OnionShare 2.3 - en to sv translation catalogue (10 entries)

en: Advanced Usage
sv: Avancerad användning

en: Save Tabs
sv: Spara flikar

en: Scheduled Times
sv: Schemalagda tider

en: OnionShare supports scheduling exactly when a service should start and stop. Before starting a server, click "Show advanced settings" in its tab and then check the boxes next to either "Start onion service at scheduled time", "Stop onion service at scheduled time", or both, and set the respective desired dates and times.
sv: OnionShare stöder schemaläggning av exakt när en tjänst ska starta och sluta. Innan du startar en server klickar du på "Visa avancerade inställningar" på dess flik och kryssar sedan i rutorna bredvid antingen "Starta onion-tjänst vid schemalagd tid", "Stoppa onion-tjänst vid schemalagd tid" eller båda, och ställer in önskade datum och tider.

en: Command-line Interface
sv: Gränssnitt för kommandoraden

en: In addition to its graphical interface, OnionShare has a command-line interface.
sv: Förutom sitt grafiska gränssnitt har OnionShare ett kommandoradsgränssnitt.

en: You can install just the command-line version of OnionShare using ``pip3``::
sv: Du kan installera endast kommandoradsversionen av OnionShare med hjälp av``pip3``::

en: Note that you will also need the ``tor`` package installed. In macOS, install it with: ``brew install tor``
sv: Observera att du också behöver paketet ``tor`` installerat. I macOS installerar du det med: ``brew install tor``

en: Then run it like this::
sv: Kör den sedan så här::

en: Usage
sv: Användning
