opencpn - en to el_GR translation catalogue (98 entries)

en: Catalog is not valid.
el_GR: Ο κατάλογος δεν είναι έγκυρος.

en: %s (%s to %s), river miles %3.1f - %3.1f
el_GR: %s (%s μέχρι %s), μίλια ποταμού %3.1f - %3.1f

en: Chart Downloader PlugIn for OpenCPN
el_GR: Πρόσθετο Κατεβάσματος Χαρτών για το OpenCPN

en: Chart Downloader PlugIn for OpenCPN
    Manages chart downloads and updates from sources supporting
    NOAA Chart Catalog format
el_GR: Το πρόσθετο Κατεβάσματος Χαρτών για το OpenCPN
    Οργανώνει το κατέβασμα των χαρτών και τις ανανεώσεις τους
    από πηγές που υποστηρίζουν το φορμά του καταλόγου της NOAA

en: Select all
el_GR: Επιλογή όλων

en: Deselect all
el_GR: Αποεπιλογή όλων

en: Invert selection
el_GR: Αντιστροφή επιλογής

en: Select updated
el_GR: Επιλογή ενημερωμένων

en: Select new
el_GR: Επιλογή νέων

en: Charts: %s
el_GR: Χάρτες: %s

en:  from
el_GR:  από

en: Charts
el_GR: Χάρτες

en: New
el_GR: Νέο

en: Out of date
el_GR: απαρχαιωμένη.

en: Up to date
el_GR: Ενημερωμένα

en: %lu charts total, %lu updated, %lu new
el_GR: %lu συνολικά γραφήματα, %lu ενημερωμένα, %lu νέα

en: %lu charts total, %lu updated, %lu new, %lu selected
el_GR: %lu χάρτες, %lu ανανεωμένοι, %lu νέοι, %lu επιλεγμένοι

en: (Please update first)
el_GR: (Ενημερώσετε πρώτα)

en: Error, the URL to the chart source data seems wrong.
el_GR: Σφάλμα, η διεύθυνση URL για δεδομένα του χάρτη φαίνεται λάθος.

en: Error
el_GR: Σφάλμα

en: You have chosen to update all chart catalogs.
    Then download all new and updated charts.
    This may take a long time.
el_GR: Επιλέξατε να ενημερώσετε όλους τους καταλόγους.
    Κατεβάστε όλους τους νέους και τους ενημερωμένους χάρτες.
    Αυτό μπορεί να διαρκέσει πολύ.

en: You have chosen to update all chart catalogs.
    Then download only new (but not updated) charts.
    This may take a long time.
el_GR: Επιλέξατε να ενημερώσετε όλους τους καταλόγους.
    Κατεβάστε μόνο τους νέους (αλλά όχι τους ενημερωμένους) χάρτες.
    Αυτό μπορεί να διαρκέσει πολύ.

en: You have chosen to update all chart catalogs.
    Then download only updated (but not new) charts.
    This may take a long time.
el_GR: Επιλέξατε να ενημερώσετε όλους τους καταλόγους.
    Κατεβάστε μόνο τους ενημερωμένους (αλλά όχι τους νέους) χάρτες.
    Αυτό μπορεί να διαρκέσει πολύ.

en: %d out of %d charts failed to download.
    Check the list, verify there is a working Internet connection and repeat the operation if needed.
el_GR: %d από %d χάρτες δεν κατέβηκαν. 
    Ελέγξτε τη λίστα, επιβεβαιώστε ότι υπάρχει ενεργή σύνδεση στο διαδίκτυο και επαναλάβετε, εάν χρειάζεται.

en: Directory %s can't be created.
el_GR: Δεν μπορεί να δημιουργηθεί ο φάκελος "%s".

en: Downloading file
el_GR: Λήψη αρχείου

en: Reading Headers:
el_GR: Ανάγνωση επικεφαλίδων:

en: Failed to Find New Catalog: %s
el_GR: Απέτυχε να βρει νέο κατάλογο: %s

en: Failed to Download Catalog: %s 
    Verify there is a working Internet connection.
el_GR: Απέτυχε η λήψη του κατάλογου %s 
    Επιβεβαιώστε ότι υπάρχει ενεργή σύνδεση με το Internet.

