en: Signatures
pa: ਦਸਤਖ਼ਤ

en: Go to Page
pa: ਸਫ਼ੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: &Page:
pa: ਸਫ਼ਾ(&P):

en: Enter the new name of the bookmark:
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਦਾ ਨਵਾਂ ਨਾਂ ਦਿਉ।

en: Rename this Bookmark
pa: ਇਹ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Remove this Bookmark
pa: ਇਹ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਹਟਾਓ

en: Save As
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ

en: Unsupported extension
pa: ਗ਼ੈਰ-ਸਹਾਇਕ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨਾਂ

[ctx: @action:button]
en: Choose New Name
pa: ਨਵਾਂ ਨਾਂ ਚੁਣੋ

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has been modified by another program. If you save now, any changes made in the other program will be lost. Are you sure you want to continue?
pa: ਫਾਇਲ <filename>%1</filename> ਵਿੱਚ ਹੋਰ ਪਰੋਗਰਾਮ ਵਲੋਂ ਸੁਧਾਰ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਹੁਣੇ ਸੰਭਾਲਿਆ ਤਾਂ ਹੋਰ ਪਰੋਗਰਾਮ ਵਲੋਂ ਕੀਤੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਖਤਮ ਹੋ ਜਾਣਗੀਆਂ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Save - Warning
pa: ਸੰਭਾਲੋ - ਸਾਵਧਾਨ

en: Save a Copy Elsewhere
pa: ਕਾਪੀ ਨੂੰ ਕਿਤੇ ਹੋਰ ਸੰਭਾਲੋ

en: Could not open the temporary file for saving.
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ।

[ctx: @info]
en: Could not overwrite <filename>%1</filename> because that file is read-only. Try saving to another location or changing that file's permissions.
pa: <filename>%1</filename> ਫਾਇਲ ਸਿਰਫ਼ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਉਸ ਉੱਤੇ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ। ਹੋਰ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਸੰਭਾਲਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜਾਂ ਫਾਇਲ ਲਈ ਇਜਾਜ਼ਤਾਂ ਨੂੰ ਬਦਲ ਕੇ ਵੇਖੋ।

en: File could not be saved in '%1'. Try to save it to another location.
pa: ਫਾਇਲ ਨੂੰ '%1' ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਹੋਰ ਥਾਂ ਤੇ ਸੰਭਾਲਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Filled form contents
pa: ਭਰੀ ਹੋਈ ਫਾਰਮ ਸਮੱਗਰੀ

en: User annotations
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਟਿੱਪਣੀਆਂ

en: Warning
pa: ਸਾਵਧਾਨ

en: Save as Okular document archive...
pa: ...ਓਕੁਲਾਰ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਅਕਾਇਵ ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: Continue
pa: ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: Continue losing changes
pa: ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਗੁਆਉਣਾ ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: File could not be saved in '%1'. %2
pa: ਫਾਇਲ '%1' ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ: %2

en: Okular cannot copy %1 to the specified location.
    
    The document does not exist anymore.
pa: ਓਕੁਲਾਰ %1 ਨੂੰ ਦਿੱਤੇ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਕਾਪੀ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ।
    
    ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: File could not be saved in '%1'. Error: '%2'. Try to save it to another location.
pa: ਫਾਇਲ ਨੂੰ '%1' ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਗਲਤੀ: '%2'। ਹੋਰ ਥਾਂ ਤੇ ਸੰਭਾਲਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Expand whole section
pa: ਪੂਰੇ ਭਾਗ ਨੂੰ ਫੈਲਾਓ

en: Collapse whole section
pa: ਪੂਰਾ ਭਾਗ ਸਮੇਟੋ

en: Expand all
pa: ਸਭ ਨੂੰ ਫੈਲਾਓ

en: Collapse all
pa: ਸਭ ਸਮੇਟੋ

en: Sync Thumbnail with Page
pa: ਸਫ਼ੇ ਨਾਲ ਥੰਮਨੇਲ ਲਿੰਕ ਕਰੋ

en: Add Bookmark
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਜੋੜੋ

en: Tools
pa: ਟੂਲ

[ctx: @action:inmenu menu that contains actions to control text to speach]
en: Speak
pa: ਬੋਲੋ

[ctx: @title:window]
en: Print
pa: ਛਾਪੋ

en: Printing this document is not allowed.
pa: ਇਸ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਪਰਿੰਟ ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ।

en: Could not print the document. Unknown error. Please report to bugs.kde.org
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਪਰਿੰਟ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਅਣਪਛਾਤੀ ਗਲਤੀ। bugs.kde.org ਤੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Could not print the document. Detailed error is "%1". Please report to bugs.kde.org
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਪਰਿੰਟ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਵੇਰਵੇ ਸਮੇਤ ਗਲਤੀ "%1" ਹੈ। bugs.kde.org ਤੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Go to the place you were before
pa: ਆਪਣੀ ਪਿਛਲੀ ਥਾਂ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Go to the place you were after
pa: ਆਪਣੀ ਅਗਲੀ ਥਾਂ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not create temporary file <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>
pa: <qt><strong>ਫਾਇਲ ਗਲਤੀ</strong> ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲ <nobr><strong>%1</strong></nobr> ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ।</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not open the file <nobr><strong>%1</strong></nobr> for uncompression. The file will not be loaded.</qt>
pa: <qt><strong>ਫਾਇਲ ਗਲਤੀ!</strong> ਅਣ-ਕੰਪਰੈੱਸ ਕਰਨ ਲਈ <nobr><strong>%1</strong></nobr> ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ। ਇਹ ਫਾਇਲ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗੀ।</qt>

en: <qt>This error typically occurs if you do not have enough permissions to read the file. You can check ownership and permissions if you right-click on the file in the Dolphin file manager, then choose the 'Properties' option, and select 'Permissions' tab in the opened window.</qt>
pa: <qt>ਇਹ ਕਿਸਮ ਦੀ ਗਲਤੀ ਅਕਸਰ ਆਉਂਦੀ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਫਾਇਲ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਲੋੜੀਦੀਆਂ ਇਜਾਜ਼ਤਾਂ ਨਹੀਂ ਹੁੰਦੀਆਂ ਹਨ। ਤੁਸੀਂ ਮਲਕੀਅਤ ਅਤੇ ਅਧਿਕਾਰਾਂ ਨੂੰ ਚੈੱਕ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਜੇ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਡਾਲਫਿਨ ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ ਹੈ ਤਾਂ ਇਸ ਉੱਤੇ ਸੱਜੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ ਅਤੇ 'ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ' ਚੋਣ ਕਰੋ ਅਤੇ ਖੁੱਲ੍ਹੀ ਹੋਈ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ 'ਇਜਾਜ਼ਤਾਂ' ਟੈਬ ਨੂੰ ਚੁਣੋ</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not uncompress the file <nobr><strong>%1</strong></nobr>. The file will not be loaded.</qt>
pa: <qt><strong>ਫਾਇਲ ਗਲਤੀ!</strong> ਫਾਇਲ <nobr><strong>%1</strong></nobr> ਅਣ-ਕੰਪਰੈੱਸ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ। ਇਹ ਫਾਇਲ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੇਗੀ।</qt>

en: <qt>This error typically occurs if the file is corrupt. If you want to be sure, try to decompress the file manually using command-line tools.</qt>
pa: <qt>ਇਹ ਗਲਤੀ ਅਕਸਰ ਤਾਂ ਆਉਂਦੀ ਹੈ, ਜੇ ਫਾਇਲ ਖਰਾਬ ਹੋਵੇ। ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਪੱਕਾ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਕਮਾਂਡ-ਲਾਈਨ ਟੂਲ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਡੀਕੰਪਰੈੱਸ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।</qt>

en: No Bookmarks
pa: ਕੋਈ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਨਹੀਂ

en: There was a problem sharing the document: %1
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਸਾਂਝਾ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਸਮੱਸਿਆ ਆਈ ਹੈ: %1

en: Share
pa: ਸਾਂਝਾ ਕਰੋ

en: Document shared successfully
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਕਾਮਯਾਬੀ ਨਾਲ ਸਾਂਝਾ ਕੀਤਾ

en: You can find the shared document at: <a href="%1">%1</a>
pa: ਸਾਂਝਾ ਕੀਤਾ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਤੁਸੀਂ ਇੱਥੇ ਲੱਭ ਸਕਦੇ ਹੋ: <a href="%1">%1</a>

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pa: ਸੋਧ(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pa: ਵੇਖੋ(&V)

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
pa: ਜਾਓ(&G)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
pa: ਟੂਲ(&T)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pa: ਮੁੱਖ ਟੂਲਬਾਰ

note: i18n: ectx: ToolBar (annotationToolBar)
en: Annotation Toolbar
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਟੂਲਬਾਰ

note: i18n: ectx: ToolBar (quickAnnotationToolBar)
en: Quick Annotation Toolbar
pa: ਫ਼ੌਰੀ ਵਿਆਖਿਆ ਟੂਲਬਾਰ

en: General Options
pa: ਸਧਾਰਨ ਚੋਣ

en: Accessibility
pa: ਅਸੈਸਬਿਲਟੀ

en: Accessibility Reading Aids
pa: ਅਸੈਸਬਿਲਟੀ ਪੜ੍ਹਨ ਮਦਦ

en: Performance
pa: ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ

en: Performance Tuning
pa: ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ ਟਿਊਨਿੰਗ

en: Configure Viewer
pa: ਦਰਸ਼ਕ ਸੰਰਚਨਾ

en: Presentation
pa: ਪਰਿਜ਼ੈੱਨਟੇਸ਼ਨ

en: Options for Presentation Mode
pa: ਪਰਿਜ਼ੈੱਨਟੇਸ਼ਨ ਮੋਡ ਲਈ ਚੋਣਾਂ

en: Annotation Options
pa: ਵਿਆਖਿਆ ਚੋਣਾਂ

en: Editor
pa: ਐਡੀਟਰ

en: Editor Options
pa: ਐਡੀਟਰ ਚੋਣਾਂ

en: Find Next
pa: ਅੱਗੇ ਖੋਜ

[ctx: [document title/filename] – Presentation]
en: %1 – Presentation
pa: %1 – ਪਰਿਜ਼ੈੱਨਟੇਸ਼ਨ

en: Switch Screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਸਵਿੱਚ

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
pa: %1 ਸਕਰੀਨ

en: Exit Presentation Mode
pa: ਪਰਿਜ਼ੈੱਨਟੇਸ਼ਨ ਮੋਡ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Title: %1
pa: ਟਾਈਟਲ: %1

en: Pages: %1
pa: ਸਫ਼ੇ: %1

en: Click to begin
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਦੱਬੋ

[ctx: For Presentation]
en: Pause
pa: ਵਿਰਾਮ

[ctx: For Presentation]
en: Play
pa: ਚਲਾਓ

en: There are two ways of exiting presentation mode, you can press either ESC key or click with the quit button that appears when placing the mouse in the top-right corner. Of course you can cycle windows (Alt+TAB by default)
pa: ਮੌਜੂਦ ਪਰਿਜੈਟੇਸ਼ਨ ਮੋਡ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨ ਦੇ ਦੋ ਢੰਗ ਹਨ, ਜਾਂ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ESE ਸਵਿੱਚ ਦੱਬ ਸਕਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਬਾਹਰ ਜਾਓ ਬਟਨ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਜੋ ਕਿ ਵਿਖਾਈ ਦਿੰਦਾ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਤੁਸੀਂ ਉੱਤੇ ਸੱਜੇ ਕੋਨੇ ਵਿੱਚ ਮਾਊਂਸ ਲੈ ਕੇ ਜਾਂਦੇ ਹੋ। ਬੇਸ਼ੱਕ ਤੁਸੀਂ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਦੇ ਵਿੱਚ ਵੀ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹੋ (ਡਿਫਾਲਟ Alt+TAB)

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a presentation
pa: ਪਰਿਜ਼ੈੱਨਟੇਸ਼ਨ ਦਿੱਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Unknown File
pa: ਅਣਜਾਣੀ ਫਾਇਲ

en: %1 Properties
pa: %1 ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: &Fonts
pa: ਫੋਂਟ(&F)

en: Reading font information...
pa: ਫੋਂਟ ਜਾਣਕਾਰੀ ਪੜ੍ਹੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: &Page Sizes
pa: ਸਫ਼ਾ ਆਕਾਰ(&P)

