onboard - en to it translation catalogue (452 entries)

en: Automatic scan for 1 switch
it: Scansione automatica

en: Critical overscan for 1 switch
it: Overscan critico dopo una sola pressione del tasto

en: Step scan for 2 switches
it: Avanzamento della scansione con 2 pressioni del tasto

en: Directed scan for 3 or 5 switches
it: Scansione diretta con 3 o 5 pressioni del tasto

en: Scanner Settings
it: Impostazioni scansione

[ctx: Label of the close button of the scanner settings dialog.]
en: _Close
it: C_hiudi

en: Select a scanning _profile:
it: Selezionare un _profilo di scansione:

en: _Step interval:
it: Intervallo tra gli spostamenti:

en: Sc_an cycles:
it: Cicli di sc_ansione:

en: The time the scanner rests on a key or group before moving to the next. (in seconds)
it: Il tempo, in secondi, per il quale la scansione si ferma su un tasto o su un gruppo di tasti prima di spostarsi sul successivo.

en: The number of times the scanner cycles through the entire keyboard before it stops.
it: Il numero di cicli che lo scanner esegue sull'intera tastiera prima di fermarsi.

en: Step _only during switch down
it: Spostare s_olo durante la pressione del pulsante di avanzamento

en: Progress the highlight only while the switch is held down.
it: Prosegue l'evidenziazione dei tasti solo mentre si tiene premuto il pulsante di avanzamento.

en: _Forward interval:
it: Inter_vallo di avanzamento:

en: _Backtrack interval:
it: Intervallo di re_trocessione:

en: The time the scanner rests on a key  while progressing forward. (in seconds)
it: Il tempo, in secondi, per il quale la scansione si ferma su un tasto prima di avanzare.

en: The time the scanner rests on a key  while moving backwards. (in seconds)
it: Il tempo, in secondi, per il quale la scansione si ferma su un tasto prima di tornare indietro.

en: Backtrack _steps:
it: _Spostamenti indietro:

en: The number of keys the scanner steps back before moving forward again.
it: Il numero di tasti dei quali la scansione ritorna indietro prima di riprendere l'avanzamento.

en: _Alternate switch actions
it: _Alternare le azioni alla pressione del pulsante

en: Swap the scan actions after every key activation. The Step action will become the Activate action and vice versa.
it: Cambia le azioni di scansione dopo ogni pressione di un tasto. L'azione di avanzamento diventerà di attivazione e vice versa.

en: Profiles
it: Profili

en: _Select an input device:
it: _Selezionare un dispositivo di input:

en: _Use this device only for scanning
it: _Usare questo dispositivo solo per la scansione

en: The selected device should not control the system mouse cursor or the keyboard caret.
it: Il dispositivo selelzionato non dovrebbe controllare il cursore del mouse o quello della tastiera.

en: Input Device
it: Dispositivo di input

en: Customize Theme
it: Personalizza tema

[ctx: Label of the revert button of the theme settings dialog.]
en: _Revert
it: _Ripristina

[ctx: Label of the close button of the theme settings dialog.]
en: _Close
it: C_hiudi

en: Color Sche_me
it: Sche_ma di colori

en: _Background:
it: Sf_ondo:

note: Key style with simple gradients
en: Gradient
it: Sfumatura

en: _Angle:
it: _Angolo:

en: Light Direction
it: Direzione della luce

en: Keyboard
it: Tastiera

en: _Style:
it: _Stile

en: R_oundness:
it: Arrotondamento:

en: S_ize:
it: D_imensione:

en: B_order width:
it: Larghezza b_ordo:

en: Key Style
it: Stile tasto

en: _Key:
it: Ta_sto:

en: _Border:
it: _Bordo:

en: Gradients
it: Sfumature

en: _Strength:
it: Inten_sità:

en: Shadow
it: Ombra

en: Keys
it: Tasti

en: _Font:
it: Caratt_ere:

en: _Attributes:
it: _Attributi:

en: Font
it: Carattere

en: I_ndependent size
it: Dimensione i_ndipendente

en: _Super key:
it: Tasto s_uper:

en: Label Override
it: Etichetta tasto

en: Labels
it: Etichette

en: Color scheme for theme '{filename}' not found
it: Schema di colori per il tema «{filename}» non trovato

en: Error loading theme '{filename}'. {exception}: {cause}
it: Errore durante il caricamento del tema «{filename}». {exception}: {cause}

en: Error saving
it: Errore salvando

en: Loading legacy color scheme format '{old_format}', please consider upgrading to current format '{new_format}': '{filename}'
it: Caricamento dello schema di colori obsoleto «{old_format}». Considerare la possibilità di aggiornare al formato corrente «{new_format}»: «{filename}»

en: Error loading color scheme '{filename}'. {exception}: {cause}
it: Errore durante il caricamento dello schema di colori «{filename}». {exception}: {cause}

en: Duplicate key_id '{}' found in color scheme file. Key_ids must occur only once.
it: key_id «{}» duplicata trovata nel file dello schema colori. I key_id devono essere univochi.

note: Title of the snippets dialog for existing snippets
en: Edit snippet #{}
it: Modifica snippet #{}

note: Title of the snippets dialog for new snippets
en: New snippet
it: Nuova snippet

note: Message in the snippets dialog for new snippets
en: Enter a new snippet for button #{}:
it: Inserire una nuova snippet per il pulsante #{}:

note: Translators: cancel button of the snippets dialog. It used to be stock item STOCK_CANCEL until Gtk 3.10 deprecated those. Translators: cancel button of "New Input Device" dialog. It used to be stock item STOCK_CANCEL until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Save snippet
it: _Salva snippet

en: _Button label:
it: Etichetta del _pulsante

en: Other _Languages
it: Altre _lingue

en: _Remove suggestion…
it: _Rimuovi suggerimento...

en: Remove word suggestion
it: Rimuovi suggerimento parola

en: Remove '{}' everywhere.
it: Rimuovi "{}" ovunque

en: This will only affect learned suggestions.
it: Questo avrà esffetto solo sui suggerimenti appresi.

en: Remove '{}' only where it occures at text begin.
it: Rimuovi "{}" solo quando si trova all'inizio del testo.

en: Remove '{}' only where it occures at sentence begin.
it: Rimuovi "{}" solo quando si trova all'inizio della frase.

en: Remove '{}' only where it occures after numbers.
it: Rimuovi "{}" solo quando si trova dopo i numeri.

en: Remove '{}' only where it occures after '{}'.
it: Rimuovi "{}" solo quando si trova dopo "{}".

en: Failed to execute '{}', {}
it: Impossibile eseguire "{}", {}

en: Onboard Preferences
it: Preferenze di Onboard

en: Copy layout '{}' to this new name:
it: Copia la disposizione "{}" con questo nuovo nome:

en: Delete layout '{}'?
it: Eliminare la disposizione  "{}"?

en: System settings not found ({}): {}
it: Impostazioni di sistema non trovate ({}): {}

en: Core layouts
it: Disposizioni di base

en: Contributions
it: Contributi

en: Author: {}
it: Autore: {}

en: About Layout
it: Informazioni sulla disposizione

en: Enter a name for the new theme:
it: Aggiungere un nome per il nuovo tema

en: This theme file already exists.
    '{filename}'
    
    Overwrite it?
it: Questo tema è già esistente.
    «{filename}»
    
    Sovrascriverlo?

en: Reset selected theme to Onboard defaults?
it: Azzerare il tema selezioni ai valori predefiniti di Onboard?

en: Delete selected theme?
it: Eliminare il tema selezionato?

note: Translators: reset button of Preferences->Theme.
en: _Reset
it: Azze_ra

note: Translators: delete button of Preferences->Theme. It used to be stock item STOCK_DELETE until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Delete
it: _Elimina

note: Key style for dish-like key caps
en: Dish
it: Piatto

en: Default
it: Predefinito

en: Bold
it: Grassetto

en: Italic
it: Corsivo

en: Condensed
it: Condensato

en: Ubuntu Logo
it: Logo di Ubuntu

en: Step
it: Spostamento

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Up
it: Su

en: Down
it: Giù

en: Activate
it: Attiva

en: Action:
it: Azione:

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Button
it: Pulsante

en: Press a button...
it: Premere un pulsante...

en: Press a key...
it: Premere un tasto...

en: _Show Onboard
it: Mostra _tastiera

en: _Hide Onboard
it: Nascondi _tastiera

note: Translators: label of a menu item. It used to be stock item STOCK_PREFERENCES until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Preferences
it: _Preferenze

note: Translators: label of a menu item. It used to be stock item STOCK_QUIT until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Quit
it: _Esci

en: Onboard on-screen keyboard
it: Tastiera a schermo Onboard

en: failed to create directory '{}': {}
it: Impossibile creare la directory "{}": {}

en: Top
it: In alto

en: Bottom
it: In basso

en: Active Monitor
it: Schermo attivo

en: Primary Monitor
it: Schermo principale

en: Monitor 0
it: Schermo 0

en: Monitor 1
it: Schermo 1

en: Monitor 2
it: Schermo 2

en: Monitor 3
it: Schermo 3

en: Monitor 4
it: Schermo 4

en: Monitor 5
it: Schermo 5

en: Monitor 6
it: Schermo 6

en: Monitor 7
it: Schermo 7

en: Monitor 8
it: Schermo 8

en: Docking settings
it: Impostazioni aggancio

[ctx: Label of the close button of the docking settings dialog.]
en: _Close
it: C_hiudi

en: Shrink workarea
it: Ridurre area di lavoro

en: Shrink the available space for maximized windows.
it: Riduce lo spazio disponibile per le finestra massimizzate.

en: Expand on landscape screens
it: Espandere su schermi orizzonatali

en: Expand keyboard to the width of the workarea.
it: Espanda la tastiera alla larghezza dell'area di lavoro.

en: Expand on portrait screens
it: Espandere su schermi verticali

en: Dock to screen edge:
it: Aggancia al bordo dello schermo:

en: Dock to monitor:
it: Aggancia allo schermo:

en: Key-repeat
it: Ripeti tasto

en: International character selection
it: Selezione caratteri internazionali

en: never
it: mai

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: 5 minutes
it: 5 minuti

en: 10 minutes
it: 10 minuti

en: 30 minutes
it: 30 minuti

en: 1 hour
it: 1 ora

en: 3 hours
it: 3 ore

en: forever
it: sempre

en: Auto
it: Automatico

en: Remember nothing
it: Non memorizzare nulla

en: Don't remember new words
it: Non memorizzare nuove parole

en: None
it: Nessuna

en: Movement only
it: Solo al movimento

en: Corners
it: Angoli

en: All corners and edges
it: Tutti gli angoli e i bordi

en: General
it: Generale

en: Window
it: Finestra

en: Layout
it: Disposizione

en: Theme
it: Tema

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer2' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Snippets
it: Snippet

en: Typing Assistance
it: Assistente alla digitazione

en: Universal Access
it: Accesso universale

en: Latch, then lock
it: Tieni premuto, poi blocca

en: Latch, double-click to lock
it: Tieni premuto, doppio-clic per bloccare

en: Latch only
it: Tieni solo premuto

en: Lock only
it: Blocca soltanto

en: Push button
it: Pulsante push

en: none
it: Nessuno

en: single-touch
it: Single-touch

en: multi-touch
it: Multi-touch

[ctx: Label of the main close button of the preferences dialog.]
en: _Close
it: C_hiudi

en: _Auto-show when editing text
it: Mostrare _automaticamente  durante la modifica del testo

en: Show Onboard when there is a recognized text window in focus. Requires Gnome Accessibility.
it: Mostra Onboard quando una finestra per la modifica del testo è in primo piano. Richiede Accessibilità di GNOME

en: Start Onboard _hidden
it: _Avviare Onborad nascosto

en: Start Onboard hidden.
it: Avvia Onboard nascosto.

en: Show/Hide options
it: Opzioni per mostrare/nascondere la tastiera

en: Show floating _icon when Onboard is hidden
it: Mostare una _icona fluttuante quando Onboard è nascosto

en: Show a floating icon on the desktop when Onboard is hidden. A click on the icon makes Onboard reappear.
it: Mostra una icona fluttuante sul desktop quando Onboard è nascosto. Un clic sull'icona farà riapparire Onborad.

en: Show when _unlocking the screen
it: Mostrare q_uando lo schermo viene sbloccato

en: Show Onboard when the dialog to unlock the screen appears; this way Onboard can be used for example to enter the password to dismiss the screensaver when it is set to ask for it.
it: Mostra Onboard quando compare il dialogo per sbloccare lo schermo; in questo modo Onboard consente di inserire la password, se impostata, richiesta per la disattivazione del salvaschermo.

en: Show _tooltips
it: Mostrare suggerimenti

en: Show tooltips for the keyboard&apos;s buttons.
it: Mostra i suggerimenti per i pulsanti della tastiera.

en: Show tooltips for the keyboard's buttons.
it: Mostra i suggerimenti per i pulsanti della tastiera.

en: _Show status icon
it: Mo_strare l'icona di stato

en: Show the status item. A click on that icon hides or shows Onboard.
it: Mostra l'oggetto nella barra di stato. Un clic su quella icona consentirà di nascondere o mostrare Onboard.

en: Desktop Integration
it: Integrazione con l'ambiente

en: Dock to screen edge
it: Agganciare al bordo dello schermo

en: Dock the keyboard to the edge of the screen.
it: Aggancia la tastiera al bordo dello schermo.

[ctx: Label of settings button on preferences page Window.]
en: _Settings
it: _Impostazioni

en: Docking
it: Aggancio

en: Show window _decoration
it: Mostrare _decorazione della finestra

en: Show window caption and frame.
it: Mostra didascalia e cornice della finestra.

en: Show always on visible _workspace
it: Mostrare sempre nello spa_zio di lavoro visibile

en: &quot;Sticky&quot; mode for keyboard and floating icon.
it: Modalità &quot;adesiva&quot; per la tastiera e l'icona fluttuante.

en: "Sticky" mode for keyboard and floating icon.
it: Modalità "adesiva" per la tastiera e l'icona fluttuante.

en: _Force window to top
it: _Forzare finestra in primo piano

en: Try harder to keep Onboard above anything on-screen.
it: Prova a mantenere Onborad al di sopra di qualunque cosa sullo schermo.

en: Keep _aspect ratio
it: M_antenere le proporzioni

en: Constrain window size to the layout&apos;s aspect ratio.
it: Vincola la dimensione della finestra alle proporzioni della disposizione.

en: Constrain window size to the layout's aspect ratio.
it: Vincola la dimensione della finestra alle proporzioni della disposizione.

en: Floating Window Options
it: Opzioni finestra fluttuante

en: Window options
it: Opzioni finestra

en: Wind_ow:
it: Fines_tra:

en: Transparency of the whole keyboard window. Requires compositing.
it: Trasparenza dell'intera finestra della tastiera. È richiesto il compositing.

en: Transparency of the keyboard background
it: Trasparenza dello sfondo della tastiera

en: _No background
it: _Nessuno sfondo

en: Show the desktop through the gaps between keys.
it: Mostra lo sfondo del desktop negli spazi tra i tasti.

en: Transparency
it: Trasparenza

en: Set _transparency to
it: Impostare la _trasparenza a

en: Enable inactive transparency. Requires compositing.
it: Abilita la trasparenza quando inattivo. È richiesto il compositing.

en: Transparency when the pointer leaves the keyboard. Requires compositing.
it: Trasparenza quando il puntatore lascia la tastiera. È richiesto il compositing.

en: after
it: dopo

en: Delay in seconds until the inactive transparency takes effect.
it: Ritardo, in secondi, prima che la trasparenza di inattività abbia effetto.

en: seconds
it: secondi

en: When Inactive
it: Quando inattiva

en: Resize Protection
it: Protezione ridimensionamento

en: Name
it: Nome

en: Description
it: Descrizione

[ctx: Label of new layout button on preferences page Layout.]
en: _New
it: _Nuovo

[ctx: Label of delete layout button on preferences page Layout.]
en: _Delete
it: _Elimina

[ctx: Label of open folder button on preferences page Layout.]
en: _Open layouts folder
it: _Apri cartella delle diposizioni

[ctx: Label of about layout button on preferences page Layout.]
en: _About
it: I_nformazioni

[ctx: Label of new theme button on preferences page Theme.]
en: _New
it: _Nuovo

[ctx: Label of delete theme button on preferences page Theme.]
en: _Delete
it: _Elimina

[ctx: Label of customize theme button on preferences page Theme.]
en: C_ustomize theme
it: Personali_zza tema

en: Follow _system theme
it: _Seguire il tema di sistema

en: Remember what Onboard theme was last used for every system theme.
it: Ricorda quale tema di Onboard è stato utilizzato l'ultima volta con ogni tema di sistema.

en: Snippets are pieces of text which are entered when the corresponding button in Onboard is pressed.
it: Le snippet sono parti di testo che vengono inserite quando viene premuto il pulsante corrispondente.

[ctx: Label of add snippet button on preferences page Snippets.]
en: _Add
it: A_ggiungi

[ctx: Label of remove snippet button on preferences page Snippets.]
en: _Remove
it: _Rimuovi

en: Play sound
it: Riprodurre un suono

en: Play click sound on keypress.
it: Riproduce un clic sonoro alla pressione del tasto.

en: Show label popups
it: Mostrare popup con etichette

en: Show label popups above pressed keys.
it: Mostra un popup con l'etichetta sopra il tasto premuto.

en: Key-press Feedback
it: Comportamento alla pressione dei tasti

en: Show secondary labels
it: Mostrare etichette secondarie

en: Show characters reachable with or without the shift key.
it: Mostra i caratteri utilizzabili con o senza il tasto «Maiusc».

en: Key Labels
it: Etichette tasti

en: Temporarily enable SHIFT when clicking with the secondary button.
it: Abilita temporaneamente il tasto MAIUSC quando si fa clic con il pulsante secondario.

en: _Long press action:
it: Azione a_lla pressione prolungata:

en: Choose between key-repeat or long-press menus. Mainly affects alpha-numeric keys.
it: Seleziona tra la ripetizione del tasto e il menù a comparsa con la pressione prolungata. Principalmente riguarda i tasti alfanumerici.

en: Modifier _behavior:
it: C_omportamento modificatore:

en: Behavior of modifier and layer keys.
it: Comportamento di modificatori e e tasti layer

en: Modifier auto-release delay in seconds:
it: Rilascio automatico del modificatore in secondi:

en: Seconds of inactivity until active modifiers and layer keys are released. 0 to disable.
it: Secondi di inattività prima che modificatori attivi e tasti layer attivi vengano rilasciati. 0 per disabilitare.

en: Key Behavior
it: Comportamento tasti

en: _Touch input:
it: Input al _tocco:

en: _Input event source:
it: Sorgente di _input:

en: Choose &apos;XInput&apos; for more reliable typing into text entries with pop-up selections. The &apos;GTK&apos; option offers better compatibility, but typing may fail in the presence of pointer grabs, e.g. with open pop-up windows.
it: Scegliere «XInput» per un digitazione più affidabile nei campi di testo con popoup di selezione. L'opzione «GTK» offre maggiore compatibilità, ma durante la digitazione potrebbe non funzionare in presenza di eventi di "cattura del puntatore" (per esempio con l'apertura di un popup).

en: Choose 'XInput' for more reliable typing into text entries with pop-up selections. The 'GTK' option offers better compatibility, but typing may fail in the presence of pointer grabs, e.g. with open pop-up windows.
it: Scegliere «XInput» per un digitazione più affidabile nei campi di testo con popoup di selezione. L'opzione «GTK» offre maggiore compatibilità, ma durante la digitazione potrebbe non funzionare in presenza di eventi di "cattura del puntatore" (per esempio con l'apertura di un popup).

en: Input Options
it: Opzioni di input

en: Delay between keystrokes in milliseconds:
it: Ritardo tra le digitazioni in millisecondi:

en: Increase this if key-strokes get lost when inserting word suggestions or snippets into Firefox or other Gtk-2 applications. Has no effect on Gtk-3 applications.
it: Aumentare il valore se le digitazioni vengono perse durante l'inserimento dei suggerimenti o delle snippet in Firefox o in altre applicazioni Gtk.-2. Non ha effetto sulle applicazoni Gtk-3.

en: Key-stroke generator
it: Generatore di digitazioni

en: <b>Auto</b>: let Onboard decide, recommended.
    
    <b>XTest</b> is the default for all X based desktop environments.
    
    <b>uinput</b> should be available on all linux-based systems, including X, Wayland and MIR-based desktops, but requires write permission for /dev/uinput.
    
    <b>AT-SPI</b> has limited support for key-stroke generation, and is only recommended for testing.
it: <b>Automatico</b>: lascia decidere a Onboard, raccomandato.
    
    <b>XTest</b> è il valore predefinito per tutti gli ambienti desktop basati si X.
    
    <b>uinput</b> dovrebbe essere disponibile su tutti i sistemi basati su linux, incluso X, Wayland e i desktop basati su MIR, ma richiede permessi di scrittura per /dev/uinput.
    
    <b>AT-SPI</b> ha un supporto limitato per la generazione delle digitazioni, è raccomandato solo a scopo di test.

en: Key-stroke Generation
it: Generazione di digitazioni

en: Advanced
it: Avanzate

en: Hide Onboard when any key is pressed on a physical keyboard. Requires input event source "XInput".
it: Nasconde Onboard quando viene premuto un tasto su una tastiera fisica. Richiede la sorgente per gli eventi di input "XInput".

en: Stay hidden:
it: Lasciare nascosta:

en: Once hidden by a physical key-press, auto-show is paused. Select the pause duration here.
it: Una volta nascosta dalla pressione di un tasto fisico, la visualizzazione automatica viene sospesa. Inserire qui la durata della sospensione.

en: Show _suggestions
it: Mostrare _suggerimenti

en: Enable word completion and prediction.
it: Abilita il completamento delle parole e la predizione.

en: Show spelling suggestions
it: Mostrare suggerimenti ortografici

en: Check spelling of the word at or before the cursor.
it: Controlla l'ortografia della parola che precede il cursore.

en: _Learn from typed text
it: Apprendere da_l testo digitato

en: Remember new words, their recency and frequency to improve the suggestions over time.
it: Memorizza nuove parole, la recency e la frequenza per migliorare i suggerimenti con il passare del tempo.

en: Insert word _separators
it: Inserire i _separatori delle parole

en: Add and remove spaces when inserting word suggestions followed by punctuation characters.
it: Aggiunge e rimuove gli spazi durante l'inserimento dei suggerimenti seguiti dalla punteggiatura.

en: Options
it: Opzioni

en: Show button to pause learning
it: Mostrare un pulsante per sospendere l'apprendimento

en: Words typed while this button is pressed won't be remembered.
it: Le parole digitate mentre questo pulsante è premuto non verranno memorizzate.

en: Show lan_guage switcher
it: Mostrare il selettore della lin_gua

en: Show a button for language selection.
it: Mosta un tasto per la scelta della lingua.

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Word Suggestions
it: Suggerimenti parole

en: Auto-capitalize while typing
it: Scrivere automaticamente in maiuscolo durante la digitazione

en: Automatically capitalize sentence begins and name words.
it: Usa automaticamente le maiuscole all'inizio delle frasi e per i nomi.

en: Auto-correct spelling
it: Correggere automaticamente l'ortografia

en: Automatically correct the last word.
it: Corregge automaticamente l'ultima parola inserita.

en: The spell check engine to use.
it: Il correttore ortografico da usare.

en: Spell-check backend:
it: Back end correttore ortografico:

en: Auto-correction
it: Correzione automatica

en: While  learning is paused:
it: Mentre l'apprendimento è sospeso:

en: Learning
it: Apprendimento

en: Enable  keyboard _scanning
it: Abilitare la _scansione della tastiera

[ctx: Label of keyboard scanning settings button on preferences page Universal Access.]
en: Sc_anner Settings
it: Impostazioni sc_ansione

en: Keyboard Scanning
it: Scansione tastiera

en: _Delay:
it: Ritar_do:

en: _Motion threshold:
it: Soglia di _movimento:

en: Time in seconds before a click is triggered.
it: Tempo in secondi prima che un clic venga attivato.

en: Distance in pixels before movement will be recognized.
it: Distanza in pixel prima che il movimento venga riconosciuto.

en: Hide hover click window
it: Nascondere la finestra del clic automatico

en: Hide the system-provided hover click window while Onboard is running.
it: Nasconde la finestra del clic automatico fornita dal sistema quando Onboard è in esecuzione.

en: Enable click type window on exit
it: Abilitare la finestra del clic all'uscita

en: Always enable the system-provided hover click window when exiting Onboard.
it: Abilita sempre la finestra del clic automatico fornita dal sistema all'uscita da Onboard.

en: Hover Click
it: Clic automatico

en: Onboard Settings
it: Impostazioni di Onboard

en: Onboard onscreen keyboard settings
it: Impostazioni della tastiera a schermo Onboard

en: Change Onboard settings
it: Modifica le impostazioni di Onboard

en: Failed to load language model '{}': {} ({})
it: Caricamento del modello di lingua "{}" non ruscito:{}({})

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'hoverclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Activate Hover Click
it: Attiva il clic automatico

en: Alphanumeric keys
it: Tastiera alfanumerica

note: translators: very short label of the CAPS LOCK key
en: CAPS
it: MAIUSC

note: translators: very short label of the DELETE key
en: Del
it: Canc

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'doubleclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Double click
it: Doppio clic

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'dragclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Drag click
it: Clic di trascinamento

note: translators: very short label of the numpad END key
en: End
it: Fine

note: translators: very short label of the numpad ENTER key
en: Ent
it: Inv

en: Function keys
it: Tasti funzione

en: Number block and function keys
it: Tastierino numerico e tasti funzione

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'hide' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Hide Onboard
it: Nascondi Onboard

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'pause-learning.wordlist' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: Pause learning
it: Sospende l'apprendimento

note: translators: very short label of the HOME key
en: Hm
it: ↖

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer0' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Main keyboard
it: Tastiera principale

note: translators: very short label of the Menu key
en: Menu
it: Menù

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'middleclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Middle click
it: Clic centrale

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'move' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Move Onboard
it: Sposta Onboard

note: translators: very short label of the NUMLOCK key
en: Nm&#10;Lk
it: Bloc&#10;Num

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer1' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Number block and snippets
it: Tastierino numerico e snippet

note: translators: very short label of the PAUSE key
en: Pause
it: Pausa

note: translators: very short label of the PAGE DOWN key
en: Pg&#10;Dn
it: Pag↓

note: translators: very short label of the PAGE UP key
en: Pg&#10;Up
it: Pag↑

note: translators: very short label of the Preferences button translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'settings' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Preferences
it: Impostazioni

note: translators: very short label of the PRINT key
en: Prnt
it: Stamp

note: translators: very short label of the Quit button
en: Quit
it: Esci

note: translators: very short label of the RETURN key
en: Return
it: Invio

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'secondaryclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Right click
it: Clic destro

note: translators: very short label of the SCROLL key
en: Scroll
it: Scorr

en: Space
it: Spazio

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'showclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Toggle click helpers
it: Attiva/Disattiva gli aiuti

note: translators: description of unicode character U+2602 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB05' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Umbrella
it: Ombrello

note: translators: description of unicode character U+2606 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB07' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White star
it: Stella bianca

note: translators: description of unicode character U+260F translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB03' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White telephone
it: Telefono bianco

note: translators: description of unicode character U+2615
en: Hot beverage
it: Bevanda calda

note: translators: description of unicode character U+2620
en: Skull and crossbones
it: Teschio e tibie incrociate

note: translators: description of unicode character U+2622 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Radioactive sign
it: Simbolo radiazioni

note: translators: description of unicode character U+262E translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB06' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Peace symbol
it: Simbolo della pace

note: translators: description of unicode character U+2639 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC01' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Frowning face
it: Faccia triste

note: translators: description of unicode character U+263A translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD01' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face
it: Faccia sorridente

note: translators: description of unicode character U+263C translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD10' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White sun with rays
it: Sole bianco con raggi

note: translators: description of unicode character U+263E translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC10' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Last quarter moon
it: Ultimo quarto di luna

note: translators: description of unicode character U+2640 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Female sign
it: Simbolo femminile

note: translators: description of unicode character U+2642 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Male sign
it: Simbolo maschile

note: translators: description of unicode character U+2661 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB01' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White heart suit
it: Seme cuori bianchi

note: translators: description of unicode character U+2662
en: White diamond suit
it: Seme quadri bianchi

note: translators: description of unicode character U+2664
en: White spade suit
it: Seme di picche bianche

note: translators: description of unicode character U+2667
en: White club suit
it: Seme di fiori bianchi

note: translators: description of unicode character U+266B translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB02' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Beamed eighth note
it: Crome unite

note: translators: description of unicode character U+2709 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB04' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Envelope
it: Busta

note: translators: description of unicode character U+270C
en: Victory hand
it: Dita a V

note: translators: description of unicode character U+270D
en: Writing hand
it: Mano che scrive

note: translators: description of unicode character U+1F604 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD03' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with open mouth and smiling eyes
it: Faccia con occhi e bocca aperta sorridenti

note: translators: description of unicode character U+1F607 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD08' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with halo
it: Faccia sorridente con aureola

note: translators: description of unicode character U+1F608 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC08' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with horns
it: Faccia sorridente con corna

note: translators: description of unicode character U+1F609 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD04' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Winking face
it: Faccia che fa l'occhiolino

note: translators: description of unicode character U+1F60A translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD02' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with smiling eyes
it: Faccia con occhi e bocca sorridenti

note: translators: description of unicode character U+1F60B translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC07' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Face savouring delicious food
it: Faccia che assapora del cibo delizioso

note: translators: description of unicode character U+1F60D
en: Smiling face with heart-shaped eyes
it: Faccia sorridente con occhi a forma di cuore

note: translators: description of unicode character U+1F60E translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD07' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with sunglasses
it: Faccia sorridente con occhiali da sole

note: translators: description of unicode character U+1F60F
en: Smirking face
it: Faccia con sorrisetto

note: translators: description of unicode character U+1F610
en: Neutral face
it: Faccia neutrale

note: translators: description of unicode character U+1F612
en: Unamused face
it: Faccia poco divertita

note: translators: description of unicode character U+1F616 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC05' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Confounded face
it: Faccia confusa

note: translators: description of unicode character U+1F618
en: Face throwing a kiss
it: Faccia che manda un bacio

note: translators: description of unicode character U+1F61A translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD06' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Kissing face with closed eyes
it: Faccia che manda un bacio con gli occhi chiusi

note: translators: description of unicode character U+1F61C translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD05' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Face with stuck-out tongue and winking eye
it: Faccia con la lingua fuori che fa l'occhiolino

note: translators: description of unicode character U+1F61D
en: Face with stuck-out tongue and tightly closed eyes
it: Faccia con la lingua fuori e gli occhi chiusi

note: translators: description of unicode character U+1F61E
en: Disappointed face
it: Faccia delusa

note: translators: description of unicode character U+1F620 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC02' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Angry face
it: Faccia arrabbiata

note: translators: description of unicode character U+1F621
en: Pouting face
it: Faccia imbronciata

note: translators: description of unicode character U+1F622 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC03' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Crying face
it: Faccia che piange

note: translators: description of unicode character U+1F623
en: Persevering face
it: Faccia perseverante

note: translators: description of unicode character U+1F629
en: Weary face
it: Faccia assonnata

note: translators: description of unicode character U+1F62B translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC06' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Tired face
it: Faccia stanca

note: translators: description of unicode character U+1F632 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC04' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Astonished face
it: Faccia stupita

note: translators: description of unicode character U+1F633
en: Flushed face
it: Faccia arrossita

note: translators: description of unicode character U+1F635
en: Dizzy face
it: Faccia stordita

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer4' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Arrows
it: Frecce

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer5' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Custom
it: Personalizzato

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Full Keyboard.onboard'
en: Desktop keyboard with edit and function keys
it: Tastiera con tasti funzione e di modifica

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer0' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Greek
it: Greco

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Grid.onboard'
en: Grid of keys, suitable for keyboard scanning
it: Griglia di tasti, adatta per la scansione della tastiera

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'hide' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Hide keyboard
it: Nasconde la testiera

note: translators: this is a 'description' of the keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Keyboard layout with Greek literals, arrows and more, for math and physics education on an interactive Whiteboard.
it: Disposizione di tastiera con lettere greche, frecce e altro, per l'insegnamento della matematica e della fisica su lavagne interattive.

note: translators: this is a 'description' of the keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Keyboard layout with Greek literals, arrows and more, for math and physics education on an interactive Whiteboard.
    This layout places all keys on a single, very wide layer.
it: Disposizione di tastiera con lettere greche, frecce e altro, per l'insegnamento della matematica e della fisica su lavagne interattive.
    Questa disposizione posiziona tutti i tasti in un layer unico e molto ampio.

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Compact.onboard'
en: Medium size desktop keyboard
it: Tastiera di dimensioni medie

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Phone.onboard'
en: Mobile keyboard for small screens
it: Tastiera mobile per piccoli schermi

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'expand-corrections' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: More suggestions
it: Altri suggerimenti

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'move' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Move keyboard
it: Sposta la tastiera

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'quit' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Quit Keyboard
it: Chiudi dalla tastiera

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'quit' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Quit Onboard
it: Chiudi Onboard

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer2' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Set and Settings
it: Insiemi e impostazioni

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'settings' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Settings
it: Impostazioni

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Small.onboard'
en: Space efficient desktop keyboard
it: Tastiera per ottimizzare lo spazio

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer3' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Special Characters
it: Caratteri speciali

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Special characters for interactive whiteboards, wide
it: Caratteri speciali per lavagne interattive, larghi

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Special characters for interactive whiteboards
it: Caratteri speciali per lavagne interattive

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'correction' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: Spelling suggestion
it: Suggerimenti ortografici

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer1' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Sub-, Superscripts; Fractions
it: Sub-, superscript e frazioni

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However the system is not configured anymore to use Onboard to unlock the screen. A possible reason can be that another application configured the system to use something else.
    
    Would you like to reconfigure the system to show Onboard when unlocking the screen?
it: Il programma "Onboard" è configurato per apparire con il dialogo per sbloccare lo schermo; per esempio per inserire la password del salvaschermo.
    
    Il sistema non è però configurato per utilizzare "Onboard" per questa azione: un'altra applicazione potrebbe aver impostato l'utilizzo di un diverso programma.
    
    Riconfigurare il sistema per mostrare "Onboard" quando è necessario sbloccare lo schermo?

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However this function is disabled in the system.
    
    Would you like to activate it?
it: Il programma "Onboard" è configurato per apparire con il dialogo per sbloccare lo schermo; per esempio per inserire la password del salvaschermo.
    
    Il sistema non è però configurato per utilizzare «onboard» per questa azione.
    
    Attivarlo ora?

en: Layout file ({}) or name
it: File ({}) o nome della disposizione

en: Theme file (.theme) or name
it: File (.theme) o nome del tema

en: Window size, widthxheight
it: Dimensione della finestra, larghezza x altezza

en: Window x position
it: Posizione orizzontale della finestra

en: Window y position
it: Posizione verticale della finestra

en: Start in XEmbed mode, e.g. for gnome-screensaver
it: Avvia in modalità XEmbed, per esempio con gnome-screensaver

en: Allow multiple Onboard instances
it: Consente istanze multiple di Onboard

en: Silently fail to start in the given desktop environments. DESKTOPS is a comma-separated list of XDG desktop names, e.g. GNOME for GNOME Shell.
it: Impedisce l'avvio, senza richiesta di conferme, negli ambienti desktop indicati. DESKTOPS è un elenco, separato da virgole, dei nomi di ambienti XDG. Per esempio GNOME per GNOME Shell

en: Keep aspect ratio when resizing the window
it: Mantiene le proporzioni durante il ridimensionamento della finestra

en: Override auto-detection and manually select quirks
    QUIRKS={metacity|compiz|mutter}
it: Scavalca il rilevamento automatico e consente la selezione
    manuale della modalità cui adattarsi
    QUIRKS={metacity|compiz|mutter}

en: Migrating user directory '{}' to '{}'.
it: Migrazione della directory utente "{}" a "{}"

note: honor XDG spec python >2.5
en: failed to migrate user directory.
it: Impossibile migrare la directory utente.

en: layout '{filename}' does not exist
it: disposizione «{filename}» inesistente

en: theme '{filename}' does not exist
it: tema «{filename}» inesistente

en: Loading theme from '{}'
it: Caricamento tema da "{}"

en: Unable to read theme '{}'
it: Impossibile leggere il tema "{}"

en: Enabling auto-show requires Gnome Accessibility.
    
    Onboard can turn on accessiblity now, however it is recommended that you log out and back in for it to reach its full potential.
    
    Enable accessibility now?
it: L'abilitazione di questa funzione richiede l'accessibilità di GNOME.
    
    Onboard può attivare l'accessibilità ora, tuttavia si raccomanda di terminare la sessione ed effettuare un nuovo accesso per sfruttarne tutte le potenzialità.
    
    Abilitare ora l'accessibilità?

en: color scheme '{filename}' does not exist
it: schema di colori «{filename}» inesistente

en: New Input Device
it: Nuovo dispositivo di input

en: Onboard has detected a new input device
it: Onboard ha rilevato un nuovo dispositivo di input

en: Do you want to use this device for keyboard scanning?
it: Utilizzare questo dispositivo per la scansione della tastiera?

en: Use device
it: Usare il dispositivo

en: Onboard onscreen keyboard
it: Tastiera a schermo Onboard

en: Flexible onscreen keyboard
it: Tastiera a schermo flessibile

en: no window transparency available; screen doesn't support alpha channels
it: nessuna trasparenza della finestra disponibile; lo schermo non supporta i canali alfa

note: ##############
en: <Enter label>
it: <Inserire etichetta>

en: <Enter text>
it: <Inserire testo>

en: Button Number
it: Numero pulsante

en: Button Label
it: Etichetta pulsante

en: Snippet Text
it: Testo snippet

en: Must be an integer number
it: Deve essere un numero intero

en: Snippet %d is already in use.
it: La snippet %d è già in uso.

en: <big>Onboard failed to open learned word suggestions.</big>
    
    The error was:
    <tt>{}</tt>
    
    Revert word suggestions to the last backup (recommended)?
it: <big>Onboard non è stata in grado di aprire i suggerimenti delle parole apprese.</big>
    
    L'errore è stato:
    <tt>{}</tt>
    
    Ripristinare i suggerimenti all'ultimo backup raccomandato)??

en: <big>Onboard failed to open learned word suggestions.</big>
    
    The error was:
    <tt>{}</tt>
    
    The suggestions have to be reset, but the erroneous file will remain at 
    '{}'
it: <big>Onboard non è stata in grado di aprire i suggerimenti delle parole apprese.</big>
    
    L'errore è stato:
    <tt>{}</tt>
    
    I suggerimenti devono essere ripristinati, ma il file errato rimarrà in 
    "{}"

en: Loading legacy layout, format '{}'. Please consider upgrading to current format '{}'
it: Caricamento disposizione obsoleta, formato «{}». Considerare la possibilità di aggiornare al formato corrente «{}»

en: Ignoring key '{}'. No svg filename defined.
it: Chiave «{}» ignorata. Nessun nome di file SVG definito.

note: i18n: full string is "Snippet n, unassigned"
en: , unassigned
it: , non assegnato

en: copying layout '{}' to '{}'
it: copia della disposizione «{}» in «{}»

en: copy_layouts failed, unsupported layout format '{}'.
it: copy_layouts fallito non riuscita, formato disposizione «{}» non supportato

en: copying svg file '{}' to '{}'
it: copia del file svg "{}" in "{}"

en: gsettings schema for '{}' is not installed
it: lo schema gsettings per "{}" non è installato

note: assume filename is just a basename instead of a full file path
en: {description} '{filename}' not found yet, retrying in default paths
it: {description} «{filename}» non trovato, nuovo tentativo nel percorso predefinito

en: unable to locate '{filename}', loading default {description} instead
it: impossibile individuare «{filename}», caricamento di {description} predefinito

en: failed to find {description} '{filename}'
it: ricerca di {description} «{filename}» non riuscita

en: {description} '{filepath}' found.
it: {description} «{filepath}» trovato.

note: assume filename is just a basename instead of a full file path
en: {description} '{filename}' not found yet, searching in paths {paths}
it: {description} «{filename}» non trovato, ricerca nei percorsi {paths}

en: Looking for system defaults in {paths}
it: Ricerca predefiniti di sistema in {paths}

en: Failed to read system defaults.
it: Lettura delle impostazioni predefinite di sistema non riuscita.

en: No system defaults found.
it: Nessuna impostazione predefinita di sistema trovata.

en: Loading system defaults from {filename}
it: Caricamento predefiniti di sistema da {filename}

en: Found system default '[{}] {}={}'
it: Trovato predefinito di sistema «[{}] {}={}»

en: System defaults: Unknown key '{}' in section '{}'
it: Impostazioni di sistema predefinite: chiave "{}" sconosciuta nella sezione "{}"

en: System defaults: Invalid enum value for key '{}' in section '{}': {}
it: Impostazioni di sistema predefinite: valore numerico non valido per la chiave "{}" nella sezione "{}": {}

en: System defaults: Invalid value for key '{}' in section '{}'
      {}
it: Impostazioni predefinite di sistema: valore non valido per la chiave "{}" nella sezione "{}"
      {}

en: Failed to get gsettings value.
it: Lettura del valore di gsettings non riuscita.
