onboard - en to af translation catalogue (11 entries)

en: _Show Onboard
af: Vertoon _onBoard

en: _Hide Onboard
af: _Versteek onBoard

en: General
af: Algemeen

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer2' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Snippets
af: Snippertjies

en: _Show status icon
af: Vertoon _statusikoon

en: Desktop Integration
af: Werkskerm integrasie

en: Snippets are pieces of text which are entered when the corresponding button in Onboard is pressed.
af: Snippertjies is deeltjies teks wat ingevoer word as die ooreenstemmende sleutel op onBoard gedruk word.

note: translators: very short label of the CAPS LOCK key
en: CAPS
af: CapsLock

note: translators: very short label of the RETURN key
en: Return
af: Enter

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'settings' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Settings
af: Instellings

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However this function is disabled in the system.
    
    Would you like to activate it?
af: onBoard is ingestel om te verskyn met 'n dialoogvenster om die skerm te ontsluit, byvoorbeeld om die wagwoordbeskermde skermwag te verwyder.
    
    Hierdie funksie is egter versper in die stelsel.
    
    Sal jy dit wil ontsper?
