onboard - en to am translation catalogue (102 entries)

en: Error saving
am: ስህተት ተፈጥሯል በማስቀመጥ ላይ እንዳለ

note: Translators: cancel button of the snippets dialog. It used to be stock item STOCK_CANCEL until Gtk 3.10 deprecated those. Translators: cancel button of "New Input Device" dialog. It used to be stock item STOCK_CANCEL until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Cancel
am: _መሰረዣ

en: Other _Languages
am: ሌሎች ቋንቋዎች

en: _Remove suggestion…
am: ሀሳቡን _ማስወገጃ…

en: Remove word suggestion
am: የ ቃላቱን ሀሳብ ማስወገጃ

en: Remove '{}' everywhere.
am: ማስወገጃ '{}' በ ሁሉም ቦታ.

en: Failed to execute '{}', {}
am: መፈጸም አልተቻለም '{}', {}

note: ##############
en: <Enter label>
am: <ምልክት ያስገቡ>

en: <Enter text>
am: <ጽሁፍ ያስገቡ>

en: Author: {}
am: ደራሲው: {}

note: Translators: reset button of Preferences->Theme.
en: _Reset
am: _እንደ ነበር መመለሻ

note: Translators: delete button of Preferences->Theme. It used to be stock item STOCK_DELETE until Gtk 3.10 deprecated those.
en: _Delete
am: _ማጥፊያ

note: Key style with flat fill- and border colors
en: Flat
am: ጠፍጣፋ

note: Key style with simple gradients
en: Gradient
am: ከፍታ መለኪያ

en: Default
am: ነባር

en: Bold
am: ማድመቂያ

en: Italic
am: ማዝመሚያ

en: Ubuntu Logo
am: የኡቡንቱ አርማ

en: Step
am: ደረጃ

en: Left
am: በ ግራ

en: Right
am: በ ቀኝ

en: Up
am: ከ ላይ

en: Down
am: ከ ታች

en: Activate
am: ማስነሻ

en: Action:
am: ተግባር:

en: Disabled
am: ተሰናክሏል

en: Button
am: ቁልፍ

en: Press a button...
am: ቁልፍ ይጫኑ...

en: Press a key...
am: ቁልፍ ይጫኑ...

en: failed to create directory '{}': {}
am: ዳይሬክቶሪ መፍጠር አልተቻለም '{}': {}

note: translators: very short label of the DELETE key
en: Del
am: ማጥፊያ

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'doubleclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Double click
am: ሁለት ጊዜ መጫኛ

note: translators: very short label of the numpad END key
en: End
am: መጨረሻ

note: translators: very short label of the numpad ENTER key
en: Ent
am: ማስገቢያ

en: Function keys
am: የ ተግባር ቁልፎች

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer0' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Main keyboard
am: ዋናው የፊደል ገበታ

note: translators: very short label of the Menu key
en: Menu
am: ዝርዝር

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'middleclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Middle click
am: በመሀከል መጫኛ

note: translators: very short label of the PAUSE key
en: Pause
am: ማቆሚያ

note: translators: very short label of the Preferences button translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'settings' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Preferences
am: ምርጫዎች

note: translators: very short label of the PRINT key
en: Prnt
am: ማተሚያ

note: translators: very short label of the Quit button
en: Quit
am: ማጥፊያ

note: translators: very short label of the RETURN key
en: Return
am: መመለሻ

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'secondaryclick' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Right click
am: በቀኝ መጫኛ

note: translators: very short label of the SCROLL key
en: Scroll
am: መሸብለያ

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer2' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Snippets
am: ቁራጭ

en: Space
am: ክፍተት

note: translators: very short label of the default SUPER key
en: Win
am: መስኮት

note: translators: description of unicode character U+2602 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB05' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Umbrella
am: ጥላ

note: translators: description of unicode character U+2606 translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB07' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White star
am: ነጭ ኮከብ

note: translators: description of unicode character U+260F translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB03' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: White telephone
am: ነጭ ስልክ

note: translators: description of unicode character U+262E translators: this is a 'tooltip' of the key 'DB06' in keyboard layout 'Small.onboard'
en: Peace symbol
am: የ ሰላም ምልክት

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'settings' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Settings
am: ማሰናጃ

en: Key-repeat
am: ቁልፍ-መድገሚያ

en: International character selection
am: አለም አቀፍ ባህሪዎች መምረጫ

en: Auto
am: በራሱ

en: Remember nothing
am: ምንም አታስታውስ

en: Don't remember new words
am: አዲስ ቃል አታስታውስ

en: None
am: ምንም

en: General
am: ባጠቃላይ

en: Window
am: መስኮት

en: Layout
am: እቅድ

en: Theme
am: ገጽታ

en: Keyboard
am: የ ፊደል ገበታ

en: Typing Assistance
am: የ መጻፊያ እርዳታ

en: Universal Access
am: አለም አቀፍ መድረሻ

en: Lock only
am: መቆለፊያ ብቻ

en: none
am: ምንም

[ctx: Label of the main close button of the preferences dialog.]
en: _Close
am: _መዝጊያ

en: Show/Hide options
am: ምርጫዎችን ማሳያ/መደበቂያ

en: Desktop Integration
am: ዴስክቶፕ ማዋሀጃ

[ctx: Label of settings button on preferences page Window.]
en: _Settings
am: _ማሰናጃዎች

en: _Background:
am: _መደብ:

en: _No background
am: መደብ _የለም

en: after
am: በኋላ

en: seconds
am: ሰከንዶች

en: Name
am: ስም

en: Description
am: መግለጫ

en: Options
am: ምርጫዎች

en: Buttons
am: ቁልፎች

en: _Delay:
am: _ማዘግያ:

en: Top
am: ከ ላይ

en: Bottom
am: ከ ታች

en: Shrink workarea
am: የ ስራ ማሳነሻ

[ctx: Label of the revert button of the theme settings dialog.]
en: _Revert
am: _ወደ ነበረበት መመለሻ

[ctx: Label of the close button of the theme settings dialog.]
en: _Close
am: _መዝጊያ

en: _Angle:
am: _አንግል:

en: Light Direction
am: የ ብርሀን አቅጣጫ

en: _Style:
am: _ዘዴ:

en: S_ize:
am: መ_ጠን:

en: B_order width:
am: የ ድ_ንበር ስፋት:

en: Key Style
am: የ ቁልፍ ዘዴ

en: _Key:
am: _ቁልፍ:

en: _Border:
am: _ድንበር:

en: Gradients
am: ከፍታዎች

en: _Strength:
am: _ጥንካሬ:

en: Shadow
am: ጥላ

en: Keys
am: ቁልፎች

en: _Font:
am: _ፊደል:

en: _Attributes:
am: _ባህሪዎች:

en: Font
am: ፊደል

en: Labels
am: ምልክቶች
