okular - en to ug translation catalogue (191 entries)

en: Former maintainer
ug: بۇرۇنقى مەسئۇل ئادەم

en: First Page
ug: بىرىنچى بەت

en: Previous Page
ug: ئالدىنقى بەت

en: Next Page
ug: كېيىنكى بەت

en: Last Page
ug: ئاخىرقى بەت

en: Back
ug: كەينى

en: Forward
ug: ئالدى

en: Quit
ug: ئاخىرلاشتۇر

en: Start Presentation
ug: كۆرسەتمە قوي

en: Find...
ug: ئىزدە…

en: Title
ug: ماۋزۇ

en: Subject
ug: تېما

en: Description
ug: چۈشەندۈرۈش

en: Author
ug: ئاپتور

en: Creator
ug: تۈزگۈچى

en: Producer
ug: فىلىم ئىشلىگۈچى

en: Copyright
ug: نەشر ھوقۇقى

en: Pages
ug: بەتلەر

en: Created
ug: قۇرغان ۋاقتى

en: Modified
ug: ئۆزگەرتىلگەن ۋاقتى

en: Category
ug: كاتېگورىيە

en: Keywords
ug: ھالقىلىق سۆزلەر

en: File Path
ug: ھۆججەت يولى

en: File Size
ug: ھۆججەت چوڭلۇقى

en: Page Size
ug: بەت چوڭلۇقى

[ctx: This is the document format]
en: OpenDocument Text
ug: OpenDocument تېكىست

en: Polygon
ug: كۆپ تەرەپلىك

en: Geometry
ug: گېئومېتىرىيە

en: Highlight
ug: يورۇت

en: Underline
ug: ئاستى سىزىق

en: Strike Out
ug: ئۆچۈرۈش سىزىقى

en: Stamp
ug: تامغا

en: Sound
ug: ئاۋاز

en: Movie
ug: كىنو

[ctx: Caption for a screen annotation]
en: Screen
ug: ئېكران

[ctx: Caption for a widget annotation]
en: Widget
ug: ۋىجېت

[ctx: Unknown author]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Author: %1
ug: ئاپتور: %1

en: Page %1
ug: %1 -بەت

en: Annotation | %1 Annotations
ug[0]: %1 ئىلاۋە

en: &Delete
ug: ئۆچۈر(&D)

en: &Properties
ug: خاسلىق(&P)

en: &Appearance
ug: كۆرۈنۈشى(&A)

en: &General
ug: ئادەتتىكى(&G)

en: &Author:
ug: ئاپتور(&A):

en: Movie Properties
ug: كىنو خاسلىقى

en: Annotation Properties
ug: ئىلاۋە خاسلىقى

en: &Color:
ug: رەڭ(&C):

en: &Opacity:
ug: غۇۋالىقى(&O):

en: Comment
ug: ئىزاھات

en: Help
ug: ياردەم

en: Insert
ug: قىستۇر

en: Key
ug: ئاچقۇچ

en: Note
ug: ئىزاھات

en: Paragraph
ug: ئابزاس

en: Font:
ug: خەت نۇسخا:

en: Left
ug: سول

en: Center
ug: مەركەز

en: Right
ug: ئوڭ

en: Approved
ug: تەستىقلانغان

en: Confidential
ug: مەخپىي

en: Draft
ug: دەسلەپكى نۇسخا

en: Experimental
ug: سىناق

en: Expired
ug: ۋاقتى ئوتكەن

en: Final
ug: ئاخىرقى

en: Top Secret
ug: قەتئىي مەخپىي

en: Bookmark
ug: خەتكۈش

en: Information
ug: ئۇچۇر

en: KDE
ug: ك د ئې(KDE)

en: Type:
ug: تىپى:

en: Strike out
ug: ئۆچۈرۈش سىزىقى

en: Rectangle
ug: تىك تۆت بۇلۇڭ

en: Ellipse
ug: ئېللىپس

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Graph
ug: گرافىك

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Tag
ug: خەتكۈش

[ctx: 'File' as normal file, that can be opened, saved, etc..]
en: File
ug: ھۆججەت

en: No description available.
ug: چۈشەندۈرۈشى يوق.

