OnionShare 2.3 - en to ja translation catalogue (12 entries)

en: Developing OnionShare
ja: OnionShareを開発する

en: Collaborating
ja: コラボレーション

en: OnionShare also has a `mailing list <https://lists.riseup.net/www/subscribe/onionshare-dev>`_ for developers and and designers to discuss the project.
ja: また、OnionShareは、開発者やデザイナーがプロジェクトについて議論するためのメーリングリスト<https://lists.riseup.net/www/subscribe/onionshare-dev>`_があります。

en: Starting Development
ja: 開発を開始する

en: Debugging tips
ja: デバッグのヒント

en: You can add your own debug messages by running the ``Common.log`` method from ``onionshare/common.py``. For example::
ja: ``onionshare/common.py`` から ``Common.log`` メソッドを実行することで、独自のデバッグ メッセージを追加できます。例えば::

en: Local Only
ja: ローカルのみ

en: Tor is slow, and it's often convenient to skip starting onion services altogether during development. You can do this with the ``--local-only`` flag. For example::
ja: Tor は遅いため、開発中にオニオン サービスの開始を完全にスキップすると便利な場合がよくあります。これは ``--local-only`` フラグで行うことができます。例えば：：

en: Contributing Translations
ja: 翻訳へ貢献する

en: Help make OnionShare easier to use and more familiar and welcoming for people by translating it on `Hosted Weblate <https://hosted.weblate.org/projects/onionshare/>`_. Always keep the "OnionShare" in latin letters, and use "OnionShare (localname)" if needed.
ja: OnionShare をより使いやすく、より親しみやすくするために、`Hosted Weblate <https://hosted.weblate.org/projects/onionshare/>`_ で翻訳することに協力してください。「OnionShare」は常にラテン文字で表記し、必要であれば「OnionShare (ローカル名)」を使用してください。

en: To help translate, make a Hosted Weblate account and start contributing.
ja: 翻訳を手伝うには、Hosted Weblateのアカウントを作り、投稿を始めてください。

en: Sometimes the original English strings are wrong, or don't match between the application and the documentation.
ja: 場合によっては、元の英語の文字列が間違っていたり、アプリケーションとドキュメント間で一致しない場合があります。
