opencpn - en to ca_ES translation catalogue (64 entries)

en: Position
ca_ES: Posició

en: Speedometer
ca_ES: Velocímetre

en: Mag COG
ca_ES: COG Magnètic

en: True Compass
ca_ES: Compàs V

en: True HDG
ca_ES: Rumb Verd.

en: Mag HDG
ca_ES: Rumb Mag.

en: App. Wind Angle & Speed
ca_ES: Angle/Vel. Vent aparent

en: App & True Wind Angle
ca_ES: Angle Real i Aparent del vent

en: App. Wind Speed
ca_ES: Vel. Vent Aparent

en: True Wind Angle & Speed
ca_ES: Angle/Velocitat Vent real

en: Depth
ca_ES: Calat

en: Barometric pressure
ca_ES: Pressió baromètrica

en: Water Temp.
ca_ES: Temperatura de l'aigua

en: Air Temp.
ca_ES: Temperatura de l'aire

en: App. Wind Angle
ca_ES: Angle Vent aparent

en: True Wind Angle
ca_ES: Angle Vent real

en: True Wind Direction
ca_ES: Dir. Vent real

en: True Wind Speed
ca_ES: Velocitat Vent real

en: True Wind Dir. & Speed
ca_ES: Direcció/Vel. Vent real

en: Rudder Angle
ca_ES: Angle timó

en: Sunrise/Sunset
ca_ES: Sortida/Posta

en: Moon phase
ca_ES: Fase lunar

en: Wind history
ca_ES: Històric de vent

en: Barometric history
ca_ES: Històric de pressió

en: Trip Log
ca_ES: Log de viatge

en: Sum Log
ca_ES: Log Total

en: From Ownship
ca_ES: Des de pròpia embarcació

en: Heel
ca_ES: Taló

en: Dashboard
ca_ES: Tauler d'instruments

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
ca_ES: Connector Tauler d'instruments per a OpenCPN

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
    Provides navigation instrument display from NMEA source.
ca_ES: El Connector Tauler d'instruments per a OpenCPN
    Mostra un panel d'instruments de navegació des d'una font NMEA.

en: Up
ca_ES: Amunt

en: Down
ca_ES: Avall

en: Dashboard preferences
ca_ES: Preferències Tauler

en: show this dashboard
ca_ES: mostra aquest tauler

en: Caption:
ca_ES: Nom:

en: Orientation:
ca_ES: Orientació:

en: Add
ca_ES: Afegir

en: Delete
ca_ES: Esborrar

en: Appearance
ca_ES: Aspecte

en: Title:
ca_ES: Títol:

en: Data:
ca_ES: Dades:

en: Label:
ca_ES: Etiqueta:

en: Small:
ca_ES: Petit:

en: Units, Ranges, Formats
ca_ES: Unitats, Rangs i Formats

en: Speedometer max value:
ca_ES: Valor màx. velocímetre:

en: Boat speed units:
ca_ES: Unitats velocitat vaixell:

en: Honor OpenCPN settings
ca_ES: Seleccionada a OpenCPN

en: Depth units:
ca_ES: Unitats de calat:

en: Meters
ca_ES: Metres

en: Feet
ca_ES: Peus

en: Fathoms
ca_ES: Braces

en: Inches
ca_ES: Polzades

en: Centimeters
ca_ES: Centímetres

en: Distance units:
ca_ES: Unitats de distància:

en: Nautical miles
ca_ES: Milles nàutiques

en: Statute miles
ca_ES: Milles internacionals

en: Kilometers
ca_ES: Kilòmetres

en: Wind speed units:
ca_ES: Unitats vel. vent:

en: Add instrument
ca_ES: Afegir instrument

en: Select instrument to add:
ca_ES: Seleccionar instrument a afegir:

en: Preferences...
ca_ES: Preferències...

en:  true
ca_ES:  real

en: Max %.1f %s since %02d:%02d  Overall %.1f %s
ca_ES: Max %.1f %s des de %02d:%02d total %.1f %s
