onboard - en to da translation catalogue (447 entries)

en: Automatic scan for 1 switch
da: Skan automatisk for 1 knap

en: Critical overscan for 1 switch
da: Kritisk overskanning for 1 knap

en: Step scan for 2 switches
da: Trinvis skanning for 2 knapper

en: Directed scan for 3 or 5 switches
da: Rettet skanning for 3 eller 5 knapper

en: Scanner Settings
da: Skannerindstillinger

[ctx: Label of the close button of the scanner settings dialog.]
en: _Close
da: _Luk

en: Select a scanning _profile:
da: Vælg en skanner_profil:

en: _Step interval:
da: _Trininterval:

en: Sc_an cycles:
da: _Skannercyklusser:

en: The time the scanner rests on a key or group before moving to the next. (in seconds)
da: Tiden hvori skanneren hviler på en tast eller en gruppe, før den flytter til den næste. (I sekunder)

en: The number of times the scanner cycles through the entire keyboard before it stops.
da: Antallet af gange, skanneren gennemløber hele tastaturet før den stopper.

en: Step _only during switch down
da: Gå kun videre _når knap er nede

en: Progress the highlight only while the switch is held down.
da: Lad kun markeringen gå videre, når knappen holdes nede.

en: _Forward interval:
da: Interval _fremad:

en: _Backtrack interval:
da: Interval _bagud:

en: The time the scanner rests on a key  while progressing forward. (in seconds)
da: Tiden hvori skanneren hviler på en tast, mens den går fremad. (I sekunder)

en: The time the scanner rests on a key  while moving backwards. (in seconds)
da: Tiden hvori skanneren hviler på en tast, mens den går bagud. (I sekunder)

en: Backtrack _steps:
da: Baglæns _trin:

en: The number of keys the scanner steps back before moving forward again.
da: Antallet af taster, som skanneren går bagud, før den går fremad igen.

en: _Alternate switch actions
da: _Skift mellem handlinger

en: Swap the scan actions after every key activation. The Step action will become the Activate action and vice versa.
da: Ombyt skannerhandlingerne efter hver aktivering af en tast. Trin-handlingen bliver Aktivér-handlingen og vice versa.

en: Profiles
da: Profiler

en: _Select an input device:
da: _Vælg en inputenhed:

en: _Use this device only for scanning
da: _Brug kun denne enhed til skanning

en: The selected device should not control the system mouse cursor or the keyboard caret.
da: Den valgte enhed skal ikke styre systemets muse- eller tastaturmarkør.

en: Input Device
da: Inputenhed

en: Customize Theme
da: Tilpas tema

[ctx: Label of the revert button of the theme settings dialog.]
en: _Revert
da: Fort_ryd ændringer

[ctx: Label of the close button of the theme settings dialog.]
en: _Close
da: _Luk

en: Color Sche_me
da: Farveske_ma

en: _Background:
da: _Baggrund:

note: Key style with simple gradients
en: Gradient
da: Overgang

en: _Angle:
da: _Vinkel:

en: Light Direction
da: Lysretning

en: Keyboard
da: Tastatur

en: _Style:
da: _Stil:

en: R_oundness:
da: _Afrunding:

en: S_ize:
da: _Størrelse:

en: B_order width:
da: Bredde på _kant:

en: Key Style
da: Tastestil

en: _Key:
da: _Tast:

en: _Border:
da: _Kant:

en: Gradients
da: Overgange

en: _Strength:
da: _Styrke:

en: Shadow
da: Skygge

en: Keys
da: Taster

en: _Font:
da: _Skrifttype:

en: _Attributes:
da: _Attributter:

en: Font
da: Skrifttype

en: I_ndependent size
da: _Uafhængig størrelse

en: _Super key:
da: _Super-tast:

en: Label Override
da: Tilsidesættelse af etiket

en: Labels
da: Etiketter

en: Color scheme for theme '{filename}' not found
da: Farveskema for temaet "{filename}" blev ikke fundet

en: Error loading theme '{filename}'. {exception}: {cause}
da: Fejl ved indlæsning af themaet "{filename}". {exception}: {cause}

en: Error saving
da: Fejl ved lagring af

en: Loading legacy color scheme format '{old_format}', please consider upgrading to current format '{new_format}': '{filename}'
da: Indlæser gammelt farveskemaformat "{old_format}". Overvej venligst at opgradere til det nuværende format "{new_format}": "{filename}"

en: Error loading color scheme '{filename}'. {exception}: {cause}
da: Fejl ved indlæsning af farveskemaet "{filename}". {exception}: {cause}

en: Duplicate key_id '{}' found in color scheme file. Key_ids must occur only once.
da: Der blev fundet en gentaget key_id "{}" i farveskemafilen. Key_id'er må kun indgå én gang.

note: Title of the snippets dialog for existing snippets
en: Edit snippet #{}
da: Redigér tekststump #{}

note: Title of the snippets dialog for new snippets
en: New snippet
da: Ny stump

note: Message in the snippets dialog for new snippets
en: Enter a new snippet for button #{}:
da: Indtast en ny tekststump for knappen #{}:

note: Translators: cancel button of the snippets dialog. It used to be stock item STOCK_CANCEL until Gtk 3.10 deprecated those. Translators: cancel button of "New Input Device" dialog. It used to be stock item STOCK_CANCEL until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Save snippet
da: _Gem stump

en: _Button label:
da: _Knapetiket:

en: S_nippet:
da: _Stump:

en: Other _Languages
da: _Andre sprog

en: _Remove suggestion…
da: Fje_rn forslag...

