onboard - en to fr translation catalogue (470 entries)

en: Automatic scan for 1 switch
fr: Balayage automatique pour 1 changement

en: Critical overscan for 1 switch
fr: Surbalayage critique pour 1 changement

en: Step scan for 2 switches
fr: Balayage par étape pour 2 changements

en: Directed scan for 3 or 5 switches
fr: Balayage dirigé pour 3 ou 5 changements

en: Scanner Settings
fr: Paramètres de balayage

[ctx: Label of the close button of the scanner settings dialog.]
en: _Close
fr: _Fermer

en: Select a scanning _profile:
fr: Sélectionner un _profil de balayage :

en: _Step interval:
fr: Intervalle d'incrément :

en: Sc_an cycles:
fr: Cycles de sc_an :

en: The time the scanner rests on a key or group before moving to the next. (in seconds)
fr: Durée (en secondes) du balayage sur une touche ou un groupe de touches avant de passer aux suivantes.

en: The number of times the scanner cycles through the entire keyboard before it stops.
fr: Le nombre de cycles complets de balayage du clavier avant l'arrêt.

en: Step _only during switch down
fr: Incrément seulement l_ors de l'extinction

en: Progress the highlight only while the switch is held down.
fr: Met en surbrillance seulement lorsque le bouton est appuyé.

en: _Forward interval:
fr: _Intervalle de trans_fert :

en: _Backtrack interval:
fr: In_tervalle de retour :

en: The time the scanner rests on a key  while progressing forward. (in seconds)
fr: Durée (en secondes) du balayage sur une touche avant d'avancer.

en: The time the scanner rests on a key  while moving backwards. (in seconds)
fr: Durée (en secondes) du balayage sur une touche avant de reculer.

en: Backtrack _steps:
fr: Incréments de détection en arrière :

en: The number of keys the scanner steps back before moving forward again.
fr: Nombre de touches balayées en arrière avant d'avancer à nouveau.

en: _Alternate switch actions
fr: _Actions de bascule alternatives

en: Swap the scan actions after every key activation. The Step action will become the Activate action and vice versa.
fr: Permuter les actions de balayage après chaque activation de touche. L'action Incrément deviendra l'action Activer et vice-versa.

en: Profiles
fr: Profils

en: _Select an input device:
fr: _Sélectionner un périphérique d'entrée :

en: _Use this device only for scanning
fr: N'_utiliser ce dispositif que pour le balayage

en: The selected device should not control the system mouse cursor or the keyboard caret.
fr: Le périphérique sélectionné ne doit pas contrôler le curseur de souris ni le chariot de clavier.

en: Input Device
fr: Périphérique de saisie

en: Customize Theme
fr: Personnaliser le thème

[ctx: Label of the revert button of the theme settings dialog.]
en: _Revert
fr: _Rétablir

[ctx: Label of the close button of the theme settings dialog.]
en: _Close
fr: _Fermer

en: Color Sche_me
fr: _Jeu de couleurs

en: _Background:
fr: _Arrière-plan :

note: Key style with simple gradients
en: Gradient
fr: Dégradé

en: _Angle:
fr: _Angle :

en: Light Direction
fr: Direction de la lumière

en: Keyboard
fr: Clavier

en: _Style:
fr: _Style :

en: R_oundness:
fr: R_ondeur :

en: S_ize:
fr: Ta_ille :

en: B_order width:
fr: Largeur de b_ordure :

en: Key Style
fr: Apparence des touches

en: _Key:
fr: _Touche :

en: _Border:
fr: _Bordure :

en: _Strength:
fr: _Force :

en: Shadow
fr: Ombre

en: Keys
fr: Touches

en: _Font:
fr: _Police de caractères :

en: _Attributes:
fr: _Attributs :

en: Font
fr: Police de caractères

en: I_ndependent size
fr: Taille i_ndépendante

en: _Super key:
fr: Touche _super :

en: Label Override
fr: Modification des étiquettes

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Color scheme for theme '{filename}' not found
fr: Jeu de couleurs pour le thème « {filename} » non trouvé

en: Error loading theme '{filename}'. {exception}: {cause}
fr: Erreur au chargement du thème « {filename} ». {exception} : {cause}

en: Error saving
fr: Erreur pendant la sauvegarde de

en: Loading legacy color scheme format '{old_format}', please consider upgrading to current format '{new_format}': '{filename}'
fr: Chargement de l'ancien format de thème de couleurs « {old_format} », veuillez penser à mettre à niveau vers le format actuel « {new_format} » : « {filename} »

en: Error loading color scheme '{filename}'. {exception}: {cause}
fr: Erreur au chargement du thème de couleurs « {filename} ». {exception} : {cause}

en: Duplicate key_id '{}' found in color scheme file. Key_ids must occur only once.
fr: Doublon de key_id « {} » trouvé dans le fichier de jeu de couleurs. Key_ids ne doit apparaître qu'une seule fois.

note: Title of the snippets dialog for existing snippets
en: Edit snippet #{}
fr: Modifier le fragment {}

note: Title of the snippets dialog for new snippets
en: New snippet
fr: Nouveau texte à insérer

note: Message in the snippets dialog for new snippets
en: Enter a new snippet for button #{}:
fr: Entrer un nouveau fragment pour le bouton {} :

note: Translators: cancel button of the snippets dialog. It used to be stock item STOCK_CANCEL until Gtk 3.10 deprecated those. Translators: cancel button of "New Input Device" dialog. It used to be stock item STOCK_CANCEL until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _Save snippet
fr: Enregi_strer le texte à insérer

en: _Button label:
fr: Étiquette du _bouton :

en: S_nippet:
fr: Bouto_n personnalisé :

en: Other _Languages
fr: Autres _langues

en: _Remove suggestion…
fr: _Supprimer la suggestion...

