OnionShare 2.3 - en to pt_PT translation catalogue (14 entries)

en: Installation
pt_PT: Instalação

en: Windows or macOS
pt_PT: Windows ou macOS

en: You can download OnionShare for Windows and macOS from the `OnionShare website <https://onionshare.org/>`_.
pt_PT: Pode descarregar o OnionShare para Windows ou macOS a partir do `OnionShare website <https://onionshare.org/>`_.

en: Install in Linux
pt_PT: Instalar em Linux

en: **Install OnionShare using Flatpak**: https://flathub.org/apps/details/org.onionshare.OnionShare
pt_PT: **Instalar OnionShare utilizando Flatpak**: https://flathub.org/apps/details/org.onionshare.OnionShare

en: Verifying PGP signatures
pt_PT: Verificação de assinaturas PGP

en: You can verify that the package you download is legitimate and hasn't been tampered with by verifying its PGP signature. For Windows and macOS, this step is optional and provides defense in depth: the OnionShare binaries include operating system-specific signatures, and you can just rely on those alone if you'd like.
pt_PT: Pode verificar se o pacote que foi instalado é legítimo e se não foi falsificado com a verificação da sua assinatura PGP. Para Windows ou macOS, este passo é opcional e fornece defesa abrangente: Os binários do OnionShare incluem assinaturas especificas do sistema operativo que chegam, se desejar, para confiar nelas.

en: Signing key
pt_PT: Chave de assinatura

en: Packages are signed by Micah Lee, the core developer, using his PGP public key with fingerprint ``927F419D7EC82C2F149C1BD1403C2657CD994F73``. You can download Micah's key `from the keys.openpgp.org keyserver <https://keys.openpgp.org/vks/v1/by-fingerprint/927F419D7EC82C2F149C1BD1403C2657CD994F73>`_.
pt_PT: Os pacotes são assinados pelo Micah Lee, programador principal, usando a sua chave pública PGP com fingerprint ``927F419D7EC82C2F149C1BD1403C2657CD994F73``. Pode descarregar a chave do Micah `a partir de keys.openpgp.org keyserver <https://keys.openpgp.org/vks/v1/by-fingerprint/927F419D7EC82C2F149C1BD1403C2657CD994F73>`_.

en: You must have GnuPG installed to verify signatures. For macOS you probably want `GPGTools <https://gpgtools.org/>`_, and for Windows you probably want `Gpg4win <https://www.gpg4win.org/>`_.
pt_PT: Deve ter instalado o GnuPG para verificar assinaturas. Para o macOS provavelmente prefere `GPGTools <https://gpgtools.org/>`_, e para Windows `Gpg4win <https://www.gpg4win.org/>`_.

en: Signatures
pt_PT: Assinaturas

en: Verifying
pt_PT: Verificação

en: Or for Windows, in a command-prompt like this::
pt_PT: ou para Windows, na linha de comandos desta forma::

en: The expected output looks like this::
pt_PT: O resultado esperado é o seguinte:
