opencpn - en to sv_SE translation catalogue (98 entries)

en: Catalog is not valid.
sv_SE: Katalogen är inte giltig.

en: %s (%s to %s), river miles %3.1f - %3.1f
sv_SE: %s (%s till %s), flodkilometer %3.1f - %3.1f

en: ChartDownloader
sv_SE: Sjökortsnedladdare

en: Chart Downloader PlugIn for OpenCPN
sv_SE: Sjökortsnedladdning. Modul för OpenCPN

en: Chart Downloader PlugIn for OpenCPN
    Manages chart downloads and updates from sources supporting
    NOAA Chart Catalog format
sv_SE: Sjökortsnedladdningsmodul för OpenCPN
    Hanterar nedladdning och uppdatering av sjökort från källor som stöder
     NOAAs format för kortkataloger

en: Chart Downloader
sv_SE: Sjökortshämtare

en: Select all
sv_SE: Markera allt

en: Deselect all
sv_SE: Avmarkera alla

en: Invert selection
sv_SE: Omvänd markering

en: Select updated
sv_SE: Markera uppdaterade

en: Select new
sv_SE: Markera nya

en: Charts: %s
sv_SE: Sjökort: %s

en:  from
sv_SE:  från

en: Charts
sv_SE: Sjökort

en: New
sv_SE: Ny

en: Out of date
sv_SE: Inaktuell

en: Up to date
sv_SE: Aktuell

en: %lu charts total, %lu updated, %lu new
sv_SE: %lu sjökort totalt, %lu uppdaterade, %lu nya

en: %lu charts total, %lu updated, %lu new, %lu selected
sv_SE: %lu sjökort totalt, %lu uppdaterade, %lu nya, %lu valda

en: (Please update first)
sv_SE: (Vänligen uppdatera först)

en: Error, the URL to the chart source data seems wrong.
sv_SE: Fel, adressen(URL) till kortens källa verkar vara fel.

en: Error
sv_SE: Fel

en: You have chosen to update all chart catalogs.
    Then download all new and updated charts.
    This may take a long time.
sv_SE: Du har valt att uppdatera alla kortkataloger. 
    Då hämtas alla nya och uppdaterade sjökort. 
    Det kan ta lång tid.

en: You have chosen to update all chart catalogs.
    Then download only new (but not updated) charts.
    This may take a long time.
sv_SE: Du har valt att uppdatera alla kortkataloger. 
    Då hämtas alla nya (men inte uppdaterade) sjökort. 
    Det kan ta lång tid.

en: You have chosen to update all chart catalogs.
    Then download only updated (but not new) charts.
    This may take a long time.
sv_SE: Du har valt att uppdatera alla kortkataloger. 
    Då hämtas bara uppdaterade (men inte nya) sjökort. 
    Det kan ta lång tid.

en: %d out of %d charts failed to download.
    Check the list, verify there is a working Internet connection and repeat the operation if needed.
sv_SE: %d av %d sjökort kunde inte hämtas. 
    Kontrollera listan, kontrollera att det finns en fungerande Internetanslutning och försök igen om det är lämpligt.

en: Directory %s can't be created.
sv_SE: Katalog %s kan inte skapas.

en: Downloading file
sv_SE: Laddar ner filer

en: Reading Headers:
sv_SE: Läser rubriker:

en: Failed to Find New Catalog: %s
sv_SE: Det gick inte att hitta den nya katalogen: %s

en: Failed to Download Catalog: %s 
    Verify there is a working Internet connection.
sv_SE: Det gick inte att hämta katalogen: %s 
     Kontrollera att internetanslutningen fungerar.

en: Select All
sv_SE: Välj alla

en: Select None
sv_SE: Avmarkera alla

en: De-select all charts in the list.
sv_SE: Avmarkera alla sjökort i listan.

en: Select all charts in the list.
sv_SE: Markera alla sjökort i listan.

en: No charts selected for download.
sv_SE: Inga kort är markerade för nedladdning.

en: Abort download
sv_SE: Avbryt nedladdning

en: Unknown
sv_SE: Okänd

en: The selected chart '%s' can't be downloaded automatically, do you want me to open a browser window and download them manually?
    
     After downloading the charts, please extract them to %s
sv_SE: De markerade sjökorten "%s" kan inte hämtas automatiskt, vill du jag ska öppna ett webbläsarfönster där du får hämta dem manuellt? 
    
