onboard - en to he translation catalogue (89 entries)

en: Scanner Settings
he: הגדרות סורק

en: Customize Theme
he: התאמה אישית של ערכת הצבע

en: Color Sche_me
he: ע_רכת צבע

note: Key style with simple gradients
en: Gradient
he: מדרג

en: _Style:
he: _סגנון:

en: R_oundness:
he: ע_גלגלות:

en: S_ize:
he: _גודל:

en: Key Style
he: סגנון המפתח

en: _Key:
he: מ_פתח:

en: _Border:
he: מ_סגרת:

en: Gradients
he: מדרגי צבע

en: _Font:
he: _גופן:

en: _Attributes:
he: מ_אפיינים:

en: Font
he: גופן

en: I_ndependent size
he: גודל _בלתי תלוי

en: _Super key:
he: מקש _על:

en: Labels
he: תוויות

note: Title of the snippets dialog for new snippets
en: New snippet
he: מקטע טקסט חדש

en: _Save snippet
he: _שמירת מקטע הטקסט

en: _Button label:
he: תווית הל_חצן:

en: S_nippet:
he: מ_קטע טקסט:

en: Onboard Preferences
he: העדפות Onboard

en: System settings not found ({}): {}
he: הגדרות המערכת לא נמצאו ({}): {}

en: Enter a name for the new theme:
he: יש להזין שם עבור ערכת העיצוב החדשה:

en: Reset selected theme to Onboard defaults?
he: האם לאפס את ערכת הנושא הנבחרת לבררות המחדל של Onboard?

en: Delete selected theme?
he: האם למחוק את ערכת העיצוב הנבחרת?

note: Key style with flat fill- and border colors
en: Flat
he: שטוח

en: Default
he: בררת מחדל

en: Bold
he: מודגש

en: Italic
he: נטוי

en: Condensed
he: דחוס

en: Ubuntu Logo
he: הלוגו של אובונטו

en: _Show Onboard
he: ה_צגת Onboard

en: _Hide Onboard
he: ה_סתרת Onboard

note: Translators: label of a menu item. It used to be stock item STOCK_QUIT until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Quit
he: י_ציאה

en: All corners and edges
he: כל הפינות והקצוות

en: General
he: כללי

en: Window
he: חלון

en: Layout
he: פריסה

en: Theme
he: ערכת עיצוב

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer2' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Snippets
he: מקטעים

en: Universal Access
he: גישה אוניברסלית

en: Show floating _icon when Onboard is hidden
he: הצגת סמל _צף כאשר Onboard מוסתר

en: _Show status icon
he: הצגת _סמל המצב

en: Desktop Integration
he: שילוב בשולחן העבודה

en: Show window caption and frame.
he: הצגת כותרת החלון ואת מסגרתו.

en: Try harder to keep Onboard above anything on-screen.
he: יש להשתדל יותר לשמור על Onboard מעל לכל דבר אחר על המסך.

en: Transparency of the keyboard background
he: שקיפות רקע המקלדת

en: Show the desktop through the gaps between keys.
he: הצגת שולחן העבודה מבעד לרווח שבין המקשים.

en: Transparency
he: שקיפות

en: after
he: לאחר

en: Delay in seconds until the inactive transparency takes effect.
he: השהיה בשניות עד שהשקיפות בעת חוסר פעילות נכנסת לתוקף.

en: seconds
he: שניות

en: When Inactive
he: כאשר לא פעיל

en: Snippets are pieces of text which are entered when the corresponding button in Onboard is pressed.
he: מקטעים הנם קטעי טקסט שנוספים כאשר נלחץ הלחצן התואם להם ב־Onboard.

en: Keyboard Scanning
he: סריקת מקלדת

en: Hover Click
he: לחיצה במעבר מעל

en: Onboard Settings
he: הגדרות Onboard

en: Change Onboard settings
he: שינוי הגדרות Onboard

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'hoverclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Activate Hover Click
he: הפעלת לחיצה במעבר מעל

en: Alphanumeric keys
he: מקשים אלפנומריים

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'doubleclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Double click
he: לחיצה כפולה

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'dragclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Drag click
he: לחיצה בגרירה

en: Function keys
he: מקשי פונקציה

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'hide' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Hide Onboard
he: הסתרת Onboard

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer0' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Main keyboard
he: מקלדת ראשית

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'middleclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Middle click
he: לחיצה אמצעית

note: translators: very short label of the Preferences button translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'settings' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Preferences
he: העדפות

note: translators: very short label of the Quit button
en: Quit
he: יציאה

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'secondaryclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Right click
he: לחיצה על לחצן ימני

en: Space
he: רווח

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'showclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Toggle click helpers
he: הפעלה/כיבוי מסייעי לחיצה

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'settings' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Settings
he: הגדרות

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However this function is disabled in the system.
    
    Would you like to activate it?
he: Onboard מוגדר כך שיוצג עם החלון לנעילת המסך; לדוגמה כדי להיפטר משומר מסך המוגן בססמה.
    
    מצד שני תכונה זו מנוטרלת על ידי המערכת.
    
    האם ברצונך להפעיל אותה?

en: Theme file (.theme) or name
he: קובץ ערכת נושא (theme.) או שם

en: Window x position
he: שיעור X של חלון

en: Window y position
he: שיעור Y של חלון

en: New Input Device
he: התקן קלט חדש

en: Onboard has detected a new input device
he: התכנית Onboard זיהתה התקן קלט חדש

en: Do you want to use this device for keyboard scanning?
he: האם ברצונך להשתמש בהתקן קלט זה לסריקת מקלדת?

en: Use device
he: שימוש בהתקן

en: Onboard onscreen keyboard
he: המקלדת על גבי המסך Onboard

note: ##############
en: <Enter label>
he: <נא להזין כותרת>

en: <Enter text>
he: <נא להזין טקסט>

en: Button Number
he: מספר הלחצן

en: Button Label
he: תווית הלחצן

en: Must be an integer number
he: חייב להיות מספר שלם וחיובי

en: No system defaults found.
he: לא נמצאו בררות מחדל למערכת.

en: Loading system defaults from {filename}
he: בררות מחדל המערכת נטנענות מהמיקום {filename}
