opencpn - en to fi_FI translation catalogue (99 entries)

en: Catalog is not valid.
fi_FI: Luettelo ei kelpaa.

en: %s (%s to %s), river miles %3.1f - %3.1f
fi_FI: %s (%s to %s), jokimailit %3.1f - %3.1f

en: ChartDownloader
fi_FI: Karttalatain

en: Chart Downloader PlugIn for OpenCPN
fi_FI: Karttalatainlisäosa OpenCPN:lle

en: Chart Downloader PlugIn for OpenCPN
    Manages chart downloads and updates from sources supporting
    NOAA Chart Catalog format
fi_FI: Karttalatainlisäosa OpenCPN:lle
    Lisäosa käsittelee karttojen latauksia ja päivityksiä karttaluetteloista.
    Lisäosa tukee NOAA:n karttaluetteloformaattia

en: Chart Downloader
fi_FI: Karttalatain

en: Select all
fi_FI: Valitse kaikki

en: Deselect all
fi_FI: Poista kaikki valinnat

en: Invert selection
fi_FI: Käänteinen valinta

en: Select updated
fi_FI: Valinnat päivitetty

en: Select new
fi_FI: Valitse uusi

en: Charts: %s
fi_FI: Kartat: %s

en:  from
fi_FI:  alkaen

en: Charts
fi_FI: Kartat

en: New
fi_FI: Uusi

en: Out of date
fi_FI: Vanhentunut

en: Up to date
fi_FI: Ajan tasalla

en: %lu charts total, %lu updated, %lu new
fi_FI: karttoja yhteensä %lu, päivitetty %lu, uusia %lu

en: %lu charts total, %lu updated, %lu new, %lu selected
fi_FI: %lu kartat yhteensä, %lu päivitetty, %lu uusi, %lu valittu

en: (Please update first)
fi_FI: (Tee ensin päivitys)

en: Error, the URL to the chart source data seems wrong.
fi_FI: Virhe, karttaluettelon URL on virheellinen.

en: Error
fi_FI: Virhe

en: You have chosen to update all chart catalogs.
    Then download all new and updated charts.
    This may take a long time.
fi_FI: Olet valinnut kaikkien karttaluetteloiden päivittämisen
    ja uusien ja päivitettyjen karttojen lataamisen.
    Tämä voi kestää pitkään.

en: You have chosen to update all chart catalogs.
    Then download only new (but not updated) charts.
    This may take a long time.
fi_FI: Olet valinnut kaikkien karttaluetteloiden päivittämisen
    ja uusien karttojen lataamisen.
    Tämä voi kestää pitkään.

en: You have chosen to update all chart catalogs.
    Then download only updated (but not new) charts.
    This may take a long time.
fi_FI: Olet valinnut kaikkien karttaluetteloiden päivittämisen
    ja päivitettyjen karttojen lataamisen.
    Tämä voi kestää pitkään.

en: %d out of %d charts failed to download.
    Check the list, verify there is a working Internet connection and repeat the operation if needed.
fi_FI: Lataaminen epäonnistui %d/%d kartalle.
    Tarkista luettelo, internet-yhteytesi toimivuus ja toista toimenpide tarvittaessa.

en: Directory %s can't be created.
fi_FI: Kansiota %s ei voida luoda.

en: Downloading file
fi_FI: Ladataan tiedostoa

en: Reading Headers:
fi_FI: Luetaan otsakkeita:

en: Failed to Find New Catalog: %s
fi_FI: Uutta luetteloa %s ei löytynyt

en: Failed to Download Catalog: %s 
    Verify there is a working Internet connection.
fi_FI: Karttaluettelon %s lataus ei onnistunut.
    Tarkista Internet-yhteyden toiminta.

en: Select All
fi_FI: Valitse kaikki

en: Select None
fi_FI: Älä valitse mitään

en: De-select all charts in the list.
fi_FI: Poista kaikki kartat luettelosta.

en: Select all charts in the list.
fi_FI: Valitse kaikki kartat luettelossa.

en: No charts selected for download.
fi_FI: Karttoja ei ole valittu ladattavaksi.

en: Abort download
fi_FI: Keskeytä lataus

en: Unknown
fi_FI: Tuntematon

en: The selected chart '%s' can't be downloaded automatically, do you want me to open a browser window and download them manually?
    
     After downloading the charts, please extract them to %s
fi_FI: Valittua karttaa '%s' ei voida ladata automaattisesti. Haluatko avata selaimen ja ladata sen manuaalisesti? 
    