en: Remove word suggestion
da: Fjern ordforslag

en: Remove '{}' everywhere.
da: Fjern "{}" overalt.

en: This will only affect learned suggestions.
da: Dette vil kun påvirke lærte forslag.

en: Remove '{}' only where it occures at text begin.
da: Fjern kun "{}" ved forekomst i tekstens begyndelse.

en: Remove '{}' only where it occures at sentence begin.
da: Fjern kun "{}" ved forekomst i sætningens begyndelse.

en: Remove '{}' only where it occures after numbers.
da: Fjern kun "{}" dér hvor det forekommer efter tal.

en: Remove '{}' only where it occures after '{}'.
da: Fjern kun "{}" dér hvor det forekommer efter "{}".

en: Failed to execute '{}', {}
da: Kunne ikke køre "{}", {}

en: Onboard Preferences
da: Præferencer for Onboard

en: Copy layout '{}' to this new name:
da: Kopiér layoutet '{}' til dette nye navn:

en: Delete layout '{}'?
da: Slet layoutet '{}'?

en: System settings not found ({}): {}
da: Systemindstillinger blev ikke fundet ({}): {}

en: Core layouts
da: Kernelayouts

en: Contributions
da: Bidrag

en: Author: {}
da: Forfatter: {}

en: About Layout
da: Om layoutet

en: Enter a name for the new theme:
da: Indtast et navn for det nye tema:

en: This theme file already exists.
    '{filename}'
    
    Overwrite it?
da: Denne tema-fil eksisterer allerede.
    "{filename}"
    
    Skal den overskrives?

en: Reset selected theme to Onboard defaults?
da: Nulstil valgte tema til standarden for Onboard?

en: Delete selected theme?
da: Skal valgte tema slettes?

note: Translators: reset button of Preferences->Theme.
en: _Reset
da: _Nulstil

note: Translators: delete button of Preferences->Theme. It used to be stock item STOCK_DELETE until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Delete
da: _Slet

note: Key style with flat fill- and border colors
en: Flat
da: Flad

note: Key style for dish-like key caps
en: Dish
da: Tallerken

en: Default
da: Standard

en: Bold
da: Fed

en: Italic
da: Kursiv

en: Condensed
da: Tætpakket

en: Ubuntu Logo
da: Ubuntu-logo

en: Step
da: Trin

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Up
da: Op

en: Down
da: Ned

en: Activate
da: Aktivér

en: Action:
da: Handling:

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Button
da: Knap

en: Press a button...
da: Tryk på en knap...

en: Press a key...
da: Tryk en tast...

en: _Show Onboard
da: _Vis Onboard

en: _Hide Onboard
da: _Skjul Onboard

note: Translators: label of a menu item. It used to be stock item STOCK_PREFERENCES until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Preferences
da: _Indstillinger

note: Translators: label of a menu item. It used to be stock item STOCK_QUIT until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Quit
da: _Afslut

en: Onboard on-screen keyboard
da: Onboard - skærmtastatur

en: failed to create directory '{}': {}
da: mislykkedes med at oprette mappen '{}': {}

en: Top
da: Øverst

en: Bottom
da: Nederst

en: Active Monitor
da: Aktiv skærm

en: Primary Monitor
da: Primær skærm

en: Monitor 0
da: Skærm 0

en: Monitor 1
da: Skærm 1

en: Monitor 2
da: Skærm 2

en: Monitor 3
da: Skærm 3

en: Monitor 4
da: Skærm 4

en: Monitor 5
da: Skærm 5

en: Monitor 6
da: Skærm 6

en: Monitor 7
da: Skærm 7

en: Monitor 8
da: Skærm 8

en: Docking settings
da: Dokking-indstillinger

[ctx: Label of the close button of the docking settings dialog.]
en: _Close
da: _Luk

en: Shrink workarea
da: Formindsk arbejdsområde

en: Shrink the available space for maximized windows.
da: Formindsk den tilgængelige plads for maksimerede vinduer.

en: Expand on landscape screens
da: Udvid på brede skærme

en: Expand keyboard to the width of the workarea.
da: Udvid tastatur til bredden af arbejdsområdet.

en: Expand on portrait screens
da: Udvid på portrætskærme

en: Dock to screen edge:
da: Dok til skærmens kant:

en: Dock to monitor:
da: Dok til skærm:

en: Key-repeat
da: Tastegentagelse

en: International character selection
da: Valg af internationale tegn

en: never
da: aldrig

en: 1 minute
da: 1 minut

en: 5 minutes
da: 5 minutter

en: 10 minutes
da: 10 minutter

en: 30 minutes
da: 30 minutter

en: 1 hour
da: 1 time

en: 3 hours
da: 3 timer

en: forever
da: for evigt

en: Auto
da: Automatisk

en: Remember nothing
da: Glem alt

en: Don't remember new words
da: Undlad at huske nye ord

en: None
da: Ingen

en: Movement only
da: Kun ved bevægelse

en: Corners
da: Hjørner

en: All corners and edges
da: Alle hjørner og kanter

en: General
da: Generelt

en: Window
da: Vindue

en: Theme
da: Tema

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer2' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Snippets
da: Udklip

