onboard - en to nb translation catalogue (435 entries)

en: Automatic scan for 1 switch
nb: Automatisk skan etter 1 bryter

en: Critical overscan for 1 switch
nb: Kritisk forbisøking etter ett brudd

en: Step scan for 2 switches
nb: Stegsøking etter 2 brudd

en: Directed scan for 3 or 5 switches
nb: Kontrollert søking etter 3 eller 5 brudd

en: Scanner Settings
nb: Skanneroppsett

en: Select a scanning _profile:
nb: Velg en skanne_profil:

en: _Step interval:
nb: _Stegets intervall:

en: Sc_an cycles:
nb: Runder med s_kanning:

en: The time the scanner rests on a key or group before moving to the next. (in seconds)
nb: Hvor lenge - i sekunder - skanneren forblir på en tast eller gruppe før den går videre til neste.

en: The number of times the scanner cycles through the entire keyboard before it stops.
nb: Hvor mange ganger skanneren går gjennom hele tastaturet før den stopper.

en: Step _only during switch down
nb: Kun stegvis ved trykk på bryter

en: Progress the highlight only while the switch is held down.
nb: Bare bruk fremhevet verdi så lenge bryteren holdes inne.

en: _Forward interval:
nb: Intervall for _framskritt

en: _Backtrack interval:
nb: Intervall for _tilbakeskritt

en: The time the scanner rests on a key  while progressing forward. (in seconds)
nb: Hvor lenge - i sekunder - skanneren forblir på en tast mens den går videre.

en: The time the scanner rests on a key  while moving backwards. (in seconds)
nb: Hvor lenge - i sekunder - skanneren forblir på en tast mens den går baklengs.

en: Backtrack _steps:
nb: Tilbakesporing

en: The number of keys the scanner steps back before moving forward again.
nb: Hvor mange taster skanneren beveger seg tilbake før den går fremover igjen.

en: _Alternate switch actions
nb: _Bytt mellom bryterhandlinger

en: Swap the scan actions after every key activation. The Step action will become the Activate action and vice versa.
nb: Bytt ut bryterhandlingene etter hvert knappetrykk. Steghandlingen blir aktiveringshandlingen, og omvendt.

en: Profiles
nb: Profiler

en: _Select an input device:
nb: Velg en skriveenhet:

en: _Use this device only for scanning
nb: Enheten skal kun brukes til skanning

en: The selected device should not control the system mouse cursor or the keyboard caret.
nb: Den valgte skriveenheten skal hverken kontrollere systemets musepekeren eller tastatursignaler.

en: Input Device
nb: Skriveenhet

en: Customize Theme
nb: Tilpass tema

en: Color Sche_me
nb: Fargeoppsett

en: _Background:
nb: _Bakgrunn:

note: Key style with simple gradients
en: Gradient
nb: Fargeovergang

en: _Angle:
nb: _Vinkel:

en: Light Direction
nb: Lysretning

en: Keyboard
nb: Tastatur

en: _Style:
nb: _Stil:

en: R_oundness:
nb: R_undhet:

en: S_ize:
nb: Størrelse:

en: B_order width:
nb: K_antbredde:

en: Key Style
nb: Knappestil

en: _Key:
nb: _Nøkkel:

en: _Border:
nb: _Kantlinje:

en: Gradients
nb: Fargeoverganger

en: _Strength:
nb: _Styrke:

en: Shadow
nb: Skygge

en: Keys
nb: Taster

en: _Font:
nb: _Skrift:

en: _Attributes:
nb: _Egenskaper:

en: Font
nb: Skrifttype

en: I_ndependent size
nb: Uavhengig størrelse

en: _Super key:
nb: _Super-tast:

en: Label Override
nb: Overstyr etikett

en: Labels
nb: Etiketter

en: Color scheme for theme '{filename}' not found
nb: Fant ikke fargeoppsett for temaet «{filename}»

en: Error loading theme '{filename}'. {exception}: {cause}
nb: Det oppstod en feil da temaet '{filename}' skulle lastes inn. {exception}: {cause}

en: Error saving
nb: Feil ved lagring

en: Loading legacy color scheme format '{old_format}', please consider upgrading to current format '{new_format}': '{filename}'
nb: Laster inn utgått fargeoppsettformat «{old_format}». Du bør vurdere å oppgradere til gjeldende format «{new_format}»: «{filename}»

en: Error loading color scheme '{filename}'. {exception}: {cause}
nb: Det oppstod en feil da fargeoppsettet '{filename}' skulle lastes inn. {exception}: {cause}

en: Duplicate key_id '{}' found in color scheme file. Key_ids must occur only once.
nb: Fant en duplisert key_id «{}» i fargeoppsettfilen. En key_id kan kun forekomme én gang.

