opencpn - en to el_GR translation catalogue (116 entries)

en: N
el_GR: Β

en: Position
el_GR: Θέση

en: SOG
el_GR: SOG (αληθής ταχύτητα)

en: Speedometer
el_GR: Δρομόμετρο

en: COG
el_GR: COG (αληθής πορεία)

en: Mag COG
el_GR: Μαγν. COG

en: GNSS Compass
el_GR: Πυξίδα GNSS

en: True Compass
el_GR: Αληθής πυξίδα

en: STW
el_GR: Φαινόμενη ταχύτητα (δρομομέτρου)

en: True HDG
el_GR: Αληθής κατεύθυνση

en: Mag HDG
el_GR: Μαγνητική κατ. πορείας

en: App. Wind Angle & Speed
el_GR: Γωνία/ταχύτητα φαιν. ανέμου

en: App & True Wind Angle
el_GR: Φαιν. & πραγμ. γωνία ανέμου

en: App. Wind Speed
el_GR: Ταχύτητα φαιν. ανέμου

en: True Wind Angle & Speed
el_GR: Γωνία/ταχύτητα πραγμ. ανέμου

en: Altitude
el_GR: Υψόμετρο

en: Altitude Trace
el_GR: Υψομετρική

en: Depth
el_GR: Βάθος

en: Barometric pressure
el_GR: Βαρομετρική πίεση

en: Water Temp.
el_GR: Θερμ/σία νερού

en: Air Temp.
el_GR: Θερμ/σία αέρος

en: App. Wind Angle
el_GR: Γωνία φαιν. ανέμου

en: True Wind Angle
el_GR: Γωνία πραγμ. ανέμου

en: True Wind Direction
el_GR: Κατεύθυνση πραγμ. ανέμου

en: True Wind Speed
el_GR: Ταχύτητα πραγμ. ανέμου

en: True Wind Dir. & Speed
el_GR: Κατεύθυνση/ταχύτητα πραγμ. ανέμου

en: VMG
el_GR: VMG (ταχύτητα στη σωστή κατεύθυνση)

en: Rudder Angle
el_GR: Γωνία πηδαλίου

en: GNSS in use
el_GR: GNSS σε χρήση

en: GNSS Status
el_GR: Κατάσταση GNSS

en: Cursor
el_GR: Κέρσορας

en: GNSS Clock
el_GR: Ρολόι GNSS

en: Sunrise/Sunset
el_GR: Ανατολή/δύση ηλίου

en: Moon phase
el_GR: Φάση σελήνης

en: Wind history
el_GR: Ιστορικό Ανέμου

en: Barometric history
el_GR: Ιστορικό πιέσεων

en: Trip Log
el_GR: Ημερολ. ταξιδιού

en: Sum Log
el_GR: Αθροιστικό Log

en: From Ownship
el_GR: Από ίδιον πλοίο

en: Pitch
el_GR: Κούνημα

en: Heel
el_GR: Γέρσιμο

en: Local GNSS Clock
el_GR: Τοπικό Ρολόι GNSS

en: Local CPU Clock
el_GR: Τοπική ώρα CPU

en: Local Sunrise/Sunset
el_GR: Τοπική ώρα ανατολής/δύσης ήλιου

en: Dashboard
el_GR: Πίνακας Οργάνων

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
el_GR: Πίνακας οργάνων για το OpenCPN

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
    Provides navigation instrument display from NMEA source.
el_GR: Πρόσθετο «Πίνακας Οργάνων»
    Παρουσιάζει τα ναυτικά όργανα στην οθόνη από πηγή NMEA.

en: Up
el_GR: Πάνω

en: Down
el_GR: Κάτω

en: Stbd
el_GR: Δεξιά

en: Port
el_GR: Αριστερά

en: Dashboard preferences
el_GR: Επιλογές για πίνακα οργάνων

en: show this dashboard
el_GR: Εμφάνιση αυτού του πίνακα οργάνων

en: Caption:
el_GR: Λεζάντα:

en: Orientation:
el_GR: Προσανατολισμός:

en: Vertical
el_GR: Κατακόρυφα

en: Horizontal
el_GR: Οριζόντια

en: Instruments
el_GR: Όργανα

en: Add
el_GR: Προσθήκη

en: Delete
el_GR: Διαγραφή

en: Appearance
el_GR: Εμφάνιση

en: Fonts
el_GR: Γραμματοσειρές

en: Title:
el_GR: Τίτλος:

en: Data:
el_GR: Δεδομένα:

en: Label:
el_GR: Ετικέτα:

en: Small:
el_GR: Μικρό:

en: Units, Ranges, Formats
el_GR: Μονάδες, Όρια, Μορφή

en: Speedometer max value:
el_GR: Μέγ. τιμή δρομομέτρου:

en: Speed Over Ground Damping Factor:
el_GR: Συντ. απόσβεσης SOG:

en: COG Damping Factor:
el_GR: Συντελεστής απόσβεσης COG:

en: Local Time Offset From UTC:
el_GR: Διαφορά τοπικής ώρας από UTC:

en: Boat speed units:
el_GR: Μονάδες ταχύτητας πλοίου:

en: Honor OpenCPN settings
el_GR: Προεπιλεγμένες ρυθμίσεις

en: Kts
el_GR: κόμβοι

en: mph
el_GR: μ.α.ώ.

en: Depth units:
el_GR:  Βαθυμετρικές μονάδες:

en: Meters
el_GR: μέτρα

en: Feet
el_GR: Πόδια

en: Fathoms
el_GR: Οργιές

en: Inches
el_GR: ίντσες

en: Centimeters
el_GR: Εκατοστά

en: Depth Offset (%s):
el_GR: Αντιστάθμιση βάθους (%s):

en: Distance units:
el_GR: Μονάδες απόστασης:

en: Nautical miles
el_GR: Ναυτικά μίλια

en: Statute miles
el_GR: Αγγλικά μίλια

en: Kilometers
el_GR: Χιλιόμετρα

en: Wind speed units:
el_GR: Μονάδες ταχύτητας ανέμου:

en: Temperature units:
el_GR: Μονάδες θερμοκρασίας:

en: Celsius
el_GR: Κελσίου

en: Fahrenheit
el_GR: Φαρενάιτ

en: Kelvin
el_GR: Κέλβιν (K)

en: Use N2K & SignalK true wind data over ground.
    (Instead of through water)
el_GR: Χρήση N2K και SignalK δεδομένα αληθούς ανέμου (αντ´ι σε σχέση με το νερό)

en: Add instrument
el_GR: Προσθήκη οργάνου

en: Select instrument to add:
el_GR: Διάλεξε όργανο για προσθήκη:

en: Preferences...
el_GR: Προτιμήσεις...

en: Resize...
el_GR: Αλλαγή μεγέθους...

en: Undock
el_GR: Αποσύνδεση

en: Choose font
el_GR: Επιλογή γραμματοσειράς

en: NE
el_GR: ΒΑ

en: E
el_GR: Α

en: SE
el_GR: ΝΑ

en: S
el_GR: Ν

en: SW
el_GR: ΝΔ

en: W
el_GR: Δ

en: NW
el_GR: ΒΔ

en:  true
el_GR:  αληθής

en:  mag
el_GR:  μαγν.

en: NNE
el_GR: ΒΒΑ

en: ENE
el_GR: ΑΒΑ

en: ESE
el_GR: ΑΝΑ

en: SSE
el_GR: ΝΝΑ

en: SSW
el_GR: ΝΝΔ

en: WSW
el_GR: ΔΝΔ

en: WNW
el_GR: ΔΒΔ

en: NNW
el_GR: ΒΒΔ

en: Max %.1f %s since %02d:%02d  Overall %.1f %s
el_GR: Max %.1f %s από %02d:%02d Συνολικά %.1f %s
