onboard - en to ne translation catalogue (165 entries)

en: Profiles
ne: प्रोफाइलहरू

en: Input Device
ne: आगत उपकरण

[ctx: Label of the revert button of the theme settings dialog.]
en: _Revert
ne: _पूर्वावस्थामा लाने

[ctx: Label of the close button of the theme settings dialog.]
en: _Close
ne: बन्द गर्नुहोस्

en: Color Sche_me
ne: रङ्ग प्रकार

en: _Background:
ne: पृष्ठभूमि:

note: Key style with simple gradients
en: Gradient
ne: ग्रेडिएन्ट

en: _Angle:
ne: कोण:

en: Light Direction
ne: प्रकाश दिशा

en: Keyboard
ne: किबोर्ड

en: _Style:
ne: शैली:

en: R_oundness:
ne: गोलाकार:

en: S_ize:
ne: आकार:

en: B_order width:
ne: किनारा चौँडाई:

en: Key Style
ne: कुञ्जी शैली

en: _Key:
ne: कुञ्जी:

en: _Border:
ne: किनारा:

en: Gradients
ne: ग्रेडियन्टहरू

en: _Strength:
ne: शक्ति:

en: Shadow
ne: छायाँ

en: Keys
ne: कुञ्जीहरू

en: _Font:
ne: फन्ट:

en: _Attributes:
ne: विशेषताहरू:

en: Font
ne: फन्ट

en: Error loading theme '{filename}'. {exception}: {cause}
ne: थिम​ लोड गर्दा त्रुटि {filename}'. {exception}: {cause}

note: Translators: cancel button of the snippets dialog. It used to be stock item STOCK_CANCEL until Gtk 3.10 deprecated those. Translators: cancel button of "New Input Device" dialog. It used to be stock item STOCK_CANCEL until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Cancel
ne: रद्द गर्नुहोस्

en: Other _Languages
ne: अन्य भाषाहरू

en: _Remove suggestion…
ne: सुझावहरू हटाउनुहोस्…

note: Default dialog title: name of the application
en: Onboard
ne: अन्बोर्ड

en: Failed to execute '{}', {}
ne: कार्यान्वयन गर्न असफल '{}', {}

en: Onboard Preferences
ne: अन्बोर्ड प्राथमिकता

en: Copy layout '{}' to this new name:
ne: लेआउट '{}' यो नया नाममा कपी गर

en: Delete layout '{}'?
ne: '{}' लेआउट हटाउनु होस् ?

en: System settings not found ({}): {}
ne: सिस्टम सेटिङहरू भेटिएन ({}): {}

en: Core layouts
ne: कोर लेआउटहरू

en: Contributions
ne: योगदान

en: Author: {}
ne: लेखक: {}

en: About Layout
ne: लेआउट बारे

en: Enter a name for the new theme:
ne: नयाँ विषयका लागि नाम प्रविष्ट गर्नुहोस्:

en: This theme file already exists.
    '{filename}'
    
    Overwrite it?
ne: यो विषय वस्तु फाइल पहिल्यै अवस्थित छ।
    '{filename}'
    
    अधिलेखन गर्न चाहनुहुन्छ​?

en: Delete selected theme?
ne: चयन विषय मेटाउन?

note: Translators: reset button of Preferences->Theme.
en: _Reset
ne: _पहिलेको रुपमा फर्काउने

note: Translators: delete button of Preferences->Theme. It used to be stock item STOCK_DELETE until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Delete
ne: मेटाउनुहोस्

note: Key style with flat fill- and border colors
en: Flat
ne: च्याप्टो

note: Key style for dish-like key caps
en: Dish
ne: डिस्

en: Default
ne: पूर्वनिर्धारित

en: Bold
ne: बोल्ड

en: Italic
ne: इटालिक

en: Condensed
ne: सघन

en: Ubuntu Logo
ne: उबुन्टु लोगो

en: Step
ne: चरण

en: Left
ne: बायाँ

en: Right
ne: दायाँ

en: Up
ne: माथि

en: Down
ne: तल

en: Activate
ne: सक्रिय गर्नु

en: Action:
ne: कार्य:

en: Disabled
ne: असक्षम पारिएको छ

en: Button
ne: बटन

en: Press a button...
ne: बटन थिच्नुहोस्...

en: Press a key...
ne: एउटा कुन्जी थिच्नुहोस्

en: _Show Onboard
ne: अन्बोर्ड देखाउनुहोस्

en: _Hide Onboard
ne: अन्बोर्ड लुकाउनुहोस्

note: Translators: label of a menu item. It used to be stock item STOCK_PREFERENCES until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Preferences
ne: प्राथमिकता

note: Translators: label of a menu item. It used to be stock item STOCK_QUIT until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Quit
ne: _बन्द गर्नुहोस्

en: failed to create directory '{}': {}
ne: निर्देशिका बनाउन असफल '{}': {}

en: Top
ne: माथि

en: Bottom
ne: तल

en: Active Monitor
ne: सक्रिय मोनिटर

en: Primary Monitor
ne: प्राथमिक मोनिटर

en: Monitor 0
ne: मोनिटर ०

en: Monitor 1
ne: मोनिटर १

en: Monitor 2
ne: मोनिटर २

en: Monitor 3
ne: मोनिटर ३

en: Monitor 4
ne: मोनिटर ४

en: Monitor 5
ne: मोनिटर ५

en: Monitor 6
ne: मोनिटर ६

en: Monitor 7
ne: मोनिटर ७

en: Monitor 8
ne: मोनिटर ८

en: never
ne: कहिले पनि होइन

en: 1 minute
ne: १ मिनेट

en: 5 minutes
ne: ५ मिनेट

en: 10 minutes
ne: १० मिनेट

en: 30 minutes
ne: ३० मिनेट

en: 1 hour
ne: १ घन्टा

en: 3 hours
ne: ३ घण्टा

en: forever
ne: सधैँभरि

en: None
ne: कुनै पनि हैन

en: Movement only
ne: चाल मात्र

en: Corners
ne: कुनाहरु

en: All corners and edges
ne: सबै कुना र किनारा

en: General
ne: साधारण

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer2' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Snippets
ne: स्निपेट्स

en: _Show status icon
ne: वस्तुस्थिति प्रतिक देखाउनुहोस् (_S)

en: Desktop Integration
ne: मण्डला एकीकरण

en: Learning
ne: सिक्दै

en: Enable  keyboard _scanning
ne: किबोर्ड स्क्यानिङ सक्रिय पार्नुहोस्

en: _Delay:
ne: विलम्ब:

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'hoverclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Activate Hover Click
ne: होभर क्लिक सक्रिय गर्नुहोस्

en: Alphanumeric keys
ne: वर्णसंख्या कुञ्जीहरू

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'doubleclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Double click
ne: डबल क्लिक

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'dragclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Drag click
ne: ड्र्याग क्लिक

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'hide' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Hide Onboard
ne: अन्बोर्ड लुकाउनुहोस्

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'pause-learning.wordlist' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: Pause learning
ne: सिक्न रोक्नुहोस्

note: translators: very short label of the Menu key
en: Menu
ne: सूची

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'middleclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Middle click
ne: बिच बटनमा क्लिक

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'move' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Move Onboard
ne: अनबोर्ड सार्नुहोस्

note: translators: very short label of the Preferences button translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'settings' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Preferences
ne: अभिरुचीहरू

note: translators: very short label of the Quit button
en: Quit
ne: बन्द गर्नुहोस्

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'secondaryclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Right click
ne: दायाँ क्लिक

en: Space
ne: स्पेस

note: translators: very short label of the TAB key
en: Tab
ne: ट्याब

note: translators: description of unicode character U+2602 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB05' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Umbrella
ne: छाता

note: translators: description of unicode character U+2606 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB07' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White star
ne: सेतो तारा

note: translators: description of unicode character U+260F translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB03' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White telephone
ne: सेतो टेलिफोन

note: translators: description of unicode character U+2615
en: Hot beverage
ne: तातो पेय

note: translators: description of unicode character U+2620
en: Skull and crossbones
ne: अस्थि र खप्पर

note: translators: description of unicode character U+2622 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Radioactive sign
ne: रेडियोधर्मी

note: translators: description of unicode character U+262E translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB06' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Peace symbol
ne: शान्ति चिन्ह

note: translators: description of unicode character U+262F translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB08' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Yin yang
ne: यिङयाङ

note: translators: description of unicode character U+2639 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC01' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Frowning face
ne: फन्ट मोहडा

note: translators: description of unicode character U+263A translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD01' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face
ne: हसिलो मुहार

note: translators: description of unicode character U+263C translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD10' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White sun with rays
ne: सेतो सूर्य र प्रकाश

note: translators: description of unicode character U+263E translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC10' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Last quarter moon
ne: अन्तिम चौथांशको चन्द्र

note: translators: description of unicode character U+2640 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Female sign
ne: महिला चिन्ह

note: translators: description of unicode character U+2642 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Male sign
ne: पुरुष चिन्ह

note: translators: description of unicode character U+2661 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB01' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White heart suit
ne: सेतो मुटु

note: translators: description of unicode character U+2662
en: White diamond suit
ne: सेतो हिरा

note: translators: description of unicode character U+2664
en: White spade suit
ne: सेतो सुरत

note: translators: description of unicode character U+2667
en: White club suit
ne: सेतो क्लब

note: translators: description of unicode character U+2709 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB04' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Envelope
ne: खाम

note: translators: description of unicode character U+270C
en: Victory hand
ne: विजयी हात

note: translators: description of unicode character U+270D
en: Writing hand
ne: लेख्ने हात

note: translators: description of unicode character U+1F607 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD08' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with halo
ne: ह्यालोको साथ हसिलो मुहार

note: translators: description of unicode character U+1F608 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC08' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with horns
ne: सिङ सहितको असिलो मुहार

note: translators: description of unicode character U+1F609 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD04' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Winking face
ne: आँखा झिम्काउने अनुहार

note: translators: description of unicode character U+1F610
en: Neutral face
ne: तटस्थ अनुहार

note: translators: description of unicode character U+1F612
en: Unamused face
ne: अप्रभावित अनुहार

note: translators: description of unicode character U+1F620 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC02' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Angry face
ne: रिसाएको अनुहार

note: translators: description of unicode character U+1F62B translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC06' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Tired face
ne: थकित अनुहार

note: translators: description of unicode character U+1F632 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC04' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Astonished face
ne: चकित अनुहार

note: translators: description of unicode character U+1F635
en: Dizzy face
ne: निद्रा आएको अनुहार

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer4' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Arrows
ne: बाँणहरू

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer5' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Custom
ne: अनुकुलन

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer0' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Greek
ne: ग्रिक

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'hide' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Hide keyboard
ne: कुञ्जीपाटी लुकाउनुहोस्

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'move' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Move keyboard
ne: किबोर्ड सार्नुहोस्

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'quit' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Quit Keyboard
ne: कुञ्जीपाटी बन्दगर्नुहोस्

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'quit' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Quit Onboard
ne: अनबोर्ड बन्दगर्नुहोस्

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'settings' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Settings
ne: सेटिङहरू

en: New Input Device
ne: नयाँ आगत उपकरण

en: Do you want to use this device for keyboard scanning?
ne: तपाईं किबोर्ड स्क्यानका लागि यो उपकरण प्रयोग गर्न चाहनुहुन्छ?

en: Use device
ne: उपकरण प्रयोग गर्नुहोस्

en: no window transparency available; screen doesn't support alpha channels
ne: विन्डो पारदर्शिता उपलब्ध छैन​; स्क्रिन अल्फा च्यानल समर्थन गर्दैन

note: ##############
en: <Enter label>
ne: <लेबल प्रविष्ट गर्नुहोस्>

en: <Enter text>
ne: <पाठ प्रविष्ट गर्नुहोस्>

en: Button Number
ne: बटन नम्बर

en: Button Label
ne: बटन लेबल

en: Snippet Text
ne: लेखको अंश

en: Must be an integer number
ne: एक पूर्णांक नम्बर हुनुपर्छ

en: Snippet %d is already in use.
ne: %d अंश पहिलै प्रयोमा आईसकेको छ।

en: Failed to read system defaults.
ne: सिस्टम पूर्वनिर्धारित पढ्न सकेन।

en: No system defaults found.
ne: कुनै सिस्टम पूर्वनिर्धारित पाइएन।

en: Found system default '[{}] {}={}'
ne: सिस्टम पूर्वनिर्धारित भेटाईयो '[{}] {}={}'

en: System defaults: Unknown key '{}' in section '{}'
ne: सिस्टम पूर्वनिर्धारित: '{}' अज्ञात कुञ्जी '{}' सेक्सनमा