en: Description:
ug: چۈشەندۈرۈش:

[ctx: Symbol for caret annotations]
en: None
ug: يوق

en: Options
ug: تاللانما

en: Bookmarks
ug: خەتكۈشلەر

en: Rename Bookmark
ug: خەتكۈش ئاتىنى ئۆزگەرت

en: Remove Bookmark
ug: خەتكۈش چىقىرىۋەت

[ctx: Opens the selected document]
en: Open Document
ug: پۈتۈك ئېچىش

en: General
ug: ئادەتتىكى

[ctx: Advance every %1 seconds]
en:  second |  seconds
ug[0]:  سېكۇنت

en: &Name:
ug: ئاتى(&N):

en: &Type:
ug: تىپى(&T):

en: Appearance
ug: كۆرۈنۈشى

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: @title:column]
en: Name
ug: ئاتى

[ctx: @title:column]
en: Description
ug: چۈشەندۈرۈش

[ctx: @title:column]
en: Size
ug: چوڭلۇقى

[ctx: @title:column]
en: Created
ug: قۇرغان ۋاقتى

[ctx: @title:column]
en: Modified
ug: ئۆزگەرتىلگەن ۋاقتى

[ctx: @action:inmenu]
en: &Save As...
ug: باشقا ئاتتا ساقلا(&S)…

en: Could not load print preview part
ug: بېسىشنى ئالدىن كۆزىتىش بۆلىكىنى ئوقۇغىلى بولمىدى

en: Print Preview
ug: بېسىشنى ئالدىن كۆر

en: Close
ug: ياپ

[ctx: Find text]
en: F&ind:
ug: ئىزدە(&I)

en: Text to search for
ug: ئىزدەيدىغان تېكىست

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
ug: كېيىنكى

en: Jump to next match
ug: كېيىنكى ماس كەلگەندە ئاتلا

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
ug: ئالدىنقى

en: Jump to previous match
ug: ئالدىنقى ماس كەلگەندە ئاتلا

en: Modify search behavior
ug: ئىزدەش ئۇسۇلىنى ئۆزگەرت

en: Case sensitive
ug: چوڭ كىچىك يېزىلىشنى پەرقلەندۈر

en: *|All Files
ug: *|بارلىق ھۆججەتلەر

en: Search Options
ug: ئىزدەش تاللانما

[ctx: Enable case sensitive search in the side navigation panels]
en: Case Sensitive
ug: چوڭ-كىچىك يېزىلىشى پەرقلەندۈر

[ctx: Enable regular expression search in the side navigation panels]
en: Regular Expression
ug: مۇنتىزىم ئىپادە

en: S&earch:
ug: ئىزدە(&E):

[ctx: Layouted like: '5 [pages] of 10']
en: of
ug: نىڭ

en: Zoom
ug: كېڭەيت-تارايت

[ctx: Rotate right]
en: Right
ug: ئوڭ

en: Rotate &Left
ug: سولغا چۆرگىلەت(&L)

[ctx: Rotate left]
en: Left
ug: سول

en: &View Mode
ug: كۆرۈش ھالىتى(&V)

en: &Continuous
ug: ئۈزلۈكسىز(&C)

en: Scroll Up
ug: ئۈستىگە سىيرىش

en: Scroll Down
ug: ئاستىغا سىيرىش

en: Scroll Page Up
ug: ئۈستىگە بىر قۇر دومىلات

en: Scroll Page Down
ug: ئاستىغا بىر بەت دومىلات

en: Copy to Clipboard
ug: چاپلاش تاختىسىغا كۆچۈر

en: Speak Text
ug: تېكىستنى ئوقۇ

en: Copy Text
ug: تېكىست كۆچۈر

en: Go to '%1'
ug: ‹%1› غا يۆتكەل

en: Fit Width
ug: كەڭلىككە ماسلاش

en: Fit Page
ug: بەتكە خوپ كەلسۇن

en: Search for '%1' with
ug: '%1' نى ئىزدەش ئۇسۇلى

en: Configure Web Shortcuts...
ug: تور تېزلەتمىلىرىنى سەپلەش…

en: Copy Link Address
ug: ئۇلانما ئادرېسىنى كۆچۈر

en: Welcome
ug: مەرھابا

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a rectangle
ug: تىك تۆت تەرەپلىك سىز

