Openbox 3.5.0 - en to sv translation catalogue (91 entries)

en: Invalid action "%s" requested. No such action exists.
sv: Ogiltig action "%s" efterfrågades, men den finns inte.

en: No
sv: Nej

en: Yes
sv: Ja

en: Execute
sv: Kör

en: Failed to convert the path "%s" from utf8
sv: Lyckades inte konvertera sökvägen "%s" från utf8

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Exit
sv: Avsluta

en: Are you sure you want to log out?
sv: Är du säker på att du vill logga ut?

en: Log Out
sv: Logga ut

en: Are you sure you want to exit Openbox?
sv: Är du säker på att du vill avsluta Openbox?

en: Exit Openbox
sv: Avsluta Openbox

en: Unnamed Window
sv: Namnlöst fönster

en: Killing...
sv: Dödar...

en: Not Responding
sv: Svarar inte

en: The window "%s" does not seem to be responding.  Do you want to force it to exit by sending the %s signal?
sv: Fönstret "%s" verkar inte svara.  Vill du tvinga det att avslutas genom att skicka signalen %s?

en: End Process
sv: Avsluta process

en: The window "%s" does not seem to be responding.  Do you want to disconnect it from the X server?
sv: Fönstret "%s" verkar inte svara.  Vill du stänga dess anslutning till X-servern?

en: Disconnect
sv: Stäng anslutning

en: Go there...
sv: Gå dit...

en: Manage desktops
sv: Hantera skrivbord

en: _Add new desktop
sv: _Lägg till nytt skrivbord

en: _Remove last desktop
sv: _Ta bort sista skrivbordet

en: Windows
sv: Fönster

en: Desktops
sv: Skrivbord

en: All desktops
sv: Alla skrivbord

en: _Layer
sv: _Lager

en: Always on _top
sv: Alltid ö_verst

en: Always on _bottom
sv: Alltid _underst

en: _Send to desktop
sv: _Skicka till skrivbord

en: Client menu
sv: Klientmeny

en: R_estore
sv: Åt_erställ

en: _Move
sv: _Flytta

en: Resi_ze
sv: Ändra s_torlek

en: Ico_nify
sv: Mi_nimera

en: Ma_ximize
sv: Ma_ximera

en: _Roll up/down
sv: _Rulla upp/ner

en: Un/_Decorate
sv: _Dekorationer

en: _Close
sv: Stän_g

en: Invalid context "%s" in mouse binding
sv: Ogiltig kontext "%s" i musbindning

en: Invalid button "%s" specified in config file
sv: Ogiltig knapp "%s" angiven i konfigurationsfilen

en: Openbox was compiled without image loading support. Icons in menus will not be loaded.
sv: Openbox kompilerades utan stöd för att ladda bilder. Ikoner i menyer kommer inte att laddas.

en: Unable to make directory '%s': %s
sv: Kunde inte skapa katalogen '%s': %s

en: Close
sv: Stäng

en: Conflict with key binding in config file
sv: Konflikt med annan tangentbindning i konfigurationsfilen

en: Unable to find a valid menu file "%s"
sv: Kunde inte hitta en giltig menyfil "%s"

en: Failed to execute command for pipe-menu "%s": %s
sv: Misslyckades att köra kommando för pipe-menyn "%s": %s

en: Invalid output from pipe-menu "%s"
sv: Ogiltig utdata från pipe-menyn "%s"

en: Attempted to access menu "%s" but it does not exist
sv: Försökte öppna menyn "%s", men den finns inte

en: More...
sv: Mer...

en: Invalid button "%s" in mouse binding
sv: Ogiltig knapp "%s" i musbindning

en: Unable to change to home directory "%s": %s
sv: Kunde inte gå till hemkatalogen "%s": %s

en: Failed to open the display from the DISPLAY environment variable.
sv: Kunde inte öppna en display från miljövariabeln DISPLAY.

en: Failed to initialize the obrender library.
sv: Kunde inte initialisera obrender-biblioteket.

en: X server does not support locale.
sv: X-servern stödjer inte lokalisering.

en: Cannot set locale modifiers for the X server.
sv: Kan inte sätta lokaliseringsmodifierare för X-servern.