[ctx: @action:inmenu]
en: &Extract Font
pa: ਫੋਂਟ ਕੱਢੋ(&E)

en: Type 1
pa: ਟਾਇਪ 1

en: Type 1C
pa: ਟਾਇਪ 1C

[ctx: OT means OpenType]
en: Type 1C (OT)
pa: ਟਾਇਪ 1C (OT)

en: Type 3
pa: ਟਾਇਪ 3

en: TrueType
pa: ਟਰੂ-ਟਾਇਪ

[ctx: OT means OpenType]
en: TrueType (OT)
pa: ਟਰੂ-ਟਾਇਪ (OT)

en: CID Type 0
pa: CID ਟਾਇਪ 0

en: CID Type 0C
pa: CID ਟਾਇਪ 0C

[ctx: OT means OpenType]
en: CID Type 0C (OT)
pa: CID ਟਾਇਪ 0C (OT)

en: CID TrueType
pa: CID ਟਰੂ-ਟਾਇਪ

[ctx: OT means OpenType]
en: CID TrueType (OT)
pa: CID ਟਰੂ-ਟਾਇਪ (OT)

en: TeX virtual
pa: TeX ਵਰਚੁਅਲ

en: TeX Font Metric
pa: TeX ਫੋਂਟ ਮੈਟਰਿਕਸ

[ctx: Unknown font type]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Embedded (subset)
pa: ਇਮਬੈੱਡ ਕੀਤਾ (ਸਬ-ਸੈੱਟ)

en: Fully embedded
pa: ਪੂਰਾ ਈਮਬੈੱਡ

en: No
pa: ਨਹੀਂ

en: Yes (subset)
pa: ਹਾਂ (ਸਬ-ਸੈੱਟ)

en: Yes
pa: ਹਾਂ

en: Unknown font
pa: ਅਣਜਾਣ ਫੋਂਟ

en: Embedded: %1
pa: ਇਮਬੈੱਡ: %1

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Type
pa: ਟਾਇਪ

en: File
pa: ਫਾਇਲ

en: Page
pa: ਸਫ਼ਾ

en: Size
pa: ਆਕਾਰ

en: Revision Preview
pa: ਰੀਵਿਜ਼ਨ ਝਲਕ

en: Where do you want to save this revision?
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਰੀਵਿਜ਼ ਨੂੰ ਕਿੱਥੇ ਸੰਭਾਲਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Could not save file %1.
pa: %1 ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ।

en: Could not view revision.
pa: ਰੀਵਿਜ਼ ਨੂੰ ਵੇਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Enter at least 3 letters to filter pages
pa: ਫਿਲਟਰ ਸਫ਼ੇ ਲਈ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ 3 ਅੱਖਰ ਦਿਓ

en: Case Sensitive
pa: ਅੱਖਰ ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ

en: Match Phrase
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ ਮਿਲਾਓ

en: Match All Words
pa: ਸਭ ਸ਼ਬਦ ਮਿਲਾਓ

en: Match Any Word
pa: ਕੋਈ ਸ਼ਬਦ ਮਿਲਾਓ

en: Filter Options
pa: ਫਿਲਟਰ ਚੋਣ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SelectCertificateDialog)
en: Certificates
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select certificate to sign with:
pa: ਦਸਤਖਤ ਕਰਨ ਲਈ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਚੁਣੋ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reasonLabel)
en: Reason:
pa: ਕਾਰਨ:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, reasonInput) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, locationInput) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, backgroundInput)
en: optional
pa: ਚੋਣਵਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
pa: ਟਿਕਾਣਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundLabel)
en: Background:
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backgroundButton)
en: Choose...
pa: ...ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, recentLabel)
en: Recent backgrounds:
pa: ਸੱਜਰੇ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ:

en: <div align=center><h3>No annotations</h3>To create new annotations press F6 or select <i>Tools -&gt; Annotations</i> from the menu.</div>
pa: <div align=center><h3>ਕੋਈ ਵਿਆਖਿਆ ਨਹੀਂ</h3>ਨਵੀਂ ਵਿਆਖਿਆ ਬਣਾਉਣ ਲਈ, F6 ਦੱਬੋ ਜਾਂ ਮੇਨੂ ਤੋਂ <i>ਟੂਲ -&gt;ਵਿਆਖਿਆ</i> ਚੁਣੋ।</div>

en: Group by Page
pa: ਸਫੇ ਰਾਹੀਂ ਗਰੁੱਪ

en: Group by Author
pa: ਲੇਖਕ ਰਾਹੀਂ ਗਰੁੱਪ

en: Show annotations for current page only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਮੌਜੂਦਾ ਸਫ਼ੇ ਲਈ ਹੀ ਵਿਆਖਿਆ ਵੇਖੋ

