OnionShare 2.3 - en to ja translation catalogue (10 entries)

en: Advanced Usage
ja: 先進の使用

en: Save Tabs
ja: タブを保存する

en: Scheduled Times
ja: 予定した時間

en: OnionShare supports scheduling exactly when a service should start and stop. Before starting a server, click "Show advanced settings" in its tab and then check the boxes next to either "Start onion service at scheduled time", "Stop onion service at scheduled time", or both, and set the respective desired dates and times.
ja: OnionShareでは、サービスの開始・停止する時間を予定することができます。サーバーを起動する前に、そのタブに「詳細設定を表示」をクリックして、「 指定の日時にonionサービスを起動する 」または「 指定の日時にonionサービスを停止する 」それとも両方のボックスをチェックして、希望日時を入力する。

en: Command-line Interface
ja: コマンドライン・インターフェース

en: In addition to its graphical interface, OnionShare has a command-line interface.
ja: グラフィカル・インターフェースに加えて、OnionShareにはコマンドライン・インターフェースがあります。

en: You can install just the command-line version of OnionShare using ``pip3``::
ja: ``pip3``:: を利用して、OnionShareのコマンドライン版のみをインストールできます。

en: Note that you will also need the ``tor`` package installed. In macOS, install it with: ``brew install tor``
ja: ``tor`` パッケージもインストールする必要があるとご了承ください。macOSの場合は ``brew install tor`` でインストールできます

en: Then run it like this::
ja: そして以下のコマンドで実行できます ::

en: Usage
ja: 使用方法
