OnionShare 2.3.2 - en to id translation catalogue (14 entries)

en: Installation
id: Instalasi

en: Windows or macOS
id: Windows atau macOS

en: You can download OnionShare for Windows and macOS from the `OnionShare website <https://onionshare.org/>`_.
id: Anda dapat mengunduh OnionShare untuk Windows dan macOS dari `situs web OnionShare <https://onionshare.org/>`_.

en: **Install OnionShare using Flatpak**: https://flathub.org/apps/details/org.onionshare.OnionShare
id: **Instal OnionShare menggunakan Flatpak**: https://flathub.org/apps/details/org.onionshare.OnionShare

en: You can also download and install PGP-signed ``.flatpak`` or ``.snap`` packages from https://onionshare.org/dist/ if you prefer.
id: Anda juga dapat mengunduh dan menginstal paket ``.flatpak`` atau ``.snap`` bertanda PGP dari https://onionshare.org/dist/ jika Anda mau.

en: Verifying PGP signatures
id: Memverifikasi tanda tangan PGP

en: You can verify that the package you download is legitimate and hasn't been tampered with by verifying its PGP signature. For Windows and macOS, this step is optional and provides defense in depth: the OnionShare binaries include operating system-specific signatures, and you can just rely on those alone if you'd like.
id: Anda dapat memverifikasi bahwa paket yang Anda unduh sah dan belum diubah dengan memverifikasi tanda tangan PGP-nya. Untuk Windows dan macOS, langkah ini bersifat opsional dan memberikan keamanan mendalam: binari OnionShare menyertakan tanda tangan khusus sistem operasi, dan Anda dapat menggunakannya jika Anda mau.

en: Signing key
id: Kunci masuk

en: Packages are signed by Micah Lee, the core developer, using his PGP public key with fingerprint ``927F419D7EC82C2F149C1BD1403C2657CD994F73``. You can download Micah's key `from the keys.openpgp.org keyserver <https://keys.openpgp.org/vks/v1/by-fingerprint/927F419D7EC82C2F149C1BD1403C2657CD994F73>`_.
id: Paket ditandatangani oleh Micah Lee, pengembang inti, menggunakan kunci publik PGP miliknya dengan sidik jari ``927F419D7EC82C2F149C1BD1403C2657CD994F73``. Anda dapat mengunduh kunci Micah `dari server kunci keys.openpgp.org <https://keys.openpgp.org/vks/v1/by-fingerprint/927F419D7EC82C2F149C1BD1403C2657CD994F73>`_.

en: You must have GnuPG installed to verify signatures. For macOS you probably want `GPGTools <https://gpgtools.org/>`_, and for Windows you probably want `Gpg4win <https://www.gpg4win.org/>`_.
id: Anda harus menginstal GnuPG untuk memverifikasi tanda tangan. Untuk macOS Anda mungkin menginginkan `GPGTools <https://gpgtools.org/>`_, dan untuk Windows Anda mungkin menginginkan `Gpg4win <https://www.gpg4win.org/>`_.

en: Signatures
id: Tanda tangan

en: Verifying
id: Memverifikasi

en: The expected output looks like this::
id: Output yang diharapkan terlihat seperti ini ::

en: If you want to learn more about verifying PGP signatures, the guides for `Qubes OS <https://www.qubes-os.org/security/verifying-signatures/>`_ and the `Tor Project <https://support.torproject.org/tbb/how-to-verify-signature/>`_ may be useful.
id: Jika Anda ingin mempelajari lebih lanjut tentang memverifikasi tanda tangan PGP, panduan untuk `Qubes OS <https://www.qubes-os.org/security/verifying-signatures/>`_ dan `Tor Project <https://support.torproject.org/id/tbb/how-to-verify-signature/>`_ mungkin bermanfaat.
