OnionShare 2.3 - en to it translation catalogue (9 entries)

en: Getting Help
it: Ricevere Aiuto

en: Read This Website
it: Leggi questo sito

en: You will find instructions on how to use OnionShare. Look through all of the sections first to see if anything answers your questions.
it: Puoi trovare le istruzioni su come usare OnionShare. Controlla prima in tutte le varie sezioni per vedere se c'è già la risposta a quello che stai cercando.

en: Check the GitHub Issues
it: Controlla le issue su GitHub

en: If it isn't on the website, please check the `GitHub issues <https://github.com/onionshare/onionshare/issues>`_. It's possible someone else has encountered the same problem and either raised it with the developers, or maybe even posted a solution.
it: Se non si trova sul sito, per favore controlla tra le `issue di GitHub <https://github.com/micahflee/onionshare/issues>`_. Qualche altra persona potrebbe aver incontrato il tuo stesso problema e averlo già segnalato agli sviluppatori o forse aver persino postato la soluzione.

en: Submit an Issue Yourself
it: Apri tu direttamente un'issue

en: If you are unable to find a solution, or wish to ask a question or suggest a new feature, please `submit an issue <https://github.com/onionshare/onionshare/issues/new>`_. This requires `creating a GitHub account <https://help.github.com/articles/signing-up-for-a-new-github-account/>`_.
it: Se non riesci a trovare una soluzione, o desideri porre una domanda oppure vuoi suggerire una funzionalità, `crea una issue <https://github.com/onionshare/onionshare/issues/new>`_. Ciò richiede `creare un account GitHub <https://help.github.com/articles/signing-up-for-a-new-github-account/>`_.

en: Join our Keybase Team
it: Unisciti al nostro Team su Keybase

en: See :ref:`collaborating` on how to join the Keybase team used to discuss the project.
it: Guarda :ref:`collaborare` per scoprire come unirti al team Keybase usato per parlare del progetto.