en: Typing Assistance
da: Indtastningshjælp

en: Universal Access
da: Tilgængelighed

en: Latch, then lock
da: Hægt fast, og lås dernæst

en: Latch, double-click to lock
da: Hægt fast, dobbeltklik for at låse

en: Latch only
da: Hægt kun fast

en: Lock only
da: Lås kun

en: Push button
da: Tryk på knappen

en: none
da: ingen

en: single-touch
da: enkelt berøring

en: multi-touch
da: multi-berøring

[ctx: Label of the main close button of the preferences dialog.]
en: _Close
da: _Luk

en: _Auto-show when editing text
da: _Vis automatisk når der redigeres tekst

en: Show Onboard when there is a recognized text window in focus. Requires Gnome Accessibility.
da: Vis Onboard når der fokuseres et tekstredigeringsvindue. Kræver tilgængelighedsfunktionalitet i Gnome.

en: Start Onboard _hidden
da: Start Onboard _skjult

en: Start Onboard hidden.
da: Start Onboard skjult.

en: Show/Hide options
da: Vis/skjul indstillinger

en: Show floating _icon when Onboard is hidden
da: Vis svævende _ikon når Onboard er skjult

en: Show a floating icon on the desktop when Onboard is hidden. A click on the icon makes Onboard reappear.
da: Vis et svævende ikon på skrivebordet når Onboard er skjult. Når ikonet klikkes vil Onboard blive vist igen.

en: Show when _unlocking the screen
da: Vis når skærmen _låses op

en: Show Onboard when the dialog to unlock the screen appears; this way Onboard can be used for example to enter the password to dismiss the screensaver when it is set to ask for it.
da: Vis Onboard sammen med dialogvinduet til at låse skærmen op; på denne måde kan Onboard bruges til f.eks. at indtaste adgangskode i pauseskærmen, hvis denne er indstillet til at bede om adgangskode.

en: Show _tooltips
da: Vis værktøjs_tip

en: Show tooltips for the keyboard&apos;s buttons.
da: Vis værktøjstip for tastaturets knapper.

en: Show tooltips for the keyboard's buttons.
da: Vis værktøjstip for tastaturets knapper.

en: _Show status icon
da: _Vis status ikon

en: Show the status item. A click on that icon hides or shows Onboard.
da: Vis status-elementet. Et klik på ikonet skjuler eller viser Onboard.

en: <b>AppIndicator</b> (default) is recommended for broadest compatibility. A middle click on the icon shows the keyboard. In KDE Plasma a left click does the same.
    
    <b>GtkStatusIcon</b> isn't supported well anymore by various desktop environments, but generally allows to show the keyboard on left click.
    
    Requires restart.
da: <b>AppIndicator</b> (standard) anbefales for bedst kompatibilitet. Et midterklik på ikonet viser tastaturet. Med KDE Plasma vil et venstreklik gøre det samme.
    
    <b>GtkStatusIcon</b> understøttes ikke længere særlig godt af de forskellige skrivebordsmiljøer, men tillader som regel at vise tastaturet med venstreklik.
    
    Kræver genstart.

en: Desktop Integration
da: Skrivebordsintegration

en: Dock to screen edge
da: Dok i skærmkant

en: Dock the keyboard to the edge of the screen.
da: Dok tastaturet til kanten af skærmen.

[ctx: Label of settings button on preferences page Window.]
en: _Settings
da: _Indstillinger

en: Docking
da: Dokking

en: Show window _decoration
da: Vis vindues_dekorationer

en: Show window caption and frame.
da: Vis vinduestitel og -ramme.

en: Show always on visible _workspace
da: Vis altid i synligt _arbejdsområde

en: &quot;Sticky&quot; mode for keyboard and floating icon.
da: &quot;Klæbetilstand&quot; for tastatur og svævende ikon.

en: "Sticky" mode for keyboard and floating icon.
da: "Klæbetilstand" for tastatur og svævende ikon.

en: _Force window to top
da: _Tving vindue øverst

en: Try harder to keep Onboard above anything on-screen.
da: Prøv ihærdigt at holde Onboard oven på

en: Keep _aspect ratio
da: Behold højde-/breddeforhold

en: Constrain window size to the layout&apos;s aspect ratio.
da: Begræns vinduets størrelse i henhold til layoutets størrelsesforhold.

en: Constrain window size to the layout's aspect ratio.
da: Lås vinduets højde-/breddeforhold til layoutets.

en: Floating Window Options
da: Indstillinger for flydende vindue

en: Window options
da: Vinduesindstillinger

en: Wind_ow:
da: Vind_ue:

en: Transparency of the whole keyboard window. Requires compositing.
da: Gennemsigtighedsgrad af hele vinduet med tastaturet. Kræver billedkombination.

en: Transparency of the keyboard background
da: Gennemsigtighed for tastatur-baggrunden

en: _No background
da: I_ngen baggrund

en: Show the desktop through the gaps between keys.
da: Vis skrivebordet i de sprækker som er mellem tasterne.

