onboard - en to nl translation catalogue (388 entries)

en: Automatic scan for 1 switch
nl: Automatisch scannen voor 1 schakelaar

en: Critical overscan for 1 switch
nl: Kritieke overscan voor 1 schakelaar

en: Step scan for 2 switches
nl: Stap-scan voor 2 schakelaars

en: Directed scan for 3 or 5 switches
nl: Gerichte scan voor 3 of 5 schakelaars

en: Scanner Settings
nl: Scanner-instellingen

en: Select a scanning _profile:
nl: Selecteer een scanning_profiel:

en: _Step interval:
nl: _Stap interval:

en: Sc_an cycles:
nl: Sc_ancycli

en: The time the scanner rests on a key or group before moving to the next. (in seconds)
nl: De tijd dat de scanner op een toets of groep rust alvorens naar de volgende te gaan. (in seconden)

en: The number of times the scanner cycles through the entire keyboard before it stops.
nl: Het aantal keren dat de scanner over het hele toetsenbord gaat.

en: Step _only during switch down
nl: _Alleen stappen als schakelaar ingedrukt is

en: Progress the highlight only while the switch is held down.
nl: De markering alleen verplaatsen als de schakelaar ingedrukt is.

en: _Forward interval:
nl: Interval voor _vooruit:

en: _Backtrack interval:
nl: Interval voor _achteruit

en: The time the scanner rests on a key  while progressing forward. (in seconds)
nl: De tijd dat de scanner op een toets rust bij het vooruit-scannen. (in seconden)

en: The time the scanner rests on a key  while moving backwards. (in seconds)
nl: De tijd dat de scanner op een toets rust bij het achteruit-scannen. (in seconden)

en: Backtrack _steps:
nl: Achteruit _stappen:

en: The number of keys the scanner steps back before moving forward again.
nl: Het aantal toetsen dat de scanner achteruit gaat, alvorens weer vooruit te gaan.

en: _Alternate switch actions
nl: _Schakelaar-acties omwisselen

en: Swap the scan actions after every key activation. The Step action will become the Activate action and vice versa.
nl: De scanactie wisselen na elke toetsactivering. De stapactie wordt de activeeractie en omgekeerd.

en: Profiles
nl: Profielen

en: _Select an input device:
nl: _Selecteer een invoerapparaat:

en: _Use this device only for scanning
nl: Dit apparaat _alleen voor scannen gebruiken

en: The selected device should not control the system mouse cursor or the keyboard caret.
nl: Het geselecteerde apparaat mag de muis of cursor niet bedienen.

en: Input Device
nl: Invoerapparaat

en: Customize Theme
nl: Thema aanpassen

en: Color Sche_me
nl: Kleurensche_ma

en: _Background:
nl: _Achtergrond:

note: Key style with simple gradients
en: Gradient
nl: Gradiënt

en: _Angle:
nl: _Hoek:

en: Light Direction
nl: lichtrichting

en: Keyboard
nl: Toetsenbord

en: _Style:
nl: _Stijl:

en: R_oundness:
nl: R_onde hoeken:

en: S_ize:
nl: _Grootte:

en: B_order width:
nl: R_andbreedte

en: Key Style
nl: Toetsenstijl

en: _Key:
nl: _Toets:

en: _Border:
nl: _Rand:

en: Gradients
nl: Kleurverloop

en: _Strength:
nl: _Sterkte:

en: Shadow
nl: Schaduw

en: Keys
nl: Toetsen

en: _Font:
nl: _Lettertype

en: _Attributes:
nl: _Attributen:

en: Font
nl: Lettertype

en: I_ndependent size
nl: O_nafhankelijke grootte

en: _Super key:
nl: _Super-toets:

en: Label Override
nl: Label overschrijven

en: Color scheme for theme '{filename}' not found
nl: Kleurenschema voor thema ‘{filename}’ niet gevonden

en: Error loading theme '{filename}'. {exception}: {cause}
nl: Fout bij het laden van thema '{filename}'. {exception}: {cause}

en: Error saving
nl: Fout bij opslaan

en: Loading legacy color scheme format '{old_format}', please consider upgrading to current format '{new_format}': '{filename}'
nl: Kleurenschema in verouderd formaat ‘{old_format}’ aan het laden. U kunt beter naar het nieuwe formaat upgraden ‘{new_format}’: ‘{filename}’

en: Error loading color scheme '{filename}'. {exception}: {cause}
nl: Fout bij het laden van kleurenschema '{filename}'. {exception}: {cause}

en: Duplicate key_id '{}' found in color scheme file. Key_ids must occur only once.
nl: Duplicaat key_id‘{}’ gevonden in kleurenschemabestand. Key_id's mogen slechts één maal voorkomen.

