onboard - en to vi translation catalogue (20 entries)

en: _Show Onboard
vi: _Xem onBoard

en: _Hide Onboard
vi: _Giấu onBoard

note: Translators: label of a menu item. It used to be stock item STOCK_QUIT until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Quit
vi: _Thoát

en: General
vi: Chung

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer2' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Snippets
vi: Đoạn mã

en: _Show status icon
vi: _Xem biểu tượng tình trạng

en: Desktop Integration
vi: Kết hợp Màn hình nền

en: Snippets are pieces of text which are entered when the corresponding button in Onboard is pressed.
vi: Đoạn mã là những đoạn văn bản sẽ được điền vào sau khi đã nhấn vào nút tương tác trên onBoard.

note: translators: very short label of the left Alt key
en: Alt
vi: Phím Alt

note: translators: very short label of the Alt Gr key
en: Alt Gr
vi: Phím Alt Gr

note: translators: very short label of the CAPS LOCK key
en: CAPS
vi: Phím CAPS (hoặc CAPSLOCK)

note: translators: very short label of the Ctrl key
en: Ctrl
vi: Phím Ctrl

note: translators: very short label of the HOME key
en: Hm
vi: Phím Home

note: translators: very short label of the INSERT key
en: Ins
vi: Phím Ins

note: translators: very short label of the Menu key
en: Menu
vi: Phím Menu

note: translators: very short label of the RETURN key
en: Return
vi: Phím Enter

note: translators: very short label of the TAB key
en: Tab
vi: Phím Tab

note: translators: very short label of the default SUPER key
en: Win
vi: Phím Win

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'settings' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Settings
vi: Thiết lập

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However this function is disabled in the system.
    
    Would you like to activate it?
vi: Onboard được cấu hình để hiển thị cùng hộp thoại mở khóa màn hình; ví dụ để gõ mật khẩu cho trình bảo vệ màn hình.
    
    Tuy nhiên chức năng này đã bị tắt.
    
    Bạn có muốn bật lại nó hay không?