note: Title of the snippets dialog for existing snippets
en: Edit snippet #{}
nb: Rediger kodesnutt #{}

note: Title of the snippets dialog for new snippets
en: New snippet
nb: Ny kodesnutt

note: Message in the snippets dialog for new snippets
en: Enter a new snippet for button #{}:
nb: Skriv inn ny kodesntut for knapp #{}:

note: Translators: cancel button of the snippets dialog. It used to be stock item STOCK_CANCEL until Gtk 3.10 deprecated those. Translators: cancel button of "New Input Device" dialog. It used to be stock item STOCK_CANCEL until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Cancel
nb: _Avbryt

en: _Save snippet
nb: _Lagre kodesnutt

en: _Button label:
nb: Etikett på _knapp:

en: S_nippet:
nb: Kodes_nutt:

en: Other _Languages
nb: Andre _språk

en: _Remove suggestion…
nb: _Fjern forslag …

en: Remove word suggestion
nb: Fjern ordforslag

en: Remove '{}' everywhere.
nb: Fjern «{}» overalt.

en: This will only affect learned suggestions.
nb: Dette påvirker bare tillærte forslag.

en: Remove '{}' only where it occures at text begin.
nb: Bare fjern «{}» når det forekommer i begynnelsen av en tekst.

en: Remove '{}' only where it occures at sentence begin.
nb: Bare fjern «{}» når det forekommer i begynnelsen av en setning.

en: Remove '{}' only where it occures after numbers.
nb: Bare fjern «{}» når det forekommer etter tall.

en: Remove '{}' only where it occures after '{}'.
nb: Bare fjern «{}» når det forekommer etter «{}»

en: Failed to execute '{}', {}
nb: Klarte ikke å kjøre «{}». {}

en: Onboard Preferences
nb: Onboard-brukervalg

en: Copy layout '{}' to this new name:
nb: Kopier utforminga «{}» til dette nye navnet:

en: Delete layout '{}'?
nb: Vil du slette utforminga «{}»?

en: System settings not found ({}): {}
nb: Fant ikke systeminnstillinger ({}): {}

en: Core layouts
nb: Kjerneutforminger

en: Contributions
nb: Bidragsytere

en: My layouts
nb: Mine utforminger

en: Author: {}
nb: Forfatter: {}

en: About Layout
nb: Om utforminga

en: Enter a name for the new theme:
nb: Gi et navn til det nye temaet:

en: This theme file already exists.
    '{filename}'
    
    Overwrite it?
nb: Dette temaet eksisterer allerede.
    «{filename}»
    
    Vil du overskrive det?

en: Reset selected theme to Onboard defaults?
nb: Tilbakestille valgt tema til Onboard-standardverdier?

en: Delete selected theme?
nb: Slett valgt tema?

note: Translators: reset button of Preferences->Theme.
en: _Reset
nb: _Tilbakestill

note: Translators: delete button of Preferences->Theme. It used to be stock item STOCK_DELETE until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Delete
nb: _Slett

en: Default
nb: Standard

en: Bold
nb: Fet

en: Italic
nb: Kursiv

en: Condensed
nb: Sammentrykket

en: Ubuntu Logo
nb: Ubuntu-logo

en: Step
nb: Trinn

en: Left
nb: Venstre

en: Right
nb: Høyre

en: Up
nb: Opp

en: Down
nb: Ned

en: Activate
nb: Aktiver

en: Action:
nb: Handling:

en: Disabled
nb: Deaktivert

en: Button
nb: Knapp

en: Press a button...
nb: Trykk på en knapp...

en: Press a key...
nb: Trykk på en tast...

en: _Show Onboard
nb: _Vis Onboard

en: _Hide Onboard
nb: _Skjul Onboard

note: Translators: label of a menu item. It used to be stock item STOCK_PREFERENCES until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Preferences
nb: _Innstillinger

note: Translators: label of a menu item. It used to be stock item STOCK_QUIT until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Quit
nb: _Avslutt

en: Onboard on-screen keyboard
nb: Onboard skjermtastatur

en: failed to create directory '{}': {}
nb: klarte ikke å opprette mappa «{}». {}

en: Top
nb: Topp

en: Bottom
nb: Bunn

en: Active Monitor
nb: Gjeldende skjerm

en: Primary Monitor
nb: Hovedskjerm

en: Monitor 0
nb: Skjerm 0

en: Monitor 1
nb: Skjerm 1

en: Monitor 2
nb: Skjerm 2

en: Monitor 3
nb: Skjerm 3

en: Monitor 4
nb: Skjerm 4

en: Monitor 5
nb: Skjerm 5

en: Monitor 6
nb: Skjerm 6

en: Monitor 7
nb: Skjerm 7

en: Monitor 8
nb: Skjerm 8

en: Docking settings
nb: Dokkinginnstillinger

en: Shrink workarea
nb: Krymp arbeidsområde

en: Shrink the available space for maximized windows.
nb: Snevre inn tilgjengelig plass for maksimerte vinduer.

en: Expand on landscape screens
nb: Utvid på landscape-skjermer

en: Expand keyboard to the width of the workarea.
nb: Utvid tastaturet til arbeidsområdets vidde.