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ug: ھۆججەت(&F)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ug: تەڭشەك(&S)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ug: ياردەم(&H)

note: i18n: ectx: Menu (view_orientation)
en: &Orientation
ug: يۆنىلىش(&O)

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks) i18n: ectx: Menu (okular_bookmarks)
en: &Bookmarks
ug: خەتكۈچلەر(&B)

en: Thumbnails
ug: كىچىك سۈرەت

en: Annotations
ug: ئىزاھات

[ctx: Previous page]
en: Previous
ug: ئالدىنقى

en: Moves to the previous page of the document
ug: پۈتۈكنىڭ ئالدىنقى بېتىگە يۆتكىلىدۇ

[ctx: Next page]
en: Next
ug: كېيىنكى

en: Moves to the next page of the document
ug: پۈتۈكنىڭ كېيىنكى بېتىگە يۆتكىلىدۇ

en: Previous Bookmark
ug: ئالدىنقى خەتكۈش

en: Next Bookmark
ug: كېيىنكى خەتكۈش

en: About Backend
ug: ئاقا ئۇچ ھەققىدە

en: Reloa&d
ug: قايت يۈكلە(&D)

en: Reload the current document from disk.
ug: نۆۋەتتىكى پۈتۈكنى دىسكىدىن قايتا يۈكلەيدۇ.

en: Page Number
ug: بەت نومۇرى

en: Close Document
ug: پۈتۈك ياپ

en: Contents
ug: مەزمۇنلار

en: Go to Page
ug: بەتكە يۆتكەل

en: Add Bookmark
ug: خەتكۈش قوش

en: Tools
ug: قوراللار

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ug: تەھرىر(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ug: كۆرۈنۈش(&V)

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ug: يۆتكەل(&G)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ug: قوراللار(&T)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ug: ئاساسىي قورال بالداق

en: General Options
ug: ئادەتتىكى تاللانمىلار

en: Accessibility
ug: ياردەم ئىقتىدارى

en: Performance
ug: ئىقتىدارى

en: Presentation
ug: سۇنۇلما

en: Editor
ug: تەھرىرلىگۈچ

en: Find Next
ug: كېيىنكىنى ئىزدە

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
ug: ئېكران %1

en: Title: %1
ug: ماۋزۇ: %1

en: &Fonts
ug: خەت نۇسخا(&F)

en: Type 1
ug: تىپى 1

en: Type 1C
ug: تىپى 1C

en: Type 3
ug: تىپى 3

[ctx: Unknown font type]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: No
ug: ياق

en: Yes
ug: ھەئە

en: Name
ug: ئاتى

en: Type
ug: تىپى

en: File
ug: ھۆججەت

en: Case Sensitive
ug: چوڭ-كىچىك يېزىلىشى پەرقلەندۈر

en: Filter Options
ug: سۈزۈش تاللانمىلىرى

en: Group by Page
ug: بەت بويىچە گۇرۇپپىلا

[ctx: start the movie playback]
en: Play
ug: قوي

[ctx: pause the movie playback]
en: Pause
ug: ۋاقىتلىق توختا

[ctx: stop the movie playback]
en: Stop
ug: توختا

en: &Add...
ug: قوش(&A)…

en: &Edit...
ug: تەھرىر(&E)…

en: &Remove
ug: چىقىرىۋەت(&R)

en: Move &Up
ug: يۇقىرىغا(&U)

en: Move &Down
ug: تۆۋەنگە(&D)

en: Open Document
ug: پۈتۈك ئېچىش