en: Unable to find a valid config file, using some simple defaults
sv: Kunde inte hitta en giltig konfigurationsfil, använder enkla standardvärden

en: One or more XML syntax errors were found while parsing the Openbox configuration files.  See stdout for more information.  The last error seen was in file "%s" line %d, with message: %s
sv: Ett eller flera fel påträffades medan konfigurationsfilerna för Openbox lästes in.  Se stdout för mer information.  Det sista felet var i filen "%s" rad %d, med meddelandet: %s

en: Unable to load a theme.
sv: Kunde inte ladda ett tema.

en: Openbox Syntax Error
sv: Openbox syntaxfel

en: Restart failed to execute new executable "%s": %s
sv: Restart misslyckades att starta nytt program "%s": %s

en: Syntax: openbox [options]
sv: Syntax: openbox [alternativ]

en: 
    Options:
sv: 
    Alternativ:

en:   --help              Display this help and exit
sv:   --help              Visa den här hjälpen och avsluta

en:   --version           Display the version and exit
sv:   --version           Visa versionen och avsluta

en:   --replace           Replace the currently running window manager
sv:   --replace           Ersätt den befintliga fönsterhanteraren

note: TRANSLATORS: if you translate "FILE" here, make sure to keep the "Specify..." aligned still, if you have to, make a new line with \n and 22 spaces. It's fine to leave it as FILE though.
en:   --config-file FILE  Specify the path to the config file to use
sv:   --config-file FIL   Ange sökvägen till konfigurationsfil att använda

en:   --sm-disable        Disable connection to the session manager
sv:   --sm-disable        Avaktivera anslutning till sessionshanteraren

en: 
    Passing messages to a running Openbox instance:
sv: 
    Skicka meddelanden till en exekverande instans av Openbox:

en:   --reconfigure       Reload Openbox's configuration
sv:   --reconfigure       Ladda om Openbox konfiguration

en:   --restart           Restart Openbox
sv:   --restart           Starta om Openbox

en:   --exit              Exit Openbox
sv:   --exit              Avsluta Openbox

en: 
    Debugging options:
sv: 
    Debug-alternativ:

en:   --sync              Run in synchronous mode
sv:   --sync              Kör i synkroniserat läge

en:   --startup CMD       Run CMD after starting
sv:   --startup CMD       Kör CMD efter uppstart

en:   --debug             Display debugging output
sv:   --debug             Visa debuginformation

en:   --debug-focus       Display debugging output for focus handling
sv:   --debug-focus       Visa debuginformation för fokushantering

en:   --debug-session     Display debugging output for session management
sv:   --debug-session     Visa debuginformation för sessionshantering

en:   --debug-xinerama    Split the display into fake xinerama screens
sv:   --debug-xinerama    Dela skärmen i simulerade xinerama-skärmar

en: 
    Please report bugs at %s
sv: 
    Rapportera buggar till %s

en: %s requires an argument
sv: %s kräver ett argument

en: Invalid command line argument "%s"
sv: Ogiltigt kommandoradsargument "%s"

en: A window manager is already running on screen %d
sv: En fönsterhanterare körs redan på skärm %d

en: Could not acquire window manager selection on screen %d
sv: Kunde inte erhålla fönsterhanterarmarkeringen på skärm %d

en: The WM on screen %d is not exiting
sv: Fönsterhanteraren på skärm %d avslutar inte

note: TRANSLATORS: If you need to specify a different order of the arguments, you can use %1$d for the first one and %2$d for the second one. For example, "The current session has %2$d desktops, but Openbox is configured for %1$d ..."
en: Openbox is configured for %d desktop, but the current session has %d.  Overriding the Openbox configuration. | Openbox is configured for %d desktops, but the current session has %d.  Overriding the Openbox configuration.
sv[0]: Openbox är inställt på %d skrivbord, men nuvarande session har %d.  Använder sessionens inställning.
sv[1]: Openbox är inställt på %d skrivbord, men nuvarande session har %d.  Använder sessionens inställning.

en: desktop %i
sv: skrivbord %i

en: Running %s
sv: Kör %s

en: Invalid modifier key "%s" in key/mouse binding
sv: Ogiltig modifikationstangent "%s" i tangent-/musbindning

en: Invalid key code "%s" in key binding
sv: Ogiltig tangentkod "%s" i tantentbindning

en: Invalid key name "%s" in key binding
sv: Ogiltigt tangentnamn "%s" i tangentbindning

en: Requested key "%s" does not exist on the display
sv: Efterfrågad tangent "%s" finns inte på displayen