en: Expand on portrait screens
nb: Utvid på skjermer i stående format

en: Dock to screen edge:
nb: Forankre i kanten av skjermen:

en: Dock to monitor:
nb: Fest til skjerm:

en: Key-repeat
nb: Knapperepetisjon

en: International character selection
nb: Utvalg av internasjonale tegn

en: never
nb: aldri

en: 1 minute
nb: 1 minutt

en: 5 minutes
nb: 5 minutter

en: 10 minutes
nb: 10 minutter

en: 30 minutes
nb: 30 minutter

en: 1 hour
nb: 1 time

en: 3 hours
nb: 3 timer

en: forever
nb: alltid

en: Remember nothing
nb: Ikke husk noe

en: Don't remember new words
nb: Ikke husk nye ord

en: None
nb: Ingen

en: Movement only
nb: Bare bevegelse

en: Corners
nb: Hjørner

en: All corners and edges
nb: Alle hjørner og kanter

en: General
nb: Generelt

en: Window
nb: Vindu

en: Layout
nb: Utforming

en: Theme
nb: Tema

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer2' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Snippets
nb: Tekstblokker

en: Typing Assistance
nb: Skriveassistanse

en: Universal Access
nb: Universell tilgang

en: Only move when necessary
nb: Bare flytt når nødvendig

en: Follow the active window
nb: Følg aktivt vindu

en: Latch, then lock
nb: Klink, deretter lås

en: Latch, double-click to lock
nb: Klink, dobbeltklikk for å låse

en: Latch only
nb: Bare klink

en: Lock only
nb: Bare lås

en: Push button
nb: Trykk på knapp

en: none
nb: ingen

en: single-touch
nb: enkelttrykk

en: multi-touch
nb: flertrykk

en: _Auto-show when editing text
nb: Vis _automatisk når tekst redigeres

en: Show Onboard when there is a recognized text window in focus. Requires Gnome Accessibility.
nb: Vis Onbaord når et gjenkjent tekstvindu er i fokus. Dette krever Gnome tilgjengelighetsmodus.

en: Start Onboard _hidden
nb: Skjul Onboard når det starter.

en: Start Onboard hidden.
nb: Skjul Onboard når det starter.

en: Show/Hide options
nb: Vis/skjul valg

en: Show floating _icon when Onboard is hidden
nb: Vis flytende _ikon når Onboard skjules

en: Show a floating icon on the desktop when Onboard is hidden. A click on the icon makes Onboard reappear.
nb: Vis et flytende ikon på skrivebordet når Onboard skjules. Onboard vises når du klikker på ikonet.

en: Show when _unlocking the screen
nb: Vis når skjermen låses _opp

en: Show Onboard when the dialog to unlock the screen appears; this way Onboard can be used for example to enter the password to dismiss the screensaver when it is set to ask for it.
nb: Vis Onboard når dialogboksen som låser opp skjermen dukker opp. Slik kan Onboard for eksempel brukes til å skrive inn passordet ditt når skjermspareren er satt opp til å låse systemet.

en: Show _tooltips
nb: Vis _verktøytips

en: Show tooltips for the keyboard&apos;s buttons.
nb: Vis verktøytips for tastaturknappene.

en: Show tooltips for the keyboard's buttons.
nb: Vis verktøytips for tastaturknappene.

en: _Show status icon
nb: _Vis ikon i statusfelt

en: Show the status item. A click on that icon hides or shows Onboard.
nb: Vis statusobjektet. Du kan vise eller skjule Onboard ved å trykke på dette ikonet.

en: Status icon _provider:
nb: Statusikon-_tilbyder:

en: Desktop Integration
nb: Skrivebordsintegrering

en: Dock to screen edge
nb: Fest til skjermkanten

en: Dock the keyboard to the edge of the screen.
nb: Forankre tastaturet til kanten av skjermen.

en: Docking
nb: Dokking

en: Show window _decoration
nb: Vis _dekorasjon for vinduer.

en: Show window caption and frame.
nb: Vis bildetekst og ramme for vinduer.

en: Show always on visible _workspace
nb: Vis alltid på aktivt arbeidsområde

en: &quot;Sticky&quot; mode for keyboard and floating icon.
nb: &quot;Klebrig&quot; modus for tastatur og flyteikon.

en: "Sticky" mode for keyboard and floating icon.
nb: «Klebrig» modus for tastatur og flyteikon.

en: _Force window to top
nb: _Tving vinduet til å ligge på toppen

en: Try harder to keep Onboard above anything on-screen.
nb: Gi en hardere innsats for å holde Onboard foran alt annet på skjermen.

en: Keep _aspect ratio
nb: Behold størrelsesforhold

en: Constrain window size to the layout&apos;s aspect ratio.
nb: Tving vindustørrelsen til å overholde gjeldende størrelsesforhold.

en: Constrain window size to the layout's aspect ratio.
nb: Tving vindustørrelsen til å overholde gjeldende størrelsesforhold.

en: Floating Window Options
nb: Valg for flytende vindu

en: Window options
nb: Valg for vindu

en: Wind_ow:
nb: Vind_u:

en: Transparency of the whole keyboard window. Requires compositing.
nb: Gjennomsiktighet for hele tastaturvinduet (krever sammensetting).

en: Transparency of the keyboard background
nb: Gjennomsiktighet for tastaturbakgrunnen

en: _No background
nb: _Ingen bakgrunn

en: Show the desktop through the gaps between keys.
nb: Vis skrivebordet bak/mellom tastene.

en: Transparency
nb: Gjennomsiktighet

en: Set _transparency to
nb: Sett gjennomsik_tighet til

en: Enable inactive transparency. Requires compositing.
nb: Aktiver gjennomsiktighet ved inaktivitet (krever sammensetting)

en: Transparency when the pointer leaves the keyboard. Requires compositing.
nb: Gjennomsiktighet når musepekeren forlater tastaturet (krever sammensetting).

en: after
nb: etter

en: Delay in seconds until the inactive transparency takes effect.
nb: Hvor lenge vinduet skal være inaktivt før gjennomsiktigheten trer i kraft.

en: seconds
nb: sekunder

en: When Inactive
nb: Når inaktiv

en: Resize Protection
nb: Beskytt mot størrelsesendring

en: Name
nb: Navn

en: Description
nb: Beskrivelse

en: Follow _system theme
nb: Følg _systemets tema

en: Remember what Onboard theme was last used for every system theme.
nb: Husk hvilket Onboard-tema som blir brukt per systemtema.

en: Snippets are pieces of text which are entered when the corresponding button in Onboard is pressed.
nb: Tekstutdrag er biter av tekst som er lagt inn når den tilhørende knappen i Onboard trykkes.

en: Play sound
nb: Spill av lyd

en: Play click sound on keypress.
nb: Spill av klikkelyd ved trykking.

en: Place sound in space
nb: Plasser lyd i rom

en: Place sound in space between speakers depending on the key's position on screen
nb: Plasser lyd i rom mellom høyttalere avhengig av hvor knappen ligger på skjermen

en: Show label popups
nb: Vis sprettoppvinduer på etiketter

en: Show label popups above pressed keys.
nb: Vis sprettoppvinduer for etiketter over knappene som blir trykket på.

en: Key-press Feedback
nb: Tilbakemelding for knappetrykk

en: Show secondary labels
nb: Vis sekundære etiketter

en: Show characters reachable with or without the shift key.
nb: Vis tegn som kan skapes med eller uten shift-knappen.

en: Key Labels
nb: Knappetiketter

en: Upper case on right click
nb: Store bokstaver ved høyreklikk

en: Temporarily enable SHIFT when clicking with the secondary button.
nb: Slå på SHIFT midlertidig ved klikk på sekundærknapp.

en: Key Behaviour
nb: Knapp-oppførsel

en: _Long press action:
nb: _Handling ved langt trykk:

en: Choose between key-repeat or long-press menus. Mainly affects alpha-numeric keys.
nb: Velg mellom repetisjon av knappetrykk eller menyer for langt trykk. Dette påvirker i hovedsak alfabetiske og numeriske knapper.

en: Modifier _behavior:
nb: Oppførsel for endringsfunksjon:

en: Behavior of modifier and layer keys.
nb: Hvordan endringsfunksjonen og lagknappene skal oppføre seg.

en: Modifier auto-release delay in seconds:
nb: Auto-slipp av modifiseringsknapp, i sekunder:

en: Seconds of inactivity until active modifiers and layer keys are released. 0 to disable.
nb: Hvor mange sekunder uten aktivitet som skal til før aktive endringsfunksjoner og lagknapper slippes. Bruk 0 for å deaktivere.

en: Modifier auto-release after hide in seconds:
nb: Auto-slipp av valgtast etter skjuling (i sekunder):

en: Time after hiding the keyboard in seconds until latched and locked modifiers and layer keys are released automatically. Leave at 0.0 to not automatically release them.
nb: Tidsavbrudd for automatisk slipp av knyttede og låste valgknapper etter at tastaturet er blitt skjult. La denne verdien være 0.0 for å ikke slippe valgtastene automatisk.

en: Key Behavior
nb: Knappoppførsel

en: _Touch input:
nb: _Trykkfølsom inndata:

en: _Input event source:
nb: _Kilde for skrivingshendelse:

en: Choose &apos;XInput&apos; for more reliable typing into text entries with pop-up selections. The &apos;GTK&apos; option offers better compatibility, but typing may fail in the presence of pointer grabs, e.g. with open pop-up windows.
nb: Velg «XInput» for en mer pålitelig skriveprosess i tekstfelt med sprettopp-valg. Valget «GTK» gir økt kompatiblitet, men det kan bli vanskelig å skrive hvis musepeker-kapring brukes, f.eks. med åpne sprettoppvinduer.

en: Choose 'XInput' for more reliable typing into text entries with pop-up selections. The 'GTK' option offers better compatibility, but typing may fail in the presence of pointer grabs, e.g. with open pop-up windows.
nb: Velg «XInput» for en mer pålitelig skriveprosess i tekstfelt med sprettopp-valg. Valget «GTK» gir økt kompatiblitet, men det kan bli vanskelig å skrive hvis musepeker-kapring brukes, f.eks. med åpne sprettoppvinduer.

en: Input Options
nb: Valg for inndata

en: Delay between keystrokes in milliseconds:
nb: Forsinkelse mellom knappetrykk, i millisekunder:

en: Increase this if key-strokes get lost when inserting word suggestions or snippets into Firefox or other Gtk-2 applications. Has no effect on Gtk-3 applications.
nb: Øk denne verdien hvis knappetrykk ikke fungerer når ordforslag eller kodesnutter sette inn i Firefox eller andre Gtk-2-programmer. Dette påvirker ikke Gtk-3-programmer.

