opencpn - en to vi_VN translation catalogue (41 entries)

en: Position
vi_VN: Vị trí

en: Depth
vi_VN: Độ sâu

en: Water Temp.
vi_VN: Nhiệt độ nước.

en: Air Temp.
vi_VN: Nhiệt độ không khí.

en: True Wind Angle
vi_VN: Góc gió thực

en: True Wind Direction
vi_VN: Hướng gió thực

en: True Wind Speed
vi_VN: Vận tốc gió thực

en: True Wind Dir. & Speed
vi_VN: Hướng gió và vận tốc gió thực

en: Cursor
vi_VN: Con trỏ

en: Sunrise/Sunset
vi_VN: Bình minh/Hoàng hôn

en: Moon phase
vi_VN: Kỳ trăng

en: Wind history
vi_VN: Lịch sử gió

en: Trip Log
vi_VN: Nhật ký chuyến đi

en: Pitch
vi_VN: Độ cao

en: Dashboard
vi_VN: Bảng Điều khiển

en: Dashboard preferences
vi_VN: Tùy chỉnh Bảng điều khiển

en: show this dashboard
vi_VN: hiển thị Bảng điều khiển

en: Caption:
vi_VN: Chú thích:

en: Orientation:
vi_VN: Chiều:

en: Vertical
vi_VN: Chiều dọc

en: Horizontal
vi_VN: Chiều ngang

en: Instruments
vi_VN: Dụng cụ

en: Add
vi_VN: Thêm

en: Inches
vi_VN: Inch

en: Distance units:
vi_VN: Đơn vị đo khoảng cách:

en: Nautical miles
vi_VN: Hải lý

en: Kilometers
vi_VN: Kilômét

en: Wind speed units:
vi_VN: Đơn vị đo vận tốc gió:

en: Add instrument
vi_VN: Thêm công cụ

en: Select instrument to add:
vi_VN: Chọn công cụ để thêm:

en: Preferences...
vi_VN: Tùy chỉnh...

en: NE
vi_VN: Đông Bắc

en: E
vi_VN: Đông

en: SE
vi_VN: Đông Nam

en: S
vi_VN: Nam

en: SW
vi_VN: Tây Nam

en: W
vi_VN: Tây

en: NW
vi_VN: Tây Bắc

en:  true
vi_VN:  đúng

en: NNE
vi_VN: BẮC-ÐÔNG BẮC

en: ENE
vi_VN: ÐÔNG-ÐÔNG BẮC
