okular_poppler - en to ru translation catalogue (42 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enhance thin lines:
ru: Улучшение тонких линий:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: No
ru: Нет

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Solid
ru: Сплошные

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Shape
ru: По фигуре

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: Fit to printable area
ru: По размеру области печати

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: Fit to full page
ru: По размеру страницы

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: None; print original size
ru: Исходный размер

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CheckOCSPServers)
en: Enabling this option will allow Okular to contact 3rd-party OCSP servers to check if the certificates used for digital signing have been revoked since their creation.
ru: Включение этого параметра позволит Okular обращаться к сторонним серверам OCSP и проверять, не были ли использованные для создания цифровой подписи сертификаты отозваны.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckOCSPServers)
en: Check revocation of digital signatures' certificates using 3rd-party servers
ru: Проверка отзыва сертификатов цифровых подписей с помощью сторонних серверов

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, certDBGroupBox)
en: Certificate Database
ru: База данных сертификатов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseDefaultCertDB)
en: Default:
ru: По умолчанию:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customRadioButton)
en: Custom:
ru: Заданный:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, certificatesGroup)
en: Available Certificates
ru: Доступные сертификаты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSignaturesButton)
en: &Load Signatures
ru: &Загрузить подписи

en: PDF Options
ru: Параметры работы с PDF

en: Print annotations
ru: Печатать комментарии

en: Include annotations in the printed document
ru: Включать комментарии в печатаемый документ

en: Includes annotations in the printed document. You can disable this if you want to print the original unannotated document.
ru: Включает комментарии в печатаемый документ. Этот режим можно отключить, если вы хотите напечатать исходный документ, без комментариев.

en: Force rasterization
ru: Принудительная растеризация

en: Rasterize into an image before printing
ru: Принудительная растеризация перед печатью

en: Forces the rasterization of each page into an image before printing it. This usually gives somewhat worse results, but is useful when printing documents that appear to print incorrectly.
ru: Преобразование изображения в растровое перед печатью несколько ухудшает результат, однако может быть полезно, когда документ печатается некорректно.

en: Scaling mode for the printed pages
ru: Режим масштабирования при печати

en: Scale mode:
ru: Масштаб:

en: Format
ru: Формат

en: Encrypted
ru: Зашифрован

en: Unencrypted
ru: Не зашифрован

en: Security
ru: Безопасность

en: Yes
ru: Да

en: Optimized
ru: Оптимизирован

en: Signed by: %1
    
    Date: %2
ru: Подпись: %1
    
    Дата: %2

en: Using Poppler %1
ru: Используется Poppler %1

en: Using Poppler %1
    
    Built against Poppler %2
ru: Используется Poppler %1
    
    Сборка с Poppler %2

en: PDF Backend Configuration
ru: Конфигурация генератора PDF

en: Some errors were found in the document, Okular might not be able to show the content correctly
ru: При открытии в документе были обнаружены ошибки. Возможно, документ будет отображён неверно

[ctx: Name of the person to whom the cerficate was issued]
en: Issued to
ru: Выдано для

en: E-mail
ru: Эл. почта

[ctx: Certificate expiration date]
en: Expiration date
ru: Дата истечения срока действия

en: You are using a Poppler library built without NSS support.
    Adding Digital Signatures isn't available for that reason
ru: Использование цифровой подписи недоступно, так как 
    используется библиотека Poppler, собранная без поддержки NSS.

en: Restart needed
ru: Требуется перезапуск

en: You need to restart Okular after changing the NSS directory settings
ru: Требуется перезапустить Okular чтобы вступили в силу изменения расположения каталога NSS

en: Enter Password
ru: Ввод пароля

en: Enter password to open %1:
ru: Введите пароль для открытия %1:
