okular_poppler - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (18 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enhance thin lines:
sr@ijekavianlatin: Pojačaj tanke linije:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: No
sr@ijekavianlatin: ne

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Solid
sr@ijekavianlatin: pune

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Shape
sr@ijekavianlatin: uobličene

en: PDF Options
sr@ijekavianlatin: Opcije PDF‑a

en: Print annotations
sr@ijekavianlatin: Štampaj tumačenja

en: Include annotations in the printed document
sr@ijekavianlatin: Uključi tumačenja u odštampani dokument

en: Includes annotations in the printed document. You can disable this if you want to print the original unannotated document.
sr@ijekavianlatin: Uključuje tumačenja u odštampani dokument. Ovo možete isključiti ako želite da odštampate izvorni dokument bez tumačenja.

en: Force rasterization
sr@ijekavianlatin: Nametni rasterizaciju

en: Rasterize into an image before printing
sr@ijekavianlatin: Rasterizuje u sliku prije štampanja

en: Forces the rasterization of each page into an image before printing it. This usually gives somewhat worse results, but is useful when printing documents that appear to print incorrectly.
sr@ijekavianlatin: Nameće rasterizaciju svake stranice u sliku prije nego što se odštampa. Ovo obično daje nešto lošije rezultate, ali je korisno za štampanje dokumenata koji inače izgledaju neispravno odštampani.

[ctx: PDF v. <version>]
en: PDF v. %1.%2
sr@ijekavianlatin: PDF ver. %1.%2

en: Encrypted
sr@ijekavianlatin: Šifrovan

en: Unencrypted
sr@ijekavianlatin: Nešifrovan

en: Security
sr@ijekavianlatin: Bezbjednost

en: Yes
sr@ijekavianlatin: da

en: Optimized
sr@ijekavianlatin: Optimizacija

en: PDF Backend Configuration
sr@ijekavianlatin: Podešavanje pozadine za PDF
