onboard - en to id translation catalogue (102 entries)

en: Automatic scan for 1 switch
id: Pindai secara otomatis untuk 1 switch

en: Critical overscan for 1 switch
id: Pindai secara critical overscan untuk 1 switch

en: Step scan for 2 switches
id: Pindai secara step untuk 2 switch

en: Directed scan for 3 or 5 switches
id: Pindai secara langsung untuk 3 atau 5 switch

en: Scanner Settings
id: Pengaturan Scanner

en: Select a scanning _profile:
id: Memilih profil scan

en: _Step interval:
id: _Jarak langkah:

en: Sc_an cycles:
id: Putaran Sc_an:

en: The time the scanner rests on a key or group before moving to the next. (in seconds)
id: Pada saat pemindai berada di kunci atau grup sebelum berpindah ke selanjutnya. (dalam detik)

en: Customize Theme
id: Menyesuaikan Tema

en: _Background:
id: _Latar:

note: Key style with simple gradients
en: Gradient
id: Gradien

en: Keyboard
id: Papan Ketik

en: Gradients
id: Gradien

en: Font
id: Fonta

en: Labels
id: Label

en: Onboard Preferences
id: Rujukan Onboard

en: Copy layout '{}' to this new name:
id: Salin layout '{}' ke nama baru ini:

en: Delete layout '{}'?
id: Hapus layout '{}'?

en: System settings not found ({}): {}
id: Pengaturan sistem tidak ditemukan ({}): {}

en: Core layouts
id: Layout Utama

en: Contributions
id: Kontribusi

en: Author: {}
id: Pemilik: {}

en: About Layout
id: Tentang Tata letak

en: Enter a name for the new theme:
id: Masukan nama untuk tema baru

en: This theme file already exists.
    '{filename}'
    
    Overwrite it?
id: Tema sudah ada.
    '{filename}'
    
    Timpa?

en: Reset selected theme to Onboard defaults?
id: Atur ulang tema terpilih ke keadaan semula Onboard?

en: Delete selected theme?
id: Hapus tema terpilih?

note: Translators: reset button of Preferences->Theme.
en: _Reset
id: _Atur Ulang

note: Translators: delete button of Preferences->Theme. It used to be stock item STOCK_DELETE until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Delete
id: _Hapus

note: Key style with flat fill- and border colors
en: Flat
id: Datar

en: Default
id: Bawaan

en: Bold
id: Tebal

en: Italic
id: Miring

en: Condensed
id: Dimampatkan

en: Ubuntu Logo
id: Logo Ubuntu

en: Step
id: Langkah

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Up
id: Atas

en: Down
id: Bawah

en: Activate
id: Aktifkan

en: Action:
id: Tindakan :

en: Disabled
id: Dinonaktifkan

en: Button
id: Tombol

en: Press a button...
id: Tekan tombol...

en: Press a key...
id: Tekan sebuah tombol...

en: _Show Onboard
id: _Tampilkan Onboard

en: _Hide Onboard
id: _Sembunyikan Onboard

note: Translators: label of a menu item. It used to be stock item STOCK_QUIT until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Quit
id: _Keluar

en: None
id: Tidak ada

en: Movement only
id: Hanya pergerakan

en: Corners
id: Pojok

en: All corners and edges
id: Semua pojok dan tepi

en: General
id: Umum

en: Window
id: Jendela

en: Layout
id: Tata Letak

en: Theme
id: Tema

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer2' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Snippets
id: Snippet

en: Typing Assistance
id: Bantuan Mengetik

en: Universal Access
id: Akses Menyeluruh

en: none
id: kosong

en: single-touch
id: sekali-sentuh

en: _Auto-show when editing text
id: Otomatis tampil saat menyunting teks

en: Show Onboard when there is a recognized text window in focus. Requires Gnome Accessibility.
id: Tampilkan Onboard ketika ada jendela teks yang dikenali dalam fokus. Membutuhkan Akses Gnome.

en: Start Onboard _hidden
id: Mulai Onboard_Sembunyi

en: Start Onboard hidden.
id: Mulai Onboard Sembunyi.

en: Show/Hide options
id: Tampilkan/Sembunyikan pilihan

en: Show floating _icon when Onboard is hidden
id: Tunjukkan ikon_mengambang ketika Onboard dalam keadaan tersembunyi

en: Show _tooltips
id: Tampilkan_jendela bantuan

en: Show tooltips for the keyboard&apos;s buttons.
id: Tampilkan jendela bantuan untuk tombol papan ketik.

en: _Show status icon
id: Tampilkan _Status ikon

en: Show the status item. A click on that icon hides or shows Onboard.
id: Tampilkan butir status. Klik pada ikon yang akan menyembunyikan atau menampilkan Onboard.

en: Desktop Integration
id: Penggabungan Desktop

en: Docking
id: Menyisipkan

en: Show window _decoration
id: Tampilkan dekorasi_jendela

en: Show window caption and frame.
id: Tampilkan keterangan dan kerangka jendela.

en: Show always on visible _workspace
id: Tampilkan selalu pada ruang kerja_terlihat

en: &quot;Sticky&quot; mode for keyboard and floating icon.
id: &quot;Sticky&quot; cara untuk keyboard dan  ikon mengambang.

en: "Sticky" mode for keyboard and floating icon.
id: "Lekat" cara untuk keyboard dan  ikon mengambang.

en: _Force window to top
id: _Paksa jendela ke atas

en: Try harder to keep Onboard above anything on-screen.
id: Berusaha lebih keras untuk menjaga Onboard atas apa saja di layar.

en: Keep _aspect ratio
id: Menjaga_aspek rasio

en: Constrain window size to the layout&apos;s aspect ratio.
id: Mengharuskan ukuran jendela untuk tata letak&apos;s aspek rasio.

en: Constrain window size to the layout's aspect ratio.
id: Mengharuskan ukuran jendela untuk tata letak aspek rasio.

en: Floating Window Options
id: Pilihan Jendela Mengambang

en: Window options
id: Opsi jendela

en: Wind_ow:
id: Jende_la:

en: Transparency of the whole keyboard window. Requires compositing.
id: Transparansi seluruh jendela Keyboard. Membutuhkan gabungan.

en: Transparency of the keyboard background
id: Transparansi pada latar belakang papan ketik

en: _No background
id: _Bukan latar belakang

en: Show the desktop through the gaps between keys.
id: Tunjukkan desktop melalui jarak antar kunci.

en: Delay in seconds until the inactive transparency takes effect.
id: Tunggu beberapa saat hingga transparansi tidak aktif mulai bekerja

en: Snippets are pieces of text which are entered when the corresponding button in Onboard is pressed.
id: Snippet adalah penggalan teks yang dimasukkan ketikan tombol yang bersesuaian di Onboard ditekan.

en: Onboard Settings
id: Pengaturan Onboard

en: Onboard onscreen keyboard settings
id: Pengaturan papan ketik onscreen Onboard

en: Change Onboard settings
id: Ganti pengaturan Onboard

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'settings' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Settings
id: Pengaturan-pengaturan

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However this function is disabled in the system.
    
    Would you like to activate it?
id: Onboard dikonfigurasi untuk ditampilkan dengan dialog membuka kunci layar; misalnya untuk memberhentikan penghemat layar yang dilindungi sandi.
    
    Bagaimana pun juga fungsi ini di non-aktifkan dalam sistim.
    
    Apakah Anda ingin mengaktifkannya?

en: Must be an integer number
id: Harus bilangan desimal

en: Failed to read system defaults.
id: Gagal membaca bawaan sistem.

en: No system defaults found.
id: Tidak menemukan bawaan sistem.