note: Title of the snippets dialog for new snippets
en: New snippet
nl: Nieuw fragment

note: Translators: cancel button of the snippets dialog. It used to be stock item STOCK_CANCEL until Gtk 3.10 deprecated those. Translators: cancel button of "New Input Device" dialog. It used to be stock item STOCK_CANCEL until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Save snippet
nl: Fragment op_slaan

en: _Button label:
nl: _Knopnaam:

en: S_nippet:
nl: F_ragment

en: Other _Languages
nl: Overige _talen

en: Remove '{}' everywhere.
nl: '{}' overal verwijderen.

en: Failed to execute '{}', {}
nl: Uitvoeren van ‘{}’ mislukt, {}

en: Onboard Preferences
nl: Onboard voorkeuren

en: Copy layout '{}' to this new name:
nl: Kopieer indeling '{}' naar deze nieuwe naam:

en: Delete layout '{}'?
nl: Indeling '{}' wissen?

en: System settings not found ({}): {}
nl: Systeeminstellingen niet gevonden ({}): {}

en: Core layouts
nl: Belangrijkste indelingen

en: Contributions
nl: Bijdragen

en: Author: {}
nl: Auteur: {}

en: About Layout
nl: Over indeling

en: Enter a name for the new theme:
nl: Voer een naam voor het nieuwe thema in:

en: This theme file already exists.
    '{filename}'
    
    Overwrite it?
nl: Dit thema-bestand bestaat al.
    ‘{filename}’
    
    Wilt u het overschrijven?

en: Reset selected theme to Onboard defaults?
nl: Geselecteerd thema terugzetten naar Onboard standaardinstellingen?

en: Delete selected theme?
nl: Geselecteerd thema verwijderen?

note: Key style with flat fill- and border colors
en: Flat
nl: Plat

note: Key style for dish-like key caps
en: Dish
nl: Hoekig

en: Default
nl: Standaard

en: Bold
nl: Vet

en: Italic
nl: Cursief

en: Condensed
nl: Versmald

en: Ubuntu Logo
nl: Ubuntu-logo

en: Step
nl: Stap

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Up
nl: Omhoog

en: Down
nl: Naar beneden

en: Activate
nl: Activeren

en: Action:
nl: Actie

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Button
nl: Knop

en: Press a button...
nl: Druk op een knop…

en: Press a key...
nl: Druk op een toets…

en: _Show Onboard
nl: Onboard _weergeven

en: _Hide Onboard
nl: Onboard verber_gen

note: Translators: label of a menu item. It used to be stock item STOCK_PREFERENCES until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Preferences
nl: _Voorkeuren

note: Translators: label of a menu item. It used to be stock item STOCK_QUIT until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Quit
nl: Afsl_uiten

en: Onboard on-screen keyboard
nl: Onboard schermtoetsenbord

en: failed to create directory '{}': {}
nl: kon map '{}' niet aanmaken: {}

en: Top
nl: Begin

en: Bottom
nl: Einde

en: Docking settings
nl: Vastpin-instellingen

en: Shrink workarea
nl: Werkgebied verkleinen

en: Shrink the available space for maximized windows.
nl: De beschikbare ruimte voor gemaximaliseerde vensters verkleinen.

en: Expand on landscape screens
nl: Vergroten op schermen met landschapsoriëntatie

en: Expand keyboard to the width of the workarea.
nl: Vergroot toetsenbord tot de breedte van het werkgebied.

en: Expand on portrait screens
nl: Vergroten op schermen met portretoriëntatie

en: Dock to screen edge:
nl: Aan schermrand vastpinnen:

en: International character selection
nl: Selectie voor internationale tekens

en: never
nl: nooit

en: 1 minute
nl: 1 minuut

en: 5 minutes
nl: 5 minuten

en: 10 minutes
nl: 10 minuten

en: 30 minutes
nl: 30 minuten

en: 1 hour
nl: 1 uur

en: 3 hours
nl: 3 uur

en: forever
nl: voor altijd

en: Remember nothing
nl: Niets onthouden

en: Don't remember new words
nl: Nieuwe woorden niet onthouden

en: None
nl: Geen

en: Corners
nl: Hoeken

en: All corners and edges
nl: Alle hoeken en randen

en: General
nl: Algemeen

en: Window
nl: Venster

en: Layout
nl: Indeling

en: Theme
nl: Thema

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer2' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Snippets
nl: Fragmenten

en: Typing Assistance
nl: Typhulp

en: Universal Access
nl: Universele toegang

en: none
nl: geen

en: single-touch
nl: eentoetsbediening

en: multi-touch
nl: meertoetsbediening

en: _Auto-show when editing text
nl: _Automatisch tonen bij het bewerken van tekst

en: Show Onboard when there is a recognized text window in focus. Requires Gnome Accessibility.
nl: Onboard tonen wanneer de focus op een tekst-venster rust. Vereist Gnome Accessibility.