en: Remove word suggestion
fr: Supprimer la suggestion de mot

en: Remove '{}' everywhere.
fr: Supprimer « {} » partout.

en: This will only affect learned suggestions.
fr: Cela n'affectera que les suggestions apprises.

en: Remove '{}' only where it occures at text begin.
fr: Ne supprimer « {} » qu'en début de texte.

en: Remove '{}' only where it occures at sentence begin.
fr: Ne supprimer « {} » qu'en début de phrase.

en: Remove '{}' only where it occures after numbers.
fr: Ne supprimer « {} » qu'après des nombres.

en: Remove '{}' only where it occures after '{}'.
fr: Ne retirer « {} » que s'il apparaît après « {} ».

en: Failed to execute '{}', {}
fr: Échec de l'exécution de « {} », {}

en: Onboard Preferences
fr: Préférences d'Onboard

note: touch_feedback_size_label: 0=auto, i.e. let Onboard guess the size of the label popup.
en: auto
fr: automatique

en: Copy layout '{}' to this new name:
fr: Copier l'agencement « {} » sous ce nouveau nom :

en: Delete layout '{}'?
fr: Supprimer l'agencement « {} » ?

en: System settings not found ({}): {}
fr: Paramètres système non trouvés ({}) : {}

en: Core layouts
fr: Agencements principaux

en: My layouts
fr: Mes agencements

en: Author: {}
fr: Auteur : {}

en: About Layout
fr: À propos de l'agencement

en: Enter a name for the new theme:
fr: Entrer un nom pour le nouveau thème :

en: This theme file already exists.
    '{filename}'
    
    Overwrite it?
fr: Ce fichier de thème existe déjà.
    « {filename} »
    
    Voulez-vous le remplacer ?

en: Reset selected theme to Onboard defaults?
fr: Voulez-vous revenir au paramètres défauts de ce thème ?

en: Delete selected theme?
fr: Supprimer le thème selectionné ?

note: Translators: reset button of Preferences->Theme.
en: _Reset
fr: _Réinitialiser

note: Translators: delete button of Preferences->Theme. It used to be stock item STOCK_DELETE until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Delete
fr: _Supprimer

note: Translators: header of a tree view column with toggles to ignore keyboard devices (Preferences->Auto-show->External Keyboards).
en: Ignore
fr: Ignorer

note: Translators: header of a tree view column with device names (Preferences->Auto-show->External Keyboards).
en: Device
fr: Périphérique

note: Key style with flat fill- and border colors
en: Flat
fr: Plat

note: Key style for dish-like key caps
en: Dish
fr: Assiette

en: Default
fr: Par défaut

en: Bold
fr: Gras

en: Italic
fr: Italique

en: Condensed
fr: Condensé

en: Ubuntu Logo
fr: Logo Ubuntu

en: Step
fr: Incrément

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Up
fr: Haut

en: Down
fr: Bas

en: Activate
fr: Activer

en: Action:
fr: Action :

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Button
fr: Bouton

en: Press a button...
fr: Appuyez sur un bouton...

en: Press a key...
fr: Appuyez sur une touche...

en: _Show Onboard
fr: _Afficher Onboard

en: _Hide Onboard
fr: _Masquer Onboard

note: Translators: label of a menu item. It used to be stock item STOCK_PREFERENCES until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Preferences
fr: _Préférences

en: _Help
fr: Aid_e

note: Translators: label of a menu item. It used to be stock item STOCK_QUIT until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Quit
fr: _Quitter

en: Onboard on-screen keyboard
fr: Clavier virtuel Onboard

en: failed to create directory '{}': {}
fr: Échec de la création du dossier « {} » : {}

en: Top
fr: Haut

en: Bottom
fr: Bas

en: Active Monitor
fr: écran actif

en: Primary Monitor
fr: écran principal

en: Monitor 0
fr: écran 0

en: Monitor 1
fr: écran 1

en: Monitor 2
fr: écran 2

en: Monitor 3
fr: écran 3

en: Monitor 4
fr: écran 4

en: Monitor 5
fr: écran 5

en: Monitor 6
fr: écran 6

en: Monitor 7
fr: écran 7

en: Monitor 8
fr: écran 8

en: Docking settings
fr: Paramétres de l'ancrage

[ctx: Label of the close button of the docking settings dialog.]
en: _Close
fr: _Fermer

en: Shrink workarea
fr: Réduire la zone de travail

en: Shrink the available space for maximized windows.
fr: Réduire l'espace disponible pour les fenêtres maximisées.

en: Expand on landscape screens
fr: Étendre en mode paysage

en: Expand keyboard to the width of the workarea.
fr: Étendre le clavier à la largeur de la zone de travail.

en: Expand on portrait screens
fr: Étendre en mode portrait

en: Dock to screen edge:
fr: Ancrer au bord de l'écran :

en: Dock to monitor:
fr: Attacher à l'écran :

en: Key-repeat
fr: répétition de touche

en: International character selection
fr: sélection des caractères internationaux

en: never
fr: jamais

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: 3 hours
fr: 3 heures

en: forever
fr: indéfiniment

en: Auto
fr: Automatique

en: Remember nothing
fr: ne se rappeler de rien

en: Don't remember new words
fr: ne pas se rappeler des nouveaux mots

en: None
fr: Aucune

en: Movement only
fr: mouvement uniquement

en: Corners
fr: Coins

en: All corners and edges
fr: Tous les coins et bords

en: General
fr: Général

en: Window
fr: Fenêtre

en: Layout
fr: Agencement

en: Theme
fr: Thème

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer2' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Snippets
fr: Textes à insérer

en: Typing Assistance
fr: Aide à la saisie

en: Universal Access
fr: Accès universel

en: Only move when necessary
fr: Ne déplacer qu'en cas de nécessité

en: Follow the active window
fr: Suivre la fenêtre active

en: Latch, then lock
fr: fixer puis verrouiller

en: Latch, double-click to lock
fr: fixer, double-cliquer pour verrouiller

en: Latch only
fr: seulement fixer

en: Lock only
fr: seulement verrouiller

en: Push button
fr: presser le bouton

en: none
fr: aucun

en: single-touch
fr: un seul point de contact

en: multi-touch
fr: plusieurs points de contact

[ctx: Label of the main close button of the preferences dialog.]
en: _Close
fr: _Fermer

en: _Auto-show when editing text
fr: _Affichage automatique pendant l'édition d'un texte

en: Show Onboard when there is a recognized text window in focus. Requires Gnome Accessibility.
fr: Afficher Onboard lorsqu'il y a une fenêtre de texte reconnue en focus. Nécessite l'Accessibilité Gnome.

en: Start Onboard _hidden
fr: Démarrer Onboard  _masqué.

en: Start Onboard hidden.
fr: Démarrer Onboard masqué.

en: Show/Hide options
fr: Afficher/masquer les options

en: Show floating _icon when Onboard is hidden
fr: Afficher une _icône flottante quand Onboard est caché

en: Show a floating icon on the desktop when Onboard is hidden. A click on the icon makes Onboard reappear.
fr: Afficher une icône flottante sur le bureau lorsque Onboard est masqué. Un clic sur cette icône fait réapparaître Onboard.

en: Show when _unlocking the screen
fr: Afficher lors du _déverrouillage de l'écran

en: Show Onboard when the dialog to unlock the screen appears; this way Onboard can be used for example to enter the password to dismiss the screensaver when it is set to ask for it.
fr: Afficher Onboard lorsque l'écran de déverrouillage apparaît. Ainsi, Onboard peut être utilisé, par exemple, pour entrer le mot de passe afin de désactiver l'écran de veille s'il est paramétré dans ce but.

en: Show _tooltips
fr: Afficher les _bulles d'aide

en: Show tooltips for the keyboard&apos;s buttons.
fr: Afficher les bulles d'aide pour les boutons du clavier.

en: Show tooltips for the keyboard's buttons.
fr: Afficher les bulles d'aide pour les boutons du clavier.

en: _Show status icon
fr: _Afficher l'icône d'état

en: Show the status item. A click on that icon hides or shows Onboard.
fr: Afficher l'état. Un clic sur cette icône masque ou affiche Onboard.

en: Status icon _provider:
fr: _Fournisseur d'icônes d'état :

en: <b>AppIndicator</b> (default) is recommended for broadest compatibility. A middle click on the icon shows the keyboard. In KDE Plasma a left click does the same.
    
    <b>GtkStatusIcon</b> isn't supported well anymore by various desktop environments, but generally allows to show the keyboard on left click.
    
    Requires restart.
fr: <b>AppIndicator</b> (default) est recommandé pour une compatibilité étendue. Un clic milieu de la souris sur l'icône affiche le clavier. Sur KDE Plasma, un clic gauche réalise la même chose.
    
    <b>GtkStatusIcon</b> n'est plus aussi bien supporté par les divers environnements de bureau, mais permet en général de montrer le clavier avec un clic gauche
    
    Redémarrage requis.

en: Desktop Integration
fr: Intégration avec le bureau

en: Dock to screen edge
fr: Ancrer au bord de l'écran

en: Dock the keyboard to the edge of the screen.
fr: Ancrer le clavier au bord de l'écran

[ctx: Label of settings button on preferences page Window.]
en: _Settings
fr: _Paramètres

en: Docking
fr: Ancrage

en: Show window _decoration
fr: Afficher la _décoration de fenêtre

en: Show window caption and frame.
fr: Afficher le titre et le cadre de la fenêtre

en: Show always on visible _workspace
fr: Toujour afficher sur l'_espace de travail visible

en: &quot;Sticky&quot; mode for keyboard and floating icon.
fr: Mode « statique » pour le clavier et l'icône flottante

en: "Sticky" mode for keyboard and floating icon.
fr: Mode « statique » pour le clavier et l'icône flottante

en: _Force window to top
fr: _Forcer la fenêtre à être au premier plan

en: Try harder to keep Onboard above anything on-screen.
fr: Tenter de forcer la présence du clavier virtuel au premier plan.

en: Keep _aspect ratio
fr: Conserver le ratio d'_aspect

en: Constrain window size to the layout&apos;s aspect ratio.
fr: Restreindre la taille de la fenêtre au ratio de l'agencement.

en: Constrain window size to the layout's aspect ratio.
fr: Contraindre la taille de fenêtre au ratio d'aspect d'agencement

en: Floating Window Options
fr: Options des fenêtres flottantes

en: Window options
fr: Options des fenêtres

en: Wind_ow:
fr: _Fenêtre :

en: Transparency of the whole keyboard window. Requires compositing.
fr: Transparence de toute la fenêtre du clavier. Nécessite le mode composite.

en: Transparency of the keyboard background
fr: Transparence de l'arrière plan du clavier

en: _No background
fr: Aucu_n arrière-plan

en: Show the desktop through the gaps between keys.
fr: Voir le bureau à travers les espacements entre les touches

en: Transparency
fr: Transparence

en: Set _transparency to
fr: Régler la _transparence à

en: Enable inactive transparency. Requires compositing.
fr: Activer la transparence d’inactivité. Nécessite le mode composite.

en: Transparency when the pointer leaves the keyboard. Requires compositing.
fr: Le clavier devient transparent quand le pointeur quitte la fenêtre. Nécessite le mode composite.

en: after
fr: après

en: Delay in seconds until the inactive transparency takes effect.
fr: Délai en secondes avant que la transparence ne prenne effet.

en: seconds
fr: secondes

en: When Inactive
fr: Lors d'inactivité

en: _Window handles of the keyboard window:
fr: Poignées pour le clavier à écran :

en: _Window handles of the floating icon:
fr: Poignées pour l'icône flottante :

en: Resize Protection
fr: Protection de redimensionnement

en: Name
fr: Nom

[ctx: Label of new layout button on preferences page Layout.]
en: _New
fr: _Nouveau

[ctx: Label of delete layout button on preferences page Layout.]
en: _Delete
fr: _Supprimer

[ctx: Label of open folder button on preferences page Layout.]
en: _Open layouts folder
fr: _Ouvrir le dossier des agencements

[ctx: Label of about layout button on preferences page Layout.]
en: _About
fr: _À propos

[ctx: Label of new theme button on preferences page Theme.]
en: _New
fr: _Nouveau

[ctx: Label of delete theme button on preferences page Theme.]
en: _Delete
fr: _Supprimer

[ctx: Label of customize theme button on preferences page Theme.]
en: C_ustomize theme
fr: P_ersonnaliser le thème

en: Follow _system theme
fr: Suivre le thème _système

en: Remember what Onboard theme was last used for every system theme.
fr: Se souvenir du thème utilisé par Onboard pour chaque thème système.

en: Snippets are pieces of text which are entered when the corresponding button in Onboard is pressed.
fr: Les fragments sont des bouts de texte qui sont saisis lorsque le bouton correspondant est cliqué dans Onboard.

[ctx: Label of add snippet button on preferences page Snippets.]
en: _Add
fr: _Ajouter

[ctx: Label of remove snippet button on preferences page Snippets.]
en: _Remove
fr: _Supprimer

en: Play sound
fr: Jouer un son

en: Play click sound on keypress.
fr: Émettre un son lors de la pression d'une touche.

en: Place sound in space
fr: Placer le son dans l'espace

en: Place sound in space between speakers depending on the key's position on screen
fr: Placer le son dans l'espace entre les haut-parleurs en fonction de la position de la touche à l'écran

en: Show label popups
fr: Afficher les étiquettes des fenêtres contextuelles

en: Show label popups above pressed keys.
fr: Afficher les étiquettes des pop-ups au dessus des touches pressées.

en: Key-press Feedback
fr: Effet en retour de la frappe d'une touche

en: Show secondary labels
fr: Afficher les étiquettes secondaires

en: Show characters reachable with or without the shift key.
fr: Afficher les caractères accessibles avec ou sans la touche Maj.

en: Key Labels
fr: Étiquettes des touches

en: Upper case on right click
fr: Majuscules sur clic droit

en: Temporarily enable SHIFT when clicking with the secondary button.
fr: Activer temporairement la touche Majuscule en cliquant avec le bouton secondaire.

en: Key Behaviour
fr: Comportement des touches

en: _Long press action:
fr: Action sur pression _longue :

en: Choose between key-repeat or long-press menus. Mainly affects alpha-numeric keys.
fr: Choisissez entre l'accès aux menus par des appuis répétés ou un appui long. Concerne principalement les touches alpha-numériques

en: Modifier _behavior:
fr: _Comportement des modificateurs :

en: Behavior of modifier and layer keys.
fr: Comportement des touches de modification.

en: Modifier auto-release delay in seconds:
fr: Délai de relâche automatique du modificateur en secondes :

en: Seconds of inactivity until active modifiers and layer keys are released. 0 to disable.
fr: Secondes d’inactivité avant qu'un modificateur actif soit relâché. 0 pour désactiver.

en: Modifier auto-release after hide in seconds:
fr: Relâche automatique des modificateurs après masquage, en secondes :

en: Time after hiding the keyboard in seconds until latched and locked modifiers and layer keys are released automatically. Leave at 0.0 to not automatically release them.
fr: Temps, en secondes, jusqu'à ce que les touches de couche et modificatrices de fixation et de verrouillage soient automatiquement relâchées après masquage du clavier. Laisser à 0.0 pour ne pas les relâcher automatiquement.

en: Key Behavior
fr: Comportement de la touche

en: _Touch input:
fr: _Entrée tactile :

en: _Input event source:
fr: Source de l'événement d'entrée

en: Choose &apos;XInput&apos; for more reliable typing into text entries with pop-up selections. The &apos;GTK&apos; option offers better compatibility, but typing may fail in the presence of pointer grabs, e.g. with open pop-up windows.
fr: Choisissez « XInput  pour une frappe plus fiable lors des saisies de texte avec une sélection de fenêtres contextuelles. L'option « GTK » offre un meilleure compatibilité, mais la frappe peut échouer si le pointeur est capturé ailleurs, par exemple avec des fenêtres contextuelles ouvertes.

en: Choose 'XInput' for more reliable typing into text entries with pop-up selections. The 'GTK' option offers better compatibility, but typing may fail in the presence of pointer grabs, e.g. with open pop-up windows.
fr: Choisissez « XInput » pour une saisie plus fiable des textes dans les pop-up. L'option « GTK » permet une meilleure compatibilité, mais la  saisie peut échouer si le curseur est déjà actif ailleurs, une autre fenêtre pop-up par exemple.

en: Input Options
fr: Options de saisie

en: Delay between keystrokes in milliseconds:
fr: Délai entre les frappes en millisecondes :

en: Increase this if key-strokes get lost when inserting word suggestions or snippets into Firefox or other Gtk-2 applications. Has no effect on Gtk-3 applications.
fr: Augmenter ceci si les frappes se perdent lors de l'insertion de suggestions de mots ou expressions dans Firefox ou toute autre application Gtk-2. Cela n'a pas d'effet sur les applications Gtk-3.

en: Key-stroke generator
fr: Générateur de frappe clavier

en: <b>Auto</b>: let Onboard decide, recommended.
    
    <b>XTest</b> is the default for all X based desktop environments.
    
    <b>uinput</b> should be available on all linux-based systems, including X, Wayland and MIR-based desktops, but requires write permission for /dev/uinput.
    
    <b>AT-SPI</b> has limited support for key-stroke generation, and is only recommended for testing.
fr: <b>Auto</b>: Laisse Onboard décider (recommandé).
    
    <b>XTest</b> est l'option par défaut pour tous les environnements bureau basés sur X.
    
    <b>uinput</b> devrait être disponible sur tout système Linux qui inclut X, Wayland et les bureaux basés sur MIR. Cette option nécessite les droits en écriture sur /dev/uinput.
    
    <b>AT-SPI</b> fournit un support limité de génération de frappe clavier. Il est seulement recommandé à des fins de tests.

en: Key-stroke Generation
fr: Génération de frappe clavier

en: Advanced
fr: Avancé

en: Keyboard movement strategy:
fr: Méthode de mouvement :

en: Chose how the keyboard window moves when a text entry is activated.
fr: Choisir comment la fenêtre du clavier se déplace lorsqu'une entrée de texte est activée.

en: Hide Onboard when any key is pressed on a physical keyboard. Requires input event source "XInput".
fr: Masquer Onboard après l'enfoncement de n'importe quelle touche sur un clavier physique. Nécessite la source de l'événement d'entrée « XInput ».

en: Stay hidden:
fr: Laisser masqué :

en: Once hidden by a physical key-press, auto-show is paused. Select the pause duration here.
fr: Une fois masqué par l'appui d'une touche physique, l'affichage automatique est en pause. Sélectionnez ici la durée de pause.

en: Show _suggestions
fr: Afficher les _suggestions

en: Enable word completion and prediction.
fr: Activer la prédiction et la complétion des mots.

en: Show spelling suggestions
fr: Afficher les suggestions d'orthographe

en: Check spelling of the word at or before the cursor.
fr: Vérifier l'orthographe du mot sous ou avant le curseur.

en: _Learn from typed text
fr: _Apprendre à partir du texte déjà entré

en: Remember new words, their recency and frequency to improve the suggestions over time.
fr: Se souvenir des nouveaux mots, de leur fréquence d'utilisation et s'ils ont été utilisés récemment pour améliorer les prochaines suggestions

en: Insert word _separators
fr: Insérer des _séparateurs de mot

en: Add and remove spaces when inserting word suggestions followed by punctuation characters.
fr: Ajouter et supprimer les espaces lors de l'insertion de mots suggérés suivis de caractères de ponctuation.

en: Show more suggestions arrow
fr: Afficher plus de flèches de suggestion

en: Step forward and backward through the available suggestions.
fr: Parcourir les suggestions proposées, vers l'avant et vers l'arrière.

en: Show button to pause learning
fr: Afficher un bouton pour mettre en pause l'apprentissage

en: Words typed while this button is pressed won't be remembered.
fr: Les mots entrés lorsque ce bouton est pressé ne seront pas retenus.

en: Show lan_guage switcher
fr: Afficher le commutateur de lan_gue

en: Show a button for language selection.
fr: Afficher un bouton pour la sélection de langues.

en: Buttons
fr: Boutons

en: Word Suggestions
fr: Suggestions de mot

en: Auto-capitalize while typing
fr: Ajouter automatiquement les majuscules lors de la saisie

en: Automatically capitalize sentence begins and name words.
fr: Ajouter automatiquement les majuscules aux débuts de phrases et aux noms propres.

en: Auto-correct spelling
fr: Correction automatique

en: Automatically correct the last word.
fr: Corriger automatiquement le dernier mot.

en: The spell check engine to use.
fr: Le correcteur orthographique à utiliser.

en: Spell-check backend:
fr: Moteur de vérification orthographique

en: Auto-correction
fr: Correction automatique

en: While  learning is paused:
fr: Quand l'apprentissage est en pause :

en: Learning
fr: Apprentissage

en: Enable  keyboard _scanning
fr: Activer le _balayage du clavier

[ctx: Label of keyboard scanning settings button on preferences page Universal Access.]
en: Sc_anner Settings
fr: Paramètres du b_alayage

en: Keyboard Scanning
fr: Balayage du clavier

en: _Delay:
fr: _Délai :

en: _Motion threshold:
fr: Seuil de _mouvement :

en: Time in seconds before a click is triggered.
fr: Délai exprimé en secondes avant qu'un clic ne soit déclenché.

en: Distance in pixels before movement will be recognized.
fr: Distance exprimée en pixels avant que le mouvement ne soit reconnu.

en: Hide hover click window
fr: Masquer la fenêtre de clic par survol

en: Hide the system-provided hover click window while Onboard is running.
fr: Masquer la fenêtre de clic par survol fournie par le système quand Onboard est actif.

en: Enable click type window on exit
fr: Activer la fenêtre de type de clic à la fermeture

en: Always enable the system-provided hover click window when exiting Onboard.
fr: Toujours activer la fenêtre de clic par survol fournie par le système à la fermeture d'Onboard.

en: Hover Click
fr: Clic par survol

en: Onboard Settings
fr: Paramètres d'Onboard

en: Onboard onscreen keyboard settings
fr: Paramètres du clavier virtuel Onboard

en: Change Onboard settings
fr: Modifier les paramètres d'Onboard

en: Failed to load language model '{}': {} ({})
fr: Échec du chargement du modèle de langue « {} » : {} ({})

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'hoverclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Activate Hover Click
fr: Activer le clic par survol

en: Alphanumeric keys
fr: Touches alpha-numériques

note: translators: very short label of the CAPS LOCK key
en: CAPS
fr: Verr. Maj

note: translators: very short label of the DELETE key
en: Del
fr: Suppr

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'doubleclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Double click
fr: Double-clic

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'dragclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Drag click
fr: Clic glissé

note: translators: very short label of the numpad END key
en: End
fr: Fin

note: translators: very short label of the numpad ENTER key
en: Ent
fr: Entrée

note: translators: very short label of the ESCAPE key
en: Esc
fr: Échap

en: Function keys
fr: Touches de fonction

en: Number block and function keys
fr: Pavé numérique et touches de fonction

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'hide' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Hide Onboard
fr: Masquer Onboard

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'pause-learning.wordlist' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: Pause learning
fr: Mettre en pause l'apprentissage

note: translators: very short label of the HOME key
en: Hm
fr: Début

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer0' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Main keyboard
fr: Clavier principal

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'middleclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Middle click
fr: Clic du milieu

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'move' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Move Onboard
fr: Déplacer Onboard

note: translators: very short label of the NUMLOCK key
en: Nm&#10;Lk
fr: Verr&#10;Num

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer1' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Number block and snippets
fr: Pavé numérique et touches personnalisées

note: translators: very short label of the PAGE DOWN key
en: Pg&#10;Dn
fr: Pg&#10;Suiv

note: translators: very short label of the PAGE UP key
en: Pg&#10;Up
fr: Pg&#10;Prec

note: translators: very short label of the Preferences button translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'settings' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Preferences
fr: Préférences

note: translators: very short label of the PRINT key
en: Prnt
fr: Impr

note: translators: very short label of the Quit button
en: Quit
fr: Quitter

note: translators: very short label of the RETURN key
en: Return
fr: Entrée

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'secondaryclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Right click
fr: Clic-droit

note: translators: very short label of the SCROLL key
en: Scroll
fr: Défil

en: Space
fr: Espace

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'showclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Toggle click helpers
fr: Basculer les boutons-clics

note: translators: description of unicode character U+2602 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB05' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Umbrella
fr: Parapluie

note: translators: description of unicode character U+2606 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB07' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White star
fr: Étoile blanche

note: translators: description of unicode character U+260F translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB03' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White telephone
fr: Téléphone blanc

note: translators: description of unicode character U+2615
en: Hot beverage
fr: Boisson chaude

note: translators: description of unicode character U+2620
en: Skull and crossbones
fr: Crâne de pirate

note: translators: description of unicode character U+2622 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Radioactive sign
fr: Symbole radioactif

note: translators: description of unicode character U+262E translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB06' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Peace symbol
fr: Symbole de la paix

note: translators: description of unicode character U+262F translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB08' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Yin yang
fr: Le Ying et le Yang

note: translators: description of unicode character U+2639 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC01' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Frowning face
fr: Visage renfrogné

note: translators: description of unicode character U+263A translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD01' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face
fr: Visage souriant

note: translators: description of unicode character U+263C translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD10' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White sun with rays
fr: Soleil blanc rayonnant

note: translators: description of unicode character U+263E translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC10' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Last quarter moon
fr: Dernier quartier de lune.

note: translators: description of unicode character U+2640 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Female sign
fr: Symbole féminin

note: translators: description of unicode character U+2642 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Male sign
fr: Symbole masculin

note: translators: description of unicode character U+2661 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB01' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White heart suit
fr: Cœur blanc

note: translators: description of unicode character U+2662
en: White diamond suit
fr: Carreau blanc

note: translators: description of unicode character U+2664
en: White spade suit
fr: Pique blanc

note: translators: description of unicode character U+2667
en: White club suit
fr: Trèfle blanc

note: translators: description of unicode character U+266B translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB02' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Beamed eighth note
fr: Double croche

note: translators: description of unicode character U+2709 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB04' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Envelope
fr: Enveloppe

note: translators: description of unicode character U+270C
en: Victory hand
fr: Main faisant le signe de la victoire

note: translators: description of unicode character U+270D
en: Writing hand
fr: Main en train d'écrire

note: translators: description of unicode character U+1F604 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD03' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with open mouth and smiling eyes
fr: Visage souriant avec la bouche ouverte et les yeux souriants

note: translators: description of unicode character U+1F607 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD08' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with halo
fr: Visage souriant avec un halo

note: translators: description of unicode character U+1F608 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC08' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with horns
fr: Visage souriant avec des cornes

note: translators: description of unicode character U+1F609 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD04' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Winking face
fr: Frimousse clin d'oeil

note: translators: description of unicode character U+1F60A translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD02' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with smiling eyes
fr: Visage souriant avec des yeux souriants

note: translators: description of unicode character U+1F60B translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC07' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Face savouring delicious food
fr: Visage savourant une nourriture délicieuse

note: translators: description of unicode character U+1F60D
en: Smiling face with heart-shaped eyes
fr: Visage souriant avec des yeux en forme de coeur

note: translators: description of unicode character U+1F60E translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD07' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with sunglasses
fr: Visage souriant avec des lunettes de soleil

note: translators: description of unicode character U+1F60F
en: Smirking face
fr: Frimousse narquoise

note: translators: description of unicode character U+1F610
en: Neutral face
fr: Visage neutre

note: translators: description of unicode character U+1F612
en: Unamused face
fr: Frimousse contrariée

note: translators: description of unicode character U+1F616 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC05' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Confounded face
fr: Frimousse confuse

note: translators: description of unicode character U+1F618
en: Face throwing a kiss
fr: Visage envoyant un bisou

note: translators: description of unicode character U+1F61A translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD06' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Kissing face with closed eyes
fr: Visage envoyant un bisou les yeux clos

note: translators: description of unicode character U+1F61C translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD05' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Face with stuck-out tongue and winking eye
fr: Frimousse avec langue tirée et clin d'œil

note: translators: description of unicode character U+1F61D
en: Face with stuck-out tongue and tightly closed eyes
fr: Frimousse avec langue tirée et yeux fermés

note: translators: description of unicode character U+1F61E
en: Disappointed face
fr: Visage déçu

note: translators: description of unicode character U+1F620 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC02' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Angry face
fr: Visage en colère

note: translators: description of unicode character U+1F621
en: Pouting face
fr: Frimousse faisant la moue

note: translators: description of unicode character U+1F622 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC03' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Crying face
fr: Visage en pleurs

note: translators: description of unicode character U+1F623
en: Persevering face
fr: Visage persévérant

note: translators: description of unicode character U+1F629
en: Weary face
fr: Visage fatigué

note: translators: description of unicode character U+1F62B translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC06' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Tired face
fr: Visage fatigué

note: translators: description of unicode character U+1F632 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC04' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Astonished face
fr: Visage ébahi

note: translators: description of unicode character U+1F633
en: Flushed face
fr: Visage écarlate

note: translators: description of unicode character U+1F635
en: Dizzy face
fr: Visage étourdi

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer4' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Arrows
fr: Flèches

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer5' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Custom
fr: Personnalisé

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Full Keyboard.onboard'
en: Desktop keyboard with edit and function keys
fr: Clavier de bureau avec touches d'édition et de fonction

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer0' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Greek
fr: grec

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Grid.onboard'
en: Grid of keys, suitable for keyboard scanning
fr: Grille de touches, appropriée pour le balayage de clavier

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'hide' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Hide keyboard
fr: Masquer le clavier

note: translators: this is a 'description' of the keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Keyboard layout with Greek literals, arrows and more, for math and physics education on an interactive Whiteboard.
fr: Agencement de clavier avec des lettres grecques, des touches directionnelles et bien plus, pour l'apprentissage des mathématiques et de la physique sur un tableau blanc interactif.

note: translators: this is a 'description' of the keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Keyboard layout with Greek literals, arrows and more, for math and physics education on an interactive Whiteboard.
    This layout places all keys on a single, very wide layer.
fr: Agencement de clavier avec des lettres grecques, des touches directionnelles et bien plus, pour l'apprentissage des mathématiques et de la physique sur un tableau blanc interactif.
    Cet agencement présente toutes les touches sur une seule ligne très large.

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Compact.onboard'
en: Medium size desktop keyboard
fr: Clavier de bureau de taille moyenne

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Phone.onboard'
en: Mobile keyboard for small screens
fr: Clavier de téléphone mobile pour les petits écrans

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'expand-corrections' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: More suggestions
fr: Plus de suggestions

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'move' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Move keyboard
fr: Déplacer le clavier

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'previous-predictions.wordlist' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: Previous suggestions
fr: Suggestions précédentes

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'quit' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Quit Keyboard
fr: Quitter le clavier

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'quit' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Quit Onboard
fr: Quitter Onboard

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer2' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Set and Settings
fr: Réglage et paramètres

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'settings' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Settings
fr: Préférences

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Small.onboard'
en: Space efficient desktop keyboard
fr: Clavier de bureau économe en espace

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer3' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Special Characters
fr: Caractères spéciaux

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Special characters for interactive whiteboards, wide
fr: Caractères spéciaux pour les tableaux interactifs, large

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Special characters for interactive whiteboards
fr: Caractères spéciaux pour tableaux interactifs

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'correction' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: Spelling suggestion
fr: Suggestion d'orthographe

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer1' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Sub-, Superscripts; Fractions
fr: Indices, Exposants ; Fractions

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However the system is not configured anymore to use Onboard to unlock the screen. A possible reason can be that another application configured the system to use something else.
    
    Would you like to reconfigure the system to show Onboard when unlocking the screen?
fr: Onboard est configuré pour apparaître lors du déverrouillage de l'écran, par exemple pour sortir d'un écran de veille protégé par mot de passe.
    
    Cependant le système n'est plus configuré de façon à ce que Onboard soit utilisé pour déverrouiller l'écran. Une raison possible pourrait être qu'une autre application ait configuré le système de façon à utiliser autre chose.
    
    Voulez-vous reconfigurer le système de façon à utiliser Onboard ?

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However this function is disabled in the system.
    
    Would you like to activate it?
fr: Onboard est configuré pour apparaître avec le dialogue de déverrouillage de l'écran, comme par exemple avec un écran de veille protégé par mot de passe.
    
    Cependant cette fonction est désactivée dans le système.
    
    Voulez vous l'activer ?

en: Layout file ({}) or name
fr: Fichier d'agencement ({}) ou nom

en: Theme file (.theme) or name
fr: Fichier de thème (.theme) ou nom

en: Window size, widthxheight
fr: Taille de la fenêtre, largeurxhauteur

en: Window x position
fr: Position horizontale x de la fenêtre

en: Window y position
fr: Position verticale y de la fenêtre

en: Start in XEmbed mode, e.g. for gnome-screensaver
fr: Démarrer en mode XEmbed, par exemple pour gnome-screensaver

en: Allow multiple Onboard instances
fr: Autoriser plusieurs instances de Onboard

en: Silently fail to start in the given desktop environments. DESKTOPS is a comma-separated list of XDG desktop names, e.g. GNOME for GNOME Shell.
fr: Échec silencieux du démarrage dans les environnements de bureau donnés. DESKTOPS est une liste de noms de bureau XDG séparés par des virgules, par exemple GNOME pour GNOME Shell.

en: Delay showing the initial keyboard window by STARTUP_DELAY seconds (default 0.0).
fr: Délai de STARTUP_DELAY secondes avant l'apparition de la fenêtre clavier initiale (0.0 par défaut)

en: Keep aspect ratio when resizing the window
fr: Conserver les proportions quand la fenêtre est redimensionnée

en: Override auto-detection and manually select quirks
    QUIRKS={metacity|compiz|mutter}
fr: Outrepasser l'auto-détection et sélectionner manuellement quirks
    QUIRKS={metacity|compiz|mutter}

en: Migrating user directory '{}' to '{}'.
fr: Migration du répertoire utilisateur de « {} » à « {} ».

note: honor XDG spec python >2.5
en: failed to migrate user directory.
fr: Échec lors de la migration du répertoire de l'utilisateur.

en: layout '{filename}' does not exist
fr: la disposition « {filename} » n'existe pas

en: theme '{filename}' does not exist
fr: le thème « {filename} » n'existe pas

en: Loading theme from '{}'
fr: Chargement du thème depuis « {} »

en: Unable to read theme '{}'
fr: Impossible de lire le thème « {} »

en: Enabling auto-show requires Gnome Accessibility.
    
    Onboard can turn on accessiblity now, however it is recommended that you log out and back in for it to reach its full potential.
    
    Enable accessibility now?
fr: L'activation de l'affichage automatique nécessite l'Accessibilité Gnome.
    
    Onboard peut activer l'accessibilité maintenant, mais il est recommandé de vous déconnecter et reconnecter afin qu'il fonctionne pleinement.
    
    Activer l'accessibilité maintenant ?

en: color scheme '{filename}' does not exist
fr: le jeu de couleurs '{filename}' n'existe pas

en: New Input Device
fr: Nouveau périphérique de saisie

en: Onboard has detected a new input device
fr: Onboard a détecté un nouveau périphérique de saisie

en: Do you want to use this device for keyboard scanning?
fr: Souhaitez-vous utiliser ce périphérique pour le balayage du clavier ?

en: Use device
fr: Utiliser le périphérique

en: Onboard onscreen keyboard
fr: Clavier virtuel Onboard

en: Flexible onscreen keyboard
fr: Clavier virtuel flexible

en: no window transparency available; screen doesn't support alpha channels
fr: Transparence indisponible ; l'écran ne prend pas en charge la transparence

note: ##############
en: <Enter label>
fr: <Saisir un nom d'étiquette>

en: <Enter text>
fr: <Saisir du texte>

en: Button Number
fr: Numéro du bouton

en: Button Label
fr: Nom du bouton

en: Snippet Text
fr: Texte à insérer

en: Must be an integer number
fr: Un nombre entier est requis

en: Snippet %d is already in use.
fr: Le texte à insérer %d est déja utilisé.

en: <big>Onboard failed to open learned word suggestions.</big>
    
    The error was:
    <tt>{}</tt>
    
    Revert word suggestions to the last backup (recommended)?
fr: <big>Onboard n'a pas réussi à ouvrir les suggestions de mots appris</big>
    
    L'erreur était :
    <tt>{}</tt>
    
    Restaurer les suggestions de mots à la dernière sauvegarde (recommandé) ?

en: <big>Onboard failed to open learned word suggestions.</big>
    
    The error was:
    <tt>{}</tt>
    
    The suggestions have to be reset, but the erroneous file will remain at 
    '{}'
fr: <big>Onboard n'a pas réussi à ouvrir les suggestions de mots appris</big>
    
    L'erreur était :
    <tt>{}</tt>
    
    Les suggestions doivent être remises à zéro, mais le fichier erroné restera sous 
    '{}'

en: Loading legacy layout, format '{}'. Please consider upgrading to current format '{}'
fr: Chargement de l'ancien agencement, format « {} ». Merci de bien vouloir mettre à jour au format actuel « {} »

en: Ignoring key '{}'. No svg filename defined.
fr: La touche « {} » est ignorée. Aucun fichier svg n'a été défini.

en: Snippet {}
fr: Fragment {}

note: i18n: full string is "Snippet n, unassigned"
en: , unassigned
fr: , non assigné

en: copying layout '{}' to '{}'
fr: copie de la disposition de « {} » vers « {} »

en: copy_layouts failed, unsupported layout format '{}'.
fr: la copie de l'agencement a échoué, format d'agencement non pris en charge « {} ».

en: copying svg file '{}' to '{}'
fr: copie du fichier svg de « {} » vers « {} »

en: gsettings schema for '{}' is not installed
fr: le schéma gsettings pour « {} » n'est pas installé

note: assume filename is just a basename instead of a full file path
en: {description} '{filename}' not found yet, retrying in default paths
fr: {description} « {filename} » n'a pas été trouvé, nouvelle tentative dans les répertoires par défaut

en: unable to locate '{filename}', loading default {description} instead
fr: impossible de localiser « {filename} », par défaut chargement de {description}

en: failed to find {description} '{filename}'
fr: {description} « {filename} » non trouvé

en: {description} '{filepath}' found.
fr: {description} « {filepath} » trouvé.

note: assume filename is just a basename instead of a full file path
en: {description} '{filename}' not found yet, searching in paths {paths}
fr: {description} « {filename} » n'a pas encore été trouvé, recherche dans les chemins {paths}

en: Looking for system defaults in {paths}
fr: Recherche des paramètres système par défaut dans {paths}

en: Failed to read system defaults.
fr: Échec lors de la lecture des paramètres par défaut du système.

en: No system defaults found.
fr: Les paramètres système par défaut n'ont pas été trouvés.

en: Loading system defaults from {filename}
fr: Chargement des paramètres système par défaut depuis {filename}

en: Found system default '[{}] {}={}'
fr: Les paramètres système par défaut « [{}] {}={} » ont été trouvés

en: System defaults: Unknown key '{}' in section '{}'
fr: Paramètres système par défaut : touche inconnue « {} » dans la section « {} »

en: System defaults: Invalid enum value for key '{}' in section '{}': {}
fr: Paramètres système par défaut : valeur invalide pour la clé « {} » dans la section « {} » : {}

en: System defaults: Invalid value for key '{}' in section '{}'
      {}
fr: Paramètres système par défaut : valeur non valide pour la touche « {} » de la section « {} »
      {}

en: Failed to get gsettings value.
fr: Impossible d'obtenir la valeur gsettings.
