okular_ghostview - en to pt_BR translation catalogue (7 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (PlatformFonts), group (General)
en: Use Platform Fonts
pt_BR: Usar fontes da plataforma

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlatformFonts), group (General)
en: Determines whether Ghostscript should be allowed to use platform fonts, if false only usage of fonts embedded in the document will be allowed.
pt_BR: Determina se o Ghostscript pode usar as fontes da plataforma. Se falso, somente usar as fontes incorporadas no documento.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General Settings
pt_BR: Configurações gerais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PlatformFonts)
en: &Use platform fonts
pt_BR: &Usar fontes da plataforma

en: Ghostscript Backend Configuration
pt_BR: Configuração da infraestrutura do Ghostscript

en: Document version
pt_BR: Versão do documento

en: Language Level
pt_BR: Nível da linguagem
