opencpn - en to ar_SA translation catalogue (39 entries)

en: N
ar_SA: شمال

en: Position
ar_SA: الموقع

en: Speedometer
ar_SA: عداد السرعة

en: App. Wind Angle
ar_SA: زاوية الرياح التقريبية

en: True Wind Dir. & Speed
ar_SA: السرعة و الاتجاه الحقيقي للرياح

en: Cursor
ar_SA: مؤشر

en: Sunrise/Sunset
ar_SA: شروق الشمس/غروب الشمس

en: Moon phase
ar_SA: اوجه القمر

en: Wind history
ar_SA: تاريخ الرياح

en: Barometric history
ar_SA: تاريخ الضغط

en: Trip Log
ar_SA: سجل الرحلة

en: Dashboard
ar_SA: لوحة التحكم

en: Up
ar_SA: أعلى

en: Down
ar_SA: أسفل

en: Dashboard preferences
ar_SA: اعدادات لوحة المعلومات

en: show this dashboard
ar_SA: عرض ضمن لوحة المعلومات

en: Orientation:
ar_SA: التدوير:

en: Vertical
ar_SA: عمودي

en: Horizontal
ar_SA: أفقي

en: Instruments
ar_SA: أدوات

en: Add
ar_SA: إضافة

en: Delete
ar_SA: حذف

en: Appearance
ar_SA: المظهر

en: Fonts
ar_SA: الخطوط

en: Title:
ar_SA: العنوان:

en: Data:
ar_SA: البيانات:

en: Label:
ar_SA: عنوان:

en: Kts
ar_SA: عقدة

en: km/h
ar_SA: كم/ساعة

en: m/s
ar_SA: متر/ثانية

en: Meters
ar_SA: متر

en: Feet
ar_SA: قدم

en: Inches
ar_SA: بوصة

en: Centimeters
ar_SA: سنتيمتر

en: Distance units:
ar_SA: وحدة المسافة:

en: Nautical miles
ar_SA: ميل بحري

en: Kilometers
ar_SA: كيلومتر

en: Wind speed units:
ar_SA: وحدة سرعة الرياح:

en: Preferences...
ar_SA: الخصائص