en: Advanced
nb: Avansert

en: Chose how the keyboard window moves when a text entry is activated.
nb: Velg hvordan tastaturvinduet skal flytte seg når et tekstelement blir tatt i bruk.

en: Hide Onboard when any key is pressed on a physical keyboard. Requires input event source "XInput".
nb: Skjul Onboard når brukeren trykker på et fysisk tastatur. Dette krever at inndata-hendelseskilden er «XInput».

en: Stay hidden:
nb: Forbli skjult:

en: Once hidden by a physical key-press, auto-show is paused. Select the pause duration here.
nb: Når Onboard skjules av et fysisk tastetrykk, settes automatisk visning på pause. Velg hvor lang denne pausen skal være her.

en: Show _suggestions
nb: Vis _forslag

en: Enable word completion and prediction.
nb: Aktiver fullføring og forutsigelse av ord.

en: Show spelling suggestions
nb: Vis staveforslag

en: Check spelling of the word at or before the cursor.
nb: Kontroller ordstavelse på eller foran pekeren.

en: _Learn from typed text
nb: _Lær av teksten som skrives

en: Remember new words, their recency and frequency to improve the suggestions over time.
nb: Husk nye ord samt hvor nylig og ofte de har blitt brukt, for å forbedre forslagene over tid.

en: Insert word _separators
nb: Sett inn ord_skillere

en: Add and remove spaces when inserting word suggestions followed by punctuation characters.
nb: Legg til og fjern mellomrom når det brukes ordforslag etterfulgt av skilletegn.

en: Options
nb: Valg

en: Show more suggestions arrow
nb: Vis pil med flere forslag

en: Step forward and backward through the available suggestions.
nb: Bla fram og tilbake mellom forslag.

en: Show button to pause learning
nb: Vis knapp for lærepause

en: Words typed while this button is pressed won't be remembered.
nb: Ord som skrives inn mens denne knappen holdes nede blir ikke husket.

en: Show lan_guage switcher
nb: Vis språkbytter

en: Show a button for language selection.
nb: Vis en knapp som lar brukeren velge språk.

en: Buttons
nb: Knapper

en: Word Suggestions
nb: Ordforslag

en: Auto-capitalize while typing
nb: Lag majuskler (store bokstaver) automatisk ved skriving

en: Automatically capitalize sentence begins and name words.
nb: Innled setninger og egennavn med majuskel (stor forbokstav) automatisk.

en: Auto-correct spelling
nb: Autokorriger stavelse

en: Automatically correct the last word.
nb: Korriger forrige ord automatisk.

en: The spell check engine to use.
nb: Stavekontroll-motoren som skal brukes.

en: Spell-check backend:
nb: Bakstykke for stavekontroll:

en: Auto-correction
nb: Autokorrigering

en: While  learning is paused:
nb: Når læremodus er på pause:

en: Learning
nb: Læring

en: Enable  keyboard _scanning
nb: Aktiver tastatur_skanning

en: Keyboard Scanning
nb: Tastaturskanning

en: _Delay:
nb: _Forsinkelse:

en: _Motion threshold:
nb: _Terskel for bevegelse:

en: Time in seconds before a click is triggered.
nb: Hvor lang tid som skal gå (i sekunder) før det trigges et klikk.

en: Distance in pixels before movement will be recognized.
nb: Avstand (i piksler) før bevegelse skal gjenkjennes.

en: Hide hover click window
nb: Skjul sveveklikkvindu

en: Hide the system-provided hover click window while Onboard is running.
nb: Skjul systemets sveveklikkvindu mens Onboard kjører.

en: Enable click type window on exit
nb: Aktiver klikkevindu ved avslutning

en: Always enable the system-provided hover click window when exiting Onboard.
nb: Aktiver systemets sveveklikkvindu når Onboard avsluttes.

en: Hover Click
nb: Sveveklikk

en: Onboard Settings
nb: Onboard-innstillinger

en: Onboard onscreen keyboard settings
nb: Onboard skjermtastatur-innstillinger

en: Change Onboard settings
nb: Endre Onboard-innstillinger

en: Failed to load language model '{}': {} ({})
nb: Klarte ikke å laste inn språkmodellen «{}». {} ({})

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'hoverclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Activate Hover Click
nb: Aktiver sveveklikk

en: Alphanumeric keys
nb: Alfanumeriske taster

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'doubleclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Double click
nb: Dobbeltklikk

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'dragclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Drag click
nb: Dra-klikk

en: Function keys
nb: Funksjonstaster

en: Number block and function keys
nb: Nummergruppe og funksjonsknapper

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'hide' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Hide Onboard
nb: Skjul Onboard

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'pause-learning.wordlist' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: Pause learning
nb: Lærepause

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer0' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Main keyboard
nb: Hovedtastatur

note: translators: very short label of the Menu key
en: Menu
nb: Meny

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'middleclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Middle click
nb: Midtklikk

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'move' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Move Onboard
nb: Flytt Onboard

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer1' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Number block and snippets
nb: Nummergruppe og nyttetaster

note: translators: very short label of the Preferences button translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'settings' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Preferences
nb: Innstillinger

note: translators: very short label of the Quit button
en: Quit
nb: Avslutt

note: translators: very short label of the RETURN key
en: Return
nb: Enter

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'secondaryclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Right click
nb: Høyreklikk

en: Space
nb: Mellomrom

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'showclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Toggle click helpers
nb: Skru av/på hjelpetekst for klikk

note: translators: description of unicode character U+2602 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB05' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Umbrella
nb: Paraply

note: translators: description of unicode character U+2606 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB07' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White star
nb: Hvit stjerne

note: translators: description of unicode character U+260F translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB03' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White telephone
nb: Hvit telefon

note: translators: description of unicode character U+2615
en: Hot beverage
nb: Varm drikke

note: translators: description of unicode character U+2620
en: Skull and crossbones
nb: Skjelett og kryssede bein

note: translators: description of unicode character U+2622 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Radioactive sign
nb: Radioaktiv

note: translators: description of unicode character U+262E translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB06' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Peace symbol
nb: Fredstegn

note: translators: description of unicode character U+262F translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB08' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Yin yang
nb: Yin og yang

note: translators: description of unicode character U+2639 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC01' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Frowning face
nb: Surt ansikt

note: translators: description of unicode character U+263A translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD01' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face
nb: Smileansikt

note: translators: description of unicode character U+263C translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD10' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White sun with rays
nb: Hvit sol med stråler

note: translators: description of unicode character U+263E translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC10' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Last quarter moon
nb: Kvartmåne

note: translators: description of unicode character U+2640 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Female sign
nb: Hunkjønnstegn

note: translators: description of unicode character U+2642 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Male sign
nb: Hankjønnstegn

note: translators: description of unicode character U+2661 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB01' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White heart suit
nb: Hvitt hjerte

note: translators: description of unicode character U+2662
en: White diamond suit
nb: Hvit diamant

note: translators: description of unicode character U+2664
en: White spade suit
nb: Hvit spar

note: translators: description of unicode character U+2667
en: White club suit
nb: Hvitt kløver

note: translators: description of unicode character U+266B translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB02' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Beamed eighth note
nb: Bjelkede åttendelsnoter

note: translators: description of unicode character U+2709 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB04' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Envelope
nb: Konvolutt

note: translators: description of unicode character U+270C
en: Victory hand
nb: Fredstegn (hånd)

note: translators: description of unicode character U+270D
en: Writing hand
nb: Skrivende hånd

note: translators: description of unicode character U+1F604 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD03' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with open mouth and smiling eyes
nb: Smilefjes med åpen munn og smilende øyne

note: translators: description of unicode character U+1F607 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD08' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with halo
nb: Smilefjes med glorie

note: translators: description of unicode character U+1F608 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC08' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with horns
nb: Smilefjes med horn

note: translators: description of unicode character U+1F609 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD04' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Winking face
nb: Smilefjes med blinkende høyre-øye

note: translators: description of unicode character U+1F60A translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD02' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with smiling eyes
nb: Smilefjes med smilende øyne

note: translators: description of unicode character U+1F60B translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC07' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Face savouring delicious food
nb: Smilefjes som ser deilig mat

note: translators: description of unicode character U+1F60D
en: Smiling face with heart-shaped eyes
nb: Smilefjes med hjerteformede øyne

note: translators: description of unicode character U+1F60E translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD07' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with sunglasses
nb: Smilefjes med solbriller

note: translators: description of unicode character U+1F60F
en: Smirking face
nb: Flirende ansikt

note: translators: description of unicode character U+1F610
en: Neutral face
nb: Nøytralt ansikt

note: translators: description of unicode character U+1F612
en: Unamused face
nb: Brydd ansikt

note: translators: description of unicode character U+1F616 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC05' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Confounded face
nb: Forskammet ansikt

note: translators: description of unicode character U+1F618
en: Face throwing a kiss
nb: Ansikt som slenger et kyss

note: translators: description of unicode character U+1F61A translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD06' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Kissing face with closed eyes
nb: Kyssende ansikt med lukkede øyne

note: translators: description of unicode character U+1F61C translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD05' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Face with stuck-out tongue and winking eye
nb: Geipende ansikt med blunkende høyre-øye

note: translators: description of unicode character U+1F61D
en: Face with stuck-out tongue and tightly closed eyes
nb: Geipende ansikt med lukkede øyne

note: translators: description of unicode character U+1F61E
en: Disappointed face
nb: Skuffet ansikt

note: translators: description of unicode character U+1F620 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC02' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Angry face
nb: Sint ansikt

note: translators: description of unicode character U+1F621
en: Pouting face
nb: Furtende ansikt

note: translators: description of unicode character U+1F622 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC03' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Crying face
nb: Gråtende ansikt

note: translators: description of unicode character U+1F623
en: Persevering face
nb: Utholdende ansikt

note: translators: description of unicode character U+1F629
en: Weary face
nb: Trett ansikt

note: translators: description of unicode character U+1F62B translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC06' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Tired face
nb: Slitent ansikt

note: translators: description of unicode character U+1F632 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC04' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Astonished face
nb: Overrasket ansikt

note: translators: description of unicode character U+1F633
en: Flushed face
nb: Forskrekket ansikt

note: translators: description of unicode character U+1F635
en: Dizzy face
nb: Svimmelt ansikt

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer4' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Arrows
nb: Piler

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer5' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Custom
nb: Selvvalgt

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Full Keyboard.onboard'
en: Desktop keyboard with edit and function keys
nb: Skrivebordstastatur med redigerings- og funksjonsknapper

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer0' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Greek
nb: Gresk

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Grid.onboard'
en: Grid of keys, suitable for keyboard scanning
nb: Nett av knapper, egnet til tastaturskanning

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'hide' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Hide keyboard
nb: Skjul tastaturet

note: translators: this is a 'description' of the keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Keyboard layout with Greek literals, arrows and more, for math and physics education on an interactive Whiteboard.
nb: Tastaturutforming med greske tegn, piler og annet, til matte- og fysikkopplæring på en interaktiv tavle («Whiteboard»).

note: translators: this is a 'description' of the keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Keyboard layout with Greek literals, arrows and more, for math and physics education on an interactive Whiteboard.
    This layout places all keys on a single, very wide layer.
nb: Tastaturutforming med greske tegn, piler og annet, til matte- og fysikkopplæring på en interaktiv tavle («Whiteboard»).
    Denne utforminga plasserer alle knapper i ett enkelt, veldig bredt lag.

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Compact.onboard'
en: Medium size desktop keyboard
nb: Skrivebordstastatur med middels størrelse

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Phone.onboard'
en: Mobile keyboard for small screens
nb: Mobilt tastatur for små skjermer

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'expand-corrections' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: More suggestions
nb: Flere forslag

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'move' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Move keyboard
nb: Flytt tastatur

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'previous-predictions.wordlist' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: Previous suggestions
nb: Tidligere forslag

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'quit' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Quit Keyboard
nb: Avslutt tastatur

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'quit' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Quit Onboard
nb: Avslutt Onboard

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer2' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Set and Settings
nb: Sett og innstillinger

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'settings' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Settings
nb: Innstillinger

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Small.onboard'
en: Space efficient desktop keyboard
nb: Plassbesparende skrivebordstastatur

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer3' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Special Characters
nb: Spesialtegn

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Special characters for interactive whiteboards, wide
nb: Spesialtegn for brede interaktive tavler

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Special characters for interactive whiteboards
nb: Spesialtegn for interaktiv tavle («Whiteboard»)

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'correction' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: Spelling suggestion
nb: Ordforslag

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer1' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Sub-, Superscripts; Fractions
nb: Under-, Superskript; Brudd

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However the system is not configured anymore to use Onboard to unlock the screen. A possible reason can be that another application configured the system to use something else.
    
    Would you like to reconfigure the system to show Onboard when unlocking the screen?
nb: Onboard er satt opp til å dukke opp når du skal låse opp skjermen, for eksempel fra en passordbeskyttet skjermsparer.
    
    Systemet er for øvrig konfigurert til å ikke bruke Onboard for å låse opp skjermen lenger. En mulig årsak kan være at et annet program har bedt systemet om å bruke noe annet.
    
    Vil du konfigurere systemet på nytt til å vise Onboard når skjermen skal låses opp?

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However this function is disabled in the system.
    
    Would you like to activate it?
nb: Onboard er konfigurert til å vise et dialogvindu for å låse opp skjermen; for eksempel for å undertrykke den passordbeskyttede skjermspareren.
    
    Denne funksjonen er deaktivert i operativsystemet.
    
    Vil du aktivere denne funksjonen?

en: Layout file ({}) or name
nb: Utformingsfil ({}) eller -navn

en: Theme file (.theme) or name
nb: Temafil (.theme) eller -navn

en: Window size, widthxheight
nb: Vindustørrelse, bredde x høyde

en: Window x position
nb: X-posisjon for vindu

en: Window y position
nb: Y-posisjon for vindu

en: Start in XEmbed mode, e.g. for gnome-screensaver
nb: Start i XEmbed-modus, f.eks. for gnome-screensaver

en: Allow multiple Onboard instances
nb: Tillat at flere instanser av Onboard er åpne samtidig

en: Silently fail to start in the given desktop environments. DESKTOPS is a comma-separated list of XDG desktop names, e.g. GNOME for GNOME Shell.
nb: Unngå å starte i angitt skrivebordsmiljø, uten varsel. DESKTOPS er en kommaseparert liste over XDG-skrivebordsnavn, som for eksempel GNOME for GNOME-skallet.

en: Keep aspect ratio when resizing the window
nb: Behold størrelsesforhold når størrelsen på vinduet endres

en: Override auto-detection and manually select quirks
    QUIRKS={metacity|compiz|mutter}
nb: Overstyr automatisk oppdaging, og sett opp særbehandling manuelt
    QUIRKS={metacity|compiz|mutter}

en: Migrating user directory '{}' to '{}'.
nb: Flytter brukermappe «{}» til «{}».

note: honor XDG spec python >2.5
en: failed to migrate user directory.
nb: klarte ikke å flytte brukermappa.

en: layout '{filename}' does not exist
nb: utformingen «{filename}» eksisterer ikke

en: theme '{filename}' does not exist
nb: Tema med navn  '{filename}' eksisterer ikke

en: Loading theme from '{}'
nb: Laster tema fra '{}'

en: Unable to read theme '{}'
nb: Klarte ikke å lese temaet «{}»

en: Enabling auto-show requires Gnome Accessibility.
    