    Vänligen packa sedan upp dem till %s efter nedladdningen

en: Error, the URL to the chart (%s) data seems wrong.
sv_SE: Fel, adressen till sjökort(en) (%s) verkar vara fel.

en: Downloading chart %u of %u, %u downloads failed (%s / %s)
sv_SE: Laddar kort %u av %u, %u nedladdningar misslyckades (%s / %s)

en: Downloading chart %u of %u (%s / %s)
sv_SE: Laddar hem sjökort %u av %u (%s / %s)

en: Download selected charts
sv_SE: Ladda ner valda sjökort

en: Chart download cancelled.
sv_SE: Hämtningen är avbruten.

en: Catalog
sv_SE: Katalog

en: Released
sv_SE: Publicerad

en: Local path
sv_SE: Lokal sökväg

en: Do you really want to remove the chart source?
    The local chart files will not be removed,
    but you will not be able to update the charts anymore.
sv_SE: Vill du ta bort källan för dessa sjökort? 
    Lokala kortfiler kommer inte att tas bort, men du kommer inte att kunna uppdatera korten automatiskt.

en: Edit Chart Source
sv_SE: Redigera källan för sjökorten

en: Path %s seems not to be covered by your configured Chart Directories.
    To see the charts you have to adjust the configuration on the 'Chart Files' tab.
sv_SE: Sökvägen %s verkar inte finnas bland dina sjökortsfiler. 
    För att se sjökorten behöver du justera inställningarna i fliken "Sjökortsfiler".

en: Installing charts.
sv_SE: Installerar sjökorten.

en: You must select one of the predefined chart sources or create one of your own.
sv_SE: Du måste antingen välja en av de fördefinierade källorna eller skapa en egen.

en: The chart source must have a name.
sv_SE: Sjökortskällan måste ha ett namn.

en: The chart source must have a valid URL.
sv_SE: Sjökortskällan måste ha en giltig adress.

en: You must select a local folder to store the charts.
sv_SE: Du måste välja en lokal mapp att lagra korten i.

en: Chart source definition problem
sv_SE: Problem med att hitta källan för sjökorten

en: Predefined
sv_SE: Fördefinierade

en: Name
sv_SE: Namn

en: URL
sv_SE: Webbadress

en: Custom
sv_SE: Anpassad

en: Proposed chart installation directory
sv_SE: Föreslagen katalog för sjökort

en: Select a different directory
sv_SE: Välj en annan katalog

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Choose Chart File Directory
sv_SE: Välj filkatalog för sjökorten

en: Select Catalog...
sv_SE: Välj katalog...

en: Chart Catalogs Available
sv_SE: Tillgängliga sjökortskataloger

en: Add Catalog
sv_SE: Lägg till katalog

en: Add a new chart catalog.
sv_SE: Lägg till en ny kortkatalog.

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Delete the chart catalog. The downloaded charts are not deleted.
sv_SE: Ta bort denna kortkatalogen. Redan nedladdade sjökort tas inte bort.

en: Edit...
sv_SE: Ändra...

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Download the current chart catalog and update the data.
sv_SE: Ladda ner och uppdatera denna kortkatalogen.

en: Update All
sv_SE: Uppdatera alla

en: Download all chart catalogs, and then update charts.
sv_SE: Ladda ner alla sjökortskataloger, och uppdatera sedan sjökorten.

en: Download Charts...
sv_SE: Ladda ner sjökort...

en: Date
sv_SE: Datum

en: Chart Description
sv_SE: Sjökortsbeskrivning

en: Select New
sv_SE: Välj ny

en: Check all charts that are 'New' in the list.
sv_SE: Markera alla kort som är 'Nya' i listan.

en: Select Updated
sv_SE: Markera uppdaterade

en: Select all charts that are 'Out of Date' in the list.
sv_SE: Markera alla föråldrade sjökort som är i listan.

en: %u charts total, %u updated, %u new, %u selected
sv_SE: %u sjökort totalt, %u uppdaterade, %u nya, %u valda

en: %u charts total, %u updated, %u new
sv_SE: %u kort totalt, %u uppdaterade, %u nya

en: Default Path to Charts
sv_SE: Sjökortens standardsökväg

en: Select a folder
sv_SE: Välj en mapp

en: Preferences
sv_SE: Inställningar

en: After catalog update select for download
sv_SE: Välj nedladdning när katalogen är uppdaterad

en: All updated charts
sv_SE: Alla uppdaterade sjökort

en: All new charts
sv_SE: Alla nya sjökort

en: Allow bulk update of all configured chart sources and charts
sv_SE: Tillåt samtidig uppdatering av alla angivna sökvägar och sjökort

en: Update chart source catalog
sv_SE: Uppdatera katalogen med källdata för sjökort

en: Downloading chart sources
sv_SE: Laddar ner kortkällor

en: Failed to save: %s
sv_SE: Kunde inte spara: %s

en: Chart downloader
sv_SE: Sjökortshämtaren

en: Failed to download: %s 
    Verify there is a working Internet connection.
sv_SE: Det gick inte att ladda ned: %s 
     Kontrollera att internetanslutningen fungerar.

en: New chart source
sv_SE: Ny källa för sjökort

en: Chart Downloader Preferences
sv_SE: Inställningar för nedladdning
