OnionShare 2.3 - en to ja translation catalogue (9 entries)

en: Getting Help
ja: サポートを受ける

en: Read This Website
ja: このサイトをよく確認しましょう

en: You will find instructions on how to use OnionShare. Look through all of the sections first to see if anything answers your questions.
ja: OnionShareの使用方法に関する説明を確認できます。初めに、全てのセクションを確認して、質問に答える情報があるかどうかを確かめてください。

en: Check the GitHub Issues
ja: GitHubのIssueを確認

en: If it isn't on the website, please check the `GitHub issues <https://github.com/onionshare/onionshare/issues>`_. It's possible someone else has encountered the same problem and either raised it with the developers, or maybe even posted a solution.
ja: 質問に答える情報がウェブサイト上にない場合は、\ `GitHubのIssue <https://github.com/onionshare/onionshare/issues>`_\ をご確認ください。他の人が同様の問題に遭遇して開発者に報告したり、解決策を投稿したりしている可能性があります。

en: Submit an Issue Yourself
ja: 問題を報告

en: If you are unable to find a solution, or wish to ask a question or suggest a new feature, please `submit an issue <https://github.com/onionshare/onionshare/issues/new>`_. This requires `creating a GitHub account <https://help.github.com/articles/signing-up-for-a-new-github-account/>`_.
ja: もし解決策が見つからなかったり、質問や新機能を提案したかったりする場合は、\ `Issueを作成 <https://github.com/onionshare/onionshare/issues/new>`_\ してください。その際には\ `GitHubアカウントの作成 <https://help.github.com/articles/signing-up-for-a-new-github-account/>`_\ が必要となります。

en: Join our Keybase Team
ja: Keybaseチームに参加

en: See :ref:`collaborating` on how to join the Keybase team used to discuss the project.
ja: プロジェクトについて議論を行っているKeybaseチームに参加する方法については\ :ref:`collaborating`\ をご確認ください。