en: Transparency
da: Gennemsigtighed

en: Set _transparency to
da: Sæ_t gennemsigtighed til

en: Enable inactive transparency. Requires compositing.
da: Aktivér inaktiv gennemsigtighed. Kræver billedkombination.

en: Transparency when the pointer leaves the keyboard. Requires compositing.
da: Gennemsigtighed når markøren forlader tastaturet. Kræver billedkombination.

en: after
da: efter

en: Delay in seconds until the inactive transparency takes effect.
da: Forsinkelse i sekunder før den inaktive gennemsigtighed træder i kraft.

en: seconds
da: sekunder

en: When Inactive
da: Ved inaktivitet

en: Resize Protection
da: Beskyttelse mod størrelsesændring

en: Name
da: Navn

en: Description
da: Beskrivelse

[ctx: Label of new layout button on preferences page Layout.]
en: _New
da: _Ny

[ctx: Label of delete layout button on preferences page Layout.]
en: _Delete
da: _Slet

[ctx: Label of open folder button on preferences page Layout.]
en: _Open layouts folder
da: _Åbn layoutmappe

[ctx: Label of about layout button on preferences page Layout.]
en: _About
da: _Om

[ctx: Label of new theme button on preferences page Theme.]
en: _New
da: _Nyt

[ctx: Label of delete theme button on preferences page Theme.]
en: _Delete
da: _Slet

[ctx: Label of customize theme button on preferences page Theme.]
en: C_ustomize theme
da: _Tilpas tema

en: Follow _system theme
da: Følg _systemtema

en: Remember what Onboard theme was last used for every system theme.
da: Husk hvilket Onboard-tema, der blev brugt sidst for hvert systemtema.

en: Snippets are pieces of text which are entered when the corresponding button in Onboard is pressed.
da: Udklip er tekststykker, som indtastes når der trykkes på den tilsvarende knap i Onboard.

[ctx: Label of add snippet button on preferences page Snippets.]
en: _Add
da: _Tilføj

[ctx: Label of remove snippet button on preferences page Snippets.]
en: _Remove
da: Fje_rn

en: Play sound
da: Afspil lyd

en: Play click sound on keypress.
da: Afspil kliklyd ved tastetryk.

en: Show label popups
da: Vis pop op-vinduer for etiketter

en: Show label popups above pressed keys.
da: Vis pop op-vinduer for etiketter over taster som trykkes.

en: Key-press Feedback
da: Feedback for tastetryk

en: Show secondary labels
da: Vis sekundære etiketter

en: Show characters reachable with or without the shift key.
da: Vis tegn som er tilgængelige med eller uden skift-tasten.

en: Key Labels
da: Etiketter for taster

en: _Long press action:
da: _Handling for langvarigt tryk:

en: Choose between key-repeat or long-press menus. Mainly affects alpha-numeric keys.
da: Vælg mellem menuer som fungerer ved tastegentagelse eller ved langvarigt tryk. Påvirker primært de alfanumeriske taster.

en: Modifier _behavior:
da: Adfærd for _ændrer:

en: Behavior of modifier and layer keys.
da: Adfærd for ændrer og lagtaster.

en: Modifier auto-release delay in seconds:
da: Forsinkelse på automatisk frigivelse af modifikator målt  i sekunder:

en: Seconds of inactivity until active modifiers and layer keys are released. 0 to disable.
da: Antal sekunder uden aktivitet før aktive ændrere og lagtaster frigives. 0 for at deaktivere.

en: Key Behavior
da: Opførsel for tast

en: _Touch input:
da: _Berøringsinput:

en: _Input event source:
da: Kilde for _inputbegivenheder:

en: Choose &apos;XInput&apos; for more reliable typing into text entries with pop-up selections. The &apos;GTK&apos; option offers better compatibility, but typing may fail in the presence of pointer grabs, e.g. with open pop-up windows.
da: Brug &qout;XInput&qout; for mere pålidelig indtastning i testfelter med pop-op-markeringer. Valgmuligheden &qout;GTK&qout; giver bedre kompatibilitet, men indtastning kan fejle i tilfælde af pegerindfangning som f.eks med åbne pop-op-vinduer.

en: Choose 'XInput' for more reliable typing into text entries with pop-up selections. The 'GTK' option offers better compatibility, but typing may fail in the presence of pointer grabs, e.g. with open pop-up windows.
da: Brug "XInput" for mere pålidelig indtastning i tekstfelter med pop op-markeringer. Valgmuligheden "GTK" giver bedre kompatibilitet, men indtastning kan mislykkes i tilfælde af markørindfangning som f.eks med åbne pop op-vinduer.

en: Input Options
da: Valgmuligheder for input

en: Delay between keystrokes in milliseconds:
da: Forsinkelse mellem tastetryk i millisekunder:

en: Increase this if key-strokes get lost when inserting word suggestions or snippets into Firefox or other Gtk-2 applications. Has no effect on Gtk-3 applications.
da: Forøg denne hvis tastetrykkene mistes når der indsættes ordforslag eller tekststumper i Firefox eller andre Gtk-2-programmer. Har ingen effekt på Gtk-3-programmer.

en: Key-stroke generator
da: Tastetryk-generator

en: <b>Auto</b>: let Onboard decide, recommended.
    
    <b>XTest</b> is the default for all X based desktop environments.
    
