onboard - en to br translation catalogue (22 entries)

en: _Show Onboard
br: _Diskouez onBoard

en: _Hide Onboard
br: _Kuzhañ onBoard

en: Onboard is configured to appear with the dialog to unlock the screen; for example to dismiss the password-protected screensaver.
    
    However this function is disabled in the system.
    
    Would you like to activate it?
br: Kefluniet eo Onboard evit bezañ diskouezet gant ar voestad emziviz da zibrennañ ar skramm ; da skouer a-benn diweredekaat arload arboellañ ar skramm.
    
    Koulskoude ez eo diwerekedaet an arc'hwel-mañ er reizhiad.
    
    Ha fellout a ra deoc'h gweredekaat an arc'hwel-mañ ?

note: translators: very short label of the CAPS LOCK key
en: CAPS
br: PENNLZR

note: translators: very short label of the DELETE key
en: Del
br: Dilemel

note: translators: very short label of the numpad END key
en: End
br: Dibenn

note: translators: very short label of the numpad ENTER key
en: Ent
br: Enankañ

note: translators: very short label of the HOME key
en: Hm
br: D'arGêr

note: translators: very short label of the INSERT key
en: Ins
br: Enl

note: translators: very short label of the Menu key
en: Menu
br: Lañser

note: translators: very short label of the PAUSE key
en: Pause
br: Ehan

note: translators: very short label of the PRINT key
en: Prnt
br: Moullañ

note: translators: very short label of the RETURN key
en: Return
br: Distro

note: translators: very short label of the SCROLL key
en: Scroll
br: Dibunañ

note: translators: this is a 'tooltip' of the key_template 'layer2' in keyboard layout 'key_defs.xml'
en: Snippets
br: Parzhioù

note: translators: very short label of the TAB key
en: Tab
br: Taolennata

note: translators: very short label of the default SUPER key
en: Win
br: Prenestr

note: translators: this is a 'tooltip' of the key 'settings' in keyboard layout 'Whiteboard_wide.onboard'
en: Settings
br: Arventennoù

en: General
br: Hollek

en: _Show status icon
br: Diskouez arlun ar stad

en: Desktop Integration
br: Enkorfadur ar burev

en: Snippets are pieces of text which are entered when the corresponding button in Onboard is pressed.
br: Ar parzhioù zo tammoù testenn hag a zo skrivet pa vez pouezet war ar stokell e onBoard o klotañ ganto.