en: Start Onboard _hidden
nl: Onboard op de _achtergrond starten

en: Start Onboard hidden.
nl: Onboard op de achtergrond starten.

en: Show/Hide options
nl: Toon/Verberg opties

en: Show floating _icon when Onboard is hidden
nl: Zwevend p_ictogram tonen wanneer Onboard verborgen is

en: Show a floating icon on the desktop when Onboard is hidden. A click on the icon makes Onboard reappear.
nl: Een zwevend pictogram op het bureaublad tonen wanneer Onboard verborgen is. Met een klik op het pictogram komt Onboard weer tevoorschijn.

en: Show when _unlocking the screen
nl: Onboard tonen wanneer het scherm _ontgrendeld wordt

en: Show Onboard when the dialog to unlock the screen appears; this way Onboard can be used for example to enter the password to dismiss the screensaver when it is set to ask for it.
nl: Toon Onboard wanneer het dialoogvenster om het scherm te ontgrendelen verschijnt; op deze manier kan Onboard gebruikt worden om bijvoorbeeld het wachtwoord in te voeren om het beeldscherm te ontgrendelen.

en: Show _tooltips
nl: _Tooltips weergeven

en: Show tooltips for the keyboard&apos;s buttons.
nl: Tooltips voor de toetsen weergeven.

en: Show tooltips for the keyboard's buttons.
nl: Tooltips voor de knoppen van het toetsenbord weergeven.

en: _Show status icon
nl: _Statuspictogram weergeven

en: Show the status item. A click on that icon hides or shows Onboard.
nl: Het statuspictogram tonen. Klik op het pictogram om Onboard weer te geven of te verbergen.

en: Desktop Integration
nl: Bureaubladintegratie

en: Dock to screen edge
nl: Aan de schermrand vastpinnen

en: Dock the keyboard to the edge of the screen.
nl: Het toetsenbord vastzetten aan de rand van het scherm.

en: Show window _decoration
nl: Venster_decoratie tonen

en: Show window caption and frame.
nl: Vensterbijschrift en kader tonen.

en: Show always on visible _workspace
nl: Altijd op actieve _werkblad

en: &quot;Sticky&quot; mode for keyboard and floating icon.
nl: &quot;Sticky&quot;-modus voor toetsenbord en zwevend pictogram.

en: "Sticky" mode for keyboard and floating icon.
nl: "Sticky"-modus voor toetsenbord en zwevend pictogram.

en: _Force window to top
nl: Venster op voorgrond _forceren

en: Try harder to keep Onboard above anything on-screen.
nl: Onboard op de voorgrond proberen te houden.

en: Keep _aspect ratio
nl: _Aspect ratio behuden

en: Constrain window size to the layout&apos;s aspect ratio.
nl: Grootte van het venster beperken tot layout&apos;s beeldverhouding

en: Constrain window size to the layout's aspect ratio.
nl: Beperk de grootte van het venster zodat het binnen de aspect-ratio van de indeling valt.

en: Floating Window Options
nl: Zwevende-vensters opties

en: Window options
nl: Vensteropties

en: Wind_ow:
nl: _Venster:

en: Transparency of the whole keyboard window. Requires compositing.
nl: Doorzichtigheid van het gehele toetsenbordvenster. Dit vereist compositing.

en: Transparency of the keyboard background
nl: Doorzichtigheid van de toetsenbordachtergrond.

en: _No background
nl: _Geen achtergrond

en: Show the desktop through the gaps between keys.
nl: De bureaubladachtergrond laten zien tussen de toetsen.

en: Transparency
nl: Doorzichtig

en: Set _transparency to
nl: _Doorzichtigheid instellen op

en: Enable inactive transparency. Requires compositing.
nl: Inactieve doorzichtigheid inschakelen. Vereist compositing.

en: Transparency when the pointer leaves the keyboard. Requires compositing.
nl: Doorzichtig wanneer de aanwijzer het toetsenbord verlaat. Dit vereist compositing.

en: after
nl: na

en: Delay in seconds until the inactive transparency takes effect.
nl: Vertraging in seconden totdat de inactieve doorzichtigheid effect heeft.

en: seconds
nl: seconden

en: When Inactive
nl: Bij inactiviteit

en: Resize Protection
nl: Grootte aanpassen

en: Name
nl: Naam

en: Description
nl: Beschrijving

en: Follow _system theme
nl: _Systeemthema aanhouden

en: Remember what Onboard theme was last used for every system theme.
nl: Voor elk systeemthema onthouden welk Onboard-thema het laatst gebruikt werd.

en: Snippets are pieces of text which are entered when the corresponding button in Onboard is pressed.
nl: Fragmenten zijn stukjes tekst die ingevoegd worden als de bijbehorende knop in Onboard wordt ingedrukt.

en: Play sound
nl: Geluid afspelen

en: Play click sound on keypress.
nl: Klikgeluid afpelen als op een toets wordt gedrukt

en: Show label popups
nl: Label popups weergeven

en: Show label popups above pressed keys.
nl: Label popups boven ingedrukte toetsen weergeven

en: Key-press Feedback
nl: Respons bij knopgebruik

en: Show secondary labels
nl: Secundaire labels weergeven

en: Show characters reachable with or without the shift key.
nl: Met of zonder shift-toets bereikbare karakters weergeven

en: Key Labels
nl: Toetslabels

en: _Long press action:
nl: Hande_ling bij lange toetsdruk:

en: Choose between key-repeat or long-press menus. Mainly affects alpha-numeric keys.
nl: Kies tussen toetsherhaling of lange toetsdruk menu's. Heeft hoofdzakelijk invloed op alfanumerieke toetsen.

en: Modifier _behavior:
nl: _Gedrag optietoets:

en: Behavior of modifier and layer keys.
nl: Gedrag van aanpassings- en laagtoetsen.

en: Seconds of inactivity until active modifiers and layer keys are released. 0 to disable.
nl: Seconden van inactiviteit totdat de geactiveerde aanpassingstoetsen en laagtoetsen worden vrijgegeven. Kies 0 om uit te schakelen.

en: Key Behavior
nl: Toetsgedrag

en: _Input event source:
nl: _Invoergebeurtenis bron:

en: Choose &apos;XInput&apos; for more reliable typing into text entries with pop-up selections. The &apos;GTK&apos; option offers better compatibility, but typing may fail in the presence of pointer grabs, e.g. with open pop-up windows.
nl: Kies &apos;XInput&apos; voor betrouwbaarder typen in tekstinvoer met pop-up selecties. De &apos;GTK&apos; optie biedt betere compatibiliteit, maar typen kan onbetrouwbaar zijn in de buurt van pointer grijpers, bijv. bij open pop-up vensters.

en: Choose 'XInput' for more reliable typing into text entries with pop-up selections. The 'GTK' option offers better compatibility, but typing may fail in the presence of pointer grabs, e.g. with open pop-up windows.
nl: Kies 'XInput' voor betrouwbaarder typen in tekstinvoer met pop-up selecties. De 'GTK' optie biedt betere compatibiliteit, maar typen kan onbetrouwbaar zijn in de buurt van pointer grijpers, bijv. bij open pop-up vensters.

en: Input Options
nl: Invoeropties

en: Delay between keystrokes in milliseconds:
nl: Vertraging tussen toetsaanslagen in milliseconden

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Show _suggestions
nl: _Suggesties weergeven

en: Enable word completion and prediction.
nl: Woordaanvulling en -voorspelling inschakelen.

en: Show spelling suggestions
nl: Spellingsuggesties weergeven

en: Check spelling of the word at or before the cursor.
nl: Spelling voor of onder de cursor controleren.

en: _Learn from typed text
nl: _Leren van getypte tekst

en: Remember new words, their recency and frequency to improve the suggestions over time.
nl: Nieuwe woorden, hun recentheid en frequentie onthouden om mettertijd de suggesties te verbeteren.

en: Insert word _separators
nl: _Scheidingstekens invoegen

en: Add and remove spaces when inserting word suggestions followed by punctuation characters.
nl: Spaties toevoegen en verwijderen bij het invoegen van woordsuggesties die door interpunctietekens worden gevolgd.

en: Options
nl: Opties

en: Show button to pause learning
nl: Toon knop om leren te onderbreken

en: Words typed while this button is pressed won't be remembered.
nl: Woorden die worden ingetikt terwijl deze knop is ingedrukt, zullen niet worden onthouden.

en: Show lan_guage switcher
nl: Talen_wisselaar tonen

en: Show a button for language selection.
nl: Toon een knop voor taalkeuze.

en: Buttons
nl: Knoppen

en: Word Suggestions
nl: Woordsuggesties

en: Auto-capitalize while typing
nl: Automatische hoofdletters tijdens typen

en: Automatically capitalize sentence begins and name words.
nl: Automatisch hoofdletters aan het begin van een zin en bij namen.

en: Auto-correct spelling
nl: Spelling automatisch corrigeren.

en: Automatically correct the last word.
nl: Laatste woord automatisch corrigeren.

en: The spell check engine to use.
nl: De te gebruiken spellingscontrole.

en: Spell-check backend:
nl: Spellingscontrole backend:

en: Auto-correction
nl: Autocorrectie

en: Enable  keyboard _scanning
nl: Toetsenbord-_scanning inschakelen

en: Keyboard Scanning
nl: Toetsenbord-scanning

en: _Delay:
nl: _Vertraging:

en: _Motion threshold:
nl: Be_wegingsdrempel:

en: Time in seconds before a click is triggered.
nl: Tijd in seconden voordat een klik geactiveerd wordt

en: Distance in pixels before movement will be recognized.
nl: Afstand in pixels voordat beweging herkend wordt.

en: Hide hover click window
nl: Venster voor zwevende klik verbergen

en: Hide the system-provided hover click window while Onboard is running.
nl: Het door het systeem geleverde zweefklik-venster altijd verbergen als Onboard actief is.

en: Enable click type window on exit
nl: Kliktype-venster inschakelen bij afsluiten

en: Always enable the system-provided hover click window when exiting Onboard.
nl: Het door het systeem geleverde zweefklik-venster altijd inschakelen wanneer Onboard afgesloten wordt.

en: Hover Click
nl: Zweefklik

en: Onboard Settings
nl: Onboard-instellingen

en: Onboard onscreen keyboard settings
nl: Instellingen voor Onboard schermtoetsenbord

en: Change Onboard settings
nl: Onboard-instellingen wijzigen

en: Failed to load language model '{}': {} ({})
nl: Kon taalmodel '{}' niet laden: {} ({})

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'hoverclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Activate Hover Click
nl: Zweefklik activeren

en: Alphanumeric keys
nl: Alfanumerieke toetsen

note: translators: very short label of the CAPS LOCK key
en: CAPS
nl: CapsLock

note: translators: very short label of the DELETE key
en: Del
nl: Delete

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'doubleclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Double click
nl: Dubbelklik

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'dragclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Drag click
nl: Sleepklik

note: translators: very short label of the numpad ENTER key
en: Ent
nl: Enter

en: Function keys
nl: Functietoetsen

en: Number block and function keys
nl: Numeriek-blok en functietoetsen

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'hide' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Hide Onboard
nl: Onboard verbergen

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'pause-learning.wordlist' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: Pause learning
nl: Leren onderbreken

note: translators: very short label of the HOME key
en: Hm
nl: Home

note: translators: very short label of the INSERT key
en: Ins
nl: Insert

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer0' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Main keyboard
nl: Hoofdtoetsenbord

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'middleclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Middle click
nl: Middelklik

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'move' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Move Onboard
nl: Onboard verplaatsen

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer1' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Number block and snippets
nl: Numerieke-blok en fragmenten

note: translators: very short label of the Preferences button translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'settings' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Preferences
nl: Voorkeuren

note: translators: very short label of the PRINT key
en: Prnt
nl: Print

note: translators: very short label of the Quit button
en: Quit
nl: Afsluiten

note: translators: very short label of the RETURN key
en: Return
nl: Enter

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'secondaryclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Right click
nl: Rechterklik

note: translators: very short label of the SCROLL key
en: Scroll
nl: Scroll Lock

en: Space
nl: Spatie

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'showclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Toggle click helpers
nl: Klikhulp aan/uit

note: translators: very short label of the default SUPER key
en: Win
nl: Windows-toets

note: translators: description of unicode character U+2602 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB05' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Umbrella
nl: Paraplu

note: translators: description of unicode character U+2606 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB07' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White star
nl: Witte ster

note: translators: description of unicode character U+260F translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB03' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White telephone
nl: Witte telefoon

note: translators: description of unicode character U+2615
en: Hot beverage
nl: Warme drank

note: translators: description of unicode character U+2620
en: Skull and crossbones
nl: Doodskop

note: translators: description of unicode character U+2622 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Radioactive sign
nl: Radioactiviteitsteken

note: translators: description of unicode character U+262E translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB06' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Peace symbol
nl: Vredesteken

note: translators: description of unicode character U+262F translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB08' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Yin yang
nl: Yin-yang

note: translators: description of unicode character U+2639 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC01' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Frowning face
nl: Triest gezicht

note: translators: description of unicode character U+263A translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD01' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face
nl: Blij gezicht

note: translators: description of unicode character U+263C translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD10' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White sun with rays
nl: Witte zon met stralen

note: translators: description of unicode character U+263E translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC10' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Last quarter moon
nl: Maan in laatste kwartier

note: translators: description of unicode character U+2640 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Female sign
nl: Vrouwenteken

note: translators: description of unicode character U+2642 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC09' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Male sign
nl: Mannenteken

note: translators: description of unicode character U+2661 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB01' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White heart suit
nl: Witte kaartspel hart

note: translators: description of unicode character U+2662
en: White diamond suit
nl: Witte kaartspel ruiten

note: translators: description of unicode character U+2664
en: White spade suit
nl: Witte kaartspel schoppen

note: translators: description of unicode character U+2667
en: White club suit
nl: Witte kaartspel klaver

note: translators: description of unicode character U+266B translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB02' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Beamed eighth note
nl: Achtste noot met waardestreep

note: translators: description of unicode character U+2709 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB04' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Envelope
nl: Envelop

note: translators: description of unicode character U+270C
en: Victory hand
nl: V-teken hand

note: translators: description of unicode character U+270D
en: Writing hand
nl: Schrijvende hand

note: translators: description of unicode character U+1F604 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD03' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with open mouth and smiling eyes
nl: Glimlachend gezicht met open mond en glimlachende ogen

note: translators: description of unicode character U+1F607 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD08' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with halo
nl: Glimlachend gezicht met aureool

note: translators: description of unicode character U+1F608 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC08' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with horns
nl: Glimlachend gezicht met horens

note: translators: description of unicode character U+1F609 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD04' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Winking face
nl: Knipogend gezicht

note: translators: description of unicode character U+1F60A translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD02' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with smiling eyes
nl: Glimlachend gezicht met glimlachende ogen

note: translators: description of unicode character U+1F60B translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC07' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Face savouring delicious food
nl: Gezicht dat van heerlijk voedsel geniet

note: translators: description of unicode character U+1F60D
en: Smiling face with heart-shaped eyes
nl: Glimlachend gezicht met hartvormige ogen

note: translators: description of unicode character U+1F60E translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD07' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Smiling face with sunglasses
nl: Glimlachend gezicht met zonnebril

note: translators: description of unicode character U+1F60F
en: Smirking face
nl: Grinnikend gezicht

note: translators: description of unicode character U+1F610
en: Neutral face
nl: Neutraal gezicht

note: translators: description of unicode character U+1F612
en: Unamused face
nl: Ongeamuseerd gezicht

note: translators: description of unicode character U+1F616 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC05' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Confounded face
nl: Beschaamd gezicht

note: translators: description of unicode character U+1F618
en: Face throwing a kiss
nl: Gezicht dat kushandje werpt

note: translators: description of unicode character U+1F61A translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD06' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Kissing face with closed eyes
nl: Kussend gezicht met gesloten ogen

note: translators: description of unicode character U+1F61C translators: this is a 'tooltip' of the key 'DD05' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Face with stuck-out tongue and winking eye
nl: Knipogend gezicht met uitgestoken tong

note: translators: description of unicode character U+1F61D
en: Face with stuck-out tongue and tightly closed eyes
nl: Gezicht met gesloten ogen en uitgestoken tong

note: translators: description of unicode character U+1F61E
en: Disappointed face
nl: Teleurgesteld gezicht

note: translators: description of unicode character U+1F620 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC02' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Angry face
nl: Boos gezicht

note: translators: description of unicode character U+1F621
en: Pouting face
nl: Pruilend gezicht

note: translators: description of unicode character U+1F622 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC03' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Crying face
nl: Huilend gezicht

note: translators: description of unicode character U+1F623
en: Persevering face
nl: Doorzettend gezicht

note: translators: description of unicode character U+1F629
en: Weary face
nl: Slaperig gezicht

note: translators: description of unicode character U+1F62B translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC06' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Tired face
nl: Vermoeid gezicht

note: translators: description of unicode character U+1F632 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DC04' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Astonished face
nl: Verbluft gezicht

note: translators: description of unicode character U+1F633
en: Flushed face
nl: Blozend gezicht

note: translators: description of unicode character U+1F635
en: Dizzy face
nl: Duizelig gezicht

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer4' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Arrows
nl: Pijlen

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer5' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Custom
nl: Aangepast

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Full Keyboard.onboard'
en: Desktop keyboard with edit and function keys
nl: Toetsenbord voor bureaucomputer met toetsen voor bewerken en functietoetsen

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer0' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Greek
nl: Grieks

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Grid.onboard'
en: Grid of keys, suitable for keyboard scanning
nl: Raster van toetsen, geschikt voor scannen met toetsenbord

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'hide' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Hide keyboard
nl: Toetsenbord verbergen

note: translators: this is a 'description' of the keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Keyboard layout with Greek literals, arrows and more, for math and physics education on an interactive Whiteboard.
nl: Toetsenbordindeling met Griekse letters, pijlen en meer, voor onderwijs in wis- en natuurkunde op een interactief schoolbord.

note: translators: this is a 'description' of the keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Keyboard layout with Greek literals, arrows and more, for math and physics education on an interactive Whiteboard.
    This layout places all keys on a single, very wide layer.
nl: Toetsenbordindeling met Griekse letters, pijlen en meer, voor onderwijs in wis- en natuurkunde op een interactief schoolbord.
    Deze indeling plaatst alle toetsen op een enkele, zeer brede laag.

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Compact.onboard'
en: Medium size desktop keyboard
nl: Middelgroot toetsenbord voor bureaucomputer

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Phone.onboard'
en: Mobile keyboard for small screens
nl: Mobiel toetsenbord voor kleine schermen

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'expand-corrections' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: More suggestions
nl: Meer suggesties

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'move' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Move keyboard
nl: Toetsenbord verplaatsen

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'quit' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Quit Keyboard
nl: Toetsenbord verlaten

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'quit' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Quit Onboard
nl: Onboard verlaten

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer2' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Set and Settings
nl: Instellen en instellingen

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'settings' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Settings
nl: Instellingen

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Small.onboard'
en: Space efficient desktop keyboard
nl: Ruimte-efficiënt toetsenbord voor bureaucomputer

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer3' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Special Characters
nl: Speciale tekens

note: translators: this is a 'summary' of the keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Special characters for interactive whiteboards
nl: Speciale tekens voor interactieve Schoolborden

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'correction' in keyboard layout 'word_suggestions.xml'
en: Spelling suggestion
nl: Spellingssuggestie

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer1' in keyboard layout 'Whiteboard.onboard'
en: Sub-, Superscripts; Fractions
nl: Onder- en bovenschrift; Breuken

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However the system is not configured anymore to use Onboard to unlock the screen. A possible reason can be that another application configured the system to use something else.
    
    Would you like to reconfigure the system to show Onboard when unlocking the screen?
nl: Onboard is ingesteld om te verschijnen bij het ontgrendelen van het beeldscherm; bijv bij het uitschakelen van de wachtwoordbeveiligde schermbeveiliging.
    
    Het systeem is echter niet langer ingesteld om Onboard te gebruiken bij het ontgrendelen van het beeldscherm. Mogelijk heeft een andere toepassing het systeem ergens anders op ingesteld.
    
    Wilt u het systeem opnieuw instellen zodat Onboard gebruikt wordt bij het ontgrendelen van het beeldscherm?

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However this function is disabled in the system.
    
    Would you like to activate it?
nl: Onboard is ingesteld om te verschijnen om het scherm te ontgrendelen; bijvoorbeeld om de met wachtwoord beveiligde schermbeveiliging uit te zetten.
    
    Deze functionaliteit is echter uitgeschakeld op uw computer.
    
    Wilt u deze activeren?

en: Layout file ({}) or name
nl: Opmaakbestand ({}) of -naam

en: Theme file (.theme) or name
nl: Themabestand (.theme) of -naam

en: Window size, widthxheight
nl: Venstergrootte, BreedtexHoogte

en: Window x position
nl: x-positie van venster

en: Window y position
nl: y-positie van venster

en: Start in XEmbed mode, e.g. for gnome-screensaver
nl: Starten in XEmbed-modus, bijv. voor gnome-screensaver

en: Allow multiple Onboard instances
nl: Meerdere Onboard-instanties toestaan

en: Silently fail to start in the given desktop environments. DESKTOPS is a comma-separated list of XDG desktop names, e.g. GNOME for GNOME Shell.
nl: Geruisloos niet starten in de gegeven werkomgevingen. DESKTOPS is een door komma's gescheiden lijst met XDG-bureaubladnamen, zoals Gnome voor Gnome Shell.

en: Keep aspect ratio when resizing the window
nl: Beeldverhouding handhaven bij het wijzigen van de grootte van het venster

en: Override auto-detection and manually select quirks
    QUIRKS={metacity|compiz|mutter}
nl: Autodetectie overslaan en handmatig quirks selecteren
    QUIRKS={metacity|compiz|mutter}

en: Migrating user directory '{}' to '{}'.
nl: Gebruikersmap van ‘{}’ naar ‘{}’ migreren.

note: honor XDG spec python >2.5
en: failed to migrate user directory.
nl: kon gebruikersmap niet overzetten.

en: layout '{filename}' does not exist
nl: indeling ‘{filename}’ bestaat niet

en: theme '{filename}' does not exist
nl: thema ‘{filename}’ bestaat niet

en: Loading theme from '{}'
nl: Het thema van ‘{}’ aan het laden

en: Unable to read theme '{}'
nl: Kan thema ‘{}’ niet lezen

en: Enabling auto-show requires Gnome Accessibility.
    
    Onboard can turn on accessiblity now, however it is recommended that you log out and back in for it to reach its full potential.
    
    Enable accessibility now?
nl: Automatisch weergeven vereist Gnome Accessibility.
    
    Onboard kan dit nu inschakelen, maar het zal pas volledig werken nadat u zich opnieuw heeft aangemeld.
    Wilt u Gnome Accessibility nu inschakelen?

en: color scheme '{filename}' does not exist
nl: kleurenschema ‘{filename}’ bestaat niet

en: New Input Device
nl: Nieuw invoerapparaat

en: Onboard has detected a new input device
nl: Onboard heeft een nieuw invoerapparaat gedetecteerd

en: Do you want to use this device for keyboard scanning?
nl: Wilt u dit apparaat voor toetsenbord-scanning gebruiken?

en: Use device
nl: Apparaat gebruiken

en: Onboard onscreen keyboard
nl: Onboard schermtoetsenbord

en: no window transparency available; screen doesn't support alpha channels
nl: Schermtransparantie niet beschikbaar: scherm ondersteunt geen alphakanalen

note: ##############
en: <Enter label>
nl: <Label invoeren>

en: <Enter text>
nl: <Tekst invoeren>

en: Button Number
nl: Knopnummer

en: Button Label
nl: Knopnaam

en: Snippet Text
nl: Tekstfragment

en: Must be an integer number
nl: Moet een geheel getal zijn

en: Snippet %d is already in use.
nl: Fragment %d is al in gebruik.

en: <big>Onboard failed to open learned word suggestions.</big>
    
    The error was:
    <tt>{}</tt>
    
    Revert word suggestions to the last backup (recommended)?
nl: <big>Onboard slaagde er niet in om suggesties voor geleerde woorden te openen.</big>
    
    De fout was:
    <tt>{}</tt>
    
    Woordsuggesties terugzetten op de laatste reservekopie (aangeraden)?

en: <big>Onboard failed to open learned word suggestions.</big>
    
    The error was:
    <tt>{}</tt>
    
    The suggestions have to be reset, but the erroneous file will remain at 
    '{}'
nl: <big>Onboard slaagde er niet in om suggesties voor geleerde woorden te openen.</big>
    
    De fout was:
    <tt>{}</tt>
    
    De suggesties moeten worden teruggezet op de standaardwaarden, 
    maar het bestand met de fout blijft staan op '{}'

en: Loading legacy layout, format '{}'. Please consider upgrading to current format '{}'
nl: Bezig met laden van verouderde indeling, formaat '{}'. Overweeg bijwerken naar huidig formaat '{}'

en: Ignoring key '{}'. No svg filename defined.
nl: Sleutel ‘{}’ genegeerd. Geen svg-bestandsnaam gedefinieerd.

en: Snippet {}
nl: Fragment {}

note: i18n: full string is "Snippet n, unassigned"
en: , unassigned
nl: , niet toegewezen

en: copying layout '{}' to '{}'
nl: bezig met kopiëren van indeling ‘{}’ naar ‘{}’

en: copy_layouts failed, unsupported layout format '{}'.
nl: copy_layouts mislukt, niet ondersteund indelingsformaat ‘{}’.

en: copying svg file '{}' to '{}'
nl: bezig met kopiëren van svg-bestand ‘{}’ naar ‘{}’

en: gsettings schema for '{}' is not installed
nl: gsettings-schema voor ‘{}’ is niet geïnstalleerd

note: assume filename is just a basename instead of a full file path
en: {description} '{filename}' not found yet, retrying in default paths
nl: {description} ‘{filename}’ nog niet gevonden, nieuwe poging in standaard paden

en: unable to locate '{filename}', loading default {description} instead
nl: ‘{filename}’ niet gevonden, {description} wordt als standaard geladen

en: failed to find {description} '{filename}'
nl: {description} ‘{filename}’ niet gevonden

en: {description} '{filepath}' found.
nl: {description} ‘{filepath}’ gevonden.

en: Looking for system defaults in {paths}
nl: In {paths} naar standaard systeeminstellingen zoeken

en: Failed to read system defaults.
nl: Inlezen van standaard systeeminstellingen mislukt.

en: No system defaults found.
nl: Geen standaard systeeminstellingen gevonden.

en: Loading system defaults from {filename}
nl: Standaard systeeminstellingen van {filename} aan het inladen

en: Found system default '[{}] {}={}'
nl: Standaard systeeminstellingen gevonden '[{}] {}={}'

en: System defaults: Unknown key '{}' in section '{}'
nl: Standaard systeminstellingen: onbekende sleutel '{}' in gedeelte '{}'

en: System defaults: Invalid enum value for key '{}' in section '{}': {}
nl: Standaard systeeminstellingen: ongeldige enum-waarde voor toets ‘{}’ in sectie ‘{}’: {}

en: System defaults: Invalid value for key '{}' in section '{}'
      {}
nl: Standaard ysteemsinstellingen: Geen geldige waarde voor sleutel '{}' in sectie '{}'
      {}

en: Failed to get gsettings value.
nl: Ophalen gsettings-waardes mislukt.
