opencpn - en to da_DK translation catalogue (101 entries)

en: SOG
da_DK: Beholden fart

en: COG
da_DK: Beholden kurs

en: Mag COG
da_DK: Beholden kurs misvisende

en: GNSS Compass
da_DK: GNSS Kompas

en: True Compass
da_DK: Retvisende kompas

en: STW
da_DK: Sejlet fart

en: True HDG
da_DK: Styret kurs retvisende

en: Mag HDG
da_DK: Styret kurs misvisende

en: App. Wind Angle & Speed
da_DK: Relativ vindvinkel og -hastighed

en: App & True Wind Angle
da_DK: Relativ og sand vindvinkel

en: App. Wind Speed
da_DK: Relativ vindhastighed

en: True Wind Angle & Speed
da_DK: Sand vindvinkel og -hastighed

en: Altitude
da_DK: Højde

en: Altitude Trace
da_DK: Højde Sporing

en: Depth
da_DK: Dybde

en: Barometric pressure
da_DK: Barometerstand

en: Water Temp.
da_DK: Vandtemperatur

en: Air Temp.
da_DK: Lufttemperatur

en: App. Wind Angle
da_DK: Relativ vindretning

en: True Wind Angle
da_DK: Sand vindvinkel

en: True Wind Direction
da_DK: Sand vindretning

en: True Wind Speed
da_DK: Sand vindhastighed

en: True Wind Dir. & Speed
da_DK: Sand vindretning & -fart

en: Rudder Angle
da_DK: Rorvinkel

en: GNSS in use
da_DK: GNSS i brug

en: Cursor
da_DK: Markør

en: GNSS Clock
da_DK: GNSS Ur

en: Sunrise/Sunset
da_DK: Solopgang/nedgang

en: Moon phase
da_DK: Månefase

en: Wind history
da_DK: Vind-historik

en: Barometric history
da_DK: Barometer-historik

en: Trip Log
da_DK: Trip log

en: Sum Log
da_DK: Sum log

en: From Ownship
da_DK: Fra eget skib

en: Pitch
da_DK: Duvning

en: Heel
da_DK: Krængning

en: Local GNSS Clock
da_DK: Lokal GNSS-ur

en: Local CPU Clock
da_DK: Loakalt CPU Ur

en: Local Sunrise/Sunset
da_DK: Lokal Sol Op/Ned

en: Dashboard
da_DK: Instrumentpanel

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
da_DK: Instrumentpanel-plugin for OpenCPN

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
    Provides navigation instrument display from NMEA source.
da_DK: Instrumentpanel-plugin for OpenCPN
    Instrumentvisninger fra NMEA-kilde.

en: Up
da_DK: Op

en: Down
da_DK: Ned

en: Port
da_DK: Bagb

en: Dashboard preferences
da_DK: Instrumentpanel-indstillinger

en: show this dashboard
da_DK: Vis dette instrumentpanel

en: Caption:
da_DK: Titel:

en: Orientation:
da_DK: Orientering:

en: Vertical
da_DK: Lodret

en: Horizontal
da_DK: Horisontal

en: Instruments
da_DK: Instrumenter

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Delete
da_DK: Slet

en: Appearance
da_DK: Udseende

en: Fonts
da_DK: Fonte

en: Title:
da_DK: Titel:

en: Label:
da_DK: Etiket:

en: Small:
da_DK: Lille:

en: Units, Ranges, Formats
da_DK: Enheder, områder, formater

en: Speedometer max value:
da_DK: Speedometer maks. værdi:

en: Speed Over Ground Damping Factor:
da_DK: Beholden fart Dæmpningsfaktor:

en: COG Damping Factor:
da_DK: Beholden kurs Dæmpningsfaktor:

en: Local Time Offset From UTC:
da_DK: Lokal Tidsforskydning Fra UTC:

en: Boat speed units:
da_DK: Enheder for bådhastighed:

en: Honor OpenCPN settings
da_DK: Respektér OpenCPN indstillinger

en: Kts
da_DK: Knob

en: Depth units:
da_DK: Dybdeenheder:

en: Meters
da_DK: Meter

en: Feet
da_DK: Fod

en: Fathoms
da_DK: Favne

en: Centimeters
da_DK: Centimeter

en: Depth Offset (%s):
da_DK: Dybdeforskydning (%s):

en: Distance units:
da_DK: Distance enheder:

en: Nautical miles
da_DK: Sømil

en: Kilometers
da_DK: Kilometer

en: Wind speed units:
da_DK: Enheder for vindhastighed:

en: Temperature units:
da_DK: Temperaturenheder:

en: Use N2K & SignalK true wind data over ground.
    (Instead of through water)
da_DK: Brug N2K & SignalK sande vinddata over jorden.
    (i stedet for gennem vand)

en: Add instrument
da_DK: Tilføj instrument

en: Select instrument to add:
da_DK: Vælg instrument:

en: Preferences...
da_DK: Indstillinger...

en: Resize...
da_DK: Ændr Størrelse...

en: Undock
da_DK: Frigør

en: Choose font
da_DK: Vælg skrifttype

en: NE
da_DK: NØ

en: E
da_DK: Ø

en: SW
da_DK: SV

en: W
da_DK: V

en: NW
da_DK: NV

en:  true
da_DK:  sand

en:  mag
da_DK:  misvisende

en: NNE
da_DK: NNØ

en: ENE
da_DK: ØNØ

en: ESE
da_DK: ØSØ

en: SSE
da_DK: SSØ

en: SSW
da_DK: SSV

en: WSW
da_DK: VSV

en: WNW
da_DK: VNV

en: NNW
da_DK: NNV

en: Max %.1f %s since %02d:%02d  Overall %.1f %s
da_DK: Maks. %.1f %s siden %02d:%02d  Total %.1f %s
