opencpn - en to de_DE translation catalogue (94 entries)

en: Speedometer
de_DE: Log

en: GNSS Compass
de_DE: GNSS Kompaß

en: True Compass
de_DE: Wahrer Kompaß

en: True HDG
de_DE: rechtw. Kurs

en: Mag HDG
de_DE: magn. Kurs

en: App. Wind Angle & Speed
de_DE: scheinb. Windwinkel & -Geschw.

en: App & True Wind Angle
de_DE: Scheinb. & Wahrer Windwinkel

en: App. Wind Speed
de_DE: scheinb. Windgeschw.

en: True Wind Angle & Speed
de_DE: wahrer Windwinkel & -Geschw.

en: Altitude
de_DE: Höhe

en: Altitude Trace
de_DE: Höhenspur

en: Depth
de_DE: Tiefe

en: Barometric pressure
de_DE: Barometr. Druck

en: Water Temp.
de_DE: Wassertemp.

en: Air Temp.
de_DE: Lufttemp.

en: App. Wind Angle
de_DE: scheinb. Windwinkel

en: True Wind Angle
de_DE: wahrer Windwinkel

en: True Wind Direction
de_DE: wahre Windrichtung

en: True Wind Speed
de_DE: wahre Windgeschw.

en: True Wind Dir. & Speed
de_DE: wahre Windricht. & -Geschw.

en: Rudder Angle
de_DE: Ruderlage

en: GNSS in use
de_DE: Verwendete GNSS

en: GNSS Clock
de_DE: GNSS-Zeit

en: Sunrise/Sunset
de_DE: Sonnenauf-/untergang

en: Moon phase
de_DE: Mondphase

en: Wind history
de_DE: Windhistorie

en: Barometric history
de_DE: Barometerhistorie

en: Trip Log
de_DE: Log Trip

en: Sum Log
de_DE: Summenlog

en: From Ownship
de_DE: von eigener Position

en: Pitch
de_DE: Nickwinkel

en: Heel
de_DE: Krängung

en: Local GNSS Clock
de_DE: Lokale GNSS-Zeit

en: Local CPU Clock
de_DE: Lokale System-Zeit

en: Local Sunrise/Sunset
de_DE: Lokaler Sonnenauf- /Sonnenuntergang

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
de_DE: Dashboard Plugin für OpenCPN

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
    Provides navigation instrument display from NMEA source.
de_DE: Dashboard Plugin für OpenCPN
    ermöglicht Instrumentenanzeigen aus NMEA Quellen.

en: Up
de_DE: hoch

en: Down
de_DE: runter

en: Stbd
de_DE: Stb.

en: Port
de_DE: Bbord

en: Dashboard preferences
de_DE: Dashboard Einstellungen

en: show this dashboard
de_DE: zeige dieses Dashboard

en: Caption:
de_DE: Fenstertitel:

en: Orientation:
de_DE: Ausrichtung:

en: Vertical
de_DE: vertikal

en: Horizontal
de_DE: horizontal

en: Instruments
de_DE: Instrumente

en: Add
de_DE: Zufügen

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Appearance
de_DE: Erscheinungsbild

en: Fonts
de_DE: Schrift

en: Title:
de_DE: Titel:

en: Data:
de_DE: Daten:

en: Label:
de_DE: Beschreibung:

en: Small:
de_DE: Klein:

en: Units, Ranges, Formats
de_DE: Einheiten, Bereiche, Formate

en: Speedometer max value:
de_DE: Log max. Wert:

en: Speed Over Ground Damping Factor:
de_DE: FüG Dämpfungsfaktor:

en: COG Damping Factor:
de_DE: KüG Dämpfungsfaktor:

en: Local Time Offset From UTC:
de_DE: Zeitversatz Lokal zu UTC:

en: Boat speed units:
de_DE: Bootgeschw. Einheiten:

en: Honor OpenCPN settings
de_DE: Berücksichtige OpenCPN Einstellungen

en: Kts
de_DE: kn

en: Depth units:
de_DE: Tiefen-Einheiten:

en: Meters
de_DE: Meter

en: Feet
de_DE: Fuß

en: Fathoms
de_DE: Faden

en: Inches
de_DE: Zoll

en: Centimeters
de_DE: Zentimeter

en: Depth Offset (%s):
de_DE: Lotung Offset (%s):

en: Distance units:
de_DE: Entfernungs-Einheiten:

en: Nautical miles
de_DE: Naut. Meilen

en: Statute miles
de_DE: Landmeilen

en: Kilometers
de_DE: Kilometer

en: Wind speed units:
de_DE: Windgeschw. Einheiten:

en: Temperature units:
de_DE: Temperatureinheiten:

en: Use N2K & SignalK true wind data over ground.
    (Instead of through water)
de_DE: Nutze N2K & SignalK Wahrer Wind über Boden von Signal K.
     (Statt Durch Wasser)

en: Add instrument
de_DE: Instrument hinzufügen

en: Select instrument to add:
de_DE: Instrument auswählen zum Hinzufügen:

en: Preferences...
de_DE: Einstellungen...

en: Resize...
de_DE: Ändern der Größe...

en: Undock
de_DE: Lösen

en: Choose font
de_DE: Schriftart wählen

en: NE
de_DE: NO

en: E
de_DE: O

en: SE
de_DE: SO

en:  true
de_DE: rechtw.

en:  mag
de_DE: magn.

en: NNE
de_DE: NNO

en: ENE
de_DE: ONO

en: ESE
de_DE: OSO

en: SSE
de_DE: SSO

en: Max %.1f %s since %02d:%02d  Overall %.1f %s
de_DE: Max %.1f %s seit %02d:%02d  Gesamt %.1f %s
