okular - en to sa translation catalogue (45 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enhance thin lines:
sa: पतली रेखाः वर्धयन्तु :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: No
sa: नहि

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Solid
sa: ठोस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Shape
sa: आकारः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Default scaling mode when printing:
sa: मुद्रणकाले पूर्वनिर्धारितं स्केलिंग् मोड्:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: Fit to printable area
sa: मुद्रणयोग्यक्षेत्रे उपयुक्तम्

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: Fit to full page
sa: पूर्णपृष्ठं प्रति उपयुक्तम्

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: None; print original size
sa: न कश्चित्; मूल आकार मुद्रित करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CheckOCSPServers)
en: Enabling this option will allow Okular to contact 3rd-party OCSP servers to check if the certificates used for digital signing have been revoked since their creation.
sa: एतत् विकल्पं सक्षमीकरणेन Okular तृतीयपक्षस्य OCSP सर्वरैः सह सम्पर्कं कर्तुं शक्नोति यत् डिजिटलहस्ताक्षरार्थं प्रयुक्तानि प्रमाणपत्राणि तेषां निर्माणात् निरस्तं जातम् वा इति।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckOCSPServers)
en: Check revocation of digital signatures' certificates using 3rd-party servers
sa: तृतीयपक्षसर्वरस्य उपयोगेन डिजिटलहस्ताक्षरप्रमाणपत्राणां निरसनस्य जाँचं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Signature backend:
sa: हस्ताक्षरपृष्ठभागः :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, certDBGroupBox)
en: Certificate Database
sa: प्रमाणपत्र दत्तांशकोश

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseDefaultCertDB)
en: Default:
sa: मूलभूतम्‌:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customRadioButton)
en: Custom:
sa: आचारः:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, certificatesGroup)
en: Available Certificates
sa: उपलब्ध प्रमाणपत्रम्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSignaturesButton)
en: &Load Signatures
sa: &लोड हस्ताक्षर

en: PDF Options
sa: PDF विकल्पाः

en: Print annotations
sa: टिप्पणीं मुद्रयन्तु

en: Include annotations in the printed document
sa: मुद्रितदस्तावेजे एनोटेशन्स् समावेशयन्तु

en: Includes annotations in the printed document. You can disable this if you want to print the original unannotated document.
sa: मुद्रितदस्तावेजे टिप्पणीः समाविष्टाः सन्ति । यदि भवान् मूल-अनोटेटेड् दस्तावेजं मुद्रयितुम् इच्छति तर्हि एतत् निष्क्रियं कर्तुं शक्नोति ।

en: Force rasterization
sa: बल रास्टरीकरण

en: Rasterize into an image before printing
sa: मुद्रणात् पूर्वं चित्रे रास्टरीकरणं कुर्वन्तु

en: Forces the rasterization of each page into an image before printing it. This usually gives somewhat worse results, but is useful when printing documents that appear to print incorrectly.
sa: प्रत्येकस्य पृष्ठस्य मुद्रणपूर्वं चित्रे रेस्टरीकरणं बाध्यते । एतेन प्रायः किञ्चित् दुष्टतरं परिणामं प्राप्यते, परन्तु अशुद्धमुद्रणं दृश्यमानानां दस्तावेजानां मुद्रणकाले उपयोगी भवति ।

en: Scaling mode for the printed pages
sa: मुद्रितपृष्ठानां कृते स्केलिंग् मोड्

en: Scale mode:
sa: स्केल मोडः :

[ctx: PDF v. <version>]
en: PDF v. %1.%2
sa: पीडीएफ वि. %1.%2

en: Format
sa: प्रारूप

en: Encrypted
sa: एन्क्रिप्टेड्

en: Unencrypted
sa: अगुप्तम्

en: Security
sa: सुरक्षा

en: Yes
sa: आम्‌

en: Optimized
sa: अनुकूलितम्

en: Signed by: %1
    
    Date: %2
sa: हस्ताक्षरितः: %1
    
    तिथिः %2

en: Using Poppler %1
sa: Poppler %1 इत्यस्य उपयोगः

en: Using Poppler %1
    
    Built against Poppler %2
sa: Poppler %1 इत्यस्य उपयोगः
    
    Poppler %2 इत्यस्य विरुद्धं निर्मितम्

en: PDF Backend Configuration
sa: PDF पृष्ठभागविन्यासः

en: Some errors were found in the document, Okular might not be able to show the content correctly
sa: दस्तावेजे केचन त्रुटयः प्राप्ताः, Okular सामग्रीं सम्यक् दर्शयितुं न शक्नोति स्यात्

[ctx: Name of the person to whom the cerficate was issued]
en: Issued to
sa: निर्गतम्

en: E-mail
sa: ई-मेल

[ctx: Certificate expiration date]
en: Expiration date
sa: समाप्ति तिथि

en: You are using a Poppler library built without NSS support.
    Adding Digital Signatures isn't available for that reason
sa: भवान् NSS समर्थनं विना निर्मितं Poppler पुस्तकालयं उपयुङ्क्ते ।
    तदर्थं Digital Signatures योजयितुं उपलब्धं नास्ति

en: Restart needed
sa: पुनः आरम्भस्य आवश्यकता अस्ति

en: You need to restart Okular after changing the NSS directory settings
sa: NSS निर्देशिकासेटिंग्स् परिवर्त्य भवद्भिः Okular पुनः आरभ्यत इति आवश्यकम्

en: Enter Password
sa: Password इति प्रविष्टं कुर्वन्तु

en: Enter password to open %1:
sa: %1 उद्घाटयितुं गुप्तशब्दं प्रविशन्तु:
