onboard - en to mr translation catalogue (238 entries)

[ctx: Label of the close button of the scanner settings dialog.]
en: _Close
mr: बंद करा(_C)

en: Profiles
mr: प्रोफाइल्स्

en: Input Device
mr: इनपुट साधन

en: Customize Theme
mr: योजना मनपसंत करा

[ctx: Label of the revert button of the theme settings dialog.]
en: _Revert
mr: मूळ स्थितीवर या (_R)

[ctx: Label of the close button of the theme settings dialog.]
en: _Close
mr: बंद करा(_C)

en: Color Sche_me
mr: रंग योजना (_m)

en: _Background:
mr: पार्श्वभूमी (_B):

note: Key style with simple gradients
en: Gradient
mr: ग्रेडियंट

en: _Angle:
mr: कोन (_A):

en: Light Direction
mr: प्रकाश दिशा

en: Keyboard
mr: कळफलक

en: _Style:
mr: शैली (_S):

en: R_oundness:
mr: गोलाई (_o):

en: S_ize:
mr: आकार (_i):

en: B_order width:
mr: सीमा रुंदी (_o):

en: Key Style
mr: कळ शैली

en: _Key:
mr: कि (_K):

en: _Border:
mr: बॉर्डर(_B):

en: Gradients
mr: ग्रेडिऐन्ट

en: _Strength:
mr: बळ (_S):

en: Shadow
mr: छाया

en: Keys
mr: बटणे

en: _Font:
mr: फॉन्ट (_F):

en: _Attributes:
mr: गुणधर्म(_A):

en: Font
mr: फाँट

en: I_ndependent size
mr: स्वतंत्र आकार(_n)

en: _Super key:
mr: सुपर कळ(_S):

en: Label Override
mr: लेबल अधिलिखित

en: Labels
mr: लेबल्स

en: Color scheme for theme '{filename}' not found
mr: योजना '{filename}' साठी रंग शैली सापडली नाही

en: Error loading theme '{filename}'. {exception}: {cause}
mr: योजना लोड करताना त्रुटी '{filename}'. {exception}: {cause}

en: Error saving
mr: साठविताना त्रुटी

en: Loading legacy color scheme format '{old_format}', please consider upgrading to current format '{new_format}': '{filename}'
mr: जुने रंग योजना स्वरूप '{old_format}' लोड करीत आहे , चालू स्वरूपाला अद्यतनाचा विचार करा  '{new_format}': '{filename}'

en: Error loading color scheme '{filename}'. {exception}: {cause}
mr: रंग शैली लोड करताना त्रुटी '{filename}'. {exception}: {cause}

note: Title of the snippets dialog for existing snippets
en: Edit snippet #{}
mr: संपादा तुकडा #{}

note: Title of the snippets dialog for new snippets
en: New snippet
mr: नवीन तुकडा

note: Message in the snippets dialog for new snippets
en: Enter a new snippet for button #{}:
mr: बटण #{} साठी एक नवीन तुकडा द्या:

note: Translators: cancel button of the snippets dialog. It used to be stock item STOCK_CANCEL until Gtk 3.10 deprecated those. Translators: cancel button of "New Input Device" dialog. It used to be stock item STOCK_CANCEL until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Cancel
mr: रद्द करा (_C)

en: _Save snippet
mr: तुकडा साठवा(_S)

en: _Button label:
mr: बटण लेबल(_B):

en: S_nippet:
mr: तुकडा(_n):

en: Other _Languages
mr: इतर भाषा(_L)

en: _Remove suggestion…
mr: सूचना काढा(_R)...

note: Default dialog title: name of the application
en: Onboard
mr: ऑनबोर्ड

en: Remove word suggestion
mr: शब्द सूचना काढा

en: Remove '{}' everywhere.
mr: '{}' सगळीकडून काढा

en: This will only affect learned suggestions.
mr: याचा फक्त शिकलेल्या सूचनावर परिणाम होईल.

en: Remove '{}' only where it occures at text begin.
mr: '{}' फक्त मजकूर जेथे सुरू होतो तेथे उद्भवत असेल तर काढा.

