opencpn - en to da_DK translation catalogue (37 entries)

en: %s (%s to %s), river miles %3.1f - %3.1f
da_DK: %s (%s til %s), flodmil %3.1f - %3.1f

en: Chart Downloader PlugIn for OpenCPN
da_DK: Kortdownloader PlugIn til OpenCPN

en: Chart Downloader
da_DK: Kortdownloader

en: Select all
da_DK: Vælg alt

en: Deselect all
da_DK: Fravælg alle

en: Invert selection
da_DK: Inverter markeringen

en: Select updated
da_DK: Vælg opdaterede

en: Select new
da_DK: Vælg nye

en: Charts
da_DK: Kort

en: New
da_DK: Ny

en: Up to date
da_DK: Opdateret

en: (Please update first)
da_DK: (opdater først)

en: Error, the URL to the chart source data seems wrong.
da_DK: Fejl: URL til kortdata virker forkert.

en: Error
da_DK: Fejl

en: Downloading file
da_DK: Henter filen

en: Reading Headers:
da_DK: Læser overskrifter:

en: No charts selected for download.
da_DK: Ingen kort valgt til download.

en: Download selected charts
da_DK: Download valgte kort

en: Catalog
da_DK: Katalog

en: Released
da_DK: Frigivet

en: Local path
da_DK: Lokal sti

en: You must select one of the predefined chart sources or create one of your own.
da_DK: Du skal vælge en af de foruddefinerede kortkilder eller oprette din egen.

en: The chart source must have a name.
da_DK: Kortkilde skal have et navn.

en: The chart source must have a valid URL.
da_DK: Kortkilde skal have en gyldig webadresse.

en: You must select a local folder to store the charts.
da_DK: Du skal vælge en lokal mappe til at gemme kortene.

en: Chart source definition problem
da_DK: Kortkilden er ikke defineret korrekt

en: Predefined
da_DK: Foruddefinerede

en: Name
da_DK: Navn

en: URL
da_DK: web-adresse

en: Custom
da_DK: Brugerdefineret

en: Add a new chart catalog.
da_DK: Tilføj et nyt kortkatalog.

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete the chart catalog. The downloaded charts are not deleted.
da_DK: Slet kortkataloget. De downloadede kort slettes ikke.

en: Update
da_DK: Opdater

en: Download the current chart catalog and update the data.
da_DK: Download det nuværende kortkatalog og opdater data.

en: Select a folder
da_DK: Vælg en mappe

en: New chart source
da_DK: Ny kortkilde
