OnionShare 2.3 - en to it translation catalogue (10 entries)

en: Advanced Usage
it: Utilizzo Avanzato

en: Save Tabs
it: Salva le tab

en: Scheduled Times
it: Orari Programmati

en: OnionShare supports scheduling exactly when a service should start and stop. Before starting a server, click "Show advanced settings" in its tab and then check the boxes next to either "Start onion service at scheduled time", "Stop onion service at scheduled time", or both, and set the respective desired dates and times.
it: OnionShare supporta la pianificazione esattamente quando un servizio deve essere avviato e interrotto. Prima di avviare un server, fai clic su "Mostra impostazioni avanzate" nella relativa scheda, quindi seleziona le caselle accanto a "Avvia servizio onion all'ora pianificata", "Arresta il servizio onion all'ora pianificata" o entrambe e imposta le rispettive date e ore desiderate.

en: Command-line Interface
it: Interfaccia della riga di comando

en: In addition to its graphical interface, OnionShare has a command-line interface.
it: Oltre alla sua interfaccia grafica, OnionShare ha un'interfaccia a riga di comando.

en: You can install just the command-line version of OnionShare using ``pip3``::
it: Puoi installare solo la versione a riga di comando di OnionShare usando ``pip3``::

en: Note that you will also need the ``tor`` package installed. In macOS, install it with: ``brew install tor``
it: Nota che avrai anche bisogno del pacchetto ``tor`` installato. In macOS, installalo con: ``brew install tor``

en: Then run it like this::
it: Quindi eseguilo in questo modo::

en: Usage
it: Utilizzo