    Onboard can turn on accessiblity now, however it is recommended that you log out and back in for it to reach its full potential.
    
    Enable accessibility now?
nb: Aktivering av autovisning krever Gnome tilgjengelighetsmodus.
    
    Onboard kan skru på tigjengelighetsmodus nå, men det anbefales at du logger ut og inn igjen for å utnytte dette maksimalt.
    
    Vil du aktivere tilgjengelighetsmodus nå?

en: color scheme '{filename}' does not exist
nb: fargeoppsettet «{filename}» eksisterer ikke

en: New Input Device
nb: Ny inndataenhet

en: Onboard has detected a new input device
nb: Onboard har oppdaget en ny inndataenhet

en: Do you want to use this device for keyboard scanning?
nb: VIl du bruke denne enheten til tastaturskanning?

en: Use device
nb: Bruk enhet

en: Onboard onscreen keyboard
nb: Onboard skjermtastatur

en: no window transparency available; screen doesn't support alpha channels
nb: gjennomsiktighet for vinduer er ikke tigjengelig. Skjermen støtter ikke alfakanaler.

en: <Enter text>
nb: <Skriv inn tekst>

en: Button Number
nb: Knappnummer

en: Button Label
nb: Knappmerke

en: Snippet Text
nb: Tekst for kodesnutt

en: Must be an integer number
nb: Må være et heltall

en: Snippet %d is already in use.
nb: Kodesnutten «%d» er allerede i bruk.

en: <big>Onboard failed to open learned word suggestions.</big>
    
    The error was:
    <tt>{}</tt>
    
    Revert word suggestions to the last backup (recommended)?
nb: <big>Onboard klarte ikke å åpne lista over innlærte ordforslag.</big>
    
    Feilen var som følger:
    <tt>{}</tt>
    
    Vil du tilbakestille ordforslagslista til nyeste sikkerhetskopi (anbefales)?

en: <big>Onboard failed to open learned word suggestions.</big>
    
    The error was:
    <tt>{}</tt>
    
    The suggestions have to be reset, but the erroneous file will remain at 
    '{}'
nb: <big>Onboard klarte ikke å åpne lista over innlærte ordforslag.</big>
    
    Feilen var som følger:
    <tt>{}</tt>
    
    Forslagene må tilbakestilles, men fila som inneholder feil blir liggende her: 
    «{}»

en: Loading legacy layout, format '{}'. Please consider upgrading to current format '{}'
nb: Laster inn gammel utforming i format «{}». Vennligst vurder å oppgradere til det gjeldende formatet «{}»

en: Ignoring key '{}'. No svg filename defined.
nb: Ignorerer tasten «{}». Ingen svg-filnavn har blitt definert.

en: Snippet {}
nb: Kodesnutt {}

note: i18n: full string is "Snippet n, unassigned"
en: , unassigned
nb: , ikke tildelt

en: copying layout '{}' to '{}'
nb: kopierer utforming «{}» til «{}»

en: copy_layouts failed, unsupported layout format '{}'.
nb: copy_layouts mislyktes. Utformingsformatet «{}» støttes ikke.

en: copying svg file '{}' to '{}'
nb: kopierer svg-fila «{}» til «{}»

en: gsettings schema for '{}' is not installed
nb: gsettings-skjemaer for «{}» er ikke installert

note: assume filename is just a basename instead of a full file path
en: {description} '{filename}' not found yet, retrying in default paths
nb: {description} «{filename}» ble ikke funnet ennå. Prøver på nytt med standardbaner.

en: unable to locate '{filename}', loading default {description} instead
nb: klarte ikke å finne «{filename}». Laster inn standard {description} i stedet

en: failed to find {description} '{filename}'
nb: fant ikke {description} «{filename}»

en: {description} '{filepath}' found.
nb: {description} «{filepath}» funnet.

note: assume filename is just a basename instead of a full file path
en: {description} '{filename}' not found yet, searching in paths {paths}
nb: Fant ikke {description} «{filename}» ennå. Søker i {paths}

en: Looking for system defaults in {paths}
nb: Ser etter systemstandarder i {paths}

en: Failed to read system defaults.
nb: Klarte ikke å lese systemstandarder.

en: No system defaults found.
nb: Fant ingen systemstandarder.

en: Loading system defaults from {filename}
nb: Laster inn systemstandarder fra {filename}

en: Found system default '[{}] {}={}'
nb: Fant systemstandard «[{}] {}={}»

en: System defaults: Unknown key '{}' in section '{}'
nb: Systemstandarder: Kjenner ikke nøkkelen «{}» i seksjon «{}»

en: System defaults: Invalid enum value for key '{}' in section '{}': {}
nb: Systemstandarder: Ugyldig enum-verdi for nøkkelen «{}» i seksjon «{}»: {}

en: System defaults: Invalid value for key '{}' in section '{}'
      {}
nb: Systemstandarder: Ugyldig verdi for nøkkelen «{}» i seksjon «{}»
      {}

en: Failed to get gsettings value.
nb: Klarte ikke å hente gsettings-verdi.