     Kartan lataamisen jälkeen sijoita se kohteeseen %s

en: Error, the URL to the chart (%s) data seems wrong.
fi_FI: Virhe, kartan (%s) URL on virheellinen.

en: Downloading chart %u of %u, %u downloads failed (%s / %s)
fi_FI: Ladataan karttaa %u/%u, %u kartan lataaminen epäonnistui (%s / %s)

en: Downloading chart %u of %u (%s / %s)
fi_FI: Ladataan karttaa %u / %u (%s / %s)

en: Download selected charts
fi_FI: Lataa valitut kartat

en: Chart download cancelled.
fi_FI: Kartan lataus keskeytettiin.

en: Catalog
fi_FI: Luettelo

en: Released
fi_FI: Julkaistu

en: Local path
fi_FI: Paikallinen polku

en: Do you really want to remove the chart source?
    The local chart files will not be removed,
    but you will not be able to update the charts anymore.
fi_FI: Haluatko varmasti poistaa karttalähteen?
    Paikallisia karttatiedostoja ei poisteta,
    mutta et voi päivittää karttoja enää.

en: Edit Chart Source
fi_FI: Muokkaa karttaluetteloa

en: Path %s seems not to be covered by your configured Chart Directories.
    To see the charts you have to adjust the configuration on the 'Chart Files' tab.
fi_FI: Polku %s ei ole määritelty karttojesi hakemistoluettelossa
    Saadaksesi kartat näkymään lisää polku 'Hakemistot'-luetteloon 'Karttatiedostot'-välilehdellä.

en: Installing charts.
fi_FI: Asennetaan kartat.

en: You must select one of the predefined chart sources or create one of your own.
fi_FI: Valitse jokin esimääritetyistä karttaluetteloista tai luo omasi.

en: The chart source must have a name.
fi_FI: Karttaluettelolla on oltava nimi.

en: The chart source must have a valid URL.
fi_FI: Karttaluettelolla on oltava kelvollinen URL-osoite.

en: You must select a local folder to store the charts.
fi_FI: Valitse paikallinen kansio, johon kartat tallennetaan.

en: Chart source definition problem
fi_FI: Karttaluettelon määrittely on virheellinen

en: Dialog
fi_FI: Dialogi

en: Predefined
fi_FI: Esimääritetyt

en: Name
fi_FI: Nimi

en: Custom
fi_FI: Mukautettu

en: Proposed chart installation directory
fi_FI: Ehdotettu kartta-asennuksen hakemisto

en: Select a different directory
fi_FI: Valitse toinen hakemisto

en: Cancel
fi_FI: Peruuta

en: Choose Chart File Directory
fi_FI: Valitse karttojen kansio

en: Select Catalog...
fi_FI: Valitse luettelo...

en: Chart Catalogs Available
fi_FI: Saatavilla olevat karttaluettelot

en: Add Catalog
fi_FI: Lisää luettelo

en: Add a new chart catalog.
fi_FI: Lisää uusi karttaluettelo.

en: Delete
fi_FI: Poista

en: Delete the chart catalog. The downloaded charts are not deleted.
fi_FI: Poista valittu karttaluettelo. Ladattuja karttoja ei poisteta.

en: Edit...
fi_FI: Muokkaa...

en: Update
fi_FI: Päivitä

en: Download the current chart catalog and update the data.
fi_FI: Päivitä valittu karttaluettelo ja päivitä karttojen tiedot.

en: Update All
fi_FI: Päivitä kaikki

en: Download all chart catalogs, and then update charts.
fi_FI: Lataa kaikki karttaluettelot ja päivitä sitten karttoja.

en: Download Charts...
fi_FI: Ladataan karttoja...

en: Status
fi_FI: Tila

en: Date
fi_FI: Päivämäärä

en: Chart Description
fi_FI: Kartta kuvaus

en: Select New
fi_FI: Valitse uusi

en: Check all charts that are 'New' in the list.
fi_FI: Tarkista kaikki listalla 'Uusi' olevat kartat.

en: Select Updated
fi_FI: Valitse Päivitetyt

en: Select all charts that are 'Out of Date' in the list.
fi_FI: Valitse kaikki kartat, jotka ovat 'vanhentuneet' luettelossa.

en: %u charts total, %u updated, %u new, %u selected
fi_FI: %u kartat yhteensä, %u päivitetty, %u uusi, %u valitut

en: %u charts total, %u updated, %u new
fi_FI: karttoja yhteenä %u, päivitetty %u, uusia %u

en: Default Path to Charts
fi_FI: Karttojen oletuspolku

en: Select a folder
fi_FI: Valitse kansio

en: Preferences
fi_FI: Asetukset

en: After catalog update select for download
fi_FI: Luettelopäivityksen jälkeen valitse ladattavaksi

en: All updated charts
fi_FI: Kaikki päivitetyt kartat

en: All new charts
fi_FI: Kaikki uudet kartat

en: Allow bulk update of all configured chart sources and charts
fi_FI: Salli kaikkien karttaluetteloiden ja karttojen massapäivitys

en: Update chart source catalog
fi_FI: Päivitä esimääritetyt karttaluettelot

en: Downloading chart sources
fi_FI: Ladataan esimääritettyjä karttaluetteloita

en: Failed to save: %s
fi_FI: %s tallentaminen epäonnistui

en: Chart downloader
fi_FI: Karttalatain

en: Failed to download: %s 
    Verify there is a working Internet connection.
fi_FI: %s lataaminen epäonnistui
    Tarkista internetyhteyden toiminta.

en: New chart source
fi_FI: Uusi karttaluettelo

en: Chart Downloader Preferences
fi_FI: Karttalataimen asetukset