en: Select All
el_GR: Επιλογή όλων

en: Select None
el_GR: Επιλογή κανενός

en: De-select all charts in the list.
el_GR: Αποεπιλογή όλων των χαρτών στη λίστα.

en: Select all charts in the list.
el_GR: Επιλογή όλων των χαρτών στην λίστα

en: No charts selected for download.
el_GR: Δεν επιλέχθηκαν χάρτες για κατέβασμα.

en: Abort download
el_GR: Ματαίωση λήψης

en: Unknown
el_GR: Άγνωστο

en: The selected chart '%s' can't be downloaded automatically, do you want me to open a browser window and download them manually?
    
     After downloading the charts, please extract them to %s
el_GR: Ο επιλεγμένος χάρτης '%s' δεν μπορεί να κατέβει αυτόματα. Θέλεις να ανοίξει ένα παράθυρο περιήγησης και να τον κατεβάσεις μόνος σου; 
    
     Μετά τη λήψη των χαρτών, τοποθέτησέ τους στο %s

en: Error, the URL to the chart (%s) data seems wrong.
el_GR: Σφάλμα, η διεύθυνση URL για τα δεδομένα του χάρτη (%s) φαίνεται λάθος.

en: Downloading chart %u of %u, %u downloads failed (%s / %s)
el_GR: Λήψη χάρτη %u από %u, %u λήψεις απέτυχαν (%s / %s)

en: Downloading chart %u of %u (%s / %s)
el_GR: Κατεβάζει τον χάρτη %u από τους %u (%s / %s)

en: Download selected charts
el_GR: Λήψη επιλεγμένων χαρτών

en: Chart download cancelled.
el_GR: Η λήψη του χάρτη ακυρώθηκε.

en: Catalog
el_GR: Κατάλογος

en: Released
el_GR: Κυκλοφόρησε

en: Local path
el_GR: Τοπικός φάκελος

en: Do you really want to remove the chart source?
    The local chart files will not be removed,
    but you will not be able to update the charts anymore.
el_GR: Σίγουρα θέλετε να καταργήσετε την πηγή των χαρτών; 
    Τα τοπικά αρχεία των χαρτών δεν θα διαγραφούν,
    αλλά δεν θα μπορείτε πια να ενημερώνετε τους χάρτες.

en: Edit Chart Source
el_GR: Επεξεργασία της πηγής των χαρτών

en: Path %s seems not to be covered by your configured Chart Directories.
    To see the charts you have to adjust the configuration on the 'Chart Files' tab.
el_GR: Ο φάκελος %s δεν φαίνεται να υπάρχει στους Φακέλους Χαρτών σας. 
    Για να δείτε τους χάρτες πρέπει να ρυθμίσετε τις παραμέτρους στην καρτέλα 'Αρχεία Χαρτών'.

en: Installing charts.
el_GR: Εγκατάσταση χαρτών.

en: You must select one of the predefined chart sources or create one of your own.
el_GR: Πρέπει να επιλέξετε μία από τις προκαθορισμένες πηγές χαρτών ή να δημιουργήσετε ένα δικό σας.

en: The chart source must have a name.
el_GR: Η πηγή των χαρτών πρέπει να έχει όνομα.

en: The chart source must have a valid URL.
el_GR: Η πηγή των χαρτών πρέπει να έχει μια έγκυρη URL.

en: You must select a local folder to store the charts.
el_GR: Πρέπει να επιλέξετε ένα τοπικό φάκελο για να αποθηκεύσετε τους χάρτες.

en: Chart source definition problem
el_GR: Πρόβλημα καθορισμού του πηγής των χαρτών

en: Dialog
el_GR: Διάλογος

en: Predefined
el_GR: Προκαθορισμένο

en: Name
el_GR: Όνομα

en: Custom
el_GR: Προσαρμοσμένο

en: Proposed chart installation directory
el_GR: Προτεινόμενος κατάλογος εγκατάστασης χάρτη

en: Select a different directory
el_GR: Επιλέξτε διαφορετικό κατάλογο

en: OK
el_GR: Εντάξει

en: Cancel
el_GR: Ακύρωση

en: Choose Chart File Directory
el_GR: Επιλογή φακέλου αρχείων χαρτών

en: Select Catalog...
el_GR: Επιλογή καταλόγου...

en: Chart Catalogs Available
el_GR: Υπάρχοντες κατάλογοι χαρτών

en: Add Catalog
el_GR: Προσθήκη καταλόγου

en: Add a new chart catalog.
el_GR: Προσθήκη νέου καταλόγου χαρτών.

en: Delete
el_GR: Διαγραφή

en: Delete the chart catalog. The downloaded charts are not deleted.
el_GR: Διαγραφή του καταλόγου των χαρτών. Οι κατεβασμένοι χάρτες δεν θα διαγραφούν.

en: Edit...
el_GR: Επεξεργασία...

en: Update
el_GR: Ενημέρωση

en: Download the current chart catalog and update the data.
el_GR: Λήψη του τρέχοντος καταλόγου χαρτών και ενημέρωση των δεδομένων.

en: Update All
el_GR: Ενημέρωση όλων

en: Download all chart catalogs, and then update charts.
el_GR: Κατεβάστε όλους τους καταλόγους χαρτών, και ενημερώστε τους χάρτες.

en: Download Charts...
el_GR: Κατέβασμα χαρτών...

en: Status
el_GR: Κατάσταση

en: Date
el_GR: Ημερομηνία

en: Chart Description
el_GR: Περιγραφή χάρτη

en: Select New
el_GR: Επιλογή νέου

en: Check all charts that are 'New' in the list.
el_GR: Επιλέξτε όλους τους χάρτες που είναι 'Νέοι' στη λίστα.

en: Select Updated
el_GR: Επιλογή ενημερωμένων

en: Select all charts that are 'Out of Date' in the list.
el_GR: Επιλέξτε όλους τους χάρτες που είναι 'απαρχαιωμένοι' στη λίστα.

en: %u charts total, %u updated, %u new, %u selected
el_GR: %u χάρτες, %u ανανεωμένοι, %u νέοι, %u επιλεγμένοι

en: %u charts total, %u updated, %u new
el_GR: %u συνολικά γραφήματα, %u ενημερωμένα, %u νέα

en: Default Path to Charts
el_GR: Προεπιλεγμένος φάκελος των χαρτών

en: Select a folder
el_GR: Επιλογή φακέλου

en: Preferences
el_GR: Προτιμήσεις

en: After catalog update select for download
el_GR: Μετά την ενημέρωση το κατάλογου επιλέξτε για τη λήψη

en: All updated charts
el_GR: Όλοι οι ενημερωμένοι χάρτες

en: All new charts
el_GR: Όλοι οι νέοι χάρτες

en: Allow bulk update of all configured chart sources and charts
el_GR: Μαζική ενημέρωση όλων των ρυθμισμένων πηγών και χαρτών

en: Update chart source catalog
el_GR: Ανανέωση καταλόγου πηγών για χάρτες

en: Downloading chart sources
el_GR: Λήψη πηγών χάρτη

en: Failed to save: %s
el_GR: Η αποθήκευση απέτυχε: %s

en: Chart downloader
el_GR: Για τη λήψη χαρτών

en: Failed to download: %s 
    Verify there is a working Internet connection.
el_GR: Απέτυχε η λήψη του %s 
     Βεβαιωθείτε ότι υπάρχει ενεργή σύνδεση με το Internet.

en: New chart source
el_GR: Νέα πηγή χαρτών

en: Chart Downloader Preferences
el_GR: Προτιμήσεις του Chart Downloader
