OnionShare 2.3.2 - en to fi translation catalogue (14 entries)

en: Installation
fi: Asennus

en: Windows or macOS
fi: Windows tai macOS

en: You can download OnionShare for Windows and macOS from the `OnionShare website <https://onionshare.org/>`_.
fi: Voit ladata OnionSharen Windowsille ja macOS:lle `OnionSharen verkkosivuilta <https://onionshare.org/>`_.

en: **Install OnionShare using Flatpak**: https://flathub.org/apps/details/org.onionshare.OnionShare
fi: **Asenna OnionShare käyttämällä Flatpakia**: https://flathub.org/apps/details/org.onionshare.OnionShare

en: You can also download and install PGP-signed ``.flatpak`` or ``.snap`` packages from https://onionshare.org/dist/ if you prefer.
fi: Voit myös ladata ja asentaa PGP-allekirjoitetun ``.flatpak`` or ``.snap`` paketin sivulta https://onionshare.org/dist/ jos niin haluat.

en: Verifying PGP signatures
fi: Varmistetaan PGP-allekirjoituksia

en: You can verify that the package you download is legitimate and hasn't been tampered with by verifying its PGP signature. For Windows and macOS, this step is optional and provides defense in depth: the OnionShare binaries include operating system-specific signatures, and you can just rely on those alone if you'd like.
fi: PGP-allekirjoituksen tarkistuksella voit varmistaa, että lataamasi paketti on oikea eikä sitä ole manipuloitu. Windowsille ja macOS:lle tämä vaihe on vapaaehtoinen ja tarjoaa lisäturvallisuutta: OnionShare binäärit sisältävät käyttöjärjestelmäkohtaiset allekirjoitukset ja voit luottaa halutessasi ainoastaan niihin.

en: Signing key
fi: Allekirjoitusavain

en: Packages are signed by Micah Lee, the core developer, using his PGP public key with fingerprint ``927F419D7EC82C2F149C1BD1403C2657CD994F73``. You can download Micah's key `from the keys.openpgp.org keyserver <https://keys.openpgp.org/vks/v1/by-fingerprint/927F419D7EC82C2F149C1BD1403C2657CD994F73>`_.
fi: Paketit on allekirjoittanut pääkehittäjä Micah Lee käyttämällä hänen julkista PGP-avaintaan sormenjäljellä ``927F419D7EC82C2F149C1BD1403C2657CD994F73``. Voit tallentaa Micah'n avaimen `keys.openpgp.org -avainpalvelimelta <https://keys.openpgp.org/vks/v1/by-fingerprint/927F419D7EC82C2F149C1BD1403C2657CD994F73>`_.

en: You must have GnuPG installed to verify signatures. For macOS you probably want `GPGTools <https://gpgtools.org/>`_, and for Windows you probably want `Gpg4win <https://www.gpg4win.org/>`_.
fi: Sinulla tulee olla GnuPG asennettuna varmentaaksesi allekirjoitukset. MacOS:lle haluat luultavasti `GPGTools -sovelluksen <https://gpgtools.org/>`_, ja Windowsille luultavasti haluat`Gpg4win -sovelluksen <https://www.gpg4win.org/>`_.

en: Signatures
fi: Allekirjoitukset

en: Verifying
fi: Varmennetaan

en: The expected output looks like this::
fi: Odotettu lopputulos näyttää tältä::

en: If you want to learn more about verifying PGP signatures, the guides for `Qubes OS <https://www.qubes-os.org/security/verifying-signatures/>`_ and the `Tor Project <https://support.torproject.org/tbb/how-to-verify-signature/>`_ may be useful.
fi: Jos haluat opia enemmän PGP-allekirjoitusten varmentamisesta, ohjeet `Qubes OS:lle <https://www.qubes-os.org/security/verifying-signatures/>`_ ja `Tor Projectille <https://support.torproject.org/tbb/how-to-verify-signature/>`_ voivat olla hyödyllisiä.