en: Expand all elements
pa: ਸਭ ਭਾਗਾਂ ਨੂੰ ਫੈਲਾਓ

en: Collapse all elements
pa: ਸਾਰੇ ਭਾਗ ਸਮੇਟੋ

en: Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

[ctx: file types in a file open dialog]
en: Images (%1)
pa: ਚਿੱਤਰ (%1)

en: Select background image
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ ਚੁਣੋ

en: Forget image
pa: ਚਿੱਤਰ ਭੁੱਲ ਜਾਓ

en: Forget all images
pa: ਸਾਰੇ ਚਿੱਤਰ ਭੁੱਲ ਜਾਓ

en: Enter password (if any) to unlock certificate: %1
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ (ਜੇ ਕੋਈ ਹੈ ਤਾਂ) ਦਿਓ: %1

en: Enter certificate password
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਦਾ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ

en: Enter document password
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਦਾ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ

en: Save Signed File As
pa: ਦਸਤਖਤ ਕੀਤੀ ਫਾਇਲ ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ

en: Validity Status
pa: ਵੈਧਤਾ ਸਥਿਤੀ

en: Signature Validity:
pa: ਦਸਤਖਤ ਵੈਧਤਾ:

en: Document Modifications:
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਸੋਧਾਂ:

en: Additional Information
pa: ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Signed By:
pa: ਇਸ ਵਲੋਂ ਦਸਤਖ਼ਤ ਕੀਤੇ:

en: Signing Time:
pa: ਦਸਤਖ਼ਤ ਦਾ ਵੇਲਾ:

en: Document Version
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਵਰਜ਼ਨ

[ctx: Document Revision <current> of <total>]
en: Document Revision %1 of %2
pa: %2 ਵਿੱਚੋਂ %1 ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਰੀਵਿਜ਼ਨ

en: View Signed Version...
pa: ਦਸਤਖਤ ਕੀਤਾ ਵਰਜ਼ਨ ਵੇਖੋ...

en: View Certificate...
pa: ...ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਵੇਖੋ

en: View in Certificate Manager
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਮੈਨੇਜਰ ਵਿੱਚ ਵੇਖੋ

en: KDE Certificate Manager (kleopatra) not found
pa: KDE ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਮੈਨੇਜਰ (kleopatra) ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Show bookmarked pages only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਸਫ਼ੇ ਹੀ ਵੇਖੋ

[ctx: start the movie playback]
en: Play
pa: ਚਲਾਓ

[ctx: pause the movie playback]
en: Pause
pa: ਵਿਰਾਮ

[ctx: stop the movie playback]
en: Stop
pa: ਰੋਕੋ

en: Videos not supported in this okular
pa: ਵੀਡੀਓ ਇਸ ਓਕੁਲਾਰ ਵਿੱਚ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: Videos not supported in this Okular
pa: ਵੀਡੀਓ ਇਸ ਓਕੁਲਾਰ ਵਿੱਚ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: &Add...
pa: ...ਜੋੜੋ(&A)

en: &Edit...
pa: ...ਸੋਧ(&E)

en: &Remove
pa: ਹਟਾਓ(&R)

en: Move &Up
pa: ਉੱਪਰ ਭੇਜੋ(&U)

en: Move &Down
pa: ਹੇਠਾਂ ਭੇਜੋ(&D)

en: Default Drawing Tool #%1
pa: ਮੂਲ ਡਰਾਇੰਗ ਟੂਲ #%1

en: Duplicated Name
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਨਾਂ

en: Page of the document to be shown
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਦਾ ਸਫ਼ਾ

en: Start the document in presentation mode
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਪਰਿਜ਼ੈੱਨਟੇਸ਼ਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਸਟਾਰਟ ਕਰੋ

en: Start with print dialog
pa: ਪਰਿੰਟ ਡਾਈਲਾਗ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ

en: Start with print dialog and exit after printing
pa: ਪਰਿੰਟ ਡਾਈਲਾਗ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਅਤੇ ਪਰਿੰਟ ਕਰਨ ਦੇ ਬਾਅਦ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: "Unique instance" control
pa: "ਵਿੱਲਖਣ ਮੌਕਾ" ਕੰਟਰੋਲ

en: Not raise window
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਨਾ ਉਭਾਰੋ

en: Documents to open. Specify '-' to read from stdin.
pa: ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਦਸਤਾਵੇਜ਼। stdin ਤੋਂ '-' ਨਾਲ ਦਿਉ।

en: Error: Can't open more than one document with the --unique switch
pa: ਗਲਤੀ: --unique ਸਵਿੱਚ ਨਾਲ ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Error: Can't open more than one document with the --presentation switch
pa: ਗਲਤੀ: --presentation ਸਵਿੱਚ ਨਾਲ ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Error: Can't open more than one document with the --print switch
pa: ਗਲਤੀ: --print ਸਵਿੱਚ ਨਾਲ ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Error: Can't open more than one document with the --page switch
pa: ਗਲਤੀ: --page ਸਵਿੱਚ ਨਾਲ ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Error: Can't open more than one document with the --find switch
pa: ਗਲਤੀ: --find ਸਵਿੱਚ ਨਾਲ ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Unable to find the Okular component: %1
pa: ਓਕੁਲਾਰ ਭਾਗ ਲੱਭਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ: %1

en: Sidebar
pa: ਬਾਹੀ

en: There is already a unique Okular instance running. This instance won't be the unique one.
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਇੱਕਲਾ ਓਕੁਲਾਰ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਇਹ ਚੱਲਣ ਨਾਲ ਇੱਕਲਾ (ਵਿਲੱਖਣ) ਨਹੀਂ ਰਹੇਗਾ।

en: Unable to find the Okular component.
pa: ਓਕੁਲਾਰ ਭਾਗ ਲੱਭਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: Click to open a file
    Click and hold to open a recent file
pa: ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ
    ਸੱਜਰੀ ਖੋਲ੍ਹੀ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰਨ ਉਪਰੰਤ ਫੜੀ ਰੱਖੋ

en: <b>Click</b> to open a file or <b>Click and hold</b> to select a recent file
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ <b>ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ</b> ਜਾਂ ਤਾਜ਼ੀ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ <b>ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਫੜੀ ਰੱਖੋ</b>

en: Next Tab
pa: ਟੈਬ ਅੱਗੇ

en: Previous Tab
pa: ਟੈਬ ਪਿੱਛੇ

en: Undo close tab
pa: ਬੰਦ ਟੈਬ ਵਾਪਿਸ ਲਵੋ

en: Lock Sidebar
pa: ਬਾਹੀ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: All files (*)
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ (*)

en: All supported files (%1)
pa: ਸਾਰੀਆਂ ਸਹਾਇਕ ਫਾਇਲਾਂ (%1)

en: Open Document
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Confirm Close
pa: ਬੰਦ ਕਰਨ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: Close Tabs
pa: ਟੈਬਾਂ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: You are about to close %1 tabs. Are you sure you want to continue?
pa: ਤੁਸੀਂ %1 ਟੈਬਾਂ ਬੰਦ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਹੋ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Warn me when I attempt to close multiple tabs
pa: ਜਦੋਂ ਮੈਂ ਕਈ ਟੈਬਾਂ ਬੰਦ ਕਰਾਂ ਤਾਂ ਮੈਨੂੰ ਸਾਵਧਾਨ ਕਰੋ

en: &Copy Path
pa: ਪਾਥ ਕਾਪੀ ਕਰੋ(&C)

en: &Open Containing Folder
pa: ਰੱਖਣ ਵਾਲਾ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

[ctx: recent items context menu]
en: &Forget This Item
pa: ਇਹ ਆਈਟਮ ਨੂੰ ਭੁੱਲ ਜਾਓ(&F)

[ctx: on welcome screen]
en: No recent documents
pa: ਕੋਈ ਸੱਜਰਾ ਡੌਕੂਮੈੰਟ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Welcome to Okular
pa: ਓਕੁਲਾਰ ਵਲੋਂ ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ

[ctx: on welcome screen]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openButton)
en: Open Document...
pa: ...ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: on welcome screen]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Recent documents
pa: ਸੱਜਰੇ ਦਸਤਾਵੇਜ਼

[ctx: on welcome screen (recent document list)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, forgetAllButton)
en: Forget All
pa: ਸਭ ਭੁੱਲ ਜਾਓ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, closeButton)
en: Hide welcome screen
pa: ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ ਸਕਰੀਨ ਓਹਲੇ ਕਰੋ
