okular_ghostview - en to pt translation catalogue (7 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (PlatformFonts), group (General)
en: Use Platform Fonts
pt: Usar os Tipos de Letra da Plataforma

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlatformFonts), group (General)
en: Determines whether Ghostscript should be allowed to use platform fonts, if false only usage of fonts embedded in the document will be allowed.
pt: Determina se o Ghostscript deverá poder usar os tipos de letra da plataforma; caso seja falso, só será permitida a utilização de tipos de letra incorporados no documento.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General Settings
pt: Configuração Geral

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PlatformFonts)
en: &Use platform fonts
pt: &Usar os tipos de letra da plataforma

en: Ghostscript Backend Configuration
pt: Configuração da Infra-Estrutura do Ghostscript

en: Document version
pt: Versão do documento

en: Language Level
pt: Nível da Linguagem
