opencpn - en to ja_JP translation catalogue (56 entries)

en: Catalog is not valid.
ja_JP: カタログは無効です。

en: ChartDownloader
ja_JP: チャートダウンローダー

en: Chart Downloader PlugIn for OpenCPN
ja_JP: OpenCPN 用チャートダウンロード プラグイン

en: Chart Downloader PlugIn for OpenCPN
    Manages chart downloads and updates from sources supporting
    NOAA Chart Catalog format
ja_JP: OpenCPN用チャートダウンローダープラグイン。
    サポート情報源からのチャートのダウンロードと更新を管理します。
    NOAAチャートカタログ形式。

en: Chart Downloader
ja_JP: チャートダウンローダー

en: Select all
ja_JP: 全て選択

en: Deselect all
ja_JP: 全て選択解除

en: Invert selection
ja_JP: 選択を反転

en: Select updated
ja_JP: 更新を選択

en: Select new
ja_JP: 新規に選択

en: Charts
ja_JP: チャート

en: New
ja_JP: 新規

en: Up to date
ja_JP: 更新

en: Error
ja_JP: エラー

en: Directory %s can't be created.
ja_JP: ディレクトリ %s を作成できません。

en: Downloading file
ja_JP: ファイルをダウンロード中

en: Reading Headers:
ja_JP: ヘッダーを読み取る：

en: Failed to Find New Catalog: %s
ja_JP: 新しいカタログの検索に失敗しました: %s

en: Failed to Download Catalog: %s 
    Verify there is a working Internet connection.
ja_JP: カタログのダウンロードに失敗しました: %s 
    インターネットへの接続があるか確認してください

en: No charts selected for download.
ja_JP: ダウンロードするチャートが選択されていません

en: Abort download
ja_JP: ダウンロードを中止

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Error, the URL to the chart (%s) data seems wrong.
ja_JP: エラー、チャートの URL (%s) が間違っているようです。

en: Downloading chart %u of %u, %u downloads failed (%s / %s)
ja_JP: チャートをダウンロードしています %u / %u、 失敗 %u     (%s / %s)

en: Download selected charts
ja_JP: 選択したチャートをダウンロード

en: Catalog
ja_JP: カタログ

en: Released
ja_JP: リリース

en: Local path
ja_JP: ローカル パス

en: Edit Chart Source
ja_JP: チャートのソースを編集します。

en: Path %s seems not to be covered by your configured Chart Directories.
    To see the charts you have to adjust the configuration on the 'Chart Files' tab.
ja_JP: パス%sは設定済みチャートのディレクトリによってカバーされていないようです。
    チャートを参照するには、「チャートファイル] タブの設定を調整する必要があります。

en: You must select one of the predefined chart sources or create one of your own.
ja_JP: 定義済みのチャートのソースのいずれかを選択するか、独自のものを作成します

en: The chart source must have a name.
ja_JP: チャートのソースが名前を持っている必要があります

en: The chart source must have a valid URL.
ja_JP: チャートのソースが有効なURLを持っている必要があります

en: You must select a local folder to store the charts.
ja_JP: チャートを格納するローカル フォルダーを選択する必要があります。

en: Chart source definition problem
ja_JP: チャ－トのソースの定義の問題

en: Predefined
ja_JP: 定義済み

en: Name
ja_JP: 名前

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Choose Chart File Directory
ja_JP: チャート ファイル ディレクトリを選択

en: Add a new chart catalog.
ja_JP: 新しいチャート カタログを追加します。

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete the chart catalog. The downloaded charts are not deleted.
ja_JP: チャートカタログを削除します。ダウンロード済みのチャートは削除されません。

en: Edit...
ja_JP: 編集...

en: Update
ja_JP: アップデート

en: Download the current chart catalog and update the data.
ja_JP: 現在のチャート カタログをダウンロードしてデータを更新します。

en: Update All
ja_JP: すべてアップデート

en: Status
ja_JP: ステータス

en: %u charts total, %u updated, %u new
ja_JP: %u チャート合計, %u 更新, %u 新規

en: Default Path to Charts
ja_JP: チャートの既定のパス

en: Select a folder
ja_JP: フォルダを選択

en: Preferences
ja_JP: 設定

en: All updated charts
ja_JP: すべての更新されたチャート

en: All new charts
ja_JP: すべての新しいチャート

en: Allow bulk update of all configured chart sources and charts
ja_JP: すべての構成済みのチャート ソースとチャートの一括更新を許可します。

en: New chart source
ja_JP: 新しいチャートのソース

en: Chart Downloader Preferences
ja_JP: チャートダウンローダーの設定
