okular - en to vi translation catalogue (42 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enhance thin lines:
vi: Làm rõ các đường mảnh:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: No
vi: Không

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Solid
vi: Đồng nhất

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Shape
vi: Hình dạng

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: Fit to printable area
vi: Vừa cho vùng in

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: Fit to full page
vi: Vừa cho toàn trang

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: None; print original size
vi: Không; in kích cỡ gốc

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CheckOCSPServers)
en: Enabling this option will allow Okular to contact 3rd-party OCSP servers to check if the certificates used for digital signing have been revoked since their creation.
vi: Việc bật lựa chọn này sẽ cho phép Okular liên hệ với các máy chủ OCSP của bên thứ ba để kiểm tra xem các chứng chỉ dùng cho chữ kí số từ khi tạo đã bị thu hồi hay chưa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckOCSPServers)
en: Check revocation of digital signatures' certificates using 3rd-party servers
vi: Dùng các máy chủ của bên thứ ba để kiểm tra sự thu hồi các chứng chỉ của các chữ kí số

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, certDBGroupBox)
en: Certificate Database
vi: Cơ sở dữ liệu chứng chỉ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseDefaultCertDB)
en: Default:
vi: Mặc định:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customRadioButton)
en: Custom:
vi: Tự chọn:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, certificatesGroup)
en: Available Certificates
vi: Chứng chỉ hiện có

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSignaturesButton)
en: &Load Signatures
vi: Tải chữ &kí

en: PDF Options
vi: Các lựa chọn PDF

en: Print annotations
vi: In chú dẫn

en: Include annotations in the printed document
vi: Bao gồm chú dẫn trong tài liệu được in

en: Includes annotations in the printed document. You can disable this if you want to print the original unannotated document.
vi: Bao gồm chú dẫn trong tài liệu được in. Bạn có thể tắt chức năng này nếu muốn in tài liệu không chú dẫn ban đầu.

en: Force rasterization
vi: Ép mành hoá

en: Rasterize into an image before printing
vi: Mành hoá thành một ảnh trước khi in

en: Forces the rasterization of each page into an image before printing it. This usually gives somewhat worse results, but is useful when printing documents that appear to print incorrectly.
vi: Ép việc mành hoá mỗi trang thành một ảnh trước khi in. Việc này thường tạo ra kết quả tệ hơn một chút, nhưng có ích khi in các tài liệu mà có vẻ in không đúng.

en: Scaling mode for the printed pages
vi: Chế độ đổi cỡ cho các trang được in

en: Scale mode:
vi: Chế độ đổi cỡ:

en: Format
vi: Định dạng

en: Encrypted
vi: Mật mã hoá

en: Unencrypted
vi: Không mật mã hoá

en: Security
vi: An ninh

en: Yes
vi: Có

en: Optimized
vi: Tối ưu hoá

en: Signed by: %1
    
    Date: %2
vi: Kí bởi: %1
    
    Ngày: %2

en: Using Poppler %1
vi: Dùng Poppler %1

en: Using Poppler %1
    
    Built against Poppler %2
vi: Dùng Poppler %1
    
    Xây trên Poppler %2

en: PDF Backend Configuration
vi: Cấu hình hậu phương PDF

en: Some errors were found in the document, Okular might not be able to show the content correctly
vi: Tìm thấy một số lỗi trong tài liệu, có khả năng Okular sẽ không thể hiển thị đúng nội dung

[ctx: Name of the person to whom the cerficate was issued]
en: Issued to
vi: Cấp cho

en: E-mail
vi: Thư

[ctx: Certificate expiration date]
en: Expiration date
vi: Ngày hết hạn

en: You are using a Poppler library built without NSS support.
    Adding Digital Signatures isn't available for that reason
vi: Bạn đang dùng một thư viện Poppler được xây mà không có hỗ trợ NSS.
    Vì lí do đó, không thể thêm chữ kí số.

en: Restart needed
vi: Cần khởi động lại

en: You need to restart Okular after changing the NSS directory settings
vi: Bạn cần khởi động lại Okular sau khi thay đổi thiết lập thư mục NSS

en: Enter Password
vi: Nhập mật khẩu

en: Enter password to open %1:
vi: Nhập mật khẩu để mở %1:
