opencpn - en to es_ES translation catalogue (88 entries)

en: Position
es_ES: Posición

en: Speedometer
es_ES: Velocímetro

en: Mag COG
es_ES: COG Mag

en: GNSS Compass
es_ES: Compás GPS

en: True Compass
es_ES: Compás V

en: True HDG
es_ES: Rumbo Verd.

en: Mag HDG
es_ES: Rumbo Mag.

en: App. Wind Angle & Speed
es_ES: Ang./vel. Viento Apar.

en: App & True Wind Angle
es_ES: Ángulo del viento ap. o real

en: App. Wind Speed
es_ES: Vel. Viento Apar.

en: True Wind Angle & Speed
es_ES: Ang./vel. Viento Real

en: Altitude
es_ES: Altitud

en: Altitude Trace
es_ES: Derrota Altitud

en: Depth
es_ES: Profundidad

en: Barometric pressure
es_ES: Presión barométrica

en: Water Temp.
es_ES: Temp. Agua

en: Air Temp.
es_ES: Temp. aire

en: App. Wind Angle
es_ES: Ang. Viento Apar.

en: True Wind Angle
es_ES: Ang. Viento Real

en: True Wind Direction
es_ES: Dir. Viento Real

en: True Wind Speed
es_ES: Velocidad Viento Real

en: True Wind Dir. & Speed
es_ES: Dir/Vel. Viento Real

en: Rudder Angle
es_ES: Angulo Timón

en: GNSS in use
es_ES: GNSS en uso

en: GNSS Status
es_ES: Estado GNSS

en: GNSS Clock
es_ES: Reloj GNSS

en: Sunrise/Sunset
es_ES: Salida/Ocaso

en: Moon phase
es_ES: Fase lunar

en: Wind history
es_ES: Histórico de viento

en: Barometric history
es_ES: Historial de presión

en: Trip Log
es_ES: Dist. viaje

en: Sum Log
es_ES: Dist. total

en: From Ownship
es_ES: Desde embarcación propia

en: Pitch
es_ES: Tono

en: Heel
es_ES: Escora

en: Local GNSS Clock
es_ES: Reloj local GNSS

en: Local CPU Clock
es_ES: Hora Local Sistema

en: Local Sunrise/Sunset
es_ES: Salida/Ocaso Local

en: Dashboard
es_ES: Tablero instrumentos

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
es_ES: PlugIn "Tablero de Instrumentos" para OpenCPN

en: Dashboard PlugIn for OpenCPN
    Provides navigation instrument display from NMEA source.
es_ES: PlugIn "Tablero de Instrumentos" para OpenCPN
    Muestra un panel de instrumentos de navegación desde una fuente NMEA.

en: Up
es_ES: Arriba

en: Down
es_ES: Abajo

en: Stbd
es_ES: Estribor

en: Port
es_ES: babor

en: Dashboard preferences
es_ES: Preferencias Tablero Instrumentos

en: show this dashboard
es_ES: muestra este tablero

en: Caption:
es_ES: Nombre:

en: Orientation:
es_ES: Orientación:

en: Instruments
es_ES: Instrumentos

en: Add
es_ES: Añadir

en: Delete
es_ES: Borrar

en: Appearance
es_ES: Aspecto

en: Fonts
es_ES: Fuentes

en: Title:
es_ES: Título:

en: Data:
es_ES: Datos:

en: Label:
es_ES: Etiqueta:

en: Small:
es_ES: Pequeño:

en: Units, Ranges, Formats
es_ES: Unidades, Rangos y Formatos

en: Speedometer max value:
es_ES: Max. valor velocímetro:

en: Speed Over Ground Damping Factor:
es_ES: Factor de Atenuación Velocidad sobre Fondo:

en: COG Damping Factor:
es_ES: Factor de Atenuación COG:

en: Local Time Offset From UTC:
es_ES: Desplazamiento Hora Local desde UTC:

en: Boat speed units:
es_ES: Unidades velocidad barco:

en: Honor OpenCPN settings
es_ES: La seleccionada en OpenCPN

en: Depth units:
es_ES: Unidades profundidad:

en: Meters
es_ES: Metros

en: Feet
es_ES: Pie

en: Fathoms
es_ES: Brazas

en: Inches
es_ES: Pulgadas

en: Centimeters
es_ES: Centímetros

en: Depth Offset (%s):
es_ES: Corrección de sonda (%s):

en: Distance units:
es_ES: Unidades distancia:

en: Nautical miles
es_ES: Millas náuticas

en: Statute miles
es_ES: Milla internacional

en: Kilometers
es_ES: Kilómetros

en: Wind speed units:
es_ES: Unidades vel. viento:

en: Temperature units:
es_ES: Unidades de temperatura:

en: Celsius
es_ES: Centígrado

en: Use N2K & SignalK true wind data over ground.
    (Instead of through water)
es_ES: Usar datos de viento verdadero referente suelo de N2K & SignalK . (En lugar de a través del agua)

en: Add instrument
es_ES: Añadir instrumento

en: Select instrument to add:
es_ES: Seleccionar instrumento a añadir:

en: Preferences...
es_ES: Preferencias...

en: Resize...
es_ES: Redimensionar...

en: Undock
es_ES: Desanclar

en: Choose font
es_ES: Elegir Fuente

en:  true
es_ES: real

en: Max %.1f %s since %02d:%02d  Overall %.1f %s
es_ES: Max %.1f %s desde %02d:%02d total %.1f %s