en: Remove '{}' only where it occures at sentence begin.
mr: '{}' जेव्हा वाक्याच्या सुरुवातीला येईल तेव्हा काढून टाका

en: Remove '{}' only where it occures after numbers.
mr: '{}' जेव्हा क्रमांकांच्या नंतर येईल तेव्हा काढून टाका

en: Remove '{}' only where it occures after '{}'.
mr: '{}' जेव्हा '{}' च्या नंतर येते तेव्हा काढून टाका

en: Failed to execute '{}', {}
mr: चालवता आले नाही '{}', {}

en: Contributions
mr: योगदान

note: Translators: reset button of Preferences->Theme.
en: _Reset
mr: मूळस्थितीत आणा (_R)

note: Translators: delete button of Preferences->Theme. It used to be stock item STOCK_DELETE until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Delete
mr: काढून टाका (_D)

note: Key style with flat fill- and border colors
en: Flat
mr: सपाट

note: Key style for dish-like key caps
en: Dish
mr: ताटली

en: Default
mr: पूर्वनिर्धारित

en: Bold
mr: ठळक

en: Italic
mr: तिरपे

en: Ubuntu Logo
mr: उबुंटु बोधचिन्ह

en: Step
mr: पुढे जा

en: Left
mr: डावा

en: Right
mr: उजवा

en: Up
mr: वर

en: Down
mr: खाली

en: Activate
mr: सक्रिय करा

en: Action:
mr: कृती:

en: _Show Onboard
mr: ऑनबोर्ड दाखवा (_S)

en: _Hide Onboard
mr: ऑनबोर्ड लपवा (_H)

note: Translators: label of a menu item. It used to be stock item STOCK_PREFERENCES until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Preferences
mr: पसंती (_P)

en: _Help
mr: मदत(_H)

note: Translators: label of a menu item. It used to be stock item STOCK_QUIT until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Quit
mr: बाहेर पडा (_Q)

en: Onboard on-screen keyboard
mr: ऑनबोर्ड पडद्यावरील कळफलक

en: failed to create directory '{}': {}
mr: संचयिका तयार करण्यात अयशस्वी '{}': {}

en: Top
mr: वर

en: Bottom
mr: खाली

en: Active Monitor
mr: सक्रिय मॉनिटर

en: Primary Monitor
mr: मुख्य मॉनिटर

en: Monitor 0
mr: मॉनिटर 0

en: Monitor 1
mr: मॉनिटर १

en: Monitor 2
mr: मॉनिटर २

en: Monitor 3
mr: मॉनिटर ३

en: Monitor 4
mr: मॉनिटर ४

en: Monitor 5
mr: मॉनिटर ५

en: Monitor 6
mr: मॉनिटर ६

en: Monitor 7
mr: मॉनिटर ७

en: Monitor 8
mr: मॉनिटर ८

[ctx: Label of the close button of the docking settings dialog.]
en: _Close
mr: बंद करा(_C)

en: Key-repeat
mr: कळ-पुनरावृत्ती

en: International character selection
mr: आंतरराष्ट्रीय वर्ण निवड

en: never
mr: कधीच नाही

en: 1 minute
mr: 1 मिनिट

en: 5 minutes
mr: 5 मिनिटे

en: 10 minutes
mr: 10 मिनिटे

en: 30 minutes
mr: 30 मिनिटे

en: 1 hour
mr: 1 तास

en: 3 hours
mr: 3 तास

en: forever
mr: कायम

en: Auto
mr: स्वयं

en: Remember nothing
mr: काहीही लक्षात ठेऊ नको

en: Don't remember new words
mr: नवीन शब्द लक्षात ठेवू नका

en: None
mr: काहीही नाही

en: Corners
mr: कोपरे

en: General
mr: सामान्य

en: Window
mr: पटल

en: Layout
mr: मांडणी

en: Theme
mr: थीम

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer2' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Snippets
mr: भाग

en: Typing Assistance
mr: टायपिंग सहाय्य

en: Universal Access
mr: सर्वांसाठी ऍक्सेस

en: Only move when necessary
mr: जेव्हा गरज असेल तेव्हाच हलवा

en: Latch, then lock
mr: कडी लावा, नंतर कुलूप लावा

en: Latch, double-click to lock
mr: कडी लावा, नंतर डबल क्लिक करून कुलूप लावा

en: Latch only
mr: फक्त कडी लावा

en: Lock only
mr: फक्त कुलूप लावा

en: Push button
mr: दाबा बटन

en: none
mr: काहीही नाही

en: single-touch
mr: एकच-स्पर्श

en: multi-touch
mr: अनेक-स्पर्श

[ctx: Label of the main close button of the preferences dialog.]
en: _Close
mr: बंद करा(_C)

en: _Auto-show when editing text
mr: मजकूर संपादन करताना आपोआप दाखवा(_A)

en: Show Onboard when there is a recognized text window in focus. Requires Gnome Accessibility.
mr: लक्ष केंद्रित मध्ये मान्यताप्राप्त टेक्स्ट विंडो आहे तेव्हा यामध्ये दर्शवा. जीनोम प्रवेशयोग्यता आवश्यक आहे.

en: Start Onboard _hidden
mr: OnBoard प्रारंभ लपलेले स्थितीत(_h)

en: Start Onboard hidden.
mr: OnBoard प्रारंभ लपलेले स्थितीत करा.

en: Show/Hide options
mr: पर्याय दर्शवा/लपवा

en: Show floating _icon when Onboard is hidden
mr: OnBoard लपलेले आहे तेव्हा फ्लोटिंग चिन्ह दर्शवा(_i)

en: Show a floating icon on the desktop when Onboard is hidden. A click on the icon makes Onboard reappear.
mr: OnBoard लपलेले आहे, तेव्हा डेस्कटॉपवर फ्लोटिंग चिन्ह दाखवा. चिन्हावर क्लिक केल्यावर OnBoard दर्शविते.

en: Show when _unlocking the screen
mr: स्क्रीन अनलॉक केली जाते तेव्हा दर्शवा(_u)

en: Show _tooltips
mr: साधनटिप दाखवा (_t)

en: Status icon _provider:
mr: स्थिती चिन्ह प्रदाता(_p):

en: Desktop Integration
mr: डेस्कटॉप एकीकरण.

en: Dock to screen edge
mr: पडद्याच्या कडेला ठेवा

en: Dock the keyboard to the edge of the screen.
mr: कळफलक पडद्याच्या कडेला ठेवा

[ctx: Label of settings button on preferences page Window.]
en: _Settings
mr: संयोजना (_S)

en: Docking
mr: डॉक करणे

en: Show window _decoration
mr: पटल सजावट दाखवा(_d)

en: Show window caption and frame.
mr: पटल मथळा आणि फ्रेम दाखवा.

en: Show always on visible _workspace
mr: नेहमी दृश्य कार्यक्षेत्रावर दाखवा(_w)

en: &quot;Sticky&quot; mode for keyboard and floating icon.
mr: कळफलक आणि तरंगत्या चिन्हासाठी &quot;चिकट&quot; मोड

en: "Sticky" mode for keyboard and floating icon.
mr: कळफलक आणि तरंगत्या चिन्हासाठी "चिकट" मोड

en: _Force window to top
mr: पटलाला सर्वात वर रहायची सक्ती करा(_F)

en: Try harder to keep Onboard above anything on-screen.
mr: ऑनबोर्डला पटलावरच्या सर्व गोष्टींवर ठेवण्याचा प्रयत्न करा

en: Keep _aspect ratio
mr: प्रसर गुणोत्तर ठेवा(_a)

en: Constrain window size to the layout&apos;s aspect ratio.
mr: पटल आकार मांडणी पैलू गुणोत्तराला मर्यादित ठेवा.

en: Constrain window size to the layout's aspect ratio.
mr: पटल आकार मांडणी पैलू गुणोत्तराला मर्यादित ठेवा.

en: Floating Window Options
mr: तरंगत्या पटलाचे पर्याय

en: Window options
mr: पटल पर्याय

en: Wind_ow:
mr: पटल(_o):

en: _No background
mr: रिकामा पार्श्वभाग(_N)

en: Transparency
mr: पारदर्शकता

en: after
mr: नंतर

en: seconds
mr: सेकंद

en: When Inactive
mr: अकार्यक्षम असताना

en: Name
mr: नाव

en: Description
mr: विवरण

[ctx: Label of new layout button on preferences page Layout.]
en: _New
mr: नवीन(_N)

[ctx: Label of delete layout button on preferences page Layout.]
en: _Delete
mr: काढून टाका (_D)

[ctx: Label of about layout button on preferences page Layout.]
en: _About
mr: विषयी (_A)

[ctx: Label of new theme button on preferences page Theme.]
en: _New
mr: नवीन(_N)

[ctx: Label of delete theme button on preferences page Theme.]
en: _Delete
mr: काढून टाका (_D)

[ctx: Label of customize theme button on preferences page Theme.]
en: C_ustomize theme
mr: रंगयोजना सानुकूलित करा(_u)

en: Follow _system theme
mr: प्रणाली रंगयोजना अनुसरा(_s)

en: Remember what Onboard theme was last used for every system theme.
mr: गेल्या प्रत्येक प्रणाली रंगयोजनेसाठी काय OnBoard रंगयोजना वापरली होती ते लक्षात ठेवा.

[ctx: Label of add snippet button on preferences page Snippets.]
en: _Add
mr: जोडा (_A)

[ctx: Label of remove snippet button on preferences page Snippets.]
en: _Remove
mr: काढून टाका (_R)

en: Play sound
mr: ध्वनी वाजवा

en: Play click sound on keypress.
mr: कळ दाबल्यावर ध्वनी द्या

en: Place sound in space
mr: ध्वनी कळफलकाच्या जागी द्या

en: Place sound in space between speakers depending on the key's position on screen
mr: ध्वनी पडद्यावरील कळीच्या जागेला अनुसरून द्या.

en: Show label popups
mr: लेबल पॉपअप दाखवा

en: Show label popups above pressed keys.
mr: दाबलेल्या कळीवर लेबल पॉपअप दाखवा.

en: Show secondary labels
mr: माध्यमिक लेबल दर्शवा

en: Show characters reachable with or without the shift key.
mr: शिफ्ट कळीने पोहोचणारे किंवा पोहचू न शकणारे अक्षरे दर्शवा.

en: Key Labels
mr: कळ लेबले

en: Upper case on right click
mr: उजव्या क्लिकवर मोठ्या लिपीमध्ये अक्षरे

en: Key Behaviour
mr: कळ वर्तणूक

en: Modifier _behavior:
mr: सुधारणा वर्तन(_b):

en: Input Options
mr: इनपुट पर्याय

en: Advanced
mr: आधुनिक

en: Stay hidden:
mr: लपून राहा:

en: Options
mr: पर्याय

en: Buttons
mr: बटन

en: Learning
mr: शिक्षण

en: _Delay:
mr: विलंब (_D):

en: _Motion threshold:
mr: स्थानांतरन मर्यादा (_M):

en: Hover Click
mr: होवर क्लिक

en: Onboard Settings
mr: ऑनबोर्ड सेटिंग

en: Onboard onscreen keyboard settings
mr: ऑनबोर्ड ऑनस्क्रीन कळफलक सेटिंग

en: Change Onboard settings
mr: OnBoard सेटिंग्ज बदला

en: Failed to load language model '{}': {} ({})
mr: भाषा मॉडेल लोड करण्यात अयशस्वी '{}': {} ({})

note: translators: very short label of the left Alt key
en: Alt
mr: ऑल्ट

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'doubleclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Double click
mr: दोनदा क्लिक

note: translators: very short label of the numpad END key
en: End
mr: शेवट

note: translators: very short label of the Menu key
en: Menu
mr: मेन्यू

note: translators: very short label of the Preferences button translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'settings' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Preferences
mr: प्राधान्यक्रम

note: translators: very short label of the Quit button
en: Quit
mr: बाहेर

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'secondaryclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Right click
mr: उजवी क्लिक

note: translators: very short label of the SCROLL key
en: Scroll
mr: स्क्रोल

en: Space
mr: स्पेस

note: translators: very short label of the TAB key
en: Tab
mr: टॅब

note: translators: description of unicode character U+2602 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB05' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Umbrella
mr: छत्री

note: translators: description of unicode character U+2606 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB07' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White star
mr: सफेद तारा

note: translators: description of unicode character U+260F translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB03' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White telephone
mr: सफेद फोन

note: translators: description of unicode character U+2615
en: Hot beverage
mr: गरम पेय

note: translators: description of unicode character U+2620
en: Skull and crossbones
mr: धोक्याचे चिन्ह

note: translators: description of unicode character U+2622 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Radioactive sign
mr: किरणोत्सर्ग चिन्ह

note: translators: description of unicode character U+262E translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB06' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Peace symbol
mr: शांती चिन्ह

note: translators: description of unicode character U+262F translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB08' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Yin yang
mr: यिन यांग

note: translators: description of unicode character U+2709 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB04' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Envelope
mr: लिफाफा

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer4' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Arrows
mr: बाण

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer5' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Custom
mr: पसंतीचे

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer0' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Greek
mr: ग्रीक

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'expand-corrections' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: More suggestions
mr: अतिरिक्त सूचना.

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'move' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Move keyboard
mr: कळफलक हलवा

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'previous-predictions.wordlist' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: Previous suggestions
mr: मागील सूचना

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'quit' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Quit Keyboard
mr: कळफलक बंद करा

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'quit' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Quit Onboard
mr: ऑनबोर्ड बंद करा

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'settings' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Settings
mr: संयोजना

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Small.onboard'
en: Space efficient desktop keyboard
mr: कमी जागा घेणारा डेस्कटॉप कळफलक

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer3' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Special Characters
mr: खास अक्षरे

en: Window x position
mr: चौकट x स्थिती

en: Window y position
mr: चौकट y स्थिती

en: Use device
mr: साधन वापरा

en: Onboard onscreen keyboard
mr: ऑनबोर्ड पडद्यावरील कळफलक

en: Flexible onscreen keyboard
mr: लवचिक ऑनस्क्रीन कळफलक

en: no window transparency available; screen doesn't support alpha channels
mr: विंडो पारदर्शकता उपलब्ध नाही; स्क्रीन अल्फा चॅनेल समर्थन करत नाही

note: ##############
en: <Enter label>
mr: <लेबल द्या>

en: <Enter text>
mr: <पाठ्य द्या>

en: Button Number
mr: कळ क्रमांक

en: Button Label
mr: कळ लेबल

en: Snippet Text
mr: मजकूर तुकडा

en: Must be an integer number
mr: पूर्णांक संख्या असणे आवश्यक आहे

en: Snippet %d is already in use.
mr: तुकडा %d आधीच वापरात आहे.

en: <big>Onboard failed to open learned word suggestions.</big>
    
    The error was:
    <tt>{}</tt>
    
    Revert word suggestions to the last backup (recommended)?
mr: <big>ऑनबोर्ड मध्ये शिकलेले शब्द सूचना उघडणे अयशस्वी.</big>
    
    चूक:
    <tt>{}</tt>
    
    अंतिम बॅकअप शब्द सूचना रिसेट करायच्या(शिफारस केलेले)?

en: <big>Onboard failed to open learned word suggestions.</big>
    
    The error was:
    <tt>{}</tt>
    
    The suggestions have to be reset, but the erroneous file will remain at 
    '{}'
mr: <big>ऑनबोर्ड मध्ये शिकलेले शब्द सूचना उघडणे अयशस्वी.</big>
    
    चूक:
    <tt>{}</tt>
    
    सूचना रीसेट केला, पण चुकीची फाइल राहील: 
    '{}'

en: {description} '{filepath}' found.
mr: {description} '{filepath}' मिळाले.