    <b>uinput</b> should be available on all linux-based systems, including X, Wayland and MIR-based desktops, but requires write permission for /dev/uinput.
    
    <b>AT-SPI</b> has limited support for key-stroke generation, and is only recommended for testing.
da: <b>Auto</b>: lader Onboard afgøre (anbefalet).
    
    <b>XTest</b> er standarden for alle  X-baserede skrivebordsmiljøer.
    
    <b>uinput</b> bør være tilgængelig for alle Linux-baserede systemer, inklusive X, Wayland og MIR-baserede skriveborde, men kræver skriveretttigheder under /dev/uinput.
    
    <b>AT-SPI</b> understøttes i begrænset omfang til tastetryk-generering, og anbefales kun til testformål.

en: Key-stroke Generation
da: Tastetryk-generering

en: Advanced
da: Avanceret

en: Hide Onboard when any key is pressed on a physical keyboard. Requires input event source "XInput".
da: Skjul Onboard når der trykkes på en tast på et fysisk tastatur. Kræver kilden til inputbegivenheder "XInput".

en: Stay hidden:
da: Forbliv skjult:

en: Once hidden by a physical key-press, auto-show is paused. Select the pause duration here.
da: Når skjult af et fysisk tastetryk, så er autovisningen sat i bero. Vælg varigheden af pausen her.

en: Show _suggestions
da: Vis _forslag

en: Enable word completion and prediction.
da: Slå færdiggørelse og forudsigelse af ord til.

en: Show spelling suggestions
da: Vis forslag til stavning

en: Check spelling of the word at or before the cursor.
da: Tjek stavning af ordet ved, eller før markøren.

en: _Learn from typed text
da: _Lær fra indtastet tekst

en: Remember new words, their recency and frequency to improve the suggestions over time.
da: Husk nye ord, samt deres nærhed i tid og frekvens, for at forbedre forslagene over tid.

en: Insert word _separators
da: Indsæt _ordadskillelser

en: Add and remove spaces when inserting word suggestions followed by punctuation characters.
da: Tilføj eller fjern mellemrum ved indsættelse af ordforslag efterfulgt af tegnsætning.

en: Options
da: Indstillinger

en: Show button to pause learning
da: Vis knap til at sætte indlæringen på pause

en: Words typed while this button is pressed won't be remembered.
da: Ord som indtastes mens denne knap trykkes ned, vil ikke blive husket.

en: Show lan_guage switcher
da: Vis spro_gskifter

en: Show a button for language selection.
da: Vis en knap for sprogvalg.

en: Buttons
da: Knapper

en: Word Suggestions
da: Ordforslag

en: Auto-capitalize while typing
da: Indsæt automatisk stort bogstav ved indtastning

en: Automatically capitalize sentence begins and name words.
da: Gør automatisk startbogstavet i sætninger og navne til store bogstaver.

en: Auto-correct spelling
da: Ret automatisk stavning

en: Automatically correct the last word.
da: Ret automatisk det sidste ord.

en: The spell check engine to use.
da: Stavekontrolmotoren der skal benyttes.

en: Spell-check backend:
da: Stavekontrolprogram:

en: Auto-correction
da: Ret automatisk

en: While  learning is paused:
da: Mens læring er sat i bero:

en: Learning
da: Læring

en: Enable  keyboard _scanning
da: Aktivér tastatur_skanning

[ctx: Label of keyboard scanning settings button on preferences page Universal Access.]
en: Sc_anner Settings
da: Indstillinger for sk_anner

en: Keyboard Scanning
da: Tastaturskanning

en: _Delay:
da: _Forsinkelse:

en: _Motion threshold:
da: _Bevægelsestærskel:

en: Time in seconds before a click is triggered.
da: Tid i sekunder før der registreres et klik.

en: Distance in pixels before movement will be recognized.
da: Afstand i billedpunkter før bevægelse registreres bevægelse.

en: Hide hover click window
da: Skjul svæveklik-vindue

en: Hide the system-provided hover click window while Onboard is running.
da: Skjul systemets hvileklikvindue mens Onboard kører.

en: Enable click type window on exit
da: Aktivér kliktype-vindue ved afslut

en: Always enable the system-provided hover click window when exiting Onboard.
da: Aktivér altid systemets hvileklikvindue når Onboard afsluttes.

en: Hover Click
da: Hvileklik

en: Onboard Settings
da: Indstillinger for Onboard

en: Onboard onscreen keyboard settings
da: Indstillinger for skærmtastaturet Onboard

en: Change Onboard settings
da: Ændr indstillinger i Onboard

en: Failed to load language model '{}': {} ({})
da: Kunne ikke indlæse sprogmodellen '{}': {} ({})

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'hoverclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Activate Hover Click
da: Aktivér hvileklik

en: Alphanumeric keys
da: Alfanumeriske taster

note: translators: very short label of the CAPS LOCK key
en: CAPS
da: Caps

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'doubleclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Double click
da: Dobbeltklik

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'dragclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Drag click
da: Trækkeklik

en: Function keys
da: Funktionstaster

en: Number block and function keys
da: Nummerblok- og funktionstaster

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'hide' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Hide Onboard
da: Skjul Onboard

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'pause-learning.wordlist' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: Pause learning
da: Sæt læring i bero

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer0' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Main keyboard
da: Hovedtastatur

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'middleclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Middle click
da: Midterklik

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'move' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Move Onboard
da: Flyt Onboard

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer1' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Number block and snippets
da: Nummerblok og udklip

note: translators: very short label of the Preferences button translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'settings' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Preferences
da: Indstillinger

note: translators: very short label of the Quit button
en: Quit
da: Afslut

note: translators: very short label of the RETURN key
en: Return
da: Enter

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'secondaryclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Right click
da: Højreklik

en: Space
da: Mellemrum

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'showclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Toggle click helpers
da: Slå klikhjælpere til/fra

note: translators: very short label of the TAB key
en: Tab
da: Tabulator

note: translators: very short label of the default SUPER key
en: Win
da: Super

note: translators: description of unicode character U+2602 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB05' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Umbrella
da: Paraply

note: translators: description of unicode character U+2606 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB07' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White star
da: Hvid stjerne

note: translators: description of unicode character U+260F translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB03' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White telephone
da: Hvid telefon

note: translators: description of unicode character U+2615
en: Hot beverage
da: Varm drik

note: translators: description of unicode character U+2620
en: Skull and crossbones
da: Kranium og knogler

note: translators: description of unicode character U+2622 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Radioactive sign
da: Skilt for radioaktivitet

note: translators: description of unicode character U+262E translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB06' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Peace symbol
da: Fredstegn

note: translators: description of unicode character U+262F translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB08' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Yin yang
da: Yin og yang

note: translators: description of unicode character U+2639 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC01' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Frowning face
da: Surt ansigt

note: translators: description of unicode character U+263A translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD01' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face
da: Smilende ansigt

note: translators: description of unicode character U+263C translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD10' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White sun with rays
da: Hvid sol med solstråler

note: translators: description of unicode character U+263E translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC10' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Last quarter moon
da: Kvartmåne

note: translators: description of unicode character U+2640 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Female sign
da: Hunkønstegn

note: translators: description of unicode character U+2642 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Male sign
da: Hankønstegn

note: translators: description of unicode character U+2661 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB01' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White heart suit
da: Hvid hjerter

note: translators: description of unicode character U+2662
en: White diamond suit
da: Hvid ruder

note: translators: description of unicode character U+2664
en: White spade suit
da: Hvid spar

note: translators: description of unicode character U+2667
en: White club suit
da: Hvid klør

note: translators: description of unicode character U+266B translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB02' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Beamed eighth note
da: Sammensatte ottendedelsnoder

note: translators: description of unicode character U+2709 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB04' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Envelope
da: Kuvert

note: translators: description of unicode character U+270C
en: Victory hand
da: Sejrsgestushånd

note: translators: description of unicode character U+270D
en: Writing hand
da: Skrivende hånd

note: translators: description of unicode character U+1F604 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD03' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with open mouth and smiling eyes
da: Smilende ansigt med åben mund og smilende øjne

note: translators: description of unicode character U+1F607 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD08' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with halo
da: Smilende ansigt med glorie

note: translators: description of unicode character U+1F608 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC08' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with horns
da: Smilende ansigt med horn

note: translators: description of unicode character U+1F609 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD04' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Winking face
da: Blinkende ansigt

note: translators: description of unicode character U+1F60A translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD02' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with smiling eyes
da: Smilende ansigt med smilende øjne

note: translators: description of unicode character U+1F60B translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC07' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Face savouring delicious food
da: Ansigt som nyder dejlig mad

note: translators: description of unicode character U+1F60D
en: Smiling face with heart-shaped eyes
da: Smilende ansigt med hjerteformede øjne

note: translators: description of unicode character U+1F60E translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD07' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with sunglasses
da: Smilende ansigt med solbriller

note: translators: description of unicode character U+1F60F
en: Smirking face
da: Ansigt som griner smørret

note: translators: description of unicode character U+1F610
en: Neutral face
da: Neutralt ansigt

note: translators: description of unicode character U+1F612
en: Unamused face
da: Ansigt som ikke morer sig

note: translators: description of unicode character U+1F616 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC05' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Confounded face
da: Forvirret ansigt

note: translators: description of unicode character U+1F618
en: Face throwing a kiss
da: Ansigt som sender et kys afsted

note: translators: description of unicode character U+1F61A translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD06' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Kissing face with closed eyes
da: Ansigt som kysser med lukkede øjne

note: translators: description of unicode character U+1F61C translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD05' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Face with stuck-out tongue and winking eye
da: Ansigt som rækker tunge og blinker med øjet

note: translators: description of unicode character U+1F61D
en: Face with stuck-out tongue and tightly closed eyes
da: Ansigt som rækker tunge og kniber øjne

note: translators: description of unicode character U+1F61E
en: Disappointed face
da: Skuffet ansigt

note: translators: description of unicode character U+1F620 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC02' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Angry face
da: Vredt ansigt

note: translators: description of unicode character U+1F621
en: Pouting face
da: Surmulende ansigt

note: translators: description of unicode character U+1F622 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC03' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Crying face
da: Grædende ansigt

note: translators: description of unicode character U+1F623
en: Persevering face
da: Udholdende ansigt

note: translators: description of unicode character U+1F629
en: Weary face
da: Udkørt ansigt

note: translators: description of unicode character U+1F62B translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC06' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Tired face
da: Træt ansigt

note: translators: description of unicode character U+1F632 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC04' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Astonished face
da: Overrasket ansigt

note: translators: description of unicode character U+1F633
en: Flushed face
da: Rødmende ansigt

note: translators: description of unicode character U+1F635
en: Dizzy face
da: Svimmelt ansigt

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer4' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Arrows
da: Pile

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer5' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Custom
da: Tilpasset

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Full Keyboard.onboard'
en: Desktop keyboard with edit and function keys
da: Tastatur til skrivebordet med redigerings- og funktionstaster

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer0' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Greek
da: Græsk

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Grid.onboard'
en: Grid of keys, suitable for keyboard scanning
da: Gitter med taster, der er egnet til tastaturskanning

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'hide' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Hide keyboard
da: Skjul tastatur

note: translators: this is a 'description' of the keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Keyboard layout with Greek literals, arrows and more, for math and physics education on an interactive Whiteboard.
da: Tastaturlayout med græske tegn, pile og mere, til matematik- og fysikundervisning på et interaktivt whiteboard.

note: translators: this is a 'description' of the keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Keyboard layout with Greek literals, arrows and more, for math and physics education on an interactive Whiteboard.
    This layout places all keys on a single, very wide layer.
da: Tastaturlayout med græske tegn, pile og mere, til matematik- og fysikundervisning på et interaktivt whiteboard.
    Dette layout placerer alle taster på ét enkelt, meget bredt lag.

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Compact.onboard'
en: Medium size desktop keyboard
da: Skrivebordstastatur i mellemstørrelse

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Phone.onboard'
en: Mobile keyboard for small screens
da: Mobiltastatur til små skærme

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'expand-corrections' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: More suggestions
da: Flere forslag

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'move' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Move keyboard
da: Flyt tastatur

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'quit' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Quit Keyboard
da: Afslut tastatur

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'quit' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Quit Onboard
da: Afslut Onboard

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer2' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Set and Settings
da: Sæt og indstillinger

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'settings' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Settings
da: Indstillinger

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Small.onboard'
en: Space efficient desktop keyboard
da: Skrivebordstastatur som udnytter pladsen effektivt

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer3' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Special Characters
da: Specialtegn

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Special characters for interactive whiteboards, wide
da: Specialtegn for interaktive whiteboards, brede

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Special characters for interactive whiteboards
da: Specialtegn til interaktive whiteboards

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'correction' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: Spelling suggestion
da: Staveforslag

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer1' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Sub-, Superscripts; Fractions
da: Sænket og hævet skrift; brøker

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However the system is not configured anymore to use Onboard to unlock the screen. A possible reason can be that another application configured the system to use something else.
    
    Would you like to reconfigure the system to show Onboard when unlocking the screen?
da: Onboard er konfigureret til at blive vist sammen med dialogvinduet til at låse skærmen op; for eksempel for at stoppe adgangskodebeskyttet pauseskærm.
    
    Dog er systemet ikke længere konfigureret til at bruge Onboard til at låse skærmen op. En mulig årsag er, at et andet program har sat systemet til at bruge noget andet.
    
    Vil du genkonfigurere systemet, så Onboard vises når skærmen låses op?

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However this function is disabled in the system.
    
    Would you like to activate it?
da: Onboard er konfigureret til at vise sig sammen med dialogen for at låse skærmen op, for eksempel til at deaktivere den adgangskodebeskyttede pauseskærm.
    
    Men denne funktion er slået fra i systemet.
    
    Vil du aktivere den?

en: Layout file ({}) or name
da: Layoutfil ({}) eller navn

en: Theme file (.theme) or name
da: Temafil (.theme) eller navn

en: Window size, widthxheight
da: Vinduesstørrelse, bredde x højde

en: Window x position
da: Vinduesposition x

en: Window y position
da: Vinduesposition y

en: Start in XEmbed mode, e.g. for gnome-screensaver
da: Start i XEmbed-tilstand f.eks. til gnome-screensaver

en: Allow multiple Onboard instances
da: Tillad flere instanser af Onbard

en: Silently fail to start in the given desktop environments. DESKTOPS is a comma-separated list of XDG desktop names, e.g. GNOME for GNOME Shell.
da: Fejl uden at lave støj for at starte i de givne skrivebordsmiljøer. DESKTOPS er en komma-separeret liste af XDG-skrivebordsnavne, eks. GNOME for GNOME Shell.

en: Delay showing the initial keyboard window by STARTUP_DELAY seconds (default 0.0).
da: Udsæt visning af først viste tastaturvindue ved STARTUP_DELAY sekunder (standard 0.0).

en: Keep aspect ratio when resizing the window
da: Behold højde-/breddeforhold ved ændring af vinduesstørrelse

en: Override auto-detection and manually select quirks
    QUIRKS={metacity|compiz|mutter}
da: Tilsidesæt autodetektering og vælg "quirks" manuelt
    QUIRKS={metacity|compiz|mutter}

en: Migrating user directory '{}' to '{}'.
da: Migrerer brugerkataloget "{}" til "{}".

note: honor XDG spec python >2.5
en: failed to migrate user directory.
da: kunne ikke migrere brugerkatalog.

en: layout '{filename}' does not exist
da: layoutet "{filename}" findes ikke

en: theme '{filename}' does not exist
da: temaet "{filename}" findes ikke

en: Loading theme from '{}'
da: Indlæser tema fra "{}"

en: Unable to read theme '{}'
da: Kan ikke læse temaet "{}"

en: Enabling auto-show requires Gnome Accessibility.
    
    Onboard can turn on accessiblity now, however it is recommended that you log out and back in for it to reach its full potential.
    
    Enable accessibility now?
da: Aktivering af automatisk visning kræver tilgængelighedsfunktionalitet i Gnome.
    
    Onboard kan slå tilgængelighed til nu, men det anbefales at du logger ud og ind igen for at opnå den fulde effekt.
    
    Slå tilgængelighed til nu?

en: color scheme '{filename}' does not exist
da: farveskemaet "{filename}" findes ikke

en: New Input Device
da: Ny inputenhed

en: Onboard has detected a new input device
da: Onboard har fundet en ny inputenhed

en: Do you want to use this device for keyboard scanning?
da: Vil du bruge denne enhed til tastaturskanning?

en: Use device
da: Brug enhed

en: Onboard onscreen keyboard
da: Onboard - skærmtastatur

en: Flexible onscreen keyboard
da: Fleksibelt skærmtastatur

en: no window transparency available; screen doesn't support alpha channels
da: vinduesgennemsigtighed er ikke tilgængelig; skærmen understøtter ikke alfakanaler

note: ##############
en: <Enter label>
da: <Indtast etiket>

en: <Enter text>
da: <Indtast tekst>

en: Button Number
da: Knapnummer

en: Button Label
da: Knapetiket

en: Snippet Text
da: Stumptekst

en: Must be an integer number
da: Skal være et heltal

en: Snippet %d is already in use.
da: Stump %d er allerede i brug.

en: <big>Onboard failed to open learned word suggestions.</big>
    
    The error was:
    <tt>{}</tt>
    
    Revert word suggestions to the last backup (recommended)?
da: <big>Onboard kunne ikke åbne de lærte ordforslag</big>.
    
    Fejlen var:
    <tt>{}</tt>
    
    Rul ordforslag tilbage til seneste sikkerhedskopi (anbefales)?

en: <big>Onboard failed to open learned word suggestions.</big>
    
    The error was:
    <tt>{}</tt>
    
    The suggestions have to be reset, but the erroneous file will remain at 
    '{}'
da: <big>Onboard kunne ikke åbne de lærte ordforslag</big>.
    
    Fejlen var:
    <tt>{}</tt>
    
    Forslagene er blevet nulstillet, men den fejlbehæftede fil vil forblive på 
    '{}'

en: Loading legacy layout, format '{}'. Please consider upgrading to current format '{}'
da: Indlæser nedarvet layout, format '{}'. Overvej venligst at opgradere til nuværende format '{}'

en: Ignoring key '{}'. No svg filename defined.
da: Ignorerer nøglen "{}". Der er ikke defineret et filnavn for svg.

en: Snippet {}
da: Udklip {}

note: i18n: full string is "Snippet n, unassigned"
en: , unassigned
da: , ikke tildelt

en: copying layout '{}' to '{}'
da: kopierer layoutet "{}" til "{}"

en: copy_layouts failed, unsupported layout format '{}'.
da: copy_layouts mislykkedes; layoutformatet "{}" understøttes ikke.

en: copying svg file '{}' to '{}'
da: kopierer svg-filen "{}" til "{}"

en: gsettings schema for '{}' is not installed
da: gsettings-skema for "{}" er ikke installeret

note: assume filename is just a basename instead of a full file path
en: {description} '{filename}' not found yet, retrying in default paths
da: {description} '{filename}' endnu ikke fundet, forsøger igen i standardstierne.

en: unable to locate '{filename}', loading default {description} instead
da: kunne ikke finde '{filename}', indlæser standardværdi {description} i stedet for

en: failed to find {description} '{filename}'
da: kunne ikke finde {description} '{filename}'

en: {description} '{filepath}' found.
da: {description} '{filepath}' fundet.

note: assume filename is just a basename instead of a full file path
en: {description} '{filename}' not found yet, searching in paths {paths}
da: {description} '{filename}' er endnu ikke fundet - søger i stierne {paths}

en: Looking for system defaults in {paths}
da: Søger efter standardværdier for systemet i {paths}

en: Failed to read system defaults.
da: Kunne ikke læse standardværdier for systemet.

en: No system defaults found.
da: Ingen standardardværdier for systemet blev fundet.

en: Loading system defaults from {filename}
da: Indlæser standardværdier for systemet fra {filename}

en: Found system default '[{}] {}={}'
da: Fandt standardværdi for systemet '[{}] {}={}'

en: System defaults: Unknown key '{}' in section '{}'
da: Standardværdi for systemet: Ukendt nøgle '{}' i sektion '{}'

en: System defaults: Invalid enum value for key '{}' in section '{}': {}
da: System-standard: Ugyldig enum-værdi for nøglen '{}' i sektion '{}': {}

en: System defaults: Invalid value for key '{}' in section '{}'
      {}
da: Standardværdi for systemet: Ugyldig værdi for nøgle '{}' i sektion '{}'
      {}

en: Failed to get gsettings value.
da: Kunne ikke hente værdi fra gsettings.
