okular_poppler - en to uk translation catalogue (56 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enable overprint preview:
uk: Увімкнути попередній перегляд наддруку:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OverprintPreviewEnabled)
en: Never
uk: Ніколи

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OverprintPreviewEnabled)
en: Always
uk: Завжди

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OverprintPreviewEnabled)
en: Automatic
uk: Автоматично

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enhance thin lines:
uk: Покращення тонких ліній:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: No
uk: Без оптимізації

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Solid
uk: Суцільні

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Shape
uk: Надати форму

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Default scaling mode when printing:
uk: Типовий режим масштабування при друці:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: Fit to printable area
uk: За областю друку

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: Fit to full page
uk: За цілою сторінкою

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: None; print original size
uk: Немає, друкувати початковий розмір

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CheckOCSPServers)
en: Enabling this option will allow Okular to contact 3rd-party OCSP servers to check if the certificates used for digital signing have been revoked since their creation.
uk: Позначення цього пункту дозволить Okular з'єднуватися зі сторонніми серверами OCSP для перевірки, чи не було відкликано з моменту їх створення сертифікати, які використовуються для цифрових підписів.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckOCSPServers)
en: Check revocation of digital signatures' certificates using 3rd-party servers
uk: Перевіряти відкликання сертифікатів цифрових підписів за допомогою сторонніх серверів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_signature_backend)
en: Signature backend:
uk: Модуль підписів:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_EnablePgp)
en: These signatures can only be validated by modern Okular users with GnuPG backend activated
uk: Ці підписи може бути перевірено лише користувачами сучасних версій Okular з увімкненим модулем GnuPG

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnablePgp)
en: Allow PGP keys for signatures (Okular extension)
uk: Дозволити ключі PGP у підписах (розширення Okular)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, certDBGroupBox)
en: Certificate Database
uk: База даних сертифікатів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseDefaultCertDB)
en: Default:
uk: Типовий:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customRadioButton)
en: Custom:
uk: Нетипове:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, certificatesGroup)
en: Available Certificates
uk: Доступні сертифікати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSignaturesButton)
en: &Load Signatures
uk: З&авантажити підписи

en: PDF Options
uk: Параметри PDF

en: Print annotations
uk: Надрукувати анотації

en: Include annotations in the printed document
uk: Включити анотації до надрукованого документа

en: Includes annotations in the printed document. You can disable this if you want to print the original unannotated document.
uk: Включити анотації до надрукованого документа. Зніміть позначку з цього пункту, якщо вам потрібно надрукувати початковий незмінений документ без анотацій.

en: Force rasterization
uk: Перетворити на растрове зображення

en: Rasterize into an image before printing
uk: Перетворювати на растрове зображення перед друком

en: Forces the rasterization of each page into an image before printing it. This usually gives somewhat worse results, but is useful when printing documents that appear to print incorrectly.
uk: Примусово перетворює кожну сторінку на растрове зображення перед тим, як її друкувати. Через це може дещо постраждати якість, але зображення лишиться прийнятним для друку документів. Може знадобитися для документів, під час друку яких виникають проблеми.

en: Scaling mode for the printed pages
uk: Режим масштабування для друкованих сторінок

en: Scale mode:
uk: Режим масштабування:

[ctx: PDF v. <version>]
en: PDF v. %1.%2
uk: PDF вер. %1.%2

en: Format
uk: Формат

en: Encrypted
uk: Зашифровано

en: Unencrypted
uk: Не зашифровано

en: Security
uk: Захист

en: Yes
uk: Так

en: Optimized
uk: Оптимізовано

en: Signed by: %1
    
    Date: %2
uk: Підписано: %1
    
    Дата: %2

en: Using Poppler %1
uk: Вжито Poppler %1

en: Using Poppler %1
    
    Built against Poppler %2
uk: Вжито Poppler %1
    
    Зібрано з Poppler %2

en: PDF Backend Configuration
uk: Налаштовування модуля PDF

en: Failed writing temporary file
uk: Не вдалося записати тимчасовий файл

en: Failed renaming temporary file
uk: Не вдалося перейменувати тимчасовий файл

en: Some errors were found in the document, Okular might not be able to show the content correctly
uk: У документі знайдено деякі помилки. Ймовірно, Okular не вдасться показати його належним чином.

[ctx: @info Kind of a notice/warning]
en: These signatures only work between modern versions of Okular with the GnuPG based backend activated
uk: Ці підписи працюватимуть лише між сучасними версіями Okular із увімкненим модулем обробки на основі GnuPG

[ctx: @title:dialog]
en: Enable PGP Signatures
uk: Увімкнути підписи PGP

[ctx: Name of the person to whom the cerficate was issued]
en: Issued to
uk: Видано для

en: E-mail
uk: Ел. пошта

[ctx: Certificate expiration date]
en: Expiration date
uk: Дата завершення строку дії

en: You are using a Poppler library built without NSS support.
    Adding Digital Signatures isn't available for that reason
uk: Ви користуєтеся бібліотекою Poppler, яку зібрано без підтримки NSS.
    З цієї причини ви не зможете скористатися додаванням цифрових підписів

[ctx: certificate end validity]
en: forever
uk: без обмежень

en: Restart needed
uk: Потрібен перезапуск

en: You need to restart Okular after changing the NSS directory settings
uk: Для набуття чинності внесеними змінами до параметрів каталогу NSS вам слід перезапустити Okular

en: Enter Password
uk: Введіть пароль

en: Enter password to open %1:
uk: Введіть пароль для відкриття %1:
